تاریخ ارسال : ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۰۱:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از رقص و پای‌کوبی هنرمند قدیمی تا … در جشن خانه سینما

فیلم ˝چند متر مکعب˝به کارگردانی جمشید محمودی بیشترین جوایز را از هفدهمین جشن خانه سینما دریافت کرد.

به گزارش شلمچه نیوز، جشن خانه سینما در حالی جمعه شب برگزار شد که این مراسم سخنرانان چندانی نداشت و اغلب هنرمندانی که جایزه می‌گرفتند، با ابرار خوشحالی از حضور در جشن صحنه را ترک می‌کردند.
این مراسم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، جمعی از مدیران سینمایی و همچنین اهالی سینما در عمارت مسعودیه برگزار شد و مانند دیگر مراسم‌ از این دست با کاستی‌هایی روبرو بود. احسان کرمی مجری این جشن همه اتفاقات را که شامل قطع صدای کلیپ‌ها و ناهماهنگی بین اعلام نامزدهای جشن خانه سینما بود، امری طبیعی در مراسم‌های بزرگ دانست.

همایون اسعدیان دبیر هفدهمین دوره جشن خانه سینما اولین سخنرانی بود که روی صحنه حاضر شد.

اسعدیان در ابتدای حرف‌های خود یاد زنده‌یاد ایرج کریمی را گرامی داشت و گفت: یادی می‌کنم از ایرج کریمی عزیز که هفته پیش سینمای ایران را تنها گذاشت. همچنین تشکر می‌کنم از هیئت‌مدیره و مدیرعامل خانه سینما که در طول چهار ماه گذشته کنار من بودند و مسئولیت برگزاری جشن سینمای ایران را به دوش کشیدند. همچنین یک سپاس ویژه از مازیار میری دبیر اجرایی هفدهمین جشن سینمای ایران دارم که اگر نبود توان برگزاری چنین جشنی را نداشتم.

دبیر جشن سینمای ایران یادآور شد: خوشبختانه باید بگویم نه تنها فشاری بر دست‌اندرکاران اجرایی هفدهمین جشن سینمای ایران نبوده است، بلکه داوران با فراغ بال و آسودگی خیال کار کردند. از همین رو هم به سینماگران برگزیده و هم کسانی که در آرای داوری حضور نداشتند این اطمینان را می‌دهم که شورای صیانت از آرای داوران جمع‌بندی آرا را در اختیار دارد و هرکه بخواهد تهمتی مبنی بر دست‌کاری در آرای داوران بزند، مدارک را نشان خواهیم داد و اعاده حیثیت می‌کنیم.

همایون اسعدیان صحبت‌های خود را با قرائت متنی ادامه داد و گفت: امروزه سینما یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در جهان امروز است.

او در پایان صحبت‌های خود متذکر شد: سینما جسارت می‌خواهد و ما نیاز به بازپروری داریم. مشکل سینمای ایران نه پول است و نه نقدینگی بلکه مشکل درک نکردن مسائل اجتماعی است که حاصل آن بی‌اعتمادی است. بنابراین همه اهالی سینما نیاز به بازسازی خود داریم و برای این بازسازی نیاز به آرامش داریم. از همین رو درخواست می‌کنم که دعواها را به جای دیگر ببرید چراکه اینجا محله فرهنگ است و روز ملی سینما بر شما مبارک.

بعد از صحبت‌های همایون اسعدیان وقت اهدا جوایز و تندیس‌های خانه سینما به هنرمندان رسید. همه هنرمندان علاوه بر دریافت تندیس خانه سینما، سفر به آفریقا را هم با یک همراه در اختیار داشتند. همانند دوره‌های پیشین دو هنرمند یکی خانم و دیگری آقا به روی سن می‌آمدند تا جایزه‌ها را تقدیم می‌کردند.

فیلم “چند متر مکعب عشق” به کارگردانی جمشید محمودی با دریافت هشت جایزه شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه (محمودی)، بهترین بازیگر نقش اول مرد (ساعد سهیلی)، بهترین تدوین (سپیده عبدالوهاب)، بهترین نقش مکمل مرد (نادر فلاح)، بهترین طراحی صحنه (آبتین برقی) و استعداد تازه (فیلم اول) فاتح جوایز جشن خانه سینما شد.

در بخشی از مراسم، احسان کرمی از ژاله علو، عزت‌الله انتظامی و داریوش اسدزاده یا کرد و جشن تولد صدسالگی پرویز شاهین‌خو، بازیگر سینمای ایران برگزار شد.

شاهین‌خو در این قسمت از برنامه گفت: من صد و شش سالمه! در این مدت خیلی پستی‌وبلندی‌ها در تئاتر و سینما دیدم و استقامت کردم و گفتم من باید نتیجه این استقامتم رو ببینم. خدا را شکر امشب این نتیجه رو دیدم. من با این سنم می‌خواهم برای شما بخوانم. و در ادامه برای حاضران آواز خواند. در ادامه کرمی و حاضران ترانه تولدت مبارک را برای شاهین‌خو خواندند و همایون اسعدیان برای او کیک تولد آورد و این هنرمند قدیمی سینما روی سن رقصید.

در ادامه برنامه و اهدا تندیس‌ها، تندیس شایستگی و دیپلم افتخار بهترین تدوین را نگار جواهریان و حسن حسندوست به سپیده عبدالوهاب برای فیلم چند متر مکعب عشق اعطا کردند. سپیده عبدالوهاب گفت: دفعه قبل که روی سن آمدم با آقای بهرام بیضایی بود و الان می‌خواهم بگویم که چقدر جای شما در این مراسم خالی است.
مسعود کیمیایی کارگردان سینما به همراه فرشته طائرپور روی صحنه حاضر شدند تا جایزه بهترین کارگردان را اهدا کنند.

فرشته طائرپور خطاب به جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به صحبت پرداخت.

اما مسعود کیمیایی به محض اینکه میکروفن را گرفت، گفت: بوی ناصر تقوایی می‌آید. از تقوایی درخواست کرد تا در کنار او روی سن قرار بگیرد.

این دو کارگردان سینما هر دو یک دیگر را روی سن در آغوش گرفتند و سپس تقوایی گفت: خوشحالم که سالی یک بار دور هم جمع می‌شویم و سعادتی است تا خیلی از دوستان قدیمی را در این جشن ببینیم. اگر چه کشورهای دیگر استفاده بهتری از سینما می‌کنند، اما همین که ما هم دغدغه پرداختن به سینمای ایران را داریم و برایمان ارزش‌ها مهم است، اتفاق خوبی ست. آن هم در دوره‌ای که شاهد حضور بچه‌های جدید در عرصه سینما و موفقیت‌های آن‌ها هستیم.

کارگردان فیلم “ناخدا خورشید” در ادامه گفت: در دوره‌ای شعر هویت تاریخی هنر و ادبیات بود، اما الان سینما جای شعر را گرفته است. وضعیت سینمای ایران به نحوی است که حالا سابقه طولانی دارد و باید بیشتر حواسمان باشد. باید سطح تولیدات را در طول سال بالا ببریم اما محصولاتی را تحویل سینما بدهیم که شب‌ها سرمان را راحت تر روی بالش بگذاریم.

در ادامه کیمیایی گفت: من ترجیح می‌دهم، حرفی نزنم. چرا که اگر صحبتی باشد پر از گله و دلخوری است و این گله‌مندی را می‌گذارم برای نسل خودم که در آینده نزدیک آن را بازگو خواهم کرد.

در ادامه جمشید محمودی کارگردان فیلم “چند متر مکعب عشق” برای دریافت تندیس بهترین کارگردانی فیلم روی سن حاضر شد و جایزه خود را از دستان کیمیایی و تقوایی دریافت کرد.

محمودی بعد از دریافت جایزه خود گفت: همه اتفاق‌های خوب امشب برای بوجود آمد. حالا هم تندیسم را از دستان دو کارگردانی می‌گیرم که همچنان آثار آن‌ها را می‌بینم و از آن فیلم‌ها درس سینما را یاد می‌گیرم.

بعد از صحبت‌های محمودی، تقوایی دوباره پشت میکروفن قرار گرفت و در جواب سئوال کرمی مجری برنامه که چرا تقوایی فیلم نمی‌سازد، گفت: شایعات درباره فیلم نساختن من به دلیل مشکلات از جمله اینکه ناصر ممنوع‌الکار است، از گوشه و کنار به گوش من می‌رسد اما واقعاً صحت ندارد. من رابطه خوبی با حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی دارم. اما به تجربه‌ام دیده‌ام که بعضی وقت‌ها تهیه‌کنندگان نمی‌گذارند تا کارگردانی فیلم بسازد. وقتی کسی روی فیلمی سرمایه‌گذاری می‌کند باید خود هم پاسخگوی سرمایه و ادامه رو به رشد کار خود باشد. در این شرایط هم قدم‌هایی برداشته‌ام امیدوارم امسال بتوانم شروع کنم. از طرفی سینما نیاز به موضوعات تازه دارد. می‌بینید که بچه‌های امروز، نسل با استعدادی هستند اما می‌خواهند با عجله به هدف هم برسند. سال‌هاست که سینما، جایگاه شعر را گرفته است پس همه ما مسئول هستیم تا قدر این سینما را بدانیم.

رضا میرکریمی رئیس هیئت مدیره خانه سینما به همراه اصغر فرهادی به روی سن آمدند تا بهترین فیلم را معرفی کنند.

میرکریمی در ادامه این برنامه گفت: خوشحالم که هیچ صندلی خالی نیست و میزبان ۴۰۰۰ هزار نفر جمعیت در جشن خانه سینما و در عمارت مسعودیه هستیم.

میرکریمی به دلیل کاستی‌های موجود از مازیار میری دبیر اجرایی جشن و نیز همایون اسعدیان تشکر کرد، اما بهترین فیلم به “چند متر مکعب عشق” تعلق گرفت که نوید محمودی بار دیگر روی سن حاضر شد و از نبودن رخشان بنی اعتماد در این جشن و نیز فیلم “قصه‌ها” یاد کرد.


وی در ادامه بیان کرد: سال ۸۵ به خانم بنی‌اعتماد زنگ زدم گفتم من دستیار کارگردان هستم در تلویزیون ولی می‌خواهم در سینما دستیاری کنم. ایشان آدرس منزلشان را دادند من به دیدنشان رفتم. من نوید محمودی هستم. یک مهاجر افغان در ایران. افتخار می‌کنم که کنار شما هستم. برای من زمین مرز ندارد چون کنار شما هستم.

حاشیه‌ها:

– مراسم با یک ساعت تأخیر آغاز شد.
– احسان کرمی مجری برنامه چندین کاندیدا را اشتباه خواند و مهمانان به اشتباه روی سن آمدند و در ادامه خود او هم به اشتباهاتش اشاره می‌کرد.
– از ابتدای برنامه صدای کلیپ‌ها و اعلام نامزدها روی ال‌سی‌دی‌ها قطع بود که تا پایان مراسم هم درست نشد.
– نورپردازی و سه تندیس بزرگ بر سردر عمارت مسعودیه دکور این دوره از جشن خانه سینما بود.
– مهناز افشار به خاطر فرزند خود لیا جشن را ترک کرد و صابر ابر فرزند افشار را کوچک‌ترین فرزند سینما دانست.
– فاطمه معتمدآریا و رامبد جوان یخ این دوره از جشن خانه سینما را شکستند و کمی فضای جشن را شادتر کردند.
– مجری از کسانی که جایزه دریافت می‌کردند، درخواست می‌کرد تا صحبتی بکنند اما بیشتر آن‌ها سن را ترک می‌کردند و حرفی نمی‌زدند.
– رضا عطاران در سکوت روی سن آمد و در همان سکوت سن را هم ترک کرد.
– جشن صدسالگی سینما با بریدن کیکی ادامه پیدا کرد که بازیگر قدیمی با حرکات رقص روی سن آمد که مجری این اتفاق را نادرترین اتفاق بعد از انقلاب در سینمای ایران دانست.
– آهنگ “شهرزاد” به درخواست کرمی بدون هیچ سازی همراه با حاضرین خوانده شد.
– مراسم جشن خانه سینما با اجرا نوازندگان گروه “دنگ شو” به پایان رسید.
– خانواده شهید صیاد شیرازی، شهید موسی نامجو، شهید شیرودی، شهید غلامرضا یزدانی، شهید اندرزگو، شهید تهرانی‌مقدم و امیر حیدری جانشین نیروی زمینی ارتش و پیر هادی عضو شورای شهر تهران از مهمانان این مراسم بودند.

فهرست برندگان هفدهمین جشن خانه سینما به شرح زیر است:

بهترین فیلم: تندیس و دیپلم افتخار برای نوید محمودی برای “چند متر مکعب عشق”

بهترین کارگردانی: تندیس و دیپلم افتخار برای جمشید محمودی برای فیلم “چند متر مکعب عشق”

بهترین فیلمنامه: تندیس و دیپلم افتخار برای جمشید محمودی برای “چند متر مکعب عشق”

بهترین فیلمبرداری: تندیس و دیپلم افتخار برای همایون پایور برای فیلم “در دنیای تو ساعت چند است؟”

بهترین بازیگر نقش اول مرد: تندیس و دیپلم افتخار برای ساعد سهیلی برای فیلم “چند متر مکعب عشق”

بهترین بازیگر نقش اول زن: تندیس و دیپلم افتخار برای مریلا زارعی برای “شیار ۱۴۳”

بهترین موسیقی: تندیس و دیپلم افتخار برای کریستف رضاعی برای فیلم “ماهی و گربه”

بهترین تدوین: تندیس و دیپلم افتخار برای سپیده عبدالوهاب برای “چند متر مکعب عشق”

بهترین نقش مکمل مرد: تندیس و دیپلم افتخار برای نادر فلاح برای بازی در “چند متر معکب عشق”

بهترین نقش مکمل زن: تندیس و دیپلم افتخار برای پانته‌آ پناهی‌ها برای فیلم “گس”

بهترین طراحی صحنه: تندیس و دیپلم افتخار برای آبتین برقی برای “چند متر مکعب عشق”

بهترین طراحی لباس: تندیس و دیپلم افتخار ایرج رامین‌فر برای فیلم “در دنیای تو ساعت چند است؟”

بهترین صداگذاری: تندیس و دیپلم افتخار برای امیرحسین قاسمی برای “در دنیای تو ساعت چند است؟”

بهترین صدابرداری: تندیس و دیپلم افتخار برای پرویز آبنار برای “ماهی و گربه”

بهترین چهره‌پردازی: تندیس و دیپلم افتخار برای سعید ملکان برای “نهنگ عنبر”

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: تندیس و دیپلم افتخار برای حمید رسولیان برای فیلم “نهنگ عنبر”

بهترین جلوه‌های بصری: تندیس و دیپلم افتخار برای بهنام خاکسار برای فیلم “مهمان داریم”

استعداد تازه (فیلم اول): تندیس و دیپلم افتخار برای جمشید محمودی کارگردان “چند مترمکعب عشق”

عکس: دیپلم افتخار و تندیس برای ایران انتظام برای فیلم “تابو”

آنونس: تندیس برای فیلم “سیزده” ساخته مهدی سعدی

تیزر: دیپلم افتخار برای فیلم “خانوم” ساخته محراب مشهدبان

پوستر: تندیس برای بابک یادگاران برای “ماهی و گربه”

عنوان‌بندی: دیپلم افتخار برای “رخ دیوانه” ساخته فراز اسکندری

 

هنرآنلاین


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=584

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.