تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اشتغال؛ کلید واژه انتخاباتی آقای رئیس جمهور

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یادداشت دانشجویی؛* رئیس جمهور در پیام نوروزی خود در ابتدای سال ۹۵ به این موضوع اشاره کردند که دولت قصد دارد رشد اقتصادی را به ۵ درصد برساند که در تعریف رشد اقتصادی به طور خلاصه می توان چنین گفت "افزایش تولید ودرآمد".

 

با یک بررسی اجمالی به این موضوع پی خواهید برد اکثر متغیر ها در اقتصاد به نحوی با هم در ارتباط هستند و به همین دلیل در منطق اقتصاد،اشتغال زایی رابطه ی مستقیم با رشد اقتصادی دارد به این معنا که برای افزایش تولید نیازمند نیروی انسانی مضاعف و تامین نیرو به وسیله ی اشتغال زایی به وجود می آید.
 

با این تفاسیر وقتی رشد ۵ درصد اقتصاد را در محاسبات اقتصاد کلان بیاوریم یعنی نرخ بیکاری در کشور نصف می شود.
 

نرخ بیکاری بیان کننده  تعداد افراد بیکار به عنوان درصدی از جمعیت فعال می باشد(جمعیت فعال از مجموع جمعیت شاغل و جمعیت بیکار به دست می آید )
 

برای محاسبه این نرخ بیکاری ۳ میلیون و۳۳۷ هزار بیکار را تقسیم بر مجموع جمعیت بیکار و ۲۲ میلیون جمعیت شاغل و سپس در ۱۰۰ ضرب شود که در نتیجه نرخ بیکاری سال ۹۵ تا کنون حدود ۱۳/۷ درصد می شود.
 

طبق اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری در سال ۹۴ حدود ۱۱ درصد  و به گفته ی رئیس جمهور تا پایان امسال باید به ۵٫۵ برسد،علی هذا به نظر می رسد کلید واژه اشتغال که این روزها از طرف دولت شنیده می شود مثل سال ۹۲ شعار انتخاباتی است.
 

با توجه به خشک شدن باغ گلابی (برجام) در چند ماه اخیر اولویت های دولت به سمت اشتغال سمت و سوء پیدا کرده،البته فقط در نطق ها که این اولویت در چند سال گذشته دیده نشد.

حتی به اذعان معاون وزیر کار طی ۳ سال گذشته با وجود پیگیری های صورت گرفته وزرات کار موفق به دریافت هیچ اعتباری برای طرح های اشتغال زا نشده است.
 

باید این نکته را عرض کرد این مقایسه تا کنون است و باید دید در چند ماه آینده این کلید واژه عملی می شود (تجربه این ۳ و نیم سال نیز هنوز به خاطر است) و یا اینکه  تغییر خواهد کرد. 

 

رضا علیزاده- دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های فسا 

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تایید تمامی محتوای آن توسط «خبرگزاری دانشجو» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30495

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.