تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۲۳:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اشتباه در یک رزمایش سوژه خبرگزاری آمریکایی شد +عکس

«در یک اشتباه معمول، ایران ماکت گنبد طلایی رنگ مسجد قبه الصخره را به جای گنبد خاکستری [سبز]رنگ مسجد الاقصی آزاد کرد.»

به گزارش شلمچه نیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) با پوشش خبری رزمایش اخیر «إلی بیت المقدس» برگزاری این رزمایش را همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر تصمیم رژیم صهیونیستی برای اشغال مسجد الأقصی تحلیل کرد. آزادی مسجد الاقصی به عنوان قبله اول مسلمانان از زیر یوغ نظامیان صهیونیست از جمله آرمان های مهم مقاومت اسلامی فلسطین است.

 

این خبرگزاری همچنین نوشت: در یک اشتباه معمول، سپاه پاسداران ماکت گنبد طلایی رنگ مسجد قبه الصخره را به جای گنبد خاکستری [سبز]رنگ مسجد الاقصی که در نزدیکی آن است برپا کردند.

 

 

نمایی از ماکت شبیه سازی شده قبه الصخره

به جای مسجد الاقصی در رزمایش «الی بیت المقدس»

 

 

 

گفتنی است مدت ها نسبت به استفاده نامناسب از بنای مسجد قبه الصخره و تبلیغ گسترده آن در رسانه ها تحت نام مسجد الاقصی و نماد بیت المقدس تذکر داده شده است. کارشناسان رسانه، هدف نهایی از جا انداختن چنین اشتباهی را پوشاندن حفاری های رژیم صهیونیستی در فضای زیرین مسجد القصی دانسته اند.

 

 

اهمیت مسجد الاقصی در کنار برجستگی تاریخی، از آن جهت است که این مسجد قبله‌گاه اول مسلمین بوده است. بعدها به دستور الهی قبله از بیت المقدس به سوی کعبه تغییر جهت داد.

 

 

در مقابل، قبه الصخره بر روی صخره ای بنا شده که محل عروج رسول مکرم اسلام  (ص) در شب معراج بوده، و  البته بنای این مسجد به سال ها بعد از آن بر می گردد.

 

 

تصویر مسجد قبه الصخره بر روی نخستین اسکناس های صد تومانی

که به اشتباه با نام مسجد الاقصی معرفی شده بود

 

 

تصویر واقعی مسجد الاقصی در اسکناس های دوهزار تومانی

و تصحیح اشتباه پیشین از سوی بانک مرکزی

 

 

هر چند مسجد قبه الصخره به عنون دومین مسجد مهم در محدوده حرم الشریف در بیت المقدس و محل معراج در جای خود از اهمیت خاصی برخوردار است، به نظر نمی رسد اهداف پشت پرده تلاش برای جایگزین کردن آن به عنوان مسجد الاقصی و نماد بیت المقدس در سطح جهانی با حسن نیت همراه باشد.

 

 

بعضی کاربران در واکنش به خبر آسوشیتدپرس نوشتند: «ظاهراً با این که این سومین مسجد مقدس مسلمانان بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی (ص) است، آن ها هنوز نتوانسته اند تصور درستی از شکل و شمایل آن در ذهن داشته باشند.»

 

مسجد الاقصی (سمت چپ) نمای نزدیک

(مسجد قبه الصخره با گنبد طلایی‌رنگ در پشت تصویر دیده می شود)

 

 

 

در این زمینه لازم بود مسؤولان امر جداً از تکرار چنین اشتباهاتی که منجر به بهانه‌جویی دشمنان و کاهش بار معنایی و تأثیر رسانه ای این گونه اقدامات مبنایی در دیدگاه مخاطبان جهانی می شود، جلوگیری به عمل می آوردند.

 

 

 

جام نیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=6016

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.