تاریخ ارسال : ۰۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۲۲:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اروپا از تحقیر جوانان، تروریسم و داعش ساخته است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار آقای باقر عزت بگوویچ، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین با تأکید بر لزوم مقابله با سیاست‌های آتش‌افروزانه و تروریزم‌پرور برخی دولت‌های غربی، خاطرنشان کردند: کشورهای مستقل باید با تحکیم روابط و اثر نپذیرفتن از سیاست‌های دولت‌های مستکبر، آتش اختلافات و درگیری‌ها را فرو بنشانند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به موج تکفیر و تروریزم – که اکنون به اروپا نیز سرایت کرده و احتمالاً در آینده هم وضعیت بدتری را رقم خواهد زد- افزودند: زادگاه این پدیده در ظاهر منطقه عربی است، اما در واقع، دولت امریکا و بعضی از دولت‌های اروپایی عامل اصلی پدیدآمدن این حوادث هستند.
رهبر انقلاب اسلامی، ائتلاف نظامی دولت‌های غربی علیه تروریزم را واقعی ندانستند و گفتند: اگرچه ممکن است این ائتلاف‌ها در مواردی با تروریست‌ها وارد جنگ نیز بشوند، اما نه در عراق و نه در سوریه به‌ دنبال ریشه‌کن کردن واقعی تروریزم نیستند و سیاست‌های بد و شرارت‌آمیز آنها، روز به‌ روز مشکلات بشریت را افزایش می‌دهد. ایشان، علاج و درمان این وضعیت را در گرو فهم و شناخت عوامل بروز این مشکلات و وجود اراده برای حل آنها خواندند و در اشاره به یکی از عوامل بروز تروریزم افزودند: تحقیر جوانان مسلمان در برخی کشورهای ثروتمند و قدرتمند اروپایی، زمینه‌ای برای پیوستن آنان به گروه‌های منحرف تروریستی همچون داعش ایجاد می‌کند و این جوانان تحقیر شده در بازگشت به اروپا، دست به انفجار و کشتار می‌زنند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به سوابق روابط دوستانه ایران و بوسنی و هرزگوین و دوران تلخ و سخت جنگ تحمیل شده بر مردم این کشور، خاطرنشان کردند: آرامش و امنیت لازمه تحقق همه ارکان حیاتی یک ملت و رشد و شکوفایی آن است. رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری خاطره سفر به بوسنی و هرزگوین در دوره ریاست جمهوری و استقبال گرم و صمیمی مردم از ایشان و همچنین با تجلیل از شخصیت مرحوم علی عزت بگوویچ، رئیس‌جمهور فقید این کشور افزودند: دولت جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاری و ارتباطات با دولت بوسنی و هرزگوین در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و هماهنگی در مجامع جهانی، آمادگی کامل دارد.

در این دیدار که آقای روحانی، رئیس‌جمهوری نیز حضور داشت، آقای باقر عزت بگوویچ رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین با ابراز خرسندی از سفر به تهران، مذاکرات خود با مقامات کشورمان را موفق ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که روابط دوستانه دو کشور به همکاری‌های مؤثر اقتصادی و به نفع طرفین تبدیل شود. آقای بگوویچ، سیاست بوسنی و هرزگوین را تحکیم و تقویت روابط با کشورهای مسلمان خواند و با اشاره به لزوم همکاری برای مقابله با خطر تروریزم افزود: این بیماری خطرناک حتی موجب حمله به مساجد و قتل افراد بی‌گناه شده است که البته در بوسنی و هرزگوین همه شخصیت‌های برجسته، قاطعانه از تفکر تکفیری، اعلام برائت و با آن مقابله می‌کنند.
رئیس شورای ریاست‌ جمهوری بوسنی و هرزگوین با ابراز تأسف از درگیری‌های فرقه‌ای در جوامع اسلامی گفت: وحدت اسلامی وظیفه همه مسلمانان است و تفرقه، موجب تضعیف جوامع اسلامی خواهد شد.

روحانی‌: تفکر افراطی با اسلام میانه‌ای ندارد
باقر عزت بگوویچ، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین که به ایران سفر کرده، در ملاقات با رئیس‌جمهور از جمهوری اسلامی ایران خواسته تا در فضای پسابرجام روابط همه‌جانبه خود را با بوسنی شتاب ببخشد؛ دوستی که در روزهای سخت جنگ، در کنار بوسنی ماند و علاوه بر کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم جنگ‌زده این کشور، از ریاست جمهوری علی عزت بگوویچ نیز حمایت کرد. ‌
اما حجت‌الاسلام حسن روحانی دیروز پس از استقبال رسمی از عزت بگوویچ و در نشست مشترک هیئت‌های عالیرتبه ایران و بوسنی و هرزگوین با اشاره به جنگ خانمان‌برانداز بوسنی و هرزگوین عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و تهران همواره خواهان روابط دوستانه و صمیمی با این کشور است. ‏

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور نیاز به تدوین نقشه راه داریم تا بتواند این ‏روابط را به طور پایدار حفظ کرده و روز به روز گسترش دهد، افزود: باید در راستای توسعه روابط تجاری، اقتصادی و ‏همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور تلاش و در کنار آن زمینه‌ها را برای گسترش روابط در حوزه‌های مختلف علمی، ‏فرهنگی و گردشگری فراهم کنیم. رئیس‌جمهوری همچنین با تأکید بر اینکه ایران همواره به سیاست گفت‌وگو و رویکرد برد – برد در همکاری‌ها معتقد بوده است، گفت: زمانی که در مناسبات، دو طرف ‏احساس کنند که منافع آنها تأمین شده، آنگاه تا بلندمدت شاهد ثبات در روابط خواهیم بود چراکه امروز صلح و ثبات نه در سایه ‏توازن وحشت، بلکه در سایه توازن منافع میان ملت‌ها ایجاد می‌شود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه تفکر اسلام افراطی با اسلام حقیقی هیچ ارتباطی ندارد، گفت: تروریست‌هایی که به عنوان القاعده و داعش ‏دست به جنایت می‌زنند نه تنها به اسلام بلکه به خدا و معنویات هم اعتقادی ندارند. ‏وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست دولت‌های عراق و سوریه برای کمک به مبارزه با تروریسم در این ‏کشورها هیچ تردیدی نکرده است، اما برخی کشورهای غربی با اشتباه بزرگی که در تحلیل خود داشته‌اند هنوز تصور می‌کنند می‌‏توانند از تروریسم به عنوان ابزاری در راستای منافع خودشان در منطقه استفاده کنند. ‏ همچنین حجت‌الاسلام روحانی پس از مذاکرات دوجانبه هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و بوسنی و هرزگوین در نشست مشترک خبری با همتای بوسنیایی خود با بیان اینکه در سال‌های گذشته به دلیل مشکل تحریم، روابط دو کشور شاهد دوران رکود بود، گفت: امروز بعد از برجام شرایط کاملاً برای توسعه بیش از پیش روابط دو کشور مهیاست و در مذاکرات دوجانبه راه‌های گسترش روابط اقتصادی و همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور و نیز روابط علمی، فرهنگی و گردشگری را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم و بنا شد فهرست همکاری‌ها در کمیسیون مشترکی که در ماه دسامبر در سارایوو تشکیل خواهد شد مورد بحث و توافق قرار بگیرد.

آماده توسعه همکاری‌ها هستیم
باقر عزت بگوویچ، رئیس شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین نیز در دیدار با روحانی با اشاره به اینکه ایران و بوسنی پیوندها ‏و روابط بسیار مستحکم دوستی با یکدیگر داشته و ایران به بوسنی در جهت برقراری صلح و ثبات در این کشور کمک‌های بسیاری ‏نموده است، گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته به خاطر تحریم‌ها، روابط دو کشور دچار تنزل شده بود، اما ‏امروز شرایط گذشته پشت سر گذاشته شده و آماده توسعه هر چه بیشتر روابط میان دو کشور هستیم. ‏
گفتنی است، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بوسنی و هرزگوین با هدف توسعه همکاری شرکت‌های کوچک، متوسط و شهرک‌های صنعتی دو کشور، یک یادداشت تفاهم همکاری نیز امضا کردند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=27846

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.