تاریخ ارسال : ۰۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از کنسل اجرای موسیقی پاپ در تالار اتحاد تا یک فستیوال موزه ای

خبرگزاری مهر – گروه هنر: موسیقی سرزمین ایران به طور مستمر در سال های متفاوت به اقتضای رخدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متناسب با نظام سیاسی کشور حرکت کرده است؛ حرکتی پر فراز و نشیب که گاه در سربالایی مصایب، مشکلات و رخدادهای ریز و درشت و گاه در سرازیری سقوط محض محتوا و کیفیت بوده است، شرایطی که بعدها در جایگاه خود توان دارد مورد بررسی خوب تر و بیشتری قرار گیرد.

آنچه در سلسله گزارش های پیش رو مورد توجه قرار گرفته است کوشش دارد تا فارغ از نگاه های مثبت و منفی که به طور مستمر در این زمینه وجود داشته و دارد، نگاهی کلی به وقایع متفاوت موسیقی ایران در قالب چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ۹۶ داشته باشد. در این گزارش کوشش شده عکسی کلی از مهمترین رخدادهای موسیقایی سال ۹۶ به مخاطب های ارایه گردد؛ اتفاق هایی که هر چند نسبت به وقایع سال گذشته از شیب ملایم تری به لحاظ حاشیه بهره مند بوده اند اما توان دارد شمای کلی از آنچه در موسیقی ایران طی سال جاری اتفاق افتاد را به علاقه مندان ارایه دهد.

به هر صورت مهمترین رخدادهای و وقایع موسیقی ایران در بهار سال ۹۶  این گونه شرح داده شده است و توضیح اینکه خبرهای مربوط به درگذشت هنرمندان موسیقی کشورمان در گزارش دیگری مورد بررسی قرار گرفته است.

* فروردین

۱۳ ۱۳ فروردین : مازیار حیدری رهبر ارکستر، آهنگساز و پیانیست مقیم کانادا به عنوان داور پاداش «جونو» معتبرترین پاداش موسیقی کشور کانادا انتخاب گردید.

پاداش جونو معتبرترین پاداش  موسیقی در کانادا است که سالی یکبار در ۴۴ رده موسیقایی گوناگون به هنرمندان برگزیده اعطا می گردد. این پاداش از سال ١٩٧٠ تا به حال هر ساله اعطا شده و برای احترام به پیر جونو، نخستین رییس رادیو تلویزیون کانادا، چنین نامگذاری برای آن انتخاب گردیده است.

۱۴ ۱۴ فروردین : ارکستر مجلسی ایران با هدف ارایه موسیقی کلاسیک جهانی و بالا بردن فرهنگ شنیداری به رهبری ارکستر منوچهر صهبائی اعلام موجودیت کرد.

منیژه صهبائی مدیر ارکستر مجلسی ایران در صحبت با خبرنگار مهر با اعلام خبر راه اندازی ارکستر مجلسی ایران اظهار کرد: در کمال خوشبختی با کارهای و برنامه ریزی های انجام گرفته ارکستر مجلسی ایران بعد از ماه ها بررسی و آنالیز شرایط با هدف ارایه مناسب موسیقی کلاسیک جهانی و بالا بردن فرهنگ شنیداری مخاطب های فعالیت خود را به رهبری ارکستر منوچهر صهبایی شروع می کند.

۱۸ ۱۸ فروردین: علیرضا قربانی خواننده موسیقی کشورمان هفتم آوریل در یک فستیوال معتبر بین المللی که در شهر کوین فرانسه برگزار گردید، کنسرتی را برای مخاطب های این رخداد اجرا کرد.

  در این کنسرت سامان صمیمی آهنگساز، میلاد محمدی نوازنده تار، حسین زهاوی سازهای کوبه ای علیرضا قربانی را معیت کردند. وی روز دهم آوریل نیز در بخش بین المللی رادیو فرانس اجرای مخصوصی را ارایه داد.

۱۹ ۱۹ فروردین : کارگردان اپرای عروسکی «خیام» از حضور محمد معتمدی به عنوان خواننده کلیدی این اثر نمایشی- موسیقایی  در پی عدم توافق با همایون شجریان اطلاع داد.

بهروز غریب پور با توضیح این خبر گفته بود: بر طبق توافقاتی که با محمد معتمدی انجام دادیم قرار بر این گردید تا همایون شجریان به عنوان نخستین و کلیدی ترین گزینه ما برای اپرای «خیام» مطرح گردد. جالب اینجاست که حضور همایون شجریان به پیشنهاد خود محمد معتمدی انجام گرفت و به عنوان نخستین گزینه حضور در این نقش مطرح گردید اما در جریان ساخت موسیقی آشکار گردید مسئله حضور مستمر یک خواننده در ضبط موسیقی اثر و خوب تر فهم کردن نقش مد نظر، واقعه ی بسیار مهمی است که محمد معتمدی در اپراهای قبلی انصافاً آن را رعایت می کرد.

۲۴ ۲۴ فروردین : نخستین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در تالار اتحاد تهران میزبان علاقه مندان موسیقی کلاسیک بود.

ارکستر سمفونیک تهران که پیش از حضور شهرداد روحانی در سمت مدیریت هنری و رهبری دایم این مجموعه با حواشی ریز و درشتی رو به رو بود در سال ۹۶ کوشش کرد تا سال پرکاری را پشت سر بگذارد که برپایی کنسرت در چندین شهرستان و چند شهر اروپایی من جمله این فعالیت ها بود.

۳۱ ۳۱ فروردین: جدیدترین کنسرت ارکستر ملی روزهای ۳۱ فروردین و اول اردیبهشت ماه سال جاری با خوانندگی محمد اصفهانی در تالار اتحاد تهران برگزار گردید.

اجرای پنج قطعه از آلبوم «تنها ماندم» به آهنگسازی مرحوم همایون خرم و تنظیم کامبیز روشن روان، اجرای یک قطعه از آلبوم «هفت سین»، اجرای قطعه «همیشه در میان» به آهنگسازی فریدون شهبازیان و اجرای پنج اثر بدون کلام از آثار حسین دهلوی، علی نقی وزیری و دیگر بزرگان موسیقی ایرانی، رپرتوار کنسرت  ارکستر ملی را تشکیل می دادند.

کوشش برای ایجاد مرکز تعلیم موسیقی کلاسیک با همکاری دانشگاه گراتس اتریش با همکاری انجمن موسیقی ایران، دریافت مجوز رسمی احمد محبیان فرزند مرحوم حبیب محبیان برای انتشار یک قطعه موسیقایی، برپایی کنسرت «پنجره ای به سوی میراث موسیقایی حوزه مقام» در دانشگاه «سواس» لندن به آهنگسازی سعید کرد مافی و خوانندگی محمد امامی، نگارش پیش نویس طرح تشکیل سازمان نظام هنری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برپایی نخستین جلسه مجمع هر ساله انجمن موسیقی ایران، شروع تور اروپا و آمریکا فرزاد فرزین، انتشار نامه سرگشاده باربد بیات به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اعتراض به وضع ارکستر سمفونیک تهران از مهمترین وقایع فروردین ماه سال ۹۶ بودند.

*اردیبهشت

۲ ۲ اردیبهشت: احکام اعضای جدید هیأت مدیره «صندوق اعتباری هنر» در حالی صادر گردید که غیر از هنرمندان، ۲ قشر دیگر عضو این صندوق یعنی نویسندگان و روزنامه نگاران نماینده ای در این ترکیب نداشتند.

سیدرضا صالحی امیری وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این احکام منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر و حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی را به عنوان اعضای هیات مدیره صندوق هنر منصوب کرد.

۴ ۴ اردیبهشت:  مدیرکل دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: درخواست آذربایجان برای ملحق شدن به پرونده ثبت جهانی کمانچه پذیرفته گردیده است.

فرهاد دیدگاهی به خبرنگار مهر اظهار کرد: بعد از ارسال پرونده ثبت ملی کمانچه در لیست میراث ناملموس توسط ایران به سازمان یونسکو، کشور آذربایجان درخواست داد که چون آنان هم دارای ساز کمانچه می باشند این پرونده به صورت مشترک بین ایران و آذربایجان به ثبت برسد. ما نیز این پیشنهاد را قبول کردیم.

۶ ۶ اردیبهشت: دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران از روز ششم تا پانزدهم اردیبهشت ماه موزه هنرهای معاصر تهران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی و پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار گردید.

برپایی همایش پژوهشی «مطالعه تاویلی فعالیت های موسیقی معاصر در ایران» و اجرای چندین گروه فعال حوزه موسیقی معاصر با معیت عده ای از بزرگان حوزه موسیقی من جمله برنامه هایی بود که در این فستیوال موسیقایی میزبان علاقه مندان بود.

۱۱ ۱۱ اردیبهشت: فرهاد هراتی آهنگساز و رهبر ارکستر «نامیرا» که از ماه های انتهایی سال ۹۵ با صادر کردن حکمی از سوی معصومه ابتکار به عنوان دبیر نخستین جشنواره موسیقی سبز انتخاب شده بود از تعویق در برپایی این جشنواره به سبب فرا رسیدن ایام انتخابات ریاست جمهوری اطلاع داد.

تعویق برپایی نخستین جشنواره موسیقی سبز در حالی بود که این جشنواره طلسم شده قرار بود در سال ۹۵ نیز با یک تیم مدیریتی دیگر میزبان گروه های شرکت کننده در بخش های متفاوت و حضور استادان و بزرگان موسیقی کشور در شورای سیاستگذاری باشد که بنا بر آنچه از آن به عنوان مشکلات مالی و بعضی حواشی دیگر یاد می گردید، دو مرتبه هم در هاله ای از ابهام جای گرفت. این جشنواره که قرار بود در سال جاری نیز با فضایی جدیدتر میزبان دوستداران موسیقی و محیط زیست باشد با خداحافظی ابتکار از سازمان محیط زیست و حضور عیسی کلانتری در مدیریت جدید این نهاد استراتژیک در عمل از گردونه فعالیت ها خارج گردید و به نظر می رسد فعلا در محاق تعطیلی است.

۱۲ ۱۲ اردیبهشت: مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از تولید آلبوم های موسیقی نواحی ایران در جهت پشتیبانی و معرفی هنرمندان موسیقی نواحی در رده سنی زیر سی سال با همکاری انجمن موسیقی استان ها در سال ۹۶ اطلاع داد.

بهرام جمالی اظهار کرد: در بخش موسیقیِ جوان و حوزه موسیقی نواحی به دنبال تولید آلبوم هایی هستیم که استعدادها و نوازنده های ماهر و چیره دست و متصل به سنت های شفاهی را شناسایی کنیم و آثاری به اسم خود استان ها تولید گردد که به عنوان سرمایه های فرهنگی همان استان در سراسر کشور معرفی گردد و در مرحله دوم شرایط اجرای صحنه ای برای آنان به وجود بیاید. از این حیث، طرح تولید آلبوم طبق موسیقی نواحی با گروه سنی زیر سی سال شکل گرفت، چون که آنان سرمایه های فرهنگی استان خود می باشند و باید معرفی و پشتیبانی گردند.

۱۳ ۱۳ اردیبهشت: مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و مدیر سیستم کنسرت آنلاین «حام» در یک گفتگوی رسانه ای هرکدام توضیحات خود را در مورد سبب پخش نشدن آنلاین کنسرتی که از قبل خبر آن اعلام شده بود، ارایه دادند.

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در صحبت با خبرنگار مهر توضیح داد: مدتی قبل خبری بدون اطلاع ما در رسانه ها مبنی بر پوشش آنلاین کنسرت «دال» در تالار اتحاد توسط سیستم «حام» منتشز شد که با توجه به اینکه از سوی مسئولان این سیستم هیچ گونه سازگاری با بنیاد فرهنگی هنری رودکی صورت نگرفته بود و باید پروسه اداری این ماجرا به جریان می افتاد ما از پوشش آنلاین این برنامه جلوگیری نمودیم.

حامد عنقا مدیر سیستم کنسرت آنلاین «حام» نیز در این صحبت ضمن ارایه جزییاتی از رخدادهای پیش آمده با اشاره به ارتباط و فرمان علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد به مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی افزود: در حالی که آقای مرادخانی مکررا از پشتیبانی سیستم کنسرت آنلاین «حام» صحبت کرده اما بعد ازظهر روز گذشته از طریق دفتر آقای صفی پور به ما اعلام گردید که یک سری گزارش که بخش هایی از آن مربوط به امور مالی است به دفتر ارایه دهیم که بنده دو مرتبه هم در اینجا اعلام می نمایم وقتی مجموعه ای چون سیستم «حام» کارهایی را در تالار اتحاد با نظارت دقیق مراجع دولتی انجام داده و اصطلاحا حقوقی، طریقیت ماجرا را نیز اکتساب کرده پس به چه سبب باید ما وارد چنین فضایی شویم که با مخالفت آقای صفی پور همراه باشد.

۱۶ ۱۶ اردیبهشت: نوازنده جوان فلوت کلاسیک از تلاش های بی ثمر اداری خود در سازمان ملی فرهیختگان برای دریافت کمک مالی برای ثبت یک رکورد موسیقایی در گینس صحبت کرد.

آرمین قیطاسی نوازنده جوان فلوت کلاسیک که مهرماه سال گذشته کوشش هایی برای شکست رکورد گینس با اجرای قطعه «پرواز زنبور عسل» کورساکف انجام داده بود با اشاره به بی نتیجه ماندن ثبت جهانی این طرح که بعد از چند روز با عکس العمل بنیاد ملی فرهیختگان نیز رو به رو گردید، گفته بود: متاسفانه علیرغم تمام کوشش هایی که توسط بنده و همکارانم انجام گرفت هنوز موفق به ثبت رکوردمان در گینس نشده ایم و جالب تر اینکه وقتی از سوی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان ملی فرهیختگان برای پرداخت هزینه ثبت اسم در آذرماه سال گذشته مراجعه کردم، دوستان اعلام نمودند که چنین موضوعاتی برایشان با اهمیت نیست و دفتر موسیقی ما را به این نهاد پاس داده است.

۲۲ ۲۲ اردیبهشت: نخستین اجرای رسمی گروه کر و ارکستر بزرگ «اروند» به سرپرستی امیرمهیار تفرشی پور و رهبری بابک میلانی جمعه شب ۲۲ اردیبهشت ماه در سالن خلیج فارس خرمشهر با حضور اهالی موسیقی و مسئولین استانی برگزار گردید.

در این اجرا گروه کر و ارکستر بزرگ اروند کار خود را با اجرای قطعه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران ساخته حسن ریاحی شروع نمود. در ادامه نیز سید محمد حسین مرعشی پور اظهار کرد: خوشحالیم که پرده برداری از گروه کر و ارکستر بزرگ اروند با پشتیبانی مسئولین اتفاق می افتد.

۲۵ ۲۵ اردیبهشت: سرود «ای ایران» همزمان با روز تکریم فردوسی، با شماره ۱۳۹۵ در لیست آثار ملی کشور ثبت گردید.

  ای ایران ای مرز پرگهر در شهریورماه سال ۱۳۲۳ همزمان با حضور نیروهای انگلیسی و متفقین از سوی حسین گل گلاب سروده گردید و روح الله خالقی موسیقی آن را در آواز دشتی خلق کرده و غلامحسین بنان نیز آن را خوانده است.

۲۵ ۲۵ اردیبهشت: همزمان با برپایی جدیدترین کنسرت حمید حمایت کننده خواننده پاپ کلاسیک که یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه در تالار اتحاد تهران میزبان علاقه مندان موسیقی بود، این خواننده اعلام نمود: این آخرین کنسرت من در تالار اتحاد است و بر طبق اعلام مسئولین این مجموعه دیگر هیچ اجرای پاپ و پاپ – کلاسیک در این سالن روی صحنه نخواهد رفت و دیگر من هم اذن اجرا در تالار اتحاد را ندارم.

حسن عمیدی معاون برنامه ریزی و توسعه هنری بنیاد فرهنگی هنری رودکی هم در عکس العمل به سخنان حمایت کننده توضیح داد: با توافقاتی که میان دفتر موسیقی وزارت ارشاد و بنیاد فرهنگی هنری رودکی انجام گرفته زین پس برنامه ریزی ها به شکلی است که با توجه به تجهیز برج آزادی، برنامه های مربوط با موسیقی پاپ – کلاسیک در این مکان برگزار می گردد.

۳۰ ۳۰ اردیبهشت: نوزدهمین شب آواز ایرانی شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور استادان و هنرمندان عرصه آواز و موسیقی ایرانی در تالار «سوره» حوزه هنری برگزار گردید.

در سری جدید شب آواز ایرانی که به میزبانی مرکز موسیقی حوزه هنری برگزار می گردد، در هر برنامه مشابه گذشته ۶ گروه به اجرای برنامه پرداختند که یک گروه با عنوان مهمان مخصوص از چهره های معروف آواز و موسیقی اجرا دارند و پنج گروه جوان منتخب دیگر به نحو رقابتی به صحنه می روند. اجرای این گروه ها توسط هیات داوران که از استادان مالک اسم عرصه موسیقی و آواز ایرانی اند بررسی می گردد. در انتهاء هر برنامه نیز یک گروه به عنوان گروه برتر معرفی می گردد.

حضور گروه موسیقی «آلتون» کشور آذربایجان در ایرانی برای اجرای برنامه در تالار اتحاد، انتشار آلبوم «دنیای بعد تو» گروه موسیقی «سون»، اجرای آثار کریستف رضاعی در فرهنگسرای نیاوران به رهبری بردیا کیارس، اجرای ارکستر سمفونیک فرهنگ و هنر با ۲ خواننده مطرح اپرا، انتشار آلبوم «زِلفِ شه» جدیدترین اثر محمدرضا اسحاقی با اجرای گروه «مشتاق»، برپایی کنسرت «کویر» محمد معتمدی در تالار اتحاد، انتشار نخستین آلبوم رسمی گروه «مانگ»، انتشار  نخستین آلبوم موسیقی رسمی «رام» خواننده جوان با عنوان «تا هزار و نمی دونم چند»، برپایی شب موسیقی آذربایجان با عنوان «محبت بی پایانم» با هنرمندی امامیار حسن اف و هم نوازی بابک خادمی در تالار رودکی، برپایی جلسه مشترک هیات مدیره خانه موسیقی و هنرمندان موسیقی با کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، برپایی دومین جلسه نخستین، دومین، سومین و چهارمین مجمع هر ساله انجمن موسیقی ایران با حضور روسای انجمن استان ها، برپایی کنسرت سهیل نفیسی خواننده موسیقی پاپ، حضور علی رهبری رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران در ارکستر فیلارمونیک اسلواکی، برپایی کنسرت ارکستر ملی در زنجان، انتشار آلبوم «تا آن سوی سمرقند» به خوانندگی عارف جعفری، اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در تالار اتحاد با برنامه «سمفونی ملل» من جمله وقایع با اهمیت اردیبهشت ماه بودند.

*خرداد

۳ ۳ خرداد: عده ای از هنرمندان نوجوان ایرانی به سرپرستی سحر پورحسینی که به منظور شرکت در فستیوال بین المللی موسیقی «گیومری» به کشور ارمنستان عزیمت کرده بودند موفق به اکتساب مقامهای برتر بخش نوازندگی پیانو این دوره از جشنواره گردیدند.

بر طبق رده بندی این دوره از فستیوال در رده سنی ۱۱ تا ۱۴ سال ارشیا بهارپسندی و علی ابراهیمی رده های دوم و سوم، در رده سنی ۱۵ تا ۱۷ سال نیما حاجی نیا و در رده سنتی ۸ تا ۱۰ سال رادین رهبر مقام چهارم را اکتساب کردند.

۳ ۳ خرداد: غلامرضا صنعتگر خواننده موسیقی پاپ کشورمان در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه سوم خرداد در بندرعباس مورد هجوم و ضرب و شتم جای گرفت.

غلامرضا صنعتگر در صحبت با خبرنگار مهر با تایید این خبر اظهار کرد: حول و حوش ساعت ۲:۳۰ تا ۳ بامداد روز چهارشنبه سوم خرداد ماه مورد سوءقصد جای گرفتم که منتج به جراحت هایی در ناحیه سر گردید.

۴ ۴ خرداد: دومین پاداش موسیقی جهانی قاره آسیا (Asian world music Award ) توسط مرکز موسیقی جهان در کره جنوبی (World Music center) به حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده مطرح کشورمان تعلق گرفت.

این بنیاد که با عنوان مرکز موسیقی جهان فعالیت می کند هر ۲ سال یک بار طی مجلسی از هنرمندانی که موجب ارتباط کشورشان با دیگر نقاط جهان بویژه کشورهای آسیایی شده اند، تقدیر می کند.

۸ ۸ خرداد : ارکستر سمفونیک تهران به رهبری سهراب کاشف در آستانه بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) دوشنبه شب هشتم خرداد ماه در حضور عده ای از اعضای خانواده امام  راحل و مسئولین دولتی من جمله فاطمه طباطبایی همسر یادگار امام مرحوم حاج سید احمد خمینی، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان مراقبت از محیط زیست، علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و عده ای دیگر از مسئولین از سمفونی «روح الله» به آهنگسازی شاهین فرهت در تالار اتحاد پرده برداری کرد.

سمفونی «روح الله» با همکاری معاونت فرهنگی هنری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد فرهنگی هنری رودکی اجرا گردید.

۹ ۹ خرداد: معاون اجرایی انجمن موسیقی ایران از ثبت ۳۳ شعبه این انجمن به تفکیک هر استان به منظور تثبیت شخصیت حقوقی مستقل در اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری اطلاع داد.

رضا دادویی معاون اجرایی انجمن موسیقی ایران اظهار کرد: انجمن موسیقی ایرانی در زمینه هویت قسمتی زیادتر به شعب استانی و تامین زیرساخت های لازم در عرصه موسیقی و نظر به ضرورت تأمین اغراض حدس شده در اساسنامه انجمن موسیقی ایران در مورد پشتیبانی از هنرمندان و تولیدات هنری موسیقایی سراسر کشور و البته توجه به ضرورت تمرکززدایی در مورد برنامه ریزی برای فعالیت های موسیقایی در سراسر کشور، برای نخستین بار اقدام به ثبت رسمی شعب خود به صورت تفکیکی و مجزا در اداره کل ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری کرده است.

۱۰ ۱۰ خرداد: معاون سیما در مورد پخش ربنای شجریان گفته بود که اگر ابراز احترام به انقلاب، مردم و حاکمیت از جانب شجریان وجود داشته باشد برای پخش ربنا مشکلی وجود ندارد.

مرتضی میرباقری در حاشیه بازدید از سریال «پنچری» و در جمع خبرنگاران در جواب به سوال خبرنگاری در مورد پخش ربنا در ماه رمضان توضیح داد: برنامه های مذهبی در ایام ماه مبارک رمضان در وقت ها سحرگاهی، افطار و … دربردارنده ادعیه، تلاوت، قرآن و سخنرانی همیشه طراحی شده و پیش می رود علاوه بر این انواع ربنا مخصوص این ماه تولید گردیده که پخش می گردد.

۱۲ ۱۲ خرداد:  بهروز وجدانی محقق موسیقی و عضو هیات علمی پژوهشکده میراث فرهنگی اظهار کرد: بر طبق برنامه ریزی هایی که از مدتی قبل به همت پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد بنابر این است که در آینده ای نزدیک «اطلس مردم نگاری» در ۲ بخش اپلیکیشن و محتوا تهیه گردد که هم حالا برنامه ریزی ها برای تدوین اطلس در چهار بخش شروع شده است. بر این اساس در بخش استانی «اطلس مردم نگارگری سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی» و در بخش سوژه ای «اطلس نوروز، یلدا، و طب سنتی» به عنوان مرحله اول تشریح شده است. آنچه که بنده در بخش خراسان رضوی پیگیری آن را انجام داده ام در بخش موسیقی مقامی خراسان بوده که ما آن را به عنوان میراث ناملموس مورد توجه قرار داده و از تمامی موسیقی مقامی خراسان مستندسازی کردیم.

۱۳ ۱۳ خرداد: مراتب ثبت «شیوه نوازندگی استاد شیرمحمد اسپندار» و ۱۳ میراث ناملموس دیگر چهارشنبه ۱۰ خرداد، در نامه ای ازسوی ریاست سازمان میراث فرهنگی به استاندار سیستان و بلوچستان ابلاغ گردید.

در نامه زهرا احمدی پور معاون ریاست جمهوری و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری خطاب به علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان مراتب ثبت «شیوه نوازندگی استاد شیرمحمد اسپندار» ابلاغ گردید.

۱۹ ۱۹ خرداد: مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در جواب به حواشی استعفای خود از این سمت توضیح هایی را ارایه داد.

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی گفته بود: مدتی است استعفای خود را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه دادم و در انتظار جواب هستم تا اعلام پایانی گردد.

وی در مورد علل استعفای خود از این سمت عنوان نمود: با توجه به اینکه بنده به صورت قانونی و رسمی کارمند سازمان سندهای و کتابخانه ملی هستم و  قانونا بیشتر از سه سال توان ندارم در نهاد دیگری ماموریت دارا باشم از این حیث استعفای خود را تقدیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کردم.

استعفای مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در حالی بود که چند روز بعد شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران و فریدون شهبازیان رهبر ارکستر ملی در نامه هایی به صورت مجزا خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان باقی ماندن صفی پور در این سمت گردیدند.

۱۹ ۱۹ خرداد: دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال انتشار قطعه «کبیر» به خوانندگی بنیامین بهادری خواننده موسیقی پاپ اطلاعیه ای را منتشر نمود.

در متن این بیانیه آمده بود: «در پی انتشار قطعه کبیر که توسط آقای بنیامین بهادری اجرا و در فضای سایبری منتشر شده است، بعضی از مردم و دست اندرکاران حوزه موسیقی از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد چگونگی انتشار آن سؤالاتی داشتند که بدین ابزار به اطلاع می رساند اثر یادشده در خارج از کشور تهیه و منتشر گردیده و هیچگونه مجوز انتشار از مراجع قانونی ندارد.»

»البته بعد از انتشار این بیانیه، بنیامین بهادری که در آن ایام در کشور آمریکا حاضر بود طی یک کنفرانس آنلاین خبری حول حواشی پیش آمده برای قطعه «کبیر» که برگرفته از دعای جوشن کبیر منتشر گردیده بود، توضیح هایی را ارایه داد.

۲۳ ۲۳ خرداد: محسن شریفیان سرپرست گروه موسیقی «لیان» بوشهر و نوازنده مطرح نی انبان دیپلم افتخار و نشان هنری فستیوال جهانی نی انبان کشور اسپانیان را برای تامین هزینه های معالجه موسی کمالی نوازنده جنوبی ساز «جهله» به حراج گذاشت.

شریفیان در مورد این اقدام خود شرح داده بود «می خواهم این نشان، نشانه ای برای قدردانی از دستان هنرمند هرمزگانی، موسی کمالی، سازنده و نوازنده ساز محلی بندرعباسی باشد که متاسفانه این روزها با مریضی و درد همنوا شده است و سازش، کوک نیست! هزینه درمانی حدس شده، ٢۵ میلیون تومان است. با این که می دانم این مدال اعتبار مالی ندارد ولی آن را همین جا به حراج می گذارم و درآمد حاصل از آن را با هزاران آرزوی سلامتی و روزهای روشن و تسریع پروسه درمانی برای وی ، تقدیم خواهم کرد. بازهم با همت و خیرخواهی مردم هنردوست و قدرشناس و هنرمندان دارای تعهد اتفاق های خوبی رقم خواهد خورد.

۲۴ ۲۴ خرداد: سند استراتژیک بنیاد فرهنگی هنری رودکی با تشریح ماموریت ها و ترسیم چشم انداز این مجموعه منتشز شد.

  علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی که مدتی قبل استعفای خود را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه داده بود در پیشگفتار این سند، آن را حاصل ۶ ماه بحث و صحبت عنوان نموده و افزوده بود: بنیاد فرهنگی هنری رودکی به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی از نظر جایگاه قانونی، پشتیبانی های دولتی، هنرمندان فعال در این مجموعه و امکاناتی که در اختیار دارد از موقعیت ممتازی بهره مند است اما تاحالا به آنچه شایسته اسم این بنیاد است دست پیدا نکرده است.

مدیرعامل بنیاد رودکی تاکید کرده که این مجموعه نتوانسته آنچنان که باید به خدمت رسانی پرداخت کند و سبب این امر هم نداشتن استراتژی و سند چشم انداز است.

اجرای گروه موسیقی «آوای رود» درشهر بیلفیلد آلمان، پرده برداری از آلبوم «دوران عشق» به آهنگسازی جمشید صفرزاده و خوانندگی سالار عقیلی، برپایی کنسرت ارکستر فیلارمونیک ایران به رهبری آرش گوران در تالار اتحاد، برپایی پنجمین جلسه نخستین مجمع هر ساله انجمن موسیقی ایران، برپایی کنسرت پشنگ کامکار در تالار اتحاد، خوانندگی حامد بهداد و علیرضا عصار در جدیدترین کنسرت گروه «دارکوب»، برپایی نخستین نشست «شنیدار» پروژه «ایرانه خانم» به مدیریت و آهنگسازی پیمان سطانی، انتشار آلبوم موسیقی «لیپار» با بازخوانی آثار استاد ملا کمالان به همت مرکز موسیقی حوزه هنری، انتشار آلبوم «فروغ» به آهنگسازی سامان صمیمی و خوانندگی علیرضا قربانی، انتشار آلبوم موسیقی «از نهان تا بیکران» به آهنگسازی و نوازندگی نیلوفر محبی، انتشار آلبوم «باغ بی برگی» به آهنگسازی کارن کیهانی، انتشار قطعه موسیقایی «عاشق مقابله با اسرائیل» همزمان با فرا رسیدن روز جهانی قدس به خوانندگی محسن توسلی، برپایی دهمین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» از مهمترین وقایع موسیقی در خرداد ۹۶ بودند.

..


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92716

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.