تاریخ ارسال : ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از قاتل ایرانی ها در شهر های بزرگ تا کشف تازه ترین معالجه آرتروز

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حوزه بهداشت و معالجه در هفته گذشته  با رویداد‌های متعددی رو به رو بود که در این بسته خبری به قسمتی از آن‌ها می‌پردازیم.

تازه ترین تکنولوژی برای معالجه آرتروز چیست؟

سید کاظم شکوری استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: متاسفانه در چند سال آینده به سبب پیر شدن جمعیت مریضی آرتروز افزایش پیدا می‌کند و همین مساله باعث تحمیل هزینه‌های گزافی در حوزه تندرستی کشور می‌شود.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: دارویی برای مفاصل خراب کردن شده در آسیب آرتروز استفاده می‌شود که در این روش درمانی ابتدا خون مورد احتیاج برای ماده سرم گرفته پس از آن سرنگ در بر دارنده خون مریض ها به مدت ۹ ساعت انگوبه‌ می‌شود تا پروتئین مورد احتیاج به ابزار سلول‌های خونی تهیه و تولید گردد.

آلودگی هوا عامل فوت و میر ساکنان شهرهای بزرگ/ موتور سیکلت‌های قدیمی مهم‎ترین عامل آلودگی هوا

محسن فرهادی معاون فنی بهداشت محیط مرکز تندرستی محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص روز هوای پاک اظهار کرد: امروزه مشخص شده است، یکی از عواملی که در تمام دنیا منتج به فوت آدم ها می گردد، آلودگی هواست؛ یعنی آلودگی هوا قسمت بسیاری در فوت و میرها دارد و از طرفی به عنوان یکی از پارامترهای مریضی های غیرواگیر به شمار می رود، در نتیجه احتیاج است که به مقوله آلودگی هوا، به صورت جدی توجه گردد.

وی اظهار کرد: بیشترین عاملان آلودگی هوا، وسایل نقلیه شخصی و موتور سیکلت های قدیمی است.

وی با بیان اینکه شعار روز هوای پاک، قانون هوای پاک، قانون نفس، است، به مردم سفارش کرد: مردم در روزهای سرد سال حتی الامکان از خودروی شخصی استفاده نکنند، چراکه در شهرهای بزرگ وقتی هوا سرد می گردد و آلاینده ها افزایش پیدا می کنند، پدیده وارونگی هوا به واقع شدن می پیوندد، ضمن اینکه با اعلام شرایط اضطرار متناسب با اخطار ها عمل کنند تا مشکلی برای سلامتی شان ایجاد نشود.

خطر آسیب شدید شنوایی در نوزادانی که با زردی به دنیا می‌آیند

حمید جلیلوند،اظهار داشت: یکی از بیماری‌های خاص شنوایی که در کمال تأسف مردم اطلاعاتی اندکی درباره این مریضی دارند، آسیب «نوروپاتی شنوایی» یا “آسیب عصب شنوایی” حمید جلیلوند،اظهار داشت: یکی از بیماری‌های خاص شنوایی که در کمال تأسف مردم اطلاعاتی اندکی درباره این مریضی دارند، آسیب «نوروپاتی شنوایی» یا “آسیب عصب شنوایی” است.

وی اظهار کرد: عاملان بسیاری می‌تواند در ایجاد این آسیب دخیل باشند.

دبیر انجمن علمی شنوایی شناسی ایران دنبال کرد: سروصدای بیشتر از حد و نویزهای صنعتی در محیط‌هایی که کارگران مشغول کار می باشند و از محافظ گوش استفاده نکنند علاوه بر این برخى از پیرگوشی‌هایی که با افزایش سن، عصب شنوایی آسیب می‌بیند از دیگر عاملان ایجاد کننده آسیب در عصب شنوایی است.

رهایی جان نوزاد اصفهانی با راهنمایی‌های تلفنی کارشناس اورژانس + صوت

  چند روز پیش مادر یک نوزاد ۱۵ روزه به دنبال انسداد راه هوایی نوزاد خود در اصفهان با اورژانس ۱۱۵ ارتباط می گیرد، در این بین تکنسین اورژانس تا رسیدن آمبولانس به محل با راهنمایی‌های خود و مجاب کردن مادر این نوزاد برای اجرای دستورات فوریت‌های پزشکی باعث می‌شود نوزاد از کام فوت رهایی پیدا نماید.

اطلاعات ژنتیکی هر فرد معادل یک سوم ارتفاع برج میلاد است

مریم سادات دانشپور‌ مدیر پروژه ژنوم مرجع ایرانیانگفت: ما در مطالعه انجام شده اطلاعات ۱۴ هزار نفر را در مدت ۲۰ سال تألیف و ارزیابی کردیم که نتیجه آن ایجاد ژنوم مرجع ایرانیان بود.

وی دنبال کرد: هر فرد دارای ۶۰ میلیون اطلاعات ژنتیکی و ژنوم است که هر ژنوم از ۳/۳ بیلیون جفت باز متشکل است که اگر بخواهیم اطلاعات ژنتیکی هر فرد را روی کاغذ پرینت‌ کنیم، ارتفاع آن معادل یک سوم برج میلاد می باشد.     دانشپور‌ اضافه کرد: تألیف اطلاعات ژنتیکی ۱۴ هزار نفر نشان از بانک اطلاعاتی عظیمی است که در همین راستا ما احتیاج به مرکزی برای ساماندهی این اطلاعات ژنتیکی تحلیل و مراقبت آنان داریم. معالجه بیمارى‌ها با ژنتیک، در آینده‌اى نزدیک

   محمد کمالی ریاست دانشگاه علوم پزشکی و توانبخشی شناخت تحولات ژنتیکی را یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های پروژه ایرانوم‌ در مرکز تحقیقات ژنتیک این دانشگاه معرفی کرد و اضافه کرد: این مرکز توانسته‌ با موفقیت دلایل ژنتیکی بیماری‌هایی چون ناشنوایی، کم توانی ذهنی، بیماری‌های عضلانی و ارثی را تشخیص دهد.

وی اضافه کرد: پایگاه ایرانوم‌ در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سال ۹۴ کلید خورد و طی ۲ سال گذشته داده‌های ژنومیک‌ 800 ایرانی سالم از هشت قومیت فارس، آذری، لر، کرد، بلوچ، عرب، ترکمن و جزایر خلیج فارس را مورد ردیابی قرار دهد تا بتوانیم تحولات ژنتیکی در نسل‌های متفاوت و قومیت‌ها را شناسایی کنیم.

کمالی ایرانوم‌ را جابه جایی آخرین فناوری روز دنیا به داخل کشور دانست و اظهار کرد: به مدد این پروژه امکان دسترسی به داده‌ها به صورت آنلاین برای دانشمندان و محققان کشور فراهم شده است تا بتوانند به مدد آن فعالیت‌های تحقیقاتی را با رویکرد پیشگیرانه دنبال کردند.

۲ درصد معلولیت در ۱/۵ میلیون ولادت هر ساله کشور

سید‌حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، معالجه و تعلیم پزشکی با اشاره به اینکه توسعه پروژه ایرانوم را راه پیشگیری و معالجه معلولیت‌ها است اظهار کرد: از ۱/۵ میلیون ولادت هر ساله در کشور ۲ درصد معلولیت دارند.

وی با اشاره به اینکه معلولیت‌ها بسته به ژن آنهاست اظهار کرد: درصورتی که اطلاعات ذی ربط به تحولات ژنتیکی را دارا باشیم توان داریم از ولادت متعدد از یک جنس معلولیت پیشگیری و در طول زمان نسبت به معالجه اقدام نماییم.

کیسه اى که خصولتی‌ها برای داروسازان دوخته‌اند

عبدالرضا عزیزی ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه نمایندگان با داروسازان از سراسر کشور اظهار کرد: بیمه ها از اول تیر ماه پرداختی به داروسازان نداشتند؛ علاوه بر این شرکت های دارویی خصولتی‌ که منسوب به سازمان بیمه تندرستی یا تامین اجتماعی می باشند مطالبات خود را از داروخانه‌ها طلب نمودند.

ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان نمود: شرکت‌های دارویی خصولتی‌ منسوب به بیمه تندرستی و تامین اجتماعی می خواهند با شکایت به مراجع قانونی افزون بر دریافت مطالبات خود، ۱۲ درصد نفع از داروخانه‌ها بگیرند که این مصداق بی عدالتی است، این درست نیست که سازمان‌های بیمه‌گر مطالبات داروسازان را نپردازند و شرکت‌های منسوب به آنان مطالبات خود را با چند درصد نفع خواستار گردند.

۵برابر شدن دانشمندان یک درصدی کشور

ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حوزه وزارت بهداشت ۹۱۴ شرکت دانش‌بنیان مشغول فعالیت و تجاری‌سازی فرآورده ها می باشند، اظهار کرد: بودجه تحقیقات و فناوری حدود نیم درصد است که تنها ۱۶ درصد آن اختصاص پیدا نموده است و در کمال خوشبختی باید بگویم در این دولت نفرات برگزیده جشنواره طبق ارزشیابی دانشگاه ها صورت گرفته است.

وی با اشاره به پنج برابر شدن دانشمندان یک درصدی کشور یادآور گردید: ۱۳۵ نفر در رشته‌های علوم پایه در جشنواره علوم پزشکی رازی انتخاب گردیدند که برگزیدگان واقعی این جشنواره ۱۱ نفر می باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83867

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.