تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۲۳:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از بلدیه و انجمن شهر تا تشکیل شوراها

تأسیس بلدیه در کشورمان مربوط به سال های آخر سلطنت خاندان قاجاریه برمی گردد و با روی کارآمدن حاکمیت پهلوی ، نخستین قانون بلدیه و به تعبیر امروز شهرداری به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

شلمچه نیوز- شعبان وفایی نژاد؛ این قانون مصوب سال ۱۳۲۵ قمری در ۵ فصل و ۱۰۸ ماده در فصل های قواعد کلی / در باب تشکیل انجمن بلدیه / ترتیب و وظایف انجمن بلدیه / اداره بلدیه و در باب مستخدمین بلدیه به مرحله تدوین و اجرا رسید.

برپایه این گزارش تحلیلی در قانون به تصویب رسیده فوق ، براساس ماده ۱۲ قانون کاندیداها ، افرادی برگزیده میشدند که تمکن مالی داشته و حداقل سن آنها ۲۱ سالگی باشد البته دادن مالیات یا داشتن خانه و مستغلات یا اراضی در محدوده شهر که در شهرهای بزرگ هزار و در شهرهای متوسط پانصد و در شهرهای کوچک سیصد تومان ( آن زمان ) ارزش داشته باشد و اعضای انجمن نباید سابقه سرقت / قتل و مجازات می داشتند .

قابل توجه است در بحث رئیس انجمن بلدیه ، در تهران این حکم تنها از سوی شاهد صورت می گرفت و در خصوص الباقی اعضاء که اعتباری ۴ ساله داشت از سوی وزیر کشور صورت می گرفت.

جالب است بدانیم در ماده ۷۰ و ۲۱ وظایف انجمن آمده بود که مواردی همچون انتخاب اجزاء بلدیه و مستخدمین / تعیین مقرری برای مستخدمین / مداقه عمل در بودجه / تبدیل عوارض جنسی به نقدی / تعیین و تعدیل نرخ گوشت ، نان و سایر ارزاق / میزان اجرات کالسکه های کرایه و تراموای و سایر اسباب حمل و نقل و تعیین محلی برای سپردن و نگهداری اطفال و مجانین گنجانده شده بود  و شهردار و پرسنل شهرداری همگی با لباس مخصوص و متحدالشکل ایفای وظیفه می کردند.

از دیگر نکات قابل توجه بیان این موضوع است که از آغاز حکومت رضا شاه ، یک مشاور از آمریکا در امور شهری سازی طی برنامه ای چند ساله برای این مهم ، سفر به شهرهای ایران را آغاز کرد البته برای نوسازی شهرها نخست می بایست نهادهای اداری مناسب با قوانین شهرداری ، شهرسازی و ثبت املاک به وجود می آمد این فرآیندی بود که در یک دوره ۱۷ ساله به تدریج صورت گرفت.

رضا شاه بعدها دستور قانون انتخابات انجمن بلدیه را صادر و انتخاب شهردار را بر عهده وزارت داخله سپرد در دوران وی ۱۰۵ شهردار ایران صاحب شهرداری شدند و هر ۸ شهرداری در شهرهای کشورمان احداث گردید.

نخستین شهرداری کشور در سال ۱۳۰۴ تأسیس و در همان زمان ۱۶ شهرداری در ایران احداث گردید و تمام کمسیون هایی که در شهرها فعالیت می کردند زیر نظر بلدیه بوده است .

گفتنی است اقدامات دولت در زمینه مسائل شهری سبب گردید که ساختار شهرها تغییرات فراوانی بیابد و مهمترین تغییر ساختاری در این دوره ، پیدایش خیابان ها / میادین جدید / تعریض خیابان های قدیمی بوده تحولی که اساسی ترین نقش را در گرگونی سیمای شهرها اجرا کرد.

تشکیل شوراها به عنوان یکی از برنامه های اصلی انقلاب اسلامی به دوره پنجم از سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۸ خورشیدی برمی گردد که با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل اولین مجلس خبرگان برای تدوین قانون اساسی و با تلاش مجدانه ی حضرت آیت اله طالقانی ، اصل ششم و هفتم و اصل یکصد الی یکصد و ششم قانون اساسی ، موضوع شوراهای اسلامی به عنوان یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران را مطرح و به تثبیت رساند.

خاطر نشان می شود اولین قانون شوراهای اسلامی کشور در سال ۱۳۶۱ از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت و پس از آن قانون ، در ۵ نوبت دستخوش تغییرات و اصلاحات گردید که در نهایت آخرین اصلاح آن در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۵ صورت گرفت.

یادآوری می شود طبق تعریفی که از وظایف شوراها درقانون آمده ، وظیفه این نهاد تدوین مقررات محلی و از جنس قانونگذاری است که از این نظر هم ردیف مجلس به شمار می رود بنابراین شوراها بایستی به عنوا رکن چهارم مدیریت کشور و نهادی که زیرمجموعه قوه مقننه قرار دارند ، بتوانند با عملکردی مطلوب ضمن ارتقاء جایگاه نهاد شورایی ، اصل مردم سالاری دینی را به منحصه ظهور بگذارند.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=37347

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.