تاریخ ارسال : ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۰۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

استمرار خشکسالی در سیستان انتهاء عمر هزاران ساله کشاورزی را رقم خواهد زد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان،  ،  تداوم خشکسالی در سیستان و بلوچستان بویژه منطقه سیستان به عنوان قطب کشاورزی این استان در چند سال گذشته که در سال زراعی ۹۶ – ۹۷ به اوج دست یافته انتهاء عمر هزاران ساله کشاورزی و تبعات پس از ان من جمله افزایش مهاجرت‌ها از این منطقه را رقم خواهد زد.

به گفته کارشناسان خشکسالی پشت سر هم در این استان اثرها مخرب بسیاری در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی وارد کرده به به صورتی که کاهش ذخایر آبی، افزایش کانون‌های بحرانی ریزگرد‌ها و روند شور شدن زمین‌های زراعی، نابود شدن مراتع و پوشش گیاهی در منطقه، کوچ و به وجود آمدن حاشیه نشینی در اطراف شهر‌های بزرگ و خشک شدن ذخایر آب زیر زمینی و قنوات من جمله این مشکلات است.

استمرار خشکسالی در سیستان انتهاء عمر هزاران ساله کشاورزی را رقم خواهد زد

مردم شمال سیستان و بلوچستان از سال ۷۶ تا به حال با خشکسالی دست به گریبانند، اما متاسفانه در سال‌های موخر بویژه سال زراعی جاری با قطع کامل آب رودخانه هیرمند شاهد خشکسالی شدید در این منطقه هستیم به به صورتی که به بخش بسیاری از باغات و زمین‌های کشاورزی منطقه خسارت وارد آمده است.

آورد کم آب رودخانه هیرمند که باید از افغانستان تامین گردد در سال گذشته علت شده بود قسمتی از کشاورزان منطقه زمین‌های خود را در سال زراعی جاری زیر کشت ببرند و قسمتی نیز نتوانستند کشت کنند، اما قطع کامل آب این رودخانه علت نابود شدن فرآورده ها آنها گردید به به صورتی که از این فرآورده ها حتی نمی‌توان به عنوان خوراک دام‌ها استفاده نمود.

تنها مرجع آبی کلیدی شمال سیستان و بلوچستان تشکیل شده از شهرستان‌های زابل، زهک، هامون، نیمروز و هیرمند و زاهدان رودخانه هیرمند است که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد و در کنار آن از آب مخازن موجود نیز برای فعالیت‌های کشاورزی استفاده می‌شود که یک تنه جوابگوی احتیاج منطقه نیست.

نجفی ریاست سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در صحبت با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، ، گفت: ۲۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و ۸۴ هزار هکتار باغ در این استان وجود دارد که ۱۲۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی و ۲ هزار هکتار از باغات در منطقه سیستان واقع شده است.

منطقه سیستان همیشه در طول تاریخ هر ۳۰ سال یک دوره خشکسالی را شاهد بوده، اما متوسط زمان دوره جدید از خشکسالی که ۲ دهه طول کشیده نسبت به دوره‌های قبل به مراتب زیادتر بوده و سال کنونی نیز به خاطر قطع کامل آب رودخانه هیرمند به اوج دست یافته و احتمال نابود شدن کشاورزی منطقه فراوان است.

استمرار خشکسالی در سیستان انتهاء عمر هزاران ساله کشاورزی را رقم خواهد زد

آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده، ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در نشست هفته جاری شورای اداری از نماینده های مردم استان در مجلس خواست به صورت جدی مسئله خشکسالی منطقه را پیگیری کنند، که پس از مطرح شدن این درخواست نماینده های مردم زابل و زاهدان در نشست ها علنی مجلس خواستار حل مشکلات متاثر از خشکسالی مردم سیستان گردیدند.

نماینده مردم زابل در نشست علنی روز چهارشنبه مجلس گفت: حق آبه هیرمند را به صورت جدی از افغانستان مطالبه کنید.

حبیب الله دهمرده در تذکری به ریاست جمهور گفت: آقای ریاست جمهور با توجه به خشکسالی در سیستان به داد مردم برسید، به منظور کاهش درصدی از دردهای مردم فرمان دهید هیاتی به نمایندگی از جانب شما به منطقه اعزام گردد تا عکس حقیقی برای شما تهیه کنند و خسارت متاثر از مصیبت خشکسالی را هرچه تندتر به مردم پرداخت کنید.

وی گفت: حق آبه رودخانه هیرمند را از افغانستان به صورت جدی مطالبه کنید، میزان بارندگی در سال زراعی ۹۶-۹۷ تنها ۷.۶ ۶ میلیمتر بوده و ورودی رودخانه هیرمند نسبت به سال زراعی ۹۵-۹۶ منحصرا ۲ درصد بوده، یعنی ۹۸ درصد کاهش داشته است.

این نماینده مجلس دنبال کرد: نتیجه این امر علت شده مردم سیستان کار و سرمایه خود را از دست بدهند، امروز مردم در انتظار عنایت دولت می باشند.

فرماندار شهرستان زابل  خشکسالی را مسئله تازه ای ندانست و گفت: این پدیده حدود ۲ دهه گریبانگیر مردم این استان بویژه سیستان است.

هوشنگ ناظری اضافه کرد: مشکلات متاثر از خشکسالی منطقه سیستان به سبب وابستگی به مراجع آب بیگانه، زیادتر از سایر نقاط سیستان و بلوچستان است به به صورتی که از سال ۷۶ خشکسالی در این منطقه شروع و سال ۷۹ تالاب هامون به صورت کامل خشک گردید.

استمرار خشکسالی در سیستان انتهاء عمر هزاران ساله کشاورزی را رقم خواهد زد

وی دنبال کرد: از آن تاریخ به بعد هر از گاهی آب به نحو خیلی محدود و کم وارد سیستان می‌شد که مردم منطقه با آن کشاورزی می‌کردند.

وی تصریح نمود: در سال زراعی سال کنونی (۹۶ – ۹۷) به سبب اینکه آوردی از رودخانه هیرمند نداشتیم، شدت خشکسالی نسبت به قبل زیادتر شده است.

فرماندار زابل تاکید کرد: با توجه به این وضع خشکسالی سال کنونی در سیستان بشدت نمود پیدا کرده، تبعات منفی آن همراه با مشکلات فراوان برای مردم تا انتهاء سال زراعی ادامه خواهد داشت.

اجرای طرح ۴۶ هزار هکتار آبرسانی با لوله به دشت سیستان، پیگیری حق آبه تالاب هامون، حفر چاه برای دسترسی به آب‌های ژرف و جابه جایی آب از دریای عمان از با اهمیت ترین برنامه‌های دولت برای کمک به بهبود وضع خشکسالی در سیستان و بلوچستان بویژه سیستان است.

ناظری اضافه کرد: برنامه‌های بسیاری در بخش بیگانه برای تامین حق آبه تالاب هامون توسط دولت در حال اجراست و تیمی به سرپرستی دکتر عراقچی برای پیگیری این مبحث تعیین شده که گفتگوها بسیاری با کشور افغانستان برای گرفتن حق آبه هیرمند و تالاب هامون انجام دادند.

وی افزود: حق آبه هیرمند دارای پروتکلی بوده در گذشته و در مسئله حق آبه تالاب هامون طبق نظر مجامع بین المللی و کنوانسیون رامسر همه کشور‌هایی که آب تالاب‌های کشور‌های دیگر در حوزه خارج از آن کشور در محدوده آن‌ها قرار دارد باید آب مورد احتیاج آن را تامین کنند.

**طرح آبیاری با لوله در ۱۰ هزار هکتار از دشت سیستان اجرا شده است

فرماندار زابل گفت: اجرای طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری با لوله زمین‌های کشاورزی دشت سیستان از دیگر طرح‌های دولت با هدف استفاده حداکثری از دست کم آب و تخصیص آب زراعی مطمئن به کشاورزان و باغداران است.

استمرار خشکسالی در سیستان انتهاء عمر هزاران ساله کشاورزی را رقم خواهد زد

وی دنبال کرد: هم اینک حدود ۱۰ هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان با اتمام لوله گذاری و پرداخت ارزش از سوی وزارت نیرو به شرکت برق برای برق رسانی به ایستگاه‌های پمپاژ آماده بهره برداری است.

ناظری اضافه کرد: هر خانوار در این طرح به صورت متوسط ۲ هکتار زمین در اختیار خواهد داشت که با آب مطمئن و الگوی کشت مناسب و اقتصادی به فعالیت زراعی پرداخت کند.

**عملیات حفر چاه برای دسترسی به آب‌های ژرف بزودی شروع می‌شود

وی گفت: در رابطه با آب‌های ژرف با تامین ارزش از سوی دولت کار‌های مطالعاتی توسط وزارت نیرو با سازگاری مشاور بیگانه انجام و وسایل و امکانات وارد منطقه سیستان شده است.

وی تصریح نمود: بزودی این کارگاه عملیات حفاری را برای استفاده از آب‌های ژرف شروع می‌کند که نتیجه آن مبارزه با خشکسالی و تامین آب مورد احتیاج مردم منطقه می باشد.

فرماندار زابل جابه جایی آب از دریای عمان به منطقه های متفاوت سیستان و بلوچستان و استان‌های کرمان، هرمزگان و خراسان جنوبی را از دیگر طرح‌های در دست ارزیابی دولت برشمرد و گفت: کار‌های مطالعاتی آن به صورت سریع در حال انجام است.

ناظری تاکید کرد: امید داریم برنامه مطالعاتی این طرح بزودی به نتیجه برسد، زیرا می‌تواند مرجع آبی جایگزین خوبی در منطقه سیستان باشد.

وی گفت: علاوه بر این می‌توانیم علاوه بر تغییر الگوی کشت، با توجه به محدود بودن مراجع آبی از حجم سایر بخش‌ها که احتیاج به آب ندارد مثل انرژی‌های نو، مرز، ترانزیت کالا، توسعه گردشگری و صنعت های برای بهبود وضع معیشتی مردم بهره گیریم.

**خشکسالی ۴۵۰ میلیارد ریال به زمین‌های کشاورزی زابل خسارت زد

فرماندار زابل گفت: قسمتی از کشاورزان این شهرستان آب فاز نخست خود از ذخیره چاه نیمه را دریافت نمودند و زمین‌های خود را تاحدودی زیرکشت بردند، اما عده‌ای از کشاورزان در این فاز نیز آب لازم را برای کشت نداشتند.

ناظری دنبال کرد: در سال زراعی گذشته همزمان با استفاده از مخازن ذخیره سازی، آورد‌های هیرمند هم برای تامین آب زمین‌های کشاورزی وجود داشت، اما سال کنونی با توجه به نبود این آب نتوانستیم به نحو مکمل آب مورد احتیاج را رهاسازی کنیم و این مسئله علت خشک شدن بخش بسیاری از فرآورده ها کشاورزی مثل گندم، جو، پیاز، سیر، یونجه و شبدر در منطقه گردید.

وی با اشاره به اینکه بیشتر از هفت هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در سال زراعی سال کنونی در زابل به زیر کشت رفته بود گفت: طبق برآورد‌های انجام شده خشکسالی سال کنونی ۴۵۰ میلیارد ریال به زمین‌های کشاورزی این شهرستان خسارت زد.

وی گفت: خسارت خشکسالی علاوه بر این به ۲۵۰ هکتار از باغات زابل بیشتر از ۱۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی تصریح نمود: در بحث دام نیز با مشکلات بسیاری مواجه گردیدیم در گذشته زمانی که علوفه را نمی‌توانستیم تامین کنیم قسمتی از کشت‌ها صرف استفاده دام‌های منطقه می‌شد، اما با توجه به خشکسالی حالا دام‌ها همان فرآورده ها خشک شده روی زمین را هم نمی‌خورند، چون تغییر مزه داده و به سمت تلخی رفته و دیگر قابل استفاده برای دام‌ها نیست.

فرماندار زابل گفت: طبق پیگیری‌های انجام شده خسارت وارده متاثر از خشکسالی به کشاورزان منطقه از سه محل صندوق بیمه، صندوق خسارت و اعتبارات ذی ربط به ستاد بحران پرداخت می‌شود.

**۱۰۰ درصد گستره سیستان و بلوچستان دچار خشکسالی است

ریاست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰۰ درصد گستره این استان از سال گذشته دچار خشکسالی در درجات متوسط، شدید و بسیار شدت گرفته است.

الله بخش ریگی گفت: خشکسالی این مدت در ۵۵ درصد از گستره سیستان و بلوچستان شدید، ۳۴ درصد بسیار شدید و ۱۱ درصد متوسط گزارش گردیده است.

وی با اشاره به بارندگی‌های سیستان و بلوچستان در سال زراعی ۹۶-۹۷ گفت: از یکم مهرماه سال گذشته تا ۲۱ فروردین سال کنونی میزان بارش‌های این استان تقریبا ۲۰ میلی متر اعلام گردید که نسبت به دوره همانند سال گذشته ۷۶ درصد و نسبت به بلند مدت خود ۷۸ درصد دچار کاهش بارندگی بوده است.

ریگی اضافه کرد: سیستان و بلوچستان در این مدت ۱۷ درصد بارندگی خود را دریافت کرده و دچار ۸۳ درصد کم بودن بارش است.

وی تصریح نمود: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان زیادتر بارش‌های خود را در فصل زمستان دریافت می‌کند احتمال جبران این کم بودن بارش در ادامه سال آبی بعید است.

سیستان و بلوچستان به سبب بروز خشکسالی افزون بر ۱۹ ساله و وزش باد‌های موسمی ۱۲۰ روزه در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار به طور مستمر با باد‌ها و توفان‌های شدید و گرد و غبار مواجه است که گاه علت کاهش دید و آلودگی هوا زیادتر از ۲۰ برابر حد نرمال می‌شود.

خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره‌های آب زیر زمینی، کم بودن نزولات آسمانی، گرمای فراوان و تبخیر بیشتر از حد نرمال کشور این استان را با مشکلات بسیاری در راستای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو برو نموده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95682

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.