تاریخ ارسال : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۵۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«اشتغال روستایی» سردرگم میان طرح های بدون بازده و کم بودن ارزش

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- ثمین مامقانی نژاد: آیین نامه توسعه و ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری آبان ماه ماه سال ۹۶ توسط هیات وزیران به تصویب رسید که بر مبنای ماده سه این مصوبه، مراجع مالی برای اجرای آن صندوق توسعه ملی و بانک های عامل عنوان گردیدند.

۵۵میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی و ۱.۵۵میلیارد دلار نیز از سوی بانک های عامل برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه های روستایی و عشایری کشور اختصاص یابد که ۲۰درصد از مجموع ارزش ذکر شده برای ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنعت های دستی در روستاها مدنظر داشته شد.

سر انجام با مشخص گردیدن قسمت استان ها از اعتبارات اشتغال روستایی کشور، قرار شد که استان مرکزی در فاز اول از ارزش ۱۰۲میلیارد تومان بهره مند گردد که با احتساب قسمت ۲۰درصدی این اعتبارات برای حوزه گردشگری و صنعت های دستی، امکان تخصیص حدود ۲۰میلیارد تومان به این بخش میسر شد.

مساله ای که در اوائل این مسیر رخ نمایانده گره هایی هست که در فرآیند اجرای کار خود را نشان و مشکلاتی را بر سر راه تقاضا کنندگان و دستگاه های ذی ربط قرار داده هست.

در ارتباط با اشتغال روستایی در حوزه گردشگری و صنعت های دستی نیز این مسائل وجود دارد که ازجمله آن میتوان به فرآیندهای وقت گیر و فرسایشی درخواست مجوز و تسهیلات، تقاضای وثیقه هایی از سوی بانک ها که روستاییان توان تأمین آن را ندارند، طرح های ایده ای کم بازده و غیرپایدار و مقطعی، ناکافی بودن قسمت ۲۰درصدی اختصاص داده شده به گردشگری و صنعت های دستی و… این گره ها و موانع باعث شده که فرآیند کار با روند کندی رو به رو گردد که قطعاً این مساله کاهش تعداد تقاضا کنندگان کارآفرینی روستایی را در پی خواهد داشت و سر انجام امکان دارد طرح به اغراض مدنظر خود دست پیدا نکند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان مرکزی در صحبت با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: ۱۰۲میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی و عشایری استان مرکزی اختصاص یافته که ده درصد از این میزان یعنی ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات توان دارد به بخش گردشگری اختصاص یابد، این در حالی هست که هم حالا بیشتر از ۲۸میلیارد تومان تقاضای ایجاد اشتغال گردشگری روستایی در استان مرکزی به ثبت دست یافته هست.

درخواست های بی شمار اعطای تسهیلات و قسمت بودجه پایین حوزه گردشگری و صنعت های دستی

سید محمد حسینی اضافه کرد: درزمینهٔ اشتغال روستایی در حوزه صنعت های دستی هم سال کنونی ۹۶ طرح در استان مرکزی مصوب شده که با تخصیص ارزش ۱۶میلیارد تومان، برای یک صد نفر اشتغال ایجاد نموده هست.

۱۰میلیارد تومان تسهیلات به بخش گردشگری اختصاص یافته، این در حالی هست که هم حالا بیشتر از ۲۸میلیارد تومان تقاضای ایجاد اشتغال گردشگری روستایی در استان مرکزی به ثبت دست یافته هست

وی گفته بود: ثبت طرح های اشتغال زای روستایی و تأمین ارزش آنان از دو محل پیگیری می گردد که دربردارنده دفتر امور روستایی استانداری و سیستم کارا(وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) هست، در حوزه دفتر امور روستایی استانداری ۳۵طرح معرفی شده که برای آنان ۳۴میلیارد تومان ارزش احتیاج بوده و از این میزان تاحالا چهار میلیارد تومان به بانک عامل ارجاع داده شده هست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان ساخت: در حوزه سیستم کارا نیز ۸۳طرح اشتغال زایی گردشگری روستایی در استان مورد تأیید قرارگرفته که تاحالا پنج میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان مصوب شده و ۱۶میلیارد تومان نیز در فاز پیگیری پایانی برای معرفی به بانک عامل قرار دارد.

حسینی با اشاره به راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی به عنوان یکی از مظاهر اشتغال روستایی در حوزه گردشگری، دنبال کرد: سال کنونی ۳۶ تقاضاکننده برای راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در روستاهای استان مرکزی درخواست عرضه داده اند که چهار مورد با تخصیص تسهیلات به بهره برداری دست یافته و مابقی نیز در فاز اجرا می باشند.

عدم همخوانی طرح توجیه اقتصادی تقاضاهای اشتغال با آنچه عملا انجام می گردد

وی اضافه کرد: تعداد اشتغال ایجاد شده درزمینهٔ اقامت های بوم گردی روستایی استان در سال جاری ۳۵مورد به طور مستقیم بوده که با اتمام ۳۲طرح دیگر و بهره برداری از آنان در سال آتی این تعداد اشتغال افزایش خواهد یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به مشکلات و موانع تصویب و اجرای طرح های اشتغال زای روستایی در حوزه گردشگری و صنعت های دستی گفت: یکی از مشکلات این هست که مدارک تقاضا کنندگان با نواقص متفاوت مواجه هست و این مساله فرآیند رسیدگی به تقاضا را کُند می کند، از طرف دیگر در بعضی از شهرستان ها میزان تقاضاها از نظر ظرفیت تسهیلاتی که باید به آنان اختصاص یابد، بسیار بالاتر از قسمت ارزش مدنظر داشته شده برای اشتغال روستایی آن شهرستان هست.

حسینی اضافه کرد: مساله دیگر اینکه در بعضی درخواست های ایجاد اشتغال روستایی، طرح توجیه اقتصادی این تقاضاها با آنچه که عملا قرار هست صورت پذیرد همخوانی ندارد، این طرح ها استعداد آن را که تسهیلات بگیرند ندارد و در کنار آنان، طرح های دیربازده نیز از شمول دریافت تسهیلات خارج می گردند.

وی گفته بود: دغدغه با اهمیت آنجا هست که در حال حاضر میزان تقاضاهای ایجاد اشتغال روستایی در حوزه گردشگری و صنعت های دستی در استان مرکزی چندین برابر ارزش مدنظر داشته شده برای این دو حوزه هست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: کوشش داریم زمینه تخصیص تسهیلات زیادتر برای طرح های اشتغال زای روستایی در حوزه گردشگری و صنعت های دستی استان مرکزی فراهم گردد و این با اهمیت را در سال آتی با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

در این ارتباط گفت: مبحث اشتغال زایی روستایی به منظور توسعه و رونق اقتصادی در روستاها و جلوگیری از کوچ به شهرها پیگیری شده که قرار شد از محل صندوق توسعه ملی و بانک های عامل ۱۲هزار میلیارد تومان برای این با اهمیت اختصاص یابد، اما بحث نحوه توزیع آن از اهمیت بسیار بهره مند هست.

ضرورت افزایش قسمت تسهیلات بخش گردشگری و صنعت های دستی در اشتغال روستایی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در صحبت با خبرنگار مهر علی اکبر کریمی اضافه کرد: در حوزه اشتغال روستایی برای بخش گردشگری و صنعت های دستی قسمت پایینی جمعاً حدود ۲۰درصد مدنظر داشته شده درحالی که ظرفیت های زیادی برای ایجاد اشتغال روستایی در این دو بخش وجود دارد.

درحوزه اشتغال روستایی برای گردشگری و صنعت های دستی قسمت پایینی مدنظر داشته شده درحالی که ظرفیت های بسیار برای ایجاد شغل در این دو بخش وجود دارد

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفته بود: با توجه به ظرفیت های ذکرشده انتظار می رود قسمت بیشتری برای تخصیص تسهیلات اشتغال زایی در بخش های گردشگری و صنعت های دستی نسبت به حوزه های دیگر مثل صنعت و.

اختصاص یابد چراکه این نوع اشتغال با بافت و شرایط بومی روستاها همخوانی دارد… نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: بایستی هم در سطح ملی و هم در سطح استان ها و شهرستان ها، برای هر بخش در حوزه اشتغال روستایی، سهمی متناسب با میزان تقاضاها و طرح های اشتغال در آن بخش اختصاص یابد.

کریمی دنبال کرد: در کمال خوشبختی در این ارتباط میزانی از بودجه تخصیص یافته به هر استان به عنوان گلوبال در دست قرار دارد که میتوان برای بخش هایی که تقاضا کنندگان اشتغال بیشتری دارند از این محل ارزش اختصاص داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برای استان مرکزی در ارتباط با اشتغال روستایی یک صد میلیارد تومان بودجه مدنظر داشته شده که ۳۰درصد از این میزان به طور گلوبال هست و در اختیار بخش های دارای تقاضاکننده زیادتر قرار می گیرد تا میزان مجال های شغلی ایجادشده در روستاها افزایش یابد، در این ارتباط چون بخش هایی مشابه گردشگری و صنعت های دستی اقبال و تقاضای بیشتری برای ایجاد شغل در روستاها دارند، زمینه برای افزایش بودجه تخصیصی آنان فراهم هست.

به نظر می آید در این شرایط قسمت حوزه گردشگری و صنعت های دستی از تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری باید افزایش یابد و این دو بخش به خاطر آن که با بافت و فرهنگ روستاها تطابق دارد، زیادتر موردتوجه قرار گیرد.

در این ارتباط قطعاً پیگیری دستگاه مربوط نیز تأثیرگذار می باشد و با این اقدام علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی و توسعه روستاها، به محافظت و ترویج فرهنگ و سنت بومی منطقه های روستایی کمک می گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92363

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.