تاریخ ارسال : ۰۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از آخرین آمار مصدومان زمین لرزه تهران تا بیماری که ۱۰ سال آینده قاتل شماره یک ایرانی ها می شود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگارحوزه بهداشت و معالجه در هفته گذشته  با رویداد‌های مکرری رو به رو بود که در این بسته خبری به بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

آخرین آمار مصدومان زمین لرزه تهران

آخرین آمار مصدومان زمین لرزه تهران جتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشوربا اشاره به آخرین آمار مصدومان زمین لرزه تهران که شی گذشته به واقع شدن ملحق شد، اظهار کرد: پس از زمین لرزه ۵.۲ ۲ ریشتری تهران تا هم حالا ۱۱۷ مراجعه‌کننده به جایگاه ها معالجهی داشته‌ایم که از این تعداد ۴۸ نفر بستری و ۶۷ نفر هم ترخیص شده‌اند.

وی دنبال کرد: این زمین لرزه ۲ نفر مرگی در پی داشته که یکی از آنان خانم ۷۰ ساله‌ای هست که به سبب هجوم قلبی مرگ شده هست و دیگری دختری ۱۰ ساله بوده که به سبب استرس بالا مرگ شده هست.

آلودگی هوا ۳۴ هزار میلیارد تومان تولید ملی ناخالص خود را از بین می‌برد

  آلودگی هوا ۳۴ هزار میلیارد تومان تولید ملی ناخالص خود را از بین می‌برد  سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: در هر ساعت تعداد ۸۸ نفر به سبب تصادفات رانندگی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند به طوریکه هر روز ۴۳ ایرانی به سبب تصادفات مرگ می‌کنند. 

  حریر‌چی با اظهار اینکه، در اثر آلودگی هوا ۳۴ هزار میلیارد تومان بصورت مستقیم یا غیرمستقیم به اقتصاد ملی خسارت وارد می‌شود، عنوان نمود: طی ۱۰ سال گذشته تعداد ۲۱۰ هزار نفر هموطنان در تصادفات رانندگی مرگ می‌کنند که برای کاهش این تعداد نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

وی در مورد نقش وزارت بهداشت در وضع آلودگی هوا اظهار کرد: وزارت بهداشت به هر مبحثی که به تندرستی مردم مرتبط هست، ورود پیدا کرده هست به طوریکه آلودگی هوا موجب بروز بیماری‌هایی من جمله قلب عروق، تنفسی،‌ کبد چرب و سرطان را افزایش می‌دهد، اما وزارت بهداشت در مورد نوع خودرو‌ها و یا مسائل دیگر نمی‌تواند ورود پیدا نماید.

 تعرفه‌های معالجهی سال ۹۶ + مصوبات

 تعرفه‌های معالجهی سال ۹۶ + مصوبات هیئت وزیران در جلسه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۶ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، معالجه و تعلیم دکتری و سازمان برنامه و بودجه کشور و تایید شورای عالی بیمه تندرستی کشور و به استناد ماده (۹) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور- مصوب ۱۳۹۵- تعرفه‌های معالجهی سال ۹۶  را تصویب کرد.

سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور

سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشور حسین فودازی دبیر انجمن رادیو تراپی آنکولوژی اظهار کرد: حالا سرطان دومین عامل مرگ‌ و میر در ایران هست که پیش‌بینی‌های انجام شده تا سال ۲۰۳۰ میلادی سرطان به نخستین عامل مرگ‌ و میر در کشور مبدل می‌شود.

وی گفته بود: حالا هرم سنی جمعیت ما رو به میانسالی می‌رود، در نتیجه با افزایش میانگین سندر کشور میزان مورد ها تازه مبتلا شدن به سرطان نیز زیادتر می‌‌شود. عوامل محیطی نیز در مبتلا شدن به سرطان مداخله دارند.

دبیر انجمن رادیو تراپی آنکولوژی اضافه کرد: عوامل متفاوتی در بروز سرطان نقش دارند، به طور کلی دو دسته عوامل در ایجاد سرطان مداخله دارند که این دو دسته دربردارنده عوامل محیطی و ژنتیکی می‌‌شوند. عوامل ژنتیکی حداکثر در بروز ۳۰ درصد از سرطان‌ها و عوامل محیطی، در بروز اکثر از ۷۰ درصد سرطان‌ها تاثیر دارند.

ایران؛ یکی از ۱۰ کشور برتر در راستای اجرای برنامه سازمان جهانی بهداشت

ایران؛ یکی از ۱۰ کشور برتر در راستای اجرای برنامه سازمان جهانی بهداشت ایرج حریرچی قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی  با بیان اینکه برنامه ملی ایران در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر از سوی سازمان بهداشت جهانی بخشی از ۱۰ برنامه برتر دنیا معروف هست، اظهار کرد: ایران تجربیات موفقی در ادغام خدمات بهداشتی، معالجهی و استفاده از دانشگاههای علوم دکتری در عرضه خدمات بهداشتی و معالجهی داشته هست.

وی تاکید کرد: نظام تندرستی ایران توانسته در سال های موخر موفقیت های زیاد بسیاری در حوزه های متفاوت داشته و در حوزه بهداشت، شاهد ارتقای شاخصه های بهداشتی ارزشمندی مثل مرگ مادران باردار، نوزادان و کودکان کمتر از یک و پنج سال، ریشه کن کردن فلج اطفال، کاهش بروز بیماری های مسری و غیرواگیر بوده ایم.

توصیه های ایمنی اورژانس برای زمان زمین لرزه

۱-هوشیار بودن دست کم یک نفر از اعضای خانواده
۲-روشن نگه داشتن دست کم یک چراغ در منزل
۳-قفل نکردن درب اتاقها-پنجره ودرب کلیدی منزل
۴-برداشتن قدری آب و مواد غذایی
۵-
۶-مشخص نمودن طریق خارج شدن و مسدود نکردن راهرو خارج شدنی (جاکفشی)
۷-برداشتن داروهای مورد استفاده
۸-شارژکردن تلفن همراه موبایل
۹-نخوابیدن نزدیک پنجره
۱۰-مشخص نمودن بومی امن برای جمع شدن اعضا خانواده پس از حادثه
۱۱-چک کردن لوله بخاری

دندان دکتری پر استفاده ترین رشته تندرستی در مواد و امکانات دکتری

۶-مشخص نمودن طریق خارج شدن و مسدود نکردن راهرو خارج شدنی (جاکفشی)۷-برداشتن داروهای مورد استفاده۸-شارژکردن تلفن همراه موبایل۹-نخوابیدن نزدیک پنجره۱۰-مشخص نمودن بومی امن برای جمع شدن اعضا خانواده پس از حادثه۱۱-چک کردن لوله بخاری دندان دکتری پر استفاده ترین رشته تندرستی در مواد و امکانات دکتری وی اضافه کرد: اگر قرار باشد تولید‌کنندگان بزرگ مواد و امکانات دکتری با تعرفه زیادتری احتیاج خود را وارد کنند، در این صورت در این حوزه دچار چالش می‌شویم. وزارت صنعت و معدن نقش مستقیمی در حوزه واردات مواد مورد احتیاج در حوزه دندان دکتری دارد.

مشاور وزیر بهداشت در دولت دوازدهم عنوان نمود: بحث تولید واردات و صادرات در حوزه دندان دکتری وسیع هست. معاونت علمی رئیس جمهوری، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دوا در این زمینه نقش دارند. ما در کمیسیو‌نی که در مورد تندرستی غذا نظر دهی می‌کند، یک نفر کارشناس حوزه تندرستی دهان و دندان نداریم، این در حالی هست که دهان نخستین محل ورود غذا به بدن شمرده می‌شود.

وضعیت تندرستی دهان و دندان کودکان زیر ۶ سال مطلوب نیست

وضعیت تندرستی دهان و دندان کودکان زیر ۶ سال مطلوب نیست نیره امینى، مدیر گروه تندرستی دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکى آزاد اسلامىگفت: دندانپزشکان بر این باورند که مردم مى توانند تا پایان زندگى با دندان هاى خود زندگى کنند و براى رسیدن به این اغراض باید مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و توجه به تغذیه مورد توجه قرار دهند و این مبحث باید از کودکى نهادینه گردد.

وى با بیان اینکه وضعیت شاخص‌هاى بهداشتى دهان و دندان به ویژه در کودکان زیر ۶ سال، اصلا مطلوب نیست، اظهار کرد: نسبت به گذشته کارهای خوبى انجام شده هست اما فعالیت ها در ارتقا تندرستی دهان و دندان کافى نیست.

امینى عنوان کرد: متاسفانه شاهد آن هستیم که بسیارى از بیمارى ها چون سندرم شیشه شیر در کودکان دیده مى گردد و به دلیل نبود تعلیم کافى، کودکان با وضعیت نامناسبى به دندانپزشکان مراجعه مى‌کنند.

یک سوم جمعیت ایران تا ۱۰ سال آینده دیابت می‌گیرند

   یک سوم جمعیت ایران تا ۱۰ سال آینده دیابت می‌گیرند   رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ارتباط با بیماری دیابت و میزان اشخاصی که در کشور به آن مبتلا می باشند، اهتمام کرد: تعداد مریض ها مبتلا به دیابت هر روز در حال افزایش هست و حدود ٣۵ درصد مردم هم پتانسیل این را دارند که در ١٠ سال آینده به این بیماری دچار گردند من از همکاران جهاد دانشگاهی دعوت می کنم تا در این زمینه فعالیت کنند.

ملک زاده دنبال کرد: ٧٨ درصد از کالری استفادهی ایرانیان قند و شکر هست و همین قند سبب بروز دیابت در مردم گردد و  جایگاه های چون جهاد دانشگاهی لازم هست کاری کند تا گیاه استویا بعنوان یک شیرین کننده طبیعی جایگزین قند گردد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80028

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.