تاریخ ارسال : ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

استفاده از ماهواره در ایران قانونی خواهد شد؟

تابناک: رایزنی‌ها برای بازنگری در قانون ماهواره این سوال را پیش آورده که آیا تجربه شکست خورده پیش رو، منتج به تدوین قانونی دارای عملکرد عملیاتی که نفس ماهواره را به رسمیت بشناسد و در عین حال صداوسیما را مکلف به توسعه حضور در این بستر نماید، خواهد گردید و یا همچنان گمان می‌شود می‌توان با این وسیله دارای ضریب نفوذ بالا در ایران برخورد حذفی داشت و به جمع‌آوری رسیور و دیش پرداخت؟!

  با گسترش ماهواره در ایران، همان برخوردی با ماهواره گردید که در دوره‌ای با ویدیو صورت قبول کرد و قوانین بازدارنده‌ای برای دسترسی به ماهواره وضعیت گردید اما ظرفیت بالای کانال‌های قابل دسترسی در ایران و تنوع و کیفیت محتوای ارائه شده توسط این شبکه‌های آنقدر جذاب بود که طیف بسیار گسترده‌ای از مردم به مرور زمان به استفاده از ماهواره روی بیاورند و حالا ضریب نفوذ ماهواره در ایران تا ۶۰ درصد اعلام می‌شود.

بعد از ناکارآمدیِ قوانین برای جلوگیری از گسترش استفاده از ماهواره و بی‌ثمر بودنِ طرح‌های تألیف دیش از پشت بام‌ها و دیگر روش‌هایی که برای تحدید استفاده از ماهواره به کار گرفته گردید، فضا به سمتی رفت که ظاهراً مسئولین با این ماجرا کنار آمده‌اند اما اراده‌ای برای بازنگری در قوانین نبود و به این ترتیب به وسیله وضعیت قانون ناکارآمد و مخالف با خواست بخش اعظمی از مردم، زشتی قانون شکنی از طریق استفاده از ماهواره مدت‌هاست که شکسته شده و این یک گناه عمومی شده هست!

حالا به نظر می‌رسد کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دست به کار شده تا در این زمینه قانون تازه ای وضعیت گردد و با بازنگری در قوانین پیشین، نگاهی حقیقی و عملیاتی نسبت به پدیده ماهواره در پیش گرفته گردد اما این رویکرد ایجابی در دستور کار قانون گذاران هست یا رویکرد سلبی؟ این پرسشی که شاید حتی اظهارنظرها نیز نتواند واضح نماید و تا زمان بازنگری در قانون باید با احتیاط در مورد آن نظر داد.

در همین رابطه سیدصادق طباطبایی‌نژاد با اشاره به جلسه کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی، اظهار کرد: «جلسه امروز کمیته در مورد بررسی قوانین مربوط به ماهواره بود چراکه از زمان وضعیت این قانون حدود ۳۰ سال گذشته هست و بررسی مجددی در این زمینه صورت نگرفته هست. تیم فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی در پی بازنگری این قانون هست تا میزان اجرایی شدن این قانون مورد بررسی قرار گیرد و نواقص آن را مشخص گردد.»

»عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تیم کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی اجرایی شدن قانون ماهواره را بررسی می‌کند، اظهار کرد: «برای این منظور از مرکز پژوهش‌های مجلس درخواستی کارشناسی‌های لازم و تحقیقات میدانی انجام دهد. طبق تحقیق های صورت گرفته در برنامه توسعه چهارم و پنجم تکالیفی درخصوص این قانون بیان شده اما اجرایی نشده؛ در برنامه ششم توسعه نیز کارهای لازم درخصوص قانون ماهواره تماما مسکوت مانده هست.»

»طباطبایی‌نژاد افزود: «مقرر هست از سازمان‌ها و نهادهایی مثل صدا و سیما و جایگاه ها فرهنگی مربوط که مخاطب این قانون می باشند به کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی دعوت گردند تا پژوهش‌های لازم صورت پذیرد. مسئولین مرکز ماهواره صدا و سیما به کمیته دعوت می‌شود تا مباحث لازم بررسی گردد.»

البته هم‌اکنون نیز اغلب شبکه‌های صداوسیما بر روی ماهواره‌ها قابل دسترسی هست و زیادی از شهروندان اساساً از این طریق به شبکه‌های تلویزیون ایران دسترسی دارند اما این حضور قطعاً می‌بایست توسعه کیفی چشمگیری داشته باشد، تا مخاطب های فارسی زبان که هم‌اکنون میان صدها شبکه مخیر به انتخاب می باشند، ترجیح دهند مشتری برنامه‌های شبکه‌های تلویزیون ایران باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95407

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.