تاریخ ارسال : ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
پول‌های کثیف تا انتخابات ۹۶ وقت دارند!

از کرباسچی و مهدی هاشمی و شهرام جزایری تا رحیمی و اینک بابک زنجانی!

به گزارش شلمچه نیوز، از غلامحسین کرباسچی و مهدی هاشمی و شهرام جزایری تا محمدرضا رحیمی و اینک بابک زنجانی؛ هزینه‌های انتخاباتی افراد و جریان‌ها باز هم مورد یک جدل سیاسی قرار گرفته است. قبل‌تر وزیر کشور از ورود پول‌های کثیف حاصل از قاچاق مواد مخدر به انتخابات خبر داده بود یا الهه کولایی به عنوان یکی از تصمیم‌گیران در مورد لیست امید، در اظهارنظری قابل‌تأمل گفته بود که برخی با رانت و پول وارد لیست امید شده‌اند؛ موضوعی که با شفاف‌سازی و قانونگذاری می‌تواند حل شود اما…

موضوع فراتر از زنجانی و ستاد انتخابات روحانی است
مهم‌تر و کلان‌تر از اینکه آیا بابک زنجانی به ستاد انتخاباتی حسن روحانی کمک کرده یا خیر، بحث دیگری وجود دارد؛ بحثی که باید ورای جدل‌های ناصواب این روزهای سران قوا خیلی پیش‌تر بررسی و قانونمند می‌شد تا باب تخلفات احتمالی و سوءاستفاده‌های بعدی را ببندد؛ موضوع مهم «شفافیت میزان هزینه‌ها و منابع مالی تبلیغات انتخاباتی»، موضوعی که در سیاست‌های کلی انتخابات نیز مورد توجه قرار گرفته است. در بند ۴ این سیاست‌ها که اواخر مهرماه سال جاری از سوی رهبر انقلاب به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد، اینگونه آمده: «تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی و اعلام به مراجع ذی‌صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی.»  ادعای بابک زنجانی در مورد کمک چند میلیارد تومانی به ستاد روحانی تنها یک مصداق برای این بند است. این اول بار نیست که افراد یا جریان‌های شرکت‌کننده در انتخابات متهم به استفاده از پول‌های کثیف برای هزینه‌های انتخاباتی می‌شوند. پیش از این بارها طرف‌های مختلف انتخابات، مورد اتهام استفاده از پول‌های کثیف یا منابع نامعلوم مالی در انتخابات قرار گرفته‌اند و البته این مورد هم مانند بسیاری از گزاره‌های مالی مربوط به مقامات و سیاسیون در هاله‌‌ سیاسی‌کاری و گذر زمان گم شده است.
اول؛ کرباسچی
یکی از کسانی که نامش در بحث ورود پول‌های کثیف به انتخابات در میان است، غلامحسین کرباسچی است. او متهم به استفاده از امکانات شهرداری تهران و حمایت همه‌جانبه ‌مادی و غیرمادی از کاندیداتوری محمد خاتمی در انتخابات ۷۶ بود، به طوری که گفته می‌شد در هنگام برگزاری انتخابات شرکت‌های پیمانکار طرف قرارداد با شهرداری به صورت مستقیم به ستادهای انتخاباتی کمک‌های مالی ارائه کرده‌اند. انتشار این اخبار تا جایی ادامه یافت که در یکی از گزارش‌ها اعلام شد ۱۱۵ میلیون تومان از این محل برای ستادهای انتخاباتی اصلاح‌طلب هزینه شده است. یکی از کاندیداهای مجلس پنجم هم قبل از برگزاری انتخابات اعلام کرده بود که «شهرداری تهران برای انتخابات ۱۰ میلیارد هزینه کرده است.»  بعد از محکومیت نیز، خاتمی در مقام رئیس‌جمهور به رهبری نامه نوشت و برای کرباسچی عفو گرفت.
محمد عطریانفر در مورد کمک‌های مالی که کارگزاران برای انتخابات مجلس پنجم دریافت داشته‌اند، می‌گوید: «آقای کرباسچی از موقعیتی که به عنوان شهردار تهران داشته احتمالاً شش تا ۱۰ نفر پیمانکار پولداری را که در فعالیت‌های مدیریت شهری و ساخت‌وساز شهری بودند، صدا می‌کردند و دیگران از طرف آقای کرباسچی مذاکره می‌کردند که شما آمادگی کمک دارید؟ آنها می‌گفتند بله و از این طریق دریافت می‌شود که این تفکر راه افتاده است.»
کرباسچی در انتخابات ۹۴ نیز از لیدرهای اصلاح‌طلبان برای بستن لیست نهایی این جریان بود. انتخاباتی که با توجه به سبقه مفسدانه کرباسچی در مسائل اقتصادی مورد انتقاد قرار گرفت.
دوم؛ مهدی هاشمی
مهدی هاشمی یکی دیگر از کسانی است که نامش با پولشویی و تزریق پول‌های کثیف در انتخابات همراه است. حمزه کرمی، همکار رسانه‌ای مهدی هاشمی در دادگاه‌های پس از آشوب‌های سال ۸۸ می‌گوید که «مهدی معتقد بود که انتخابات در ایران با پول بیت‌المال برگزار می‌شود و اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت.»
او در ادامه این اعترافات به اعتقاد مهدی هاشمی به پولشویی اشاره می‌کند و می‌گوید: «با فشار مهدی هاشمی از سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت به منظور تبلیغات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ برای پدرش پول برداشت می‌شد. پول‌هایی که وی برای تبلیغات در انتخابات دور نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش هزینه کرد معادل ۲میلیارد تومان بود.»  کرمی در پاسخ به سؤال قاضی درباره اینکه در سازمان بهینه‌سازی چقدر از مهدی هاشمی دریافت کردید، گفت: «فقط به خود من ۳۲۰ میلیون تومان پول دادند که البته حاضرم بخشی از آنها را که در اختیارم هست بازگردانم ولی بخش دیگر را بین پرسنل توزیع کردم.»
سوم؛ شهرام جزایری
شهرام جزایری، زندانی اقتصادی معروف نیز از دیگر افرادی است که توانست با دادن پول به تعدادی از سیاسیون اصلاح‌طلب برای خود در فضای سیاسی کشور نقش بخرد! وی موفق شد قلمرو نفوذ فعالیت‌های فاسد اقتصادی‌اش را حتی تا دفتر رئیس مجلس وقت مهدی کروبی و رئیس‌جمهور وقت محمد خاتمی گسترش دهد. جزایری توانست با پرداخت پول شمار قابل‌توجهی از نمایندگان مجلس ششم و مدیران روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب را به موافقت با درخواست‌های خود وادارد. گفتنی است، شهرام جزایری از مجلس ششم «کارت ۵۰۰» دریافت کرده بود. این کارت مجوز ورود بدون بازرسی به جلسات مجلس اصلاح‌طلبان بود.
چهارم؛ محمدرضا رحیمی
محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد از کسانی بود که به‌طور جدی با اتهام وارد کردن پول‌های کثیف به انتخابات مواجه شد و هم اینک در حال گذراندن دوران حبس خود است. او به ۱۷۰ کاندیدای انتخابات مجلس پول پرداخت کرده بود.
و اینک بابک زنجانی…
رئیس قوه ‌قضائیه می‌گوید که بابک زنجانی ادعا کرده میلیاردها تومان به انتخابات رئیس‌جمهور کمک کرده و دو روز پس از آن، معاون اول قوه ‌قضائیه می‌پرسد که میلیاردها تومان هزینه انتخاباتی از کجا آمده است؟
عدم شفافیت منابع مالی انتخاباتی طبیعتاً راه را برای چنین بحث‌هایی باز می‌گذارد؛ موضوعی با این درجه از اهمیت، قانونی ندارد و در بحث هزینه‌های انتخاباتی با خلأ قانونی مواجه هستیم و همین خلأ قانونی راه را برای سوء استفاده‌ها باز می‌گذارد. چه آن سوءاستفاده، بهره بردن از پول‌های کثیف و پولشویی در انتخابات یا استفاده از منابع نامعلوم و بدهکاری کاندیدا به مراکز و باندهای ثروت باشد، چه عدم شفافیت و بی‌قانونی در باب هزینه‌های انتخاباتی راه را بر ایراد تهمت و اشاعه خبرهای دروغ در مورد افراد و جریان‌ها باز کند. در هر حال به نظر می‌رسد قوای مقننه و مجریه برای تقنین بند ۴ سیاست‌های کلی انتخابات که در مهرماه ابلاغ شد، سستی و تعلل به خرج داده‌اند. حساسیت موضوع آنقدری بود و هست که به صورت فشرده به آن پرداخته شود. به نظر می‌رسد به‌جای دعوا و جدل بی‌حاصل می‌توان با قانونگذاری راه را بر ورود پول‌های کثیف به انتخابات بست.
جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=36570

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.