تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

استعلامی که برای کمیته المپیک دردسرساز گردید +عکس

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، نخستین اقدامی که کمیته ملی المپیک برای برپایی انتخابات ۲۵ دیماه خود انجام داد، گرفتن استعلام در مورد برگزاری نحوه انجام انتخابات بود و اینکه با توجه به عدم تصویب اساسنامه تازه از طریق هیات وزیران، تکلیف چیست و آیا امکان برپایی انتخابات با اساسنامه فعلی وجود دارد؟

(اساسنامه فعلی کمیته ملی المپیک مصوبه سال ۱۳۹۲ مجمع عمومی این کمیته و کمیته بین المللی المپیک را دارد اما بدون مصوبه هیات وزیران است)

بدین ترتیب کمیته ملی المپیک طبق نتیجه این استعلام، اساسنامه قدیمی خود را ملاک برپایی انتخابات پیش رو قرار داد؛ در حالی که در این زمینه ابهامی وجود دارد که تاکنون رفع نشده است!

(اساسنامه فعلی کمیته ملی المپیک مصوبه سال ۱۳۹۲ مجمع عمومی این کمیته و کمیته بین المللی المپیک را دارد اما بدون مصوبه هیات وزیران است) معاون امور مقررات مجلس در جواب به استعلام کمیته ملی المپیک، اساسنامه قبلی را برای برپایی انتخابات آینده قانونی و معتبر ارائه کرده اما در عین حال تاکید کرده هست که «انتخابات لازم هست با رعایت انتزاع کمیته ملی المپیک از پارالمپیک برگزار شود»؛ این همان مشکلی که برای مدیران کمیته ملی المپیک ایجاد ابهام و حتی پارالمپیکی ها را هم نسبت به حضور در مجمع انتخاباتی دلواپس کرده هست.  

اینکه به نوعی دقیق چه قسمتی از قانون مورد تاکید امیدوار رضایی هست، مشخص نیست! یکی از مورد ها مورد تاکید در این قانون، تامین اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک و اصلاح اساسنامه کمیته ملی المپیک بود.  

 

  بعضی برداشت ها از این تاکید، این هست که نمایندگان پارالمپیک به سبب قانون انتزاع اذن حضور در مجمع کمیته المپیک را ندارند از انجایی که برپایه اساسنامه این کمیته که ملاک برپایی انتخابات هست، نمایندگان پارالمپیک عضو مجمع المپیک می باشند. در اساسنامه تازه هم این مسئله جنبه شده هست. 

به هر حال در کنار خیلی از مسائلی که انتخابات کمیته ملی المپیک را به چالش کشانده، این مساله هم توان دارد تاثیر منفی خود را دارا باشد اگر واضح سازی لازم درباره آن انجام نشود. 

  البته این تنها نامه ای نیست که توان دارد برای انتخابات کمیته ملی المپیک مساله ساز گردد. این کمیته در نامه ای مدیران کمیته بین المللی المپیک (IOC) را هم در جریان برپایی مجمع انتخاباتی با اساسنامه قدیمی قرار دادند. آنان (مسئولان IOC) نیز در جواب، درکنار موافقت، خواستار اعلام سبب عدم تصویب اساسنامه تازه شده اند!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79368

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.