تاریخ ارسال : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از صحنه تا تصویر

از اوج تا افول

سال‌های انتهاءی دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ خورشیدی را به جرأت می‌توان سال‌های اوج و دوران درخشان یکه‌تازی تئاترهای تلویزیونی بیان کرد. سال‌هایی که در آن تله‌تئاترهای گوناگون نمایشی و اقتباسی با حضور هنرپیشگان شاخصه، یک‌به‌یک ساخته می‌شدند و روی آنتن می‌رفتند. این تله‌تئاترها میان مخاطب های عادی کوچه و بازار و اشخاصی که خیلی با تئاتر صحنه‌ای پیوند نداشتند هم گل کرده بودند و در واقعیت اکثریت جامعه پخششان را دنبال کرده و چه بسا در ادامه به رفتن به سالن‌های نمایش تئاتر ترغیب می‌شدند. با این وجود دوران ساخت و پخش تله‌تئاترها رفته‌رفته افول یافت و عادت تماشای این محصول فرهنگی، از میان خانواده‌ها و مخاطب های رخت بربست.

این شبکه فرهنگی که از قدیم بعنوان متولی کلیدی ساخت و پخش تئاترهای تلویزیونی شمرده می‌شود، یکی دو سالی هست که نوید ساخت تله‌تئاترهای تازه را به مخاطب های داده. رخدادی که البته تا لحظه نگارش این گزارش عملی نشده و صرفا شاهد بازپخش تله‌تئاترهای موفق سال‌های موخر در این شبکه هستیم. این مدیر با اشاره به تمایل شبکه برای ساخت تله‌تئاترهای تازه به جام‌جم می‌گوید: الان طرح چند تله‌تئاتر را در شبکه داریم که در فاز تخمین قرار دارند و پس از تهیه بودجه، وارد قسمت پیش‌تولید خواهند گردید.

ابراهیمی سبب ساخته نشدن تله‌تئاترها در این چند ساله را نبود بودجه شایسته جهت تخصیص به این آثار می‌داند و معتقد هست: برخلاف گمان، ساخت تله‌تئاترها لازمه بودجه هست و به مخصوص در قسمت طراحی و ساخت دکور لازم هست هزینه قدر کفایت در دیدگاه گرفت.

ابراهیمی با اشاره به کوشش این شبکه برای برگرداندن شماری از این چهره‌های مطرح به تلویزیون و بازی دوباره‌شان در تئاترهای تلویزیونی می‌افزاید: مذاکرات شده هست.

مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار، اولویت کلیدی بازپخش تله‌تئاترها را در میزان موفقیت و اقبال مخاطب های نسبت به این آثار دانسته و تاکید می‌کند: ما حدود ۴۰۰ تله‌تئاتر در آرشیو شبکه داریم. با این وجود اهتمام کرده‌ایم ابتدا تله‌تئاترهایی را که حس نوستالژیک زیادتری برای مردم دارند، انتخاب کنیم.

استقبال مخاطب های از آثار قدیمی

تله‌تئاتر پدیده‌ای بود که از حدود سال‌های ۵۰ خورشیدی جایش را در تلویزیون باز کرد و تا اواسط دهه ۷۰ به حیات و درخشش خود دنبال کرد. اسماعیل شنگله، بازیگر باسابقه تلویزیون، سینما و تئاتر که بازیگری و کارگردانی چندین تله‌تئاتر را هم در کارنامه دارد، با اشاره به بازپخش تله‌تئاترها و مجموعه‌های نمایشی قدیمی از تلویزیون به خبرنگار ما می‌گوید: مدتی هست که تهران را ترک کرده‌ام و در دهات زندگانی می‌کنم.

پس از انقلاب از آنجا که سینماها با کمی رکود رو به رو و آثار نمایشی کمتر شده بود، تصمیم گرفته گردید تله‌تئاترهایی ساخته گردد و برای سرگرمی مردم از تلویزیون روی آنتن برود. در ادامه اما تئاتر تشریحی شبیه سریال تلویزیونی پیدا کرد و شاهد بودیم که تئاترهای یکی دو ساعته را در قالب چند قسمت مجزا می‌کردند و هر شب روی آنتن می‌فرستادند. رخدادی که تئاتر را بیشتر از گذشته با سرگرمی‌سازی گره زد.

اکنون ساخت و پخش بار دیگر تئاترهای نمایشی از تلویزیون می‌تواند باعث آشتی بار دیگر قسمتی از مخاطب های با این شاخه غنی هنری گردد. شنگله در این مورد معتقد هست: مردم را لازم هست به تماشای تئاتر عادت داد. در اوائل دورانی که تله‌تئاترها تشکیل شدند، مردم تاکنون تمایل چندانی به تماشایشان نداشتند، اما بعد کنجکاو و علاقه‌مند گردیدند و الان می‌بینیم که بازپخش‌هایشان را با شوق دنبال می‌کنند. مجال مطلوبی هست تا تلویزیون از ابزارها تازه و به روزش استفاده کند و تله‌تئاترهایی تازه بسازد.

راهی برای حل معضلات

آ

مرزبان پیشنهادهایی هم در جهت ساخت تله‌تئاترهای تازه مطرح نموده و می‌افزاید: صددرصد لازم هست تحولاتی در رویکردهای قدیم ایجاد کنیم.

یاد جاودان سمندریان

او به رئالیسم در تئاتر و هرچه زیادتر حقیقی شدن بازی‌های بازیگران اعتقاد داشت و در همین زمینه می‌کوشید آثارش از غلو و مصنوعی که در بسیاری از بازی‌های تئاتری دیده می‌شد، فاصله دریافت کنند. او در راستای ساخت تئاترهای تلویزیونی هم فعالیت داشت و اثر «به سوی دمشق» بعنوان یکی از تله‌تئاترهای مطرحش به شمار می‌آید.

خاطره‌‌های دلنشین

تاکنون که تاکنون هست خاطره‌بازی‌ها می‌شود با تله‌تئاترهایی که در سال‌های نه چندان دور از تلویزیون روی آنتن می‌رفت؛ عمده‌شان در سال‌های انتهاءی دهه ۶۰ و اوائلی دهه ۷۰٫ «..

جمعی از بهترین‌های عالم کارگردانی و وادی بازیگری گردهم آمده بودند تا بعضی از جذاب‌ترین و ماندگارترین آثار نمایشی تاریخ تلویزیون را در قالب تله‌تئاتر رقم بزنند.

زهرا غفاری


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78701

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.