تاریخ ارسال : ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اسناد مهم انقلاب در یکی از تألیفات محقق سرشناس مازندرانی

به گزارش شلمچه نیوز، حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمّد امیری سوادکوهی، نویسنده، پژوهشگر سرشناس مازندرانی و از مورخین معاصر در یادداشتی با اشاره به اسناد مهمی که از تاریخ انقلاب اسلامی در مازندران در اختیار دارد و آنرا برای اوّلین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کتاب ایازی از ملکوت  (از تألیفات خویش ) منتشر نموده ، بر ایستادگی علمای مازندران در مقابل طاغوت تأکید نموده و بزرگان دین را حامیان اصلی انقلاب اسلامی معرفی نمود که به مقابله ی با طاغوت عصر ایستادند.
این بیانیه مهم در خصوص اعتراض و اقدامات علمای بزرگ مازندران بر علیه رژیم ظلمه و تثبیت نظام بوده که با تقریر و انشاء زعیم حوزه علمیه مازندران، حضرت آیت الله حاج شیخ عبدالله نظری خادم الشریعه مدظله و دست خط مرحوم آیت الله حاج شیخ ابوالقاسم رحمانی رضوان الله علیه به نگارش درآمده که در آن وضع دشوار و بحرانی امضا کردن چنین اعلامیهها در واقع جان نویسنده و تقریر کننده و امضا کننده و امضا جمع کننده در خطر مرگ بود . متن و برخی تصاویر اسکن شده ی اسناد بدین شرح می باشد:
متن کامل بیانیه علمای مازندران بر علیه رژیم ظالم پهلوی _ فروردین ۱۳۵۷هـ .ش + بخشی از اسناد
بسم الله الرحمن الرحیم
از ناحیه علماء اعلام و طبقات ملت، اخیراً انتقاد و اعتراض زیادی به دولت و دستگاه مدیریت مملکت شده و می شود. انعکاس این قضایا کم و بیش از خارج و داخل مشاهده می شود . سؤالی پیش می آیدکه منظور چیست ؟ معلوم است که هدف ، دفاع از حریم محترم دین مبین اسلام است که در واقع ، تأمین مصالح همگان و رعایت حقوق عموم طبقات و دعوت مردم به سوی سعادت است ، برای توضیح به مسائل ذیل توجه شود.
با پذیرفتن اصل حقانیت دین اسلام ، جامعه روحانیت در زمان غیبت حضرت ولی عصر ارواحنافداه به عنوان نیابت عامه که از اصول عقلی و مذهبی است هادی امت و حامی شریعت هستند و از طرفی اکثریت قریب به اتفاق ملت شریف ایران زمین که مهد تشیع است ان شاءالله تعالی خداوند متعال از خطرات مصونش بدارد مسلمان و روی وظیفه شرعی دنباله رو علما بوده و فتوایشان را حکم الله تعالی می دانند ؛ شاهدش استقامت جامعه است که با تمام قوا در نوع خدمت لازم برای اسلام آماده هستند ؛ بالخصوص در سنوات اخیره با اینکه شراره خطرناک مادیگری ، جهان با عظمت بشری را درخود هضم نموده به نحوی که کانون خانواده ها اعضایش پراکنده و روابط جوامع ، متلاشی و ازهم گسیخته و به خاطر منافع زودگذر مادی اکثر از معنویات صرف نظر نموده و مقدسات را فراموش کرده اند ؛ در عین حال ملت شریف ایران تا سر حد فداکاری در ظل پرچم پر افتخار اسلام ایستادگی نموده و تعهد و مسئولیت خود را اعلام می دارد . نگاهی به تبعیدشدگان، زندانیان، مقتولین، اهانت شدگان، بستن بازارها، تعطیلی مدارس و دانشگاهها، تعطیلی مساجد و جماعات و منبرها ، تشکیل مجالس و مجامع، تنظیم و نشرنامه ها ومکاتیب، خلاصه دفاع کامل از اسلام به صور مختلفه که تماماً نشانه نفوذ اسلام است، باچنین شرائط داخلی و با وضع مناسبی که جهان نسبت به عظمت و حقانیت اسلام دارد پیدامی کند تا جائی که حسب قضاوت اهل تحقیق و انصاف از ملل و امم برای برقراری یک نظام کامل متعادل و تشکیل زندگی شرافتمندانه و به دست آوردن خیرات مادی و معنوی اجرای احکام اسلام را ضروری دانستهاند؛ با چنین وضع داخل و خارج دیده میشود که قدرت حاکمه در زیر پوشش اسلامیت دارد به اسلام خیانت میکند ؛ این جاست که وظیفه، دفاع ازحریم اسلام است ؛ کراراً تذکر لازم داده شده و میشود.
لذا جمعی از علما و روحانیون مازندران به مناسبت حلول چهلمین روز حادثه تبریز بلکه به خاطر حوادث مختلف ایالات و مناطق کشورکه دنباله حادثه اسف بارحوزه علمیه قم به وجود آمد و هنوز و هر روز به وجودمی آید به خصوص یزد و جهرم و اهواز و اصفهان که همه این حوادث مسبوق به تغییر احکام مسلّمه اسلام و انکار ضروریات مذهب و تهمت وجسارت به مقام مرجعیت که رتبه نیابت از مقام مقدس حضرت بقیت الله ارواحنافداه می باشد بالخصوص حضرت آیت الله العظمی آقای خمینی دام ظله العالی بوده است که از طرف قدرت حاکم ایران به وضع دلخراش وفجیعی در سنوات اخیره انجام گرفته است که قلم ازشرحش منفعل است . به عنوان اعتراض به کارهای گذشته و به عنوان تذکر لازم و خیرخواهی و خواستههای اصولی که خواست همه مسلمین است جدّاً ًتوجه قدرت حاکم را به مسائل ذیل منعطف میدارد :
دستگاه به حکم اینکه در محیط اسلامی حکومت میکند و حکومت باید نماینده افکار عمومی باشد و بر حسب ریشه قانون ایران ، حکومت بی دین معزول بلکه منعزل است، دستگاه باید از هرگونه تحریف و تصرف نا بجا در احکام الهی خودداری نماید و بدعت هایی را که در دین ایجاد و ترویج نموده برطرف نماید و با راهنمایی دین مبین که با زبان و قلم دانشمندان اسلامی و فقهاء عظام اعلام میشود چون منصوب از جانب امام هستند و طبق قانون نیز باید علما در تصویب و ترویج و قوانین کشور نظارت داشته باشند تا حکم خلاف دین پیدا و اجرا نشود مملکت را با دین و مذهب اداره نماید و هیچ منافات با ترقیات و تمدن ندارد. اسلام از فساد و ظلم گریزان است نه از تکامل مطلوب و تمدن عاقلانه. تهمت نزنند این حنا رنگ ندارد و از استعمال مطالب نامناسب و کودکانه نسبت به طرفداران اسلام بالخصوص علماء اعلام خودداری نماید ؛ چون منجر به کفر و ارتداد علنی میشود و کمترین اثرش به حکم دین و قانون محرومیت از مقامات است؛ یعنی مرتد میشوند و نمیتوانند بر ما حکومت نمایند . قرآن مجید فرموده:
«لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلاً؛ یعنی خدا راضی نیست کافر بر مؤمن حکومت نماید » و از منکرات و مظاهر ظلم و مفاسد اجتماعی که نزدیک است تار و پود ملت و مملکت و شریعت را به سقوط بکشاند جلوگیری شود که عمده مفاسد عبارت از این امور است:
(۱) حبس افکار و تفتیش عقائد و نبودن آزادی مشروع و تأمین برای عقلا و مصلحین به نحوی که امر به معروف و نهی از منکر، مشکل و مستلزم با خطرات همه جانبه شده است و حال اینکه رشد اجتماع و زندگی سعادتمندانه قوامش با امر به معروف و نهی ازمنکر و ارشاد جاهل و تنبیه غافل است . این راه مسدود شد تا حدی که مظهر قدرت متراکم اسلام یعنی مرجع تقلید میلیونها نفوس شیعه به جرم حق گویی و ارشاد باید تبعید و گرفتار شود. دیگر میزان فشار ظلم و بیعدالتی و تاریکی افق اجتماع و چگونگی حال سایر طبقات با مقایسه خوب روشن میشود.
(۲) به وجود آمدن حکومت خود مختاری و استبداد که نه مورد رضای خالق است و نه مورد قبول مخلوق .
(۳)تشکیل مجلسین غیر شرعی و غیر قانونی به خاطر آزاد نبودن ملت و اجراء نشدن قانون از مجلس؛ که مصرّح قانون است باید پنج نفر از علماء طراز اوّل انتخاب شده از بین بیست و پنج نفر بر امور مجلس نظارت داشته باشند و مطالب ضد اسلام را باطل و مردود اعلام نمایند؛ بدیهی است که قوانین تصویب شده از این نوع مجالس فاسق نشین که طوطی صفت با ندای «احسنت صحیح است» مسائل تحمیلی را تصویب میکنند، از نظر اسلام و ملت اعتبار ندارد و انحلال چنین مجلس باطلی واجب و لازم است .
(۴) گرفتاری طبقات بیگناه ملت در زندانها و تبعیدگاهها با افترائات و اتهامات ناروا بالخصوص اهل علم محترم و دانشگاهیان شریف و پرشور و شعور اسلامی که به جرم عدالت خواهی و داشتن خواستههای مشروع و دفاع از موجودیت ملت و حیثیت مملکت در زندان های طویل المده و قرون وسطایی و مراکز تبعید با محرومیتهای فراوان گرفتارند ؛ در حالی که وضع مزاجی بعضی خطرناک است و برای حفظ حیاتشان در اسرع اوقات باید آزاد شوند ، در عین حال اسیرند ؛ گویا به نظر قدرت حاکم اینها مهدور الدمند که باید این نحوه با مرگ تدریجی گریبانگیر باشند. معلوم نیست قوه قضائیه در کشور چه نقشی دارد آنهایی که در زیر چتر پر شکوه قضا و داوری و در جوار پر و بال فرشتگان رحمت و عدالت اجتماعی بر اَریکه و مسند عدل و داد با ارتزاق از بیت المال و دست رنج همین ملت مظلوم نشستهاند ، چگونه این احکام را صادر و بر اجرایش نظارت دارند ؟ ضوابط شرعی، عقلی، عاطفی چه شده؟ اعتقاد به خدا و روز جز او مکافات عمل چه حکم میکند؟ چرا شخصیتهای روحانی و غیر روحانی و ارکان اجتماع باید تبعید و زندانی باشند؟ چرا حرمت حوزه علمیه قم و مراکز علمی دیگر را که پایگاههای دین به شمار رفته و دارای مصونیت هستند از بین میبرند؟ چرا دانشگاههای مملکت و مراکز تحقیق فکری را تحقیر نموده و با سرنیزه و قدّاره اداره میکنند و حال اینکه مرکز منطق و استدلال است . چرا فرزندان تحصیل کرده و ذخائر دینی و علمی مان که باید در اَریکه تربیت و تعلیم نفوس و اداره امور کشور منشأ خدمات و برکات باشند ، در گوشههای زندان و دور از اوطان با مرگ تدریجی و ازدست دادن قوای روحی و جسمی باید روبرو باشند؟ البته باید قضات و مسؤلین احقاق حق نمایند و اگر قدرت، سلب است و آلت اجرای مقاصد هستند؛ باید با برکناری از مقام یا طریق دیگر اختناق محیط قضاوت را اعلام تا تاریخ بازگو نماید ؛ کما اینکه روش مدافعین از مظلومین گاهی چنین است.
(۵)حیف و میل بیحد و حساب بیتالمال و بیاطلاعی امناء قوم از درآمد و مخارج کشور و عدم توازن و تعادل در کشوری که مرکز مواهب و نعمتهای خدادادی است؛ از معادن و دریا و جنگل و اراضی و غیرها به خصوص سرمایه نفت که برای هر ملتِ قابل و امین ، هر واحدش سرمایه رفاه و پیشرفت آن قوم و ملت است تا چه رسد به جمع سرمایه ، حتی تلف نمودن امانات شرعیه چون موقوفات که از نیاکان و سلف صالح به ما رسیده چپاول و غارت میشود. نگاهی شود به سازمان یغماگر اوقاف .
(۶) و تضعیف اسلام و محو آثار شریعت به صورت تغییر تاریخ پر افتخار اسلام و تبدیلش به تاریخ مشکوک و مبهم که در واقع از بین بردن شوکت اسلام و شکستن صولت اسلام و جسارت و بیاعتنایی فاحش و بسی بزرگ به مقام مقدس حضرت خاتم الانبیاء۶ نمودن است. تاریخ حضرت رسول اکرم کجا ؟ و تاریخ داریوش و کورش و خسرو پرویز کجا ؟چرا ذره بس ناچیز را با خورشید عالمتاب باید مقابله نمود؟ مقام انبیاء عظام کجا؟ رتبه آتش پرستان و ظالمین و ستمکاران کجا ؟ حقیقتاً این عمل صریح ضد اسلامی موجب حیرت و وحشت فوقالعاده دین داران شدکه آینده چه خطرات دین خدا را تهدید میکند. در حالی که جهان در مذهب کمونیست ، تاریخ رجل الهی حضرت مسیح را رسمی و محترم دانسته ولی در کشور شیعه جعفری تاریخ مشعشع اسلام باید متروک و فراموش شود . مغالطه و سفسطه نشود که تاریخ قمری هست؛ کجا، چه کسی تاریخ قمری را استعمال میکند؟ نگاهی به نوع اوراق و دفاتر دولتی و جرائد منهای چند روزنامه که آن هم سیاست و موقت است اکثراً یک تاریخه است و از تاریخ اسلام خبری نیست با اینکه اوّل کار است حال آنکه صدر مشروطیت چند سال و چند دوره اقلاً برای گول زدن ،در مجلس نماز جماعت خواندند؛ کم کم فراموش شد و فعلاً در اثر سستی مسلمین جرأت پیدا کردند و نمازخوان را راه نمیدهند و منحصراً در تصرف مدعیان تمدن قرار گرفت .
(۷)آزادی مطلق دادن بلکه تقویت و تحریک نمودن جهال و مغرضین در واقع مأمورین و اعوان خودشان را به نام صاحب زبان و صاحب قلم ، نیروی فلان ، گروه بهمان، در سطح مختلف، در سطح توهین به حیثیت و شرافت مردم، افتراء و تهمت به پاکان، تشویق و ترویج ناپاکان و خیانت کاران و سرکوبی هر نوع خیرخواهی و دفاع از حق که به کام مسئولین بیاندازه تلخ و ناگوار است حتی در سطح توهین به دین اسلام و طرفدارانش و حمله و تجاوز به حدود و حقوق و جان و مال مردم که دنباله بس خطرناک دارد؛ چون ملت مظلوم و ستمدیده وقتی که پناه نداشته باشند و دولتی که باید حافظ حدود و حقوق ملت باشد، متجاوز و حملهگر ببینند مجبور به دفاع میشود . زمینه هرج و مرج و برادرکشی را دستگاه پر اشتباه مانند بدبختیهای دیگر به وجود آورده است.
(۸) ترویج فحشاء و فساد و مسائل خلاف عفت و اخلاق به شکلهای مختلف تحت عنوان فرهنگ و هنر .
(۹) محدود نمودن تعلیم قرآن مجید و سایر تعلیمات لازم و مفید را در آموزش و پرورش و انحلال مدارس ملی مانند جامعه تعلیمات اسلامی و غیرها در حالی که از دولت بودجه نمیخواستند و برای تربیت صحیح و تقویت ایمان در فرزندان، عامل اساسی بود و در مجموع، پشتوانه متین و محکمی برای تقوا و فضیلت و خدمت به اجتماع بود بلکه سطح وسیع و ارزنده تعلیم و تربیت و نسل عزیز و ذخائرگران قدر امت را در عهده نالایقان بلکه مفسدین قرار دادند و نیکان و شایستگان را تحت الشعاع بلکه نادیده گرفتند .
(۱۰) اجبار نمودن دختران و زنان مسلمان به بیحجابی در مدارس و غیرها و حال آن که حجاب از احکام مسلّمه اسلام است .
(۱۱) تصدی اشخاص بیصلاحیت در پستها و مقامات که ریشه بدبختیهاست بلکه در بعضی از مقاماتِ مؤثر افراد مشکوک و بدنام و بدسابقه از نظر ملیت و دیانت قرار گرفتن و رعایت نکردن لیاقت در افراد مسئول.
(۱۲) تملّقات و گزاف گویی رجال تا در حد تفسیر نمودن قرآن مجید را برای خود که مرز کفر است؛ کما اینکه آقای جمشید آموزگار به اصطلاح رئیس الوزراء ! در یکی از مجامع رسمی، اولوالامر درقرآن را تفسیر به سلطان و رئیس جمهور نمود و جرائد هم نوشتند و حال آنکه به اجماع شیعه اولوالامر در قرآن مجید ائمه معصومین : هستند و این از امتیازات معارف شیعه است البته امراء و رؤساء ملل و اقوام اگر صالح و مسلمان و عادل باشند قابل احترامند ولی اولوالامر نیستند.
(۱۳) اختلال وبی توجهی به اصول معاش وشئون اقتصاد چون کشاورزی و فلاحت و تجارت آزاد و غیرها و تشویق نکردن فلّاح و زارع و دامپرور و حشم دار را و حال اینکه این طبقات، اصل و پایه زندگی هستند؛ بلکه ایجاد موانع و فعالیت نمودن به عناوین مختلفه برای ده نشینان و زارعین ، عدهای را بدون فلسفه و دلیل به عنوان مأمور مراتع و مزارع و چیزهای دیگر بر جان و مال مردم بیپناه قرّاء و قصبات مسلط نمودن ، مزارع و مراتع و چراگاههای مورد نیاز حشم داران و دامداران و زارعین اصیل را از آنها گرفتن و به صاحبان مقامات مرکزنشین دادن که اصلاً سروکاری با زمین وکشاوری ندارند؛ در نتیجه فراری شدن و هجرت روستائیان از مراکز تولید نعمت و ثروت و ایجاد زمینه قحط و غلاء به نحوی که از طیاره و فانتوم فضا تا پیاز مورد نیاز آشپزخانه باید وارد شود و حال آن که کشور با استعداد ایران تا حدود دویست میلیون نفوس را مرفّه میتواند اداره کند .
(۱۴)تعیین نمودن میلاد قطعی برای زرتشت و روز تولدش را در رادیو اعلام نمودن و حال آنکه از اباطیل و دروغ های شاخدار است ؛ مدرک قطعی ندارد.
به هر حال ترویج مفاسد فوق الذکر و مشابهش مایه اضطراب و نگرانی شدید شده است ؛ گویا نظری در بین است که با اسلام ضدیت شود به عناوین مختلفه ؛ به نام تمدن و به نام صهیونیسم وکمونیسم ، [به نام ] آتش پرستی ، به نام دشمنان امام زمان ۷ که هیچ مذهب ندارند و سلک حزبی هستند و چیزهای دیگرکه هدف مشترک[آن ها] محو آثار توحید خالص و ذلت مسلمین است ؛ چون توجیه دیگر ندارد.
اگر منظور ترقی و تعالی کشور و رفاه ملت است، اسلام عزیز در بهترین نظام علمی و عملی عهدهدار است بلکه بنیان گذار است . عصر تمدن طلایی و کشور گشایی و جهان داری اسلام در تاریخ ملاحظه شود . به هر حال آیا با قرآن مجید سوگند خوردن و پیمان بستن که قدرت کشور، مروج مذهب جعفری است، همین است ؟ آفرین براین تعهدات !!!
اینجاست که طوفان سهمگین بیاعتمادی بلکه بدبینی طبقات اصیل اسلام نسبت به قدرت حاکم و وابستگان و اعوانش به حرکت درآمده و هیچ چیز از بین برنده و جلوگیر این موج و حرکت نیست . نه تهمتهای ناجوانمردانه ، نه تبلیغات جنجالی و تحریف شده به نظر دستگاه تحریک کننده و نه تظاهرات فرمایشی و تحمیلی کارگر و کارمند بیچاره که جیره روزانهاش در خطر است، مجبور است باید امضاء کند، باید شرکت کند، اینها مصنوعی و قدرت کاذب است ؛ فائده ندارد ؛ جنگ با عقیده است ؛آن هم عقیده توحیدی که هیچ لکه ننگ ندارد ، رنگ باطل ندارد ، حق مطلق و خیر محض است . جنگ دستگاه حاکمه ایران و هواخواهانش ، با چنین نیروی گسترده معنوی است ؛ مسلّماً فتح ندارد و خلاصه بیاعتنایی و بیتوجهی به اصول فرهنگی و قضایی و سیاسی و اخلاقی و اقتصادی و غیرها را که هر یک برای اضمحلال کافی است تا چه رسد به اجتماعشان و موجب تزلزل ارکان استقلال و موجودیت شده است و در اسرع اوقات باید جلوگیری شده و از هر نوع تعرضات که قبلاً به شدیدترین وجه عملی میشد نسبت به خیرخواهان و معترضین خودداری شود و بدانند که تعرّض بیجا در قبال اعتراض بجا موجب اعراض مردم و قوت اعتراض میشود. در غیر این صورت و ادامه وضع ناپسند حاضر انحطاط بلکه انفجار ، قطعی و اشاعه و تسلط مرام لامذهبی در پیشرو گرایش جمع و فرد به عنوان خلاصی از وضع حاضر به پناهگای پوشالی و خیالی ، بالصراحه بگوییم با تضعیف اسلام رفتن جامعه بالخصوص طبقه جوان به سوی مرام خطرناک و مردود کمونیستی حتمی است و لو از چاله به چاه افتادن باشد .
مقصراصلی ، دولت و دستگاه میباشد و حتماً تمام مسؤلیت متوجه به مصادر امور است ؛ چون تا حال به تذکرات اصلاحی و انتقادات علاجی توجه نکرده ، بلکه با از خود راضی بودن و خودستایی به استبداد مطلق و حکومت خود مختاری که ام المفاسد است و خلاف دین و عقل است و علت سقوط و زوال است ادامه میدهند . البته به حکم عقل و علم و تجربه و تاریخ و سنت حکیمانه الهی ظلم دوام ندارد «القسر لایدوم» ؛ فشار دوام ندارد ؛ قرآن مجید میفرماید: «فقطع دابرالقوم الذین ظلموا» خدایی که تار و پود دینش عدالت است ، از خود خدا و پیغمبر و امام ونائب امام و قاضی و شاهد و حاکم و امام جماعت که همه باید عادل باشند بلکه با ناموس اعتدال و تعادل ، تمام هستی را آفریده و نگهداری میفرماید ، « بالعدل قامت السموات والارضون» ؛این خدا راضی به ظلم و بقاء ظلم و فساد نیست.
هیئت حاکم باید بداند هیچ چارهای جز تسلیم به ساحت قدس اسلام ندارد ؛ نقص نیست ؛ بلکه کمال است[ که] بشر تسلیم خدای خود شود . نفوذ مذهب باید در کشور لمس و احساس شود . صلاح ملت و مملکت فدای هوا و هوس چند زن و مردکه شاید خود راعقل کل بدانند نشود . ببیند با قدرت مذهب و صدور اعلامیه از ناحیه مراجع عالی قدر و علمای اعلام دامت برکاتهم که با اتفاق و وحدت نظر برای دفاع از حریم محترم اسلام پیش تازی و جان بازی می فرمایند .
دولت ملاحظه نمایدکه چگونه ارکان مملکت به جنبش درآمده و چه نحوه طبقات، بالخصوص طبقه فاضله کشور به حرکت در آمده و یک پارچه با منطق و استدلال ، قیام و صفآرایی نمودند که مورد توجه جهانیان قرارگرفته است. البته به توسط خبرگزاریهای خارجی چون آن ها به مراتب از خبرگزاری داخلی با انصاف ترند و حقایق را اکثرا ًبدون تحریف و بدون خیانت در واقعه اعلام مینمایند. بیان شریف حضرت سیدالشهدا علیه السلام: «اگر دین ندارید آزاد مرد باشید ».
چشم روزنامه نگاران و روزنامه نویسان و وسائل ارتباط جمعی داخل روشن!!! که در حق کشی بینظیرند، ای کاش اینها میفهمیدند که مردم به اسرارشان پی بردند . این قدر در یاوه گویی و مهملات بافی اصرار نمیکردند . خلاصه قدرت توحید و شریعت ، این نیروی اصیل و بی نظیر و خیرخواه و آینده نگر، بدبین شده فریادمی زند و اعتراض دارد و مردم حقجو نیز هماهنگ با آن فریاد میزند. این قدرت را نادیده گرفتن نشاید.
ولی افسوس در کشور ، جز زور و غرور و نیرنگ و تزویر ، محاسبه قوی و ارزیابی وجود ندارد.
چرا با توپ و تفنگ و تهمت و جسارت جواب میدهند؟
چرا دست به کشتار دست جمعی و اذیت همه جانبه در کوچه و بازار، خانه و مغازه، مسجد و حسینیه ، حرم و صحن مدرسه و دانشگاه ، هرجا شد ، هر که شد، میزنند و میکشند .
چرا مردم را سرکوب و منزجر میکنند؟
چرا قتل عام میکنند؟ چقدر باید ایران عزیز و ایرانی شریف شاهد صحنه خونین و دل خراش باشد و خانوادهها داغدار و ماتم زده شوند؟ چه مفهوم دارد سنگربندی دولت مجهز با تجهیزات رزمی و بزمی در قبال ملت بیدفاع و بیگناه و بیپناه .
چرا تسلیم منطق انسانیت حقوق بشر و حقوق ملل و ناموس عدالت نمیشوند که به نفع همه است.
لغت اخلالگر و مارکسیست و ارتجاع و استعمار و لغات بیمعنای دیگر در این مقام مقدس راه ندارد . بالصراحه بگوییم مفتیان اعظم و فقهای شریعت و قاضیان عادل، رجال با تقوا و مردان فضیلت و طبقه فاضل آیندهنگر جامعه ملت دوست و مملکت خواه و جمعیت سعادت طلب و فداکار، مفاسد و معایب را درک کرده، اعلام و اقدام و قیام دارند، کوچک تلقی نشود، خیلی اهمیت و ریشه دارد. تجربه شد در این چند ساله که بدترین و سختترین فشار را به مردم وارد کردند عقب نشینی نشد بلکه نیروها متشکلتر شد تا جایی که افرادِ تقریباً محتاط و پرحوصله آخر به ستوه در آمدند و مهر سکوت را شکستند و فریادشان در مملکت بلند شد که همین بیانیه پرسوز و گداز که از دل سوخته و آزرده و پرجوش و اضطراب امضاء کنندگان حکایت دارد، در حد خود شاهد صادقی است که دیگر کاسه صبر لبریز شد .
با این قتل عامها ،با این ظلم و ستمها، با این تاخت و تازهای بیحد و حساب، با این هتاکیها و جسارتها حتی به ساحت اسلام عزیز و دین خدا دیگر حیات ننگین است .
«انالله و اناالیه راجعون »
حاضریم با کمال میل و شوق تا در راه اسلام به شهادت برسیم، از حبس و تبعید و اهانت هراسی نداریم . نوع روحانیون عزیز کشور در همین تصمیم هستند. نگاهی شود به اعلامیههای مراجع و بزرگان، همه انتظار شهادت دارند.
دستگاه بیدار شود، به هوش بیاید، به هر حال صلاح و خیر در این است [که] از علماء اعلام راهنمایی و از عقلاء مدد فکری بگیرند و با جاذبه ایمان و بارقه وجدان و ضمّ قوای فعاله همه جانبه، کاروان کشور عزیز را در مسیر مدنیّت و ترقیات به حرکت درآورند .
بگذارند همانطوری که در استعداد اسلام است یک جامعه سعادتمند و مدینه فاضله دور از تباهی و فساد مقرون به خیر و نیکی و عدالت که مطلوب انسان و محصول نهایی آفرینش است به وجودآمده، سرمشق و دستورالعمل دیگر از ملل شوند .
بگذارند در حالات سه گانه موجود: پیشرفت، توقف، عقب نشینی، اقلاً اسلام عقب نشینی نکند . مصالحه شود با حفظ موجودیت حاضر و لو متوقف باشد؛ چون جلوی پیشرفت اسلام را سرپرستان نالایق و حکام اسلام گرفتند .
بگذارند اصالت رهبری که از بین رفت، اصالت قانون یعنی قرآن مجید مقداری که باقیمانده باقی بماند، تحریف نشود، محو نگردد .
انتظار ملت این است که دُوَل و حکومتهای اسلامی در قبال تهاجم دشمن از اسلام دفاع نمایند؛ نه اینکه خودشان مثل دزد داخلی در خفا و علن حمله نمایند و ضد اسلام رفتار نمایند.
عجبا این التماس از کیست و برای چیست؟!
التماس از دولتهای کمونیست و یهود و نصاری نیست بلکه از دولت به ظاهر اسلام است که با اسلام ضدیت نکنند . به علت غفلت مسلمین روزگار به کجارسید .
اجانب و دول صاحب منافع در ایران و سایر ممالک اسلامی بدانند که حرمت اسلام باید رعایت شود، نه رضایت حکام حاصل شود؛ اغفال نشوند که اگر با قدرت حاکمه ساختید کار تمام است، چنین نیست بلکه قدرت با ملت است، این نیرو گسترده و اصیل است . خواست ملت مقدم بر همه چیز حفظ کیان و موجودیت اسلام است؛ چون صلاح عالم و سعادت بنیآدم در سایه اسلام تأمین میشود.
البته در نظام کامل اسلام روابط با ملل و زندگی با اقلیتهای مذهبی فصل مشخصی دارد که به عنوان رابطه بینالمللی و ضابطه عمومی جهانی و رعایت حقوق متقابل بشری در سطح وسیع و عالی انسانی، حقوق همه ملتها و امتها را جمعاً و فرداً در سایه اخلاق و انصاف با ناموس کامل تعادل و تکامل، دور از ظلم و خودخواهی و اجحاف، به نحوی که به سعادت و صلاح انسانیت تمام شود حفظ و حراست میفرماید؛ از این نظر ملل میتوانند در ظل قانون عادلانه اسلام عزیز از خیرات و برکات زندگی بهرهمند شوند .
همه باید برای ترویج اسلام و اعلاء کلمه طیبه توحید و خداپرستی بکوشند؛ تا جهان طوفانی، تعدیل و جامعه طغیانی، آرام شود . البته بر عقلاء محترم و علماء اعلام و برجستگان ملت فرض است که نوع این مسائل را علناً، کتباً و شفاهاً اعلام تا در برابر نسل آینده و خداوند مسئول نباشند و از نتیجه فوری نگرفتن و در طی این طریق و اداء وظیفه وجدانی و ایمانی اگر برخورد با مشکلات و خطرات نمایند که حتمی است عقب نشینی نکنند کما اینکه در طول تاریخ مخصوصاً در سنوات اخیره از افراد وظیفه شناس و دیندار و حقجو و شرافتمند و جمعیتهای علاقهمند به حیثیت ملی و مذهبی تا حال کراراً انجام وظیفه شده است که این نامه قطره ایست از دریا.
امید است خداوند متعال مفاسد امور را به نحوی که خود میداند یا با اصلاح امر فرج حضرت حجت بن الحسن ارواحنافداه و یا با بذل عنایت خاصه آن جناب اصلاح فرمایند .
در خاتمه فاجعه اسفانگیز لبنان و تجاوز ناجوانمردانه و ظالمانه صهیونیسم که منجربه اشغال سرزمین مسلمین و مظلومیت آنها شد موجب تأثر شدید مسلمین بالخاصه روحانیت شده است؛ به عهده دول اسلامی است عموماً و عربی خصوصاً که استقبال ذلت نکرده بلکه با مسئولیتهای سنگین که بر عهده دارند در حد ممکن با وحدت و یکپارچگی از حقوق حقّه از دست رفته مسلمین دفاع کامل نمایند. در ضمن طبقات شریف ملت مسلمان مخصوصاً ملت عزیز ایران همانطوری که مراجع عظام امر فرمودند، با مساعدتهای همه جانبه بالخصوص مساعدت مالی وظیفه دینی خود را انجام دهند.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
مورخه بیست وپنجم شهر ربیع الثانی ۱۳۹۸هـ. ق
مطابق باپانزدهم فروردین ۱۳۵۷هـ.ش
الاقل تقی الحسینی نصیری ـ العبدالسیدحسینعلی النبوی ـ الاحقرابوالقاسم رحمانی ـ الاحقرمحمّدشاهرودی ـ الاحقرحسین الرحمانی ـ الاقل حسن سلطانی ـ محمودفاضلی اشرفی ـ الاحقرالحاج محمّدی بادابسری ـ الاحقرابوالحسن ایازی ـ الاحقرحسین محمّدی لائینی ـ الاحقرالحاج رضاصادقی گلوردی ـ زین العابدین فاضلی ـ الاحقرعبدالرحیم صادقی ـ الاحقرحبیب الله…[۱] ـ الاحقرالحاج محمّدصالح مفیدی ـ حرره الفانی اسدالله زمانی کیاسری ـ الاقل عبدالله نظری خادم الشریعه ـ الاحقرحاج محمّدطاهرمحمّدی ـ مفید روحانی زاده ـ الاحقرفیض الله دارائی ـ الاقل ولی الله رسکتی ـ الاحقرمصطفی مصطفوی قادی .
[۱]– امضاء ناخوانا بود .
Capture Capture
منبع : کتاب ایازی از ملکوت ـ از آثار حجت الاسلام والمسلمین امیری سوادکوهی

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=10578

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.