تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اروپا بازویی حقوقی برای فشار به ایران/ آقای بن سلمان متشکریم!/ برادر شغال

سرویس سیاست مشرق – در ادامه یادداشت و سرمقاله های روزنامه های صبح کشور با گرایش های متفاوت سیاسی را مطالعه می کنید:

********

آقای بن سلمان متشکریم!

 جعفر بلوری در کیهان درج کرد:
در ادامه یادداشت و سرمقاله های روزنامه های صبح کشور با گرایش های متفاوت سیاسی را مطالعه می کنید:  جعفر بلوری در کیهان درج کرد: نام «محمد بن سلمان»، جوان سی و چند ساله سعودی دو سالی می گردد که بر سر زبان ها افتاده. در همان ایام هم بود که رفته رفته، سخنان بشدت ضدایرانی و کم پیشینه سعودی ها آغاز گردید. عادل الجبیر، وزیر خارجه کم تجربه و جوان سعودی شاید جزو نخستین اشخاصی بود که وظیفه سخنان بشدت «ادبیات ضد ایرانی» را به وی سپرده بودند!
عادل الجبیر، وزیر خارجه کم تجربه و جوان سعودی شاید جزو نخستین اشخاصی بود که وظیفه سخنان بشدت «ادبیات ضد ایرانی» را به وی سپرده بودند! دگرگونی و تغییرات این گونهی در جامعه سیاسی عربستان اما همزمان شده بود با گفتگوها هسته ای ایران و ۱+۵ طوری که در همان ایام همین تحلیلگران درج کردند که، محتمل هست دلواپسی سعودی ها از گشایشی که بنابراین گفتگوها هسته ای توان دارد عاید ایران گردد، باعث اتخاذ چنین رویکردی بر علیه ایران شده است! بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اظهار کرد، برجام اگر صرفا یک فایده دارا باشد، آن نزدیک کردن کشورهای عربی به رژیم صهیونیستی بوده است! نزدیک شدن بعضی کشورهای مرتجع عربی به رژیم صهیونیستی من جمله تغییراتی بود که، طی همان دو سال سابق، علنی گردید. به عبارت دیگر، اگر این «نزدیکی»، به گفتگوها هسته ای هم مربوط نبوده باشد، حتما به روی کار آمدن بن سلمان مربوط هست.

بن سلمان چند ماه بعد، درکنار محافظت پست وزارت دفاع، جانشین ولیعهد عربستان هم گردید تا این آنالیز که می اظهار کرد، وی به دنبال «تخت پادشاهی» هست، به حقیقت نزدیک تر گردد. تا این که خبر رسید، وی «محمد بن نایف»، ولیعهد عربستان را هم کله پا کرد؛ و همین روزهاست که جانشین پدر بشود!
تا این که خبر رسید، وی «محمد بن نایف»، ولیعهد عربستان را هم کله پا کرد؛ و همین روزهاست که جانشین پدر بشود! قلع و قمع بی پیشینه شاهزادگان، علمای دینی، بعضی کارشناسان عربستانی و چهره های کشوری و لشکری من جمله متعب بن عبدالله، ریاست گارد ملی عربستان دیگر شکی باقی نگذاشت که، بن سلمان خواب های بسیاری برای عربستان و منطقه دیده هست. در تمام طول این تغییرات، سعودی ها دست از ادبیات ضدایرانی خود برنداشته و تا موفق شدند، با تطمیع یا تهدید کشورهای فقیر یا کوچک منطقه و آفریقا، برپایی جلسه های مکرر، کرایه ارتش و فرمانده، تشکیل ائتلاف، بویژه دادن رشوه و صرف صدها میلیارد دلار، بر علیه ایران جوسازی کردند. سعودی ها حتی هجوم به یمن را هم به نوعی به ایران نسبت داده و اظهار کردند، برای مبارزه با نفوذ تهران، وارد این نبرد شده اند!  جلسه بشدت ضدایرانی موخر اتحادیه عرب که در ریاض برگزار گردید، آخرین مثال از تلاش های این جوان تشنه قدرت بر علیه کشورمان بوده و حتما، آخرین کوشش ضدایرانی وی نیز نخواهد بود. کوشش برای مهیا کردن افکار عمومی عربستان و سایر کشورهای عربی منطقه جهت عادی سازی ارتباطات با رژیم صهیونیستی، و رسوایی بی پیشینه گروگان گیری نخست وزیر یک کشور (سعد حریری) از دیگر سیاست ها و کارهای بن سلمان بوده که به طور مستمر با چاشنی هجوم های لفظی به ایران، دنبال شده هست. محاصره اقتصادی قطر به دستاویز نزدیکی این کشور به پایداری فلسطین و ایران را نیز به فهرست بلند ماجراجویی های جناب بن سلمان اضافه کنید.

این تحرکات کار را به آنجا رسانده که امروز آنالیز ها از «تلاش بن سلمان برای کودتای آرام جهت نیل به قدرت» دست یافته به «آیا بن سلمان به دنبال نبرد مستقیم با ایران است؟» گزارش ها و خبر ها بسیاری هم در مورد امکان رویارویی مستقیم ایران و عربستان منتشر شده هست. تمام این تغییرات با همه گستردگی و ارزش شان، طی همین یکی دو سال سابق رخ داده است! اما چرا؟ پشت پرده این ماجراجویی ها چیست و نتیجه آن به کجا ختم خواهد شد؟
    شاید هم مثل خیلی از تغییرات و آشفتگی های موخر، پای ایالات متحده و رژیم صهیونیستی در میان هست که با دادن وعده و وعیدهایی، او را وارد این بازی پرخطر کرده اند. محتمل هست تاریخ استفاده خاندان آل سعود به انتهاء دست یافته و سازندگان این خاندان به این نتیجه دست یافته باشند که دیگر احتیاجی به آنها ندارند و ضروری هست درکنار نبرد افروزی بین دو کشور عربستان و ایران، ریشه سعودی ها را بکنند. به قول ستون نویس نشریه آمریکایی هافینگتون پست، چه بسا ایالات متحده قصد دارد، بلایی که سر صدام آورد را به سر بن سلمان آورد و در نهایت، مثل یک جوراب کهنه، به دورش اندازد:
« به قول ستون نویس نشریه آمریکایی هافینگتون پست، چه بسا ایالات متحده قصد دارد، بلایی که سر صدام آورد را به سر بن سلمان آورد و در نهایت، مثل یک جوراب کهنه، به دورش اندازد: «این آمریکایی ها بودند که صدام را برای هجوم به جمهوری اسلامی جوان (تنها یک سال بعد از انقلاب اسلامی) تشجیع کردند. آ آن روزها دولت در دست رونالد ریگان بود و بوش پدر نیز معاونت وی را بر عهده داشت. امروز هم این ترامپ و رژیم صهیونیستی می باشند که محمد بن سلمان را برای مبارزه با ایران، جلو می اندازند. اما بن سلمان یا نمی داند یا فراموش کرده که صدام را همان کسانی از تخت به زیر کشیدند که برای نبرد با ایران، به وی قوت قلب می دادند؛ این ها کسانی نبودند جز دار و دسته رامسفلد، دیک چنی و ولفوویتز. از بن سلمان هم استفاده خواهند کرد و بعد از استفاده، مثل یک جوراب کهنه دورش می اندازند.»

سبب این ماجراجویی ها، چه شیرکردن های این جوان از طریق ایالات متحده و رژیم صهیونیستی برای نبرد افروزی بر علیه ایران باشد، یا تلاش های این دو برای سر به نیست کردن خاندان سعودی، چه حتی تلاش های یک جوان جویای نام و قدرت برای نیل به پادشاهی، هر چه باشد، سعودی ها تا الان، نه صرفا هیچ سمتی از آن نبسته اند لکن،  به قول «جفری دیوید فلتمن»، معاون دبیر کل ارگان ملل نتیجه تصویر هم گرفته اند:
«» سبب این ماجراجویی ها، چه شیرکردن های این جوان از طریق ایالات متحده و رژیم صهیونیستی برای نبرد افروزی بر علیه ایران باشد، یا تلاش های این دو برای سر به نیست کردن خاندان سعودی، چه حتی تلاش های یک جوان جویای نام و قدرت برای نیل به پادشاهی، هر چه باشد، سعودی ها تا الان، نه صرفا هیچ سمتی از آن نبسته اند لکن،  به قول «جفری دیوید فلتمن»، معاون دبیر کل ارگان ملل نتیجه تصویر هم گرفته اند: «به یمن ببینید. عربستان با هدف اظهاری مبارزه با نفوذ ایران و پشتیبانی از دولت استعفا داده یمن ائتلاف عربی تشکیل داد. نفوذ ایران در یمن، اکنون زیادتر هست یا هنگامی این نبرد آغاز نشده بود؟…»
در لبنان نیز نمی دانم واقعا چه رخدادی برای سعد حریری افتاده، اما وزیر مشاور عربستان علنا اظهار کرد لبنان بر علیه عربستان اعلان نبرد کرده هست و اکنون شاهد معجزه یکپارچگی بین سنی ها و شیعیان در لبنان بر علیه عربستان برای نخستین بار در  طول دهه های گذشته  هستیم و این اصلا به نفع سعودی ها نیست. » هر آن محتمل هست، خبر نشستن «بن سلمان» به تخت پادشاهی عربستان رسانه ای شده و حتی وی که با سیاست های اصطلاحا اصلاحات فرهنگی اش، همه را غافلگیر کرده، بلافاصله، عادی سازی ارتباطات با رژیم صهیونیستی را هم رسما اظهار کند.  یا حتی  حماقت را به مکانی برساند که بر علیه کشورمان اعلان نبرد نماید، اما نتیجه های همه این احتمالات قبل از این به مطلوبی حدس شده هست:
« یا حتی  حماقت را به مکانی برساند که بر علیه کشورمان اعلان نبرد نماید، اما نتیجه های همه این احتمالات قبل از این به مطلوبی حدس شده هست: «بن سلمان نمی داند که نبرد با ایران توان دارد باعث ایجاد هرج و مرج در خاورمیانه گردد، هرج و مرجی که به محو شدن عربستان سعودی می انجامد.» (هافینگتون پست)
 به دیدگاه می رسد ضروری هست از آقای بن سلمان به سبب همه این ماجراجویی ها، تشکر کرد!
 
 

طرح ترامپ برای به آشوب کشاندن اروپا

امیر علی ابوالفتح در خراسان درج کرد:

او علاوه بر این نمی داند که آمریکایی هایی که امروز وی را برای نبرد تشویق می کنند، توان دارند مثل پرونده عراق، دو مرتبه هم کنترل وضعیت را از دست بدهند و آن روز، کل شبه جزیره عربستان بر روی برپایهی دیگر از طلا، به ایران پیشکش خواهد گردید. » (هافینگتون پست)  به دیدگاه می رسد ضروری هست از آقای بن سلمان به سبب همه این ماجراجویی ها، تشکر کرد!     بازنشر سه توئیت ضد اسلامی از طریق ریاست جمهوری ایالات متحده ، توفانی از خشم را در سراسر جهان به راه انداخته هست . ترامپ ویدئوهای ضد اسلامی منتشر شده درحساب کاربری توئیتر “جایدا فرانسن” نایب ریاست یک گروه راست گرای تندرو در بریتانیا نامیده شده به “اول بریتانیا” از رقبای سیاسی در داخل ایالات متحده تا رهبران دیگر کشورهای جهان ، اقدام دونالد ترامپ را در بازنشر سه ویدئوی ضد اسلامی محکوم کردند . ترامپ ویدئوهای ضد اسلامی منتشر شده درحساب کاربری توئیتر “جایدا فرانسن” نایب ریاست یک گروه راست گرای تندرو در بریتانیا نامیده شده به “اول بریتانیا” را بازنشر کرد. البته ضدیت ترامپ با مسلمین مبحث تازهی نیست . ترامپ علاوه بر این در نطق آغازین ریاست جمهوری ایالات متحده در اقدامی سنت شکنانه و بی پیشینه از عبارت ” اسلام گرایان تروریست ” وی پس از ان در جریان رقابت های انتخاباتی وعده داد در صورت راه یابی به کاخ سفید از ورود مسلمین به ایالات متحده جلوگیری خواهد کرد .

با این وجود ، هیچ کدام از این سخنان و کارهای به اندازه بازنشر سه ویدئوی اسلام ستیزانه از یک فرد نژادپرست و تندرو بریتانیایی ، میزان هم سویی و معیت ریاست جمهوری کنونی ایالات متحده را با جریان های نژادپرست و ضد اسلامی به نمایش نگذاشته هست . این اقدام تا مکانی دلواپس کننده بوده هست که ترزا می ، نخست وزیر بریتانیا ، کشوری که ارتباطات مخصوص استراتژیک با ایالات متحده دارد ، از اقدام ترامپ بشدت خورده گیری کرده هست . در “روابط مخصوص استراتژیک ” از دید افکار عمومی، بریتانیایی ها و مقام های این کشور ، اقدام ترامپ به بازنشر ویدئوهای منتشر شده در صفحه شخصی “جایدا فرانسن” معاون گروه تندرو ” اول بریتانیا ” اقدام دونالد ترامپ ، ریاست جمهوری ایالات متحده در بازنشر چند ویدئوی اسلام هراسانه ، خشم مقام های دولتی و سیاسی از هر طیف و جناح و حزبی را برانگیخته تا مکانی که یک بار دیگر بحث لغو عزیمت ترامپ به بریتانیا طرح شده هست . وزارت کشور بریتانیا ، گروه ” اول بریتانیا ” از دید افکار عمومی، بریتانیایی ها و مقام های این کشور ، اقدام ترامپ به بازنشر ویدئوهای منتشر شده در صفحه شخصی “جایدا فرانسن” معاون گروه تندرو ” اول بریتانیا ” بیشتر از این که حرکتی ضد اسلامی باشد ، با هدف بر هم زدن ثبات و امنیت اجتماعی بریتانیا و رواج دادن گرایش های افراط گرایانه و خشن در این کشور هست . با این وجود ، برآوردهای رسمی در بریتانیا حکایت از آن دارد که گرایش به گروه ” اول بریتانیا ” اما بازنشر ویدئوهای فرانسن از سوی ریاست جمهوری ایالات متحده که بیشتر از ۴۴ میلیون پیگیر در توئیتر دارد ، عملی با هدف جهانی کردن نظریات این گروه تندرو هست . درکنار این که در مورد هر سه ویدئوی بازنشر شده از سوی ترامپ مشخص شده که اتهام خشونت ورزی مسلمین صحت نداشته هست .

ظواهر مکرری وجود دارد که نشان می دهد ترامپ به عمد در کوشش هست جریان های تندرو و نژادپرست را در داخل و بیرون از ایالات متحده احیا و آنها را تقویت کند . برای ریاست جمهوری کنونی ایالات متحده نیز تفاوت چندانی ندارد که از نژادپرستان آمریکایی ضد سیاه در جریان درگیری های نژادی در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا پشتیبانی کند یا از گروه های نژادپرست ضد اسلامی بریتانیایی پشتیبانی کند. برای دونالد ترامپ هر فرد ، گروه یا جمعیتی که هویت آمریکایی امتداد یافته از نژاد انگلوساکسونی پروتستان مذهب نداشته باشد ، غیر خودی تعبیر می گردد و ضروری هست از بین برود . الان این دلواپسی در کشورهای اروپایی من جمله بریتانیا شدت گرفته هست که ترامپ با انگشت گذاشتن بر منازعات نژادی و دینی و تحریک گروه های تندرو ، در نهایت اروپا را به آشوب بکشد . هجوم های مداوم ریاست جمهوری ایالات متحده به مسلمین از یک سو توان دارد باعث کارهای تلافی جویانه در اروپا گردد و از سوی دیگر چراغ سبزی باشد از سوی کاخ سفید که گروه های تندرو همچون ” اول بریتانیا ” هجوم های مداوم ریاست جمهوری ایالات متحده به مسلمین از یک سو توان دارد باعث کارهای تلافی جویانه در اروپا گردد و از سوی دیگر چراغ سبزی باشد از سوی کاخ سفید که گروه های تندرو همچون ” اول بریتانیا ” به هجوم های خارجی ستیزانه خود شدت بخشند . شعله های این آتش در ایالات متحده با اتفاقات شارلوتزویل ایالت ویرجینیا با کشتن یک فعال ضد نژادپرستی از طریق گروه های دست راستی تندرو روشن شده هست . با این وجود به دیدگاه نمی رسد ریاست جمهوری ایالات متحده حتی به سبب وجود ” ارتباطات مخصوص استراتژیک ”   با این وجود به دیدگاه نمی رسد ریاست جمهوری ایالات متحده حتی به سبب وجود ” ارتباطات مخصوص استراتژیک ” با بریتانیا قصد دارا باشد از رویکرد نژادپرستانه ، خارجی ستیزانه و اسلام هراسانه خود دست بردارد .

مسؤولیت جاسوس های گفتگوها با کیست؟

امیر استکی در میهن امروز درج کرد:

  اشاعه این اندیشه سرآغاز نبرد های نژادی ، دینی و تمدنی در آینده می باشد مگر این که جهانیان یک صدا اقداماتی نفرت پراکنانه دونالد ترامپ و جریان ملی گرایان نژادپرست حمایت کننده وی را محکوم کنند . صحنه هایی که به مدعای سازندگان کلیپ مربوط به تصویر های هست که دری اصفهانی از نشست ها هیات ایرانی در گفتگوها برجام ضبط کرده و برای یکی از رابطان یک سرویس جاسوسی خارجی ارسال کرده هست.

ایشان محکوم شده اند و حکم محکومیت شان از فاز تجدیدنظر نیز سابق هست و این نیز تماما مشخص هست که معلوماتی را از تیم مذاکره کننده ایرانی به نحو مخفیانه جمع آوری کرده و به بیرون درز داده هست.» مسؤولیت میلیاردها دلار پولی که خرج برنامه هسته ای ایران گردید و در پشت میز گفتگوها به طرفه العینی به ثمن بخس با چک بی مکانی به نام برجام تاخت زده گردید و جز پوستین وارونه دل خوش کنکی از آن باقی نماند، با چه فردی است؟ مسؤولیت خون شهید پرویز منشادی، شهید سیدعلی موسوی، شهید رمضان رستمی، شهید پرویز احمدی، شهید عنایت الله امینی، شهید علی اصغر حسین زاده احمدی، شهید محمدعلی مهدوی، شهید سیداحمد طیب زاده دزفولی، شهید مسعود علیمحمدی، شهید مجید شهریاری، شهید داریوش رضایی نژاد و شهید مصطفی احمدی روشن با چه فردی است؟ آیا خون این شهدای هسته ای از اوائل انقلاب تا الان با این وضع تقریبا هیچ، به هدر نرفته است؟
آ

اروپا بازویی حقوقی برای فشار به ایران

محمد اسماعیلی در جوان درج کرد:

۱ ـ «

۱ ـ «پایان یافتن ایران هراسی» از دستاوردهای توافق هسته ای ایران و گروه۱+۵ از روز امضای برجام عنوان شده است؛ دستاوردیی که به دلایل مکرر جعلی و با مراجعه به تغییرات موخر منطقه غیرقابل باور هست. گرچه بعد از توافق هسته ای تهدیدات لفظی مقام های غربی و منطقه ای به نحو تصاعدی افزایش یافته اما نباید پروژه ایران هراسی به روز رسانی شده را منحصرا در الفاظ و ادبیات ضد ایرانی محدود کرد ؛ فراتر از آنکه ضروری هست به قطعات پازلی دقت داشت که امریکا، کشورهای اروپایی و شیوخ منطقه بویژه در ماه های موخر با هدف پیشرفت بخشیدن به پروژه ایران هراسی درکنار هم قرار داده اند. ۱۹آ اروپایی ها اعم از انگلستان ، فرانسه و آلمان در پروژه ایران هراسی با متهم نمودن ایران به هجوم موشکی به فرودگاه ریاض (ماکرون: به دیدگاه می آید موشکی که از یمن به عربستان شلیک گردید، ایرانی باشد. 

2ـ ۱۹آبان۹۶) و درخواست برای رسیدگی شورای امنیت به مساله ایران نمایش دادند که بالاتر از«معرفی کردن ایران بعنوان ناقض صلح و امنیت بین الملل»در کوشش برای ایجاد یک روال حقوقی در عرصه بین المللی می باشند، شبیه همان روالی که بر علیه فعالیت هسته ای ایران طی گردید و به صادر کردن شش قطعنامه شورای امنیت بر علیه کشورمان انجامید و دولت یازدهم در نهایت لزوم دید میز مذاکره را صرفا راهکار شایسته بررسی کند.   2ـ پارلمان اروپا در قطعنامه تازه خود از ایران قصد دارد دست از پشتیبانی انصارالله یمن بردارد، ترزامی نخست وزیر انگلستان در دومین عزیمت متوالی خود به منطقه، ایران را متهم به اقداماتی ضدصلح می کند و ماکرون در اظهار کرد وگو با فرانس۲۴ درکنار متهم نمودن ایران به اقداماتی خلاف امنیت و ثبات منطقه ای خواهان گفتگوها دو مرتبه با کشورمان می گردد.

  روز سابق نیز دبیرکل اتحادیه عرب مدعی گردید که اعراب مهیا همکاری با ایران می باشند به شرط آنکه ایران «رفتارهای خود در منطقه» را دگرگونی دهد. «  نقش امریکا، اروپا و مرتجعین منطقه ای برای رویارویی با ایران به رغم تفاوت ها یک نقطه مشترک ارزشمند دارد و آن «فشار برای مجبور کردن ایران به مذاکره در حوزه های غیرهسته ای» و «تکمیل روال حقوقی جهت صادر کردن قطعنامه های شورای امنیت» هست.

آ «شبهه سکوت مقام های امریکا»، «تشدید موضع های ضد ایرانی مقام های اروپایی»، «افزایش هم افزایی اروپا با شیوخ منطقه ای در تخطئه وجهه ایران» همگی نشان می دهد که کانون غربی–عربی صحنه رویارویی با ایران را تا حدودی مبتلا دگرگونی کرده و نقش اول جهت «مقابله حقوقی–کیفری» در این میان از امریکا به اتحادیه اروپا جابه جا شده هست. آخرین مثال از مصادیقی که نشان می دهد اروپا درکنار دریافت نقش امریکا در «مقابله حقوقی »، به دنبال جلب دیدگاه شیوخ منطقه هست قطعنامه ای هست که روز پنج شنبه پارلمان اروپا با اکثریت آرا تصویب و از ایران خواست «حمایت از شبه نظامیان حوثی( بخوانید مجاهدین انصارالله) را متوقف کند».

صادر کردن این قطعنامه را ضروری هست در امتداد اقداماتی ضدایرانی اروپایی ها در روزهای موخر و قطعه ای از پازل «صدور قطعنامه های شورای امنیت بر علیه کشورمان» دانست؛ شبیه رویکردی که این کشورها در مسیر «پرونده حقوق بشری ایران» ادامه دهند و از پاییز۹۲ تا پاییز۹۶ با کارهای فشرده و هدفمند و اتخاذ روش های «سندسازی مکتوب و شفاهی»، «متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر در تریبون های رسمی»، «گزارش دهی به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گر حقوق بشر ارگان ملل» و «دیدار رسمی هیئت های دیپلماتیک این کشورها با فعالان حقوق بشر در داخل کشور» موفق شدند از قطعنامه های حقوق بشری در اتحادیه اروپا آغاز و در نهایت  مهم ترین گام های تشریح شده در مسیر«صدور قطعنامه های حقوق بشری بر علیه ایران» را که همان صادر کردن قطعنامه های ضد ایرانی کمیته سوم حقوق بشر ارگان ملل و مجمع عمومی ارگان ملل هست سازماندهی کنند. علاوه بر این در روز سابق دفتر نخست وزیری انگلستان می گوید: «انگلیس و عربستان در مورد اقداماتی ثبات زدای ایران در منطقه ابراز دلواپسی و بر سر کوشش زیادتر در سطح بین المللی برای مبارزه با ایران توافق کردند». 

3ـ در همان اوائلی که اروپایی ها در تدارک بودند تا مقدمات صادر کردن قطعنامه های ارگان ملل –  مسئله ای که با دقت به جریان مورد اشاره به زودی اتفاق می افتد- بر علیه ایران به دستاویز حقوق بشر را بسترسازی کنند بسیاری از فعالان جریان غربگرای درونی اصل آمد و گردید اروپاییان به تهران و دیدار با فعالان غائله ۸۸ و صادر کردن قطعنامه های پارلمان اروپا به همین دستاویز را مشکلی روتین و عادی می دانستند.   3ـ افزایش عزیمت مقام های اروپایی در هفته های موخر به منطقه غرب قاره آسیا و رشد موضع های ضدایرانی در حالی با تردید سکوت مقطعی امریکایی ها در ازاء پرونده موشکی همراه شده هست که دستگاه سیاست خارجه در مواجهه با بازی حقوقی–سیاسی اعضای ارشد اتحادیه اروپا شیوه ای منسوخ شده را به کار گرفته هست و آن آسان گویای رویکردی هست که اروپایی ها تا وضع «قطعنامه های تحریمی ارگان ملل» درپیش گرفته اند. »

» درحالی جامعه ایرانی شاهد مدارای بدون نتیجه، این بار در ازاء اروپا می باشند که تجربه مدارای مستمر با امریکا در چهارسال سابق تنهاسه ضلع «تحریم، تهدید و تهمت زنی» به ایران را تقویت کرد ، رویکردی که در نوع مواجهه موخر با اروپا درحال تکراراست.

برادر شغال

در سرمقاله روزنامه “صبح نو” آمده هست:

حال در شرایطی فعالیت های ضدایرانی اروپا با محوریت« تکمیل روال حقوقی جهت صادر کردن قطعنامه های شورای امنیت»افزایش یافته که ملاطفت کنونی با همپیمانان امریکا در بر دارنده نتیجه نبوده و تداوم آن قطعاً دستاوردی همانند شش قطعنامه ضد هسته ای این بار در حوزه تروریسم یا موشکی نخواهد داشت. حدود سه ماه پیش، نوعی بهم ریختگی در سازوکارهای سیاست خارجی دولت ایالات متحده قابل رویت بود، به طور مثال دگرگونی سخنگوهای کاخ سفید و وزارت خارجه یا به طور همزمان، برکنارکردن سفرای ایالات متحده در سراسر دنیا از طریق رییس جمهور این کشور.  

▫️آ  وجه شبه همه این ها، ضدیت با ایران، وابستگی به لابی صهیونیستی و مخالفت تمام با برجام است؛ یعنی نباید این نوع گمان کرد که یک انسان متعادل حذف و یک انسان تندرو بر سر کار آمده، چه این که همین تیلرسون بود که یک ماه قبل در شرق قاره آسیا، اظهار کرد که سیاست ایالات متحده، براندازی رژیم ایران هست (و اسفا که ما از او به شورای امنیت شکایت نکردیم) و سخنان همانند دیگر.

آسیب اجتماعی؛ دولت، جامعه

سیدرضا صالحی امیری در روزنامه ایران درج کرد:
همه این آمارها و لطمه ها یک پیام دلواپس کننده بهمراه دارد و آن اینکه در بطن مجموعه برنامه های پیشرفت بعد از انقلاب، کمتر به مقوله لطمه های اجتماعی پرداخته شده هست. من معتقدم که این مسأله ضروری هست فراتر از دولت و در سطح نظام سیاسی و علاوه بر این در سطح جامعه بعنوان قسمتی از وظیفه اجتماعی دیده گردد.

ارزشمند ترین احتیاج امروز ما در حوزه لطمه های اجتماعی، انسجام کارکردی میان همه حوزه های درگیر در این مسأله هست. آ
با تأسف گستردگی لطمه های اجتماعی و پیچیدگی آن، دسترسی به چاره های محتمل را سخت تر کرده هست.

در این راستا، درکنار تقدیر از تلاش های انجام شده همه ارگان ها و نهادهای مربوط و درکنار بررسی مثبت از تشکیل ارگان امور اجتماعی در وزارت کشور، به باور نگارنده، ما نیازمند تشکیل وزارت امور اجتماعی یا ارگان امور اجتماعی (در سطح معاون ریاست جمهوری و عضو دولت) هستیم تا با هم افزایی و همگرایی همه حجم های موجود، بتوانیم قدم های تاثیرگذاری در این راستا برداریم. البته ضروری هست دقت داشت که بیش و قبل از صادر کردن بخشنامه و دستورالعمل و الزام و اجبار، ضروری هست باور ملی در میان ارکان حاکمیت شکل بگیرد.

سخن آخر اینکه، چاره بنیادی معضلات و لطمه های اجتماعی، همکاری و کنشگری مدامی میان دولت با فرهیختگان، رسانه ها، افکار عمومی و جامعه هدف هست.

احمدی نژاد دیگر خطر ندارد

احمد غلامی در روزنامه شرق درج کرد:

این روزها احمدی نژاد از چهره ای سیاسی به معمایی سیاسی بدل شده هست و رسانه های اصولگرا با موضع گیری نه چندان تند و متناسب، و گاه با سکوتی ممتد، به رازوارگیِ این چهره سیاسی بیشتر از پیش دامن می زنند. در گزارش آمده هست که احمدی نژاد فریب حلقه انحرافی، فتنه گران و غربگرایان را خورده، گرچه در بعضی از سطرهای این گزارش از ریاست دولتِ نهم و دهم ستایش و پشتیبانی هم شده هست. آ آن چیزی که این روزها بیشتر از پیش عیان می گردد این هست که احمدی نژاد با مهندسی تخریب در پی قدرت هست.  

تمام گروه های سیاسی و حتی خود احمدی نژاد می دانند با اندک پشتوانه از جانب مردم، او در سیاست کاری از پیش نمی برد. احمدی نژاد زیرا گوی فولادی هست که از آن برای تخریب ساختمان های کهنه استفاده می نمایند. اگر این طرز تعبیر صحیح باشد استراتژی دوقطبی احمدی نژاد مفهومی تازه پیدا می کند. با برگشت به تجربه هاشمی – احمدی نژاد میتوان کارکرد احمدی نژاد را بازشناخت. دوقطبی های که او می سازد، چندان با نظام مهندسی شده سیاست مغایرت ندارد. .. احمدی نژاد زیرا گوی تخریب عقب وجلو می رود و کارش تخریب سازه هاست.

اما اینکه پس از ان چه رخ خواهد داد، چندان قابل حدس نیست. اگر هاشمی رفسنجانی زیرک نبود و پروژه احمدی نژاد را ناموفق نمی گذاشت، اکنون آینده پیش رو واضح تر بود. احمدی نژاد در پروژه تخریبِ هاشمی باخت و سبب این شکست روشن هست. از این منظر، آنالیز هایی از این دست که احمدی نژاد در پی دیده شدن هست، اگر هم حقیقت دارا باشد، صرفا قسمتی از ماجراست. همان مقدار که رسانه های اصلاح طلب از کنش های احمدی نژاد به نفع خود نفع می برند، تا سخن های ناگفته را بگویند، سیاسیونِ کهنه کار نیز از این گوی تخریب نفع خود را می برند. احمدی نژاد، هیچ خطری ندارد و بیشتر از آنکه در پی خلق سیاست باشد در خدمت سیاست هست. ارزشمند تر از همه اینها احمدی نژاد پشتیبانی چهره ای همچون آیت الله مصباح را از دست داده که هنگامی در تثبیت جایگاه سیاسی او نقش حیاتی ای داشته هست. اکنون ریاست دولت نهم و دهم بدون مردم و این عقبه سیاسی وسیلهی در خدمت سیاست و سیاسیون هست.   

ازبقایی تابقالی سیاسی !

محمدعلی وکیلی در ابتکار درج کرد:

   این روزها مردِ عجیبِ سیاستِ ایران بیشتر از هر هنگامی خبرساز شده هست.
این شیوه احمدی نژاد و احمدی نژادی ها البته تازگی ندارد.
آ احمدی نژاد خود نیز زیاد باهوش بود؛ برای هجوم و ایجاد دوقطبی تخصص تعجب آوری داشت.

به بزرگان نظام فحش می گردید اما حتی اذن دفاع به آنها داده نمی شد! اصول گرایان، احمدی نژاد را مجال مبارکی برای خود می دیدند؛ مجالی برای حذف رقیبان خود.
اینکه سیدمحمد خاتمی، امروز تمجیدهای مشایی از خاتمی و هجوم های احمدی نژاد به رقیبان خاتمی را نمی پسندد، از تقوای بلندِ سیاسیِ او هست. این البته شگرد احمدی نژاد هست.

احمدی نژاد متخصص در این نوع بازی هاست. صرفا مشکل او اکنون این هست که فرهیختگان سیاسی و رسانه های اصلاح طلب او را معیت نکردند. مشایی قبل تر با نامه به خاتمی، در حقیقت تلویحا از اصلاح طلبان دعوت کرده بود تا پای خرید و فروش ای برد-برد با احمدی نژاد بروند و اصلاح طلبان احمدی نژاد را ساز کنند و احمدی نژاد نیز حریف اصلاح طلبان را رسوا سازد.
در هر حال امروز احمدی نژاد در حال مصادره نمایندگی مستضعفان هست.

بودجه شرکت ملی نفت با رویکرد محاسبه عملکرد

محمد کاظم انبارلویی در رسالت درج کرد:

ضروری هست جلسه و دید عاقبت بازی احمدی نژاد چه خواهد گردید.

آ دولت اگر بخواهد نخستین گام واضح سازی بودجه را طبق کارکرد بردارد ، ضروری هست تکلیف بزرگترین بنگاه اقتصادی خود یعنی شرکت ملی نفت را بر این اساس روشن سازد. آن چیزی که در زیر مطالعه می کنید ایده مشخص و واضحی هست برای گام نهادن در وادی بودجه بندی و بودجه ریزی شرکت ملی نفت با رویکردی که دولت مدعای آن را دارد .

اگر دولت اراده بودجه ریزی طبق کارکرد دارد، قدر کفایت نیست متن زیر را از دید خریداری منحصرا بخواند!

به منظور اجراء حق صاحب و تهیه قسمت متولی و تسجیل قسمت متصدی از عواید هیدروکربوری مندرج در قانون نفت در بودجه سنواتی و تداوم  آن در سنوات اعمال برنامه ششم و تهیه ارزش ضروری برای اعمال قانون هدفمند کردن یارانه ها و احصای مصادیق انفالی و واضح سازی کارکرد پولی آن و حاصل شدن اطمینان از ثبات مقررات و مقرراتی که مستلزم برنامه ریزی و تصمیم گیری و اداره در وزارت نفت و علاوه بر این الزام متصدی به رعایت سقف تولید با هدف صیانت از مخازن و کنترل نرخ قطعی می گردد :

الف – معاونت برنامه ریزی و نظارت سیاست هایی ریاست جمهور مکلف هست قسمت هفتم قسمت سوم بودجه سال ۹۷ کل کشور به شماره طبقه بندی ۲۰۰۰۰۰ را به سیستم انفال تعلق داده و در سه بند ، بند اول مراجع حاصل از فروش و صادر کردن نفت خام و بند دوم مراجع حاصل از فروش گاز طبیعی و بند سوم  مراجع حاصل از میعانات گازی را به تفکیک در جدول شماره ۶ این قانون در سال ۱۳۹۷ احصاء نموده و سایر مصادیق اصل “۴۵” بدون تشخیص تکلیف بودجه بزرگترین بنگاه اقتصادی دولت یعنی شرکت نفت ، احصای درآمدهای حقیقی و هزینه های حقیقی بودجه ۹۷ کل کشور امکان ندارد . الف – معاونت برنامه ریزی و نظارت سیاست هایی ریاست جمهور مکلف هست قسمت هفتم قسمت سوم بودجه سال ۹۷ کل کشور به شماره طبقه بندی ۲۰۰۰۰۰ را به سیستم انفال تعلق داده و در سه بند ، بند اول مراجع حاصل از فروش و صادر کردن نفت خام و بند دوم مراجع حاصل از فروش گاز طبیعی و بند سوم  مراجع حاصل از میعانات گازی را به تفکیک در جدول شماره ۶ این قانون در سال ۱۳۹۷ احصاء نموده و سایر مصادیق اصل “۴۵” را از سال ۱۳۹۸ به بعد در بودجه سنواتی حدس و عناوین آن را احصاء نماید.

ب- وزارت نفت مکلف هست از مسیر شرکت های مادر تخصصی ذیربط قراردادهای فروش نفت خام را از سمت دولت با رعایت مقررات و مقررات امضا نموده و وجوه حاصل از فروش و صادر کردن نفت خام به هر صورت ارزی یا ریالی را به رعایت احکام آمره مندرج در اصل “۵۳” و مواد “۳۹”و”۱۱”

د- وزارت امور اقتصادی و دارایی (معاونت هزینه و خزانه دار کل کشور) مکلف هست با بازنمایی دو حساب ارزی و ریالی برای هر یک  از سه ردیف درآمدی عواید حاصل از صادر کردن و فروش نفت خام و گاز طبیعی و میعانات گازی به تفکیک اقدام و گردش پولی هر یک را برطبق عناوین مندرج در قسمت سوم قانون بودجه برطبق قسمت و بند در صورتحساب کارکرد مبحث ماده “۱۰۳”


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77251

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.