تاریخ ارسال : ۱۸ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۵:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

جنتی کمر سینمای ایران را شکست!

اصغر نعیمی نویسنده و کارگردان سینما، تلویزیون و مهدی عظیمی کارشناس سینما با حضور در استودیو شهرفرنگ شبکه خبر در باره باندبازی سینما گفتگو کردند. 

شهر فرنگ

به گزارش شلمچه نیوز، اصغر نعیمی در این برنامه زنده تلویزیونی که پنجشنه ۱۷ تیرماه پخش شد گفت: کسی با باند بازی موافق نیست، اما منظر افراد به موضوع باند متفاوت است. مشکل از برخوردهای باندی نیست و آنچه ما را آزار می دهد برخوردهای باندی نیست. الان بحث خودی و غیرخودی است و این سبب اذیت ما می شود. بحث تعهد و عدم تعهد ایجاد اشکال می کند. تعریف آدمها درباره تعهد و خودی بودن و غیرخودی بودن مشکل ایجاد می کند. یک جریانی است که غیرخودی به شمار می آیند که به آنها غیرخودی می گویند. فقدان عدالت به نظارت هم کشیده می شود، به طوری که من بعنوان فیلمساز نمی توان یک فیلم را بسازم، اما یک فیلمساز دیگر می تواند آن را بسازند. در زمان چهارساله ای که ایشان بودند هم بحث باندبازی بوده است. باندبازی اتفاق امروز نیست، علت خودی و غیرخودی شدن تصدی گری دولتی است.

اینکه می گوییم چرا در سینما خودی و غیر خودی وجود دارد پذیرفتیم باندبازی وجود دارد اما یکی از دلایلی که چرا باندبازی وجود دارد همین بخش فیلم سازی دولتی است که بانظر آقای نعیمی موافق هستم اما این همه قصه ها نیست و مسئله ای که وجود دارد برای  انتخاب مسئولین حوزه فرهنگ و سینما دقت نمی شود تا از کسانی استفاده کنند که سینما را می شناسند و مدیریت در سینما را بلد باشند یعنی محال است در کشوری بیمارستانی را پیدا کنید که رییس آن بیمارستان یک نویسنده و یک فیلمساز باشد. نه تنها در ایران بلکه در دنیا اینگونه است.  اما در دوره ای در سینما مدیرکل نظارت سینما یک دامپزشک بود و حالا در آن مقطع چه جور مدیریت کرد باید به آن توجه کنیم. اشکالی که وجود دارد مدیرانی که در حوزه سینما مدیریت می کنند درک درستی از مقوله مدیریت شان ندارند.

مهدی عظیمی کارشناس سینما درباره خودی و غیرخودی گفت: این می تواند به نوعی باندبازی باشد، و خودی و غیر خودی به عنوان داخلی و خارجی و متعهد و غیرمتعهد است و یک بحث درباره باندبازی است. آنکه نوع نگاهش خلاف امنیت ملی است، درباره او بحث باندبازی مطرح نیست. بحث در خصوص آنکه با من هست و با من نیست در این زمان است که باندبازی مطرح می شود. درباره مصادیق به افراد بر نمی گردد به عملکرد بر می گردد. وقتی در یک مقامی قرار می گیرد.

در ادامه برنامه، اصغر نعیمی درباره چرایی باندبازی در سینما گفت: دلیل این موضوع تصدی گری دولت است، و تفاوتی ندارد که چه کسی بر سر کار است.

عظیمی با رد بحث تصدی گری دولت گفت: در هر شرایطی باند بازی بد است. با تروریست خوب و تروریست بد نداریم.

نعیمی به اقتصاد آزاد اشاره داشت و گفت: در اقتصاد آزاد یک وقت هایی قدرت هایی شکل می گیرد، که نکوهیده هم نیست. اسم آن باند نیست، بلکه افراد از دو منظر به موضوع نگاه می کنند. در جریان اقتصاد آزاد کشمکش ها اشکالی ندارد. اما در شورای صنفی نمایش رانتی است که صورت می گیرد. اگر دخالت دولت نباشد، جریان خود را طی می کند.

نعیمی گفت: در سالهای گذشته دوستانی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بودند که وقتی من رفتم و از آنها خواستم برای ساخت فیلمم کمک کنند گفتند فقط از فیلم اولی ها حمایت می کنند اما چند ماه بعد از کارگردانی حمایت کردند که فیلم ششم اش را با پول این مرکز ساخت؛ توجیهشان هم این بود که فیلم مذکور درباره دو جوان است که در حال کار بر روی مولکولهای آب اند و این یعنی تجربه!

اصغر نعیمی ادامه داد: ما آدم هایی که اهل سینما هستیم و مدیریتی نداریم الان سوتفاهم پیش نیاید اگر انتقادی به دوره آقای عظیمی و آقای شمقدری می کردم الان هم تندترین انتقاد را در مدیریت این دولت هم دارم.  صراحتا می گویم آقای جنتی با اظهار نظری که در باره فیلم ۵۰ کیلو آلبالو کرد و جلوگیری از اکران این فیلم کمر سینمای ایران را شکست یعنی بزرگترین آسیبی را که یک وزیر می توانست در این دوره رونق بزند کاری بود که آقای جنتی انجام داد.

شاید آقای جنتی می خواست آینده خود را به عنوان مدیر حفظ کند ولی کاری که ایشان کردند بسیار غلط بود و در واقع به زیرمجموعه خود اعتماد نکرد. اینکه فیلم از دست شورای پروانه نمایش در رفته است مگر ماهی است که در رفته باشد؟ آنجا شش آدم نشستند و با ذره بین فیلم را دیدند. من می خواهم بگویم با اینکه شدیدترین انتقاد را در این دوره دارم ولی نمی توانم چشم خود را ببندم و مشکلاتی که دوره گذشته وجود داشت را نبینم. بحث من این است اگر بخواهیم از مشکلات بگوییم این نباشد تیتر بزنیم باندبازی است الان آقای عظیمی می گوید باند بازی وجود دارد و آیا اعتقادی به دوره مدیریت خودش دارد و آن موقع را هم باندبازی می دانست؟ مسلما خیر.

آقای ایوبی هم این نظر را دارند و زمان خودش را نظر مساعد می دانند اما بقیه را باندبازی می دانند و دوره های قبل و بعدی را منفی می دانند. من می خواهم بگویم این باندبازی و فساد از تصدی گری دولت به وجود می آید.

عظیمی گفت: اشکالی که وجود دارد ما نمی دانیم تصمیم فرهنگی و تصمیم غیر فرهنگی چیست؟ تصمیم فرهنگی دیر جواب می دهد تصمیم غیرفرهنگی زود جواب می دهد مثلا امروز تصمیم می گیرند سیب زمینی را گران کنند و پس فردا گران می شود. فرمایشی از حضرت امام است که مملکتی که ۵۰ سال است خراب کردند چقدر طول می کشد ساخته شود؟ کار فرهنگی یعنی کار ساختن است  مدیران باید بدانند تصمیمی که الان می گیرند شاید خوشایند نباشد اما در آینده شاید خوشایند باشد. ممکن است الان خوشایند باشد و به به و چه چه بگویند ولی در آینده نتیجه خوبی نداشته باشد. بنابراین مدیریتی می تواند تشخیص دهد که کاری فرهنگی کرده باشد.

اصغر نعیمی؛ من تنها چیزی که می توانم بگویم این است که هم امام راحل و هم مقام معظم رهبری همیشه اصل را بر مردم می دادند بنابراین هر مدیری که قرار است سرکار بیاید الویت را به نیاز و خواسته ها و حقوق  مردم قرار دهد و نه برای حفظ مقام خودش و اطرافیانش و نه راضی نگه داشتن آنهایی که ممکن است جابجایی کنند(و من که قرار نیست مدیر شوم نه بلدم و نه علاقه ای به این کار را دارم). خیلی از مدیرانی هستند که واکنشی نشان می دهند و در واقع رانت هایی را می دهند تا دست های قدرتی که آن مدیر را جابجا نکنند الحمدالله بنده را به عنوان یک فیلمساز نمی توانند جابجا کنند ولی آن مدیری که آنجا نشسته دائم به این فکر است که مبادا آن را جابجا کنند و مهمترین خصیصه یک مدیر شجاعت است و باید بداند مردم از او چه می خواهند. و در جمهوری اسلامی مردم هستند که تعیین می کنند.

عظیمی در پایان ضمن تأیید صحبت های نعیمی گفت: وقتی به صورت اساسی به موضوع پرداخته می شود هیچ مخالفتی ندارم ما اگر بحث باندبازی را کنار بگذاریم و منافع ملی را در نظر بگیریم همیشه موفق خواهیم بود. چه باند ما ضرر کند و چه منفعت ببرد همیشه برنده ایم.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20227

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.