تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از مقابله تا تبعید؛ درس پایدار شهید مدرس

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۰ آ به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ، ۱۰ آذر سالروز شهید شدن آیت‌الله سید حسن استاد هست که در تاریخ ۲۳ تیر سال ۱۳۷۲  این روز با تصویب مجلس شورای اسلامی، روز مجلس نامگذاری گردید.  

میرعبدالباقی، پدربزرگ آیت‌الله استاد، مرد زاهد و عابدی بود که از سال‌ها پیش در قُمشه (شهرضای کنونی) سکونت داشت.  


ب

 

فعالیت سیاسی

  فعالیت سیاسی آیت‌الله استاد با عضویت در انجمن مقدس ملی اصفهان شروع گردید. در ۱۲۸۹ مقارن با تشکیل مرحله دوم مجلس شورای ملی که بعد از استبداد صغیر برپا گردید، نورالله نجفی اصفهانی از سوی آخوندخراسانی و عبدالله مازندرانی به‌ عنوان یکی از مجتهدان درجه اول به مجلس شورای ملی ارائه گردید که وی نیز استاد را برای این امر ارائه کرد و از سوی مجلس نیز پذیرفته گردید.

مواضع شهید استاد در برابر جمهوری‌خواهی رضاخان

جمهوری‌خواهی رضاشاه برنامه ای بود که برای دگرگونی سلطنت قاجار برنامه‌ریزی شده بود و علی رغم اینکه بعضی به آن دلخوش کرده بودند، ولی رد کنندگان بسیاری داشت که من جمله مهم‌ترین آن‌ها آیت‌الله استاد نماینده مجلس بود. استاد می‌دانست که واقعهی جمهوری‌خواهی حرکتی حقیقی نیست و سناریوی از پیش طراحی شده‌ای هست که رضاخان را در رأس حاکمیت قرار دهد و می‌دانست که اگر در مجلس رأی‌گیری گردد، اکثریت مجلس که هوادار رضاخان می باشند موافقت خواهند کرد و به همین سبب کوشش کرد اخذ رأی به دیرکرد بیفتد تا چاره‌ای برای خنثی‌سازی غوغای جمهوری‌خواهی اندیشیده گردد و در نهایت کارهای استاد غوغای جمهوری‌خواهی رضاخان را خاتمه داد.

 ب

دلایل دشمنی رضاخان با آیت‌الله مدرس

  البته دلایل دشمنی رضاخان با شهید استاد به همین جا ختم نشد. آ آنچه مایه رسوایی رضاخان در ازاء سرسخت‌ترین رد کننده خود گردید و عیار هوش سیاسی آیت‌الله استاد را مشخص کرد، اظهار دستاورد های دور هفتم مجلس شورای ملی بود که در آن آرای نفر اول مجلس ششم را صفر قرائت کردند و نتوانستند این سوال استاد را جواب گویند که دست ‌کم آن یک رأیی که بنده به خودم دادم چه شد؟ گویی رضاخان صرفاً در انتظار اتمام مصونیت سیاسی استاد بود،‌ به چه سبب که صرفا به فاصله ۲ روز از بازنمایی مجلس هفتم مشروطیت، فرمان دستگیری و تبعید او را به خواف صادر کرد که تاریخ،‌ همه دارایی این نماینده سه مرحله را موقع تبعید یک زیلوی فرسوده، یک منقل گلی، چند استکان چای خوری و چند جلد کتاب روایت کرده هست.

 تبعید و مرگ

رضاخان در طی برپایی انتخابات مجلس هفتم، با دخالت معلوم در انتخابات و حذف آرای وی، اذن نداد استاد به مجلس راه یابد و پس از ان در ۱۶ مهر ۱۳۰۷ دستگیر و به دامغان و مشهد و پس از ان به خواف تبعید کرد.  مدرس ۷ سال در خواف از طریق مأموران تحت نظر بود و در ۲۲ مهر ۱۳۱۶ از خواف به کاشمر جابه جا گردید. در این وقت رضا پادشاه فرمان کشتن استاد را به ریاست شهربانی کاشمر داد، ولی او به این کار تن نداد و در دستاورد این مأموریت به “جهان‌سوزی”، “متوفیان” و “خلج”   قبر شهید آیت‌الله استاد بعد از شهریور ۱۳۲۰ و خارج شدن رضاشاه از ایران، از طریق اهالی مکان مشخص شد. آ

 نظر آیت‌الله استاد در مورد مجلس

در دیدگاه آیت‌الله استاد، مجلس قانون‌گذاری به سبب تشکیل شدن از نمایندگان مردم کشور، به منزله عصاره ملت و مرکز ثقل مملکت هست. وی مجلس را رقم زننده امور ملت و صرفا مرجع تصمیم‌گیرنده در مملکت می‌دانست. استاد معتقد بود هیچ قانون، مصوبه و امتیاز بدون نظر و تصویب مجلس، قانونی نیست.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77045

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.