تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۲۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اصفهان| اجرای طرح اعاده اموال غیر شرعی علت افزایش اعتماد به مردم انقلاب می گردد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ، طرح اعاده اموال غیر شرعی با توجه به مطالبه عمومی در جامعه و ظواهر موجود مبنی بر مسئولانی که پیش از انقلاب هیچ مالی نداشته و امروز ثروت‌های میلیاردی انباشته کرده‌اند، با ۱۸۲ امضا تدوین و برای ارزیابی به صحن علنی مجلس ارجاع شده است.

یکی از ویژگی‌های با اعتبار، جذاب و متفاوت این طرح پرداختن به چگونگی کسب اموال کسانی است که از اوائل برتری انقلاب اسلامی تاحالا مسئول بوده‌اند، این طرح نه‌تنها ارزیابی حال نیست لکن برگشت به گذشته است، به عبارت کلی این طرح نقطه عطفی در جواب به سوال "از کجا آورده‌ای" است و می‌تواند در افزایش اعتماد مردم نسبت به‌نظام نقش زیادی ایفا کند.

در این طرح هیچ استثنائی وجود ندارد، از طرفی دیگر واقعه ی حقوق نجومی و املاک نجومی به‌عنوان مصادیق کلیدی کسب اموال غیر شرعی در این طرح اشاره‌ شده است.

طبق این طرح، هیئتی ۷ نفره تشکیل شده از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه ارزیابی اموال مسئولین در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار می‌دهد و بعد از بررسی‌ها در صورت حاصل شدن اطمینان از غیر شرعی بودن این اموال، آن‌ها را به بیت‌المال بازمی‌گرداند.

اظهارنظرهای مختلفی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد این طرح انجام شده است، به همین مقصود حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نماینده شهرستان‌های برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس در نشست مخصوص خبرگزاری تسنیم در استان اصفهان حول طرح اعاده اموال غیر شرعی به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداخته و به سئوالات خبرنگاران حول این طرح جواب داده است.

در ادامه متن این نشست و توصیف سوال و پاسخ‌های طرح شده را می‌خوانید:

تسنیم: این طرح بر اصل ۴۹ قانون بنیادی استوار است، حال سئوال اینجاست که به چه سبب بعد از ۴۰ سال تازه این طرح به مجلس عرضه شده است و تازه به این فکر افتاده‌ایم که باید با چگونگی کسب اینچنین اموال ارزیابی شود؟

حاجی دلیگانی: بر طبق اصل ۴۹ قانون بنیادی که می‌گوید اموالی که به‌صورت غیر شرعی توسط مسئولین کسب‌شده است باید به بیت‌المال بازگردد، اوایل انقلاب اموال نامشروعی که توسط زمامداران طاغوت تصاحب‌شده بود توسط دادگاه انقلاب مصادره گردید و به بیت‌المال برگشت و این مبحث نیز هنوز ادامه دارد و حتی بعضی از پرونده‌ها نیز هنوز مفتوح است و بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد.

اما بعد از ۴۰ سال حالا لازم بود که در مورد مسئولان و مسئولانی که بعد از انقلاب نیز مسیولیت برعهده گرفته‌اند این ارزیابی انجام شود و این طرح که بسیار مترقی و در زمینه تحقق عدالت و برطرف تبعیض و مبارزه با فساد است به لطف خدا تدوین و به مجلس عرضه گردید. این را نیز باید بگویم با اصرار بنده در هنگام تدوین این طرح نام نمایندگان مجلس نیز بخشی از مشمولان این طرح گنجانده گردید.

تسنیم: با توجه به اینکه این طرح مطابق اصل ۱۴۲ قانون بنیادی نیز است، نظر شما در مورد اظهارنظر بعضی از مسئولین حول این طرح چیست؟

حاجی دلیگانی: در ابتدا باید بگویم اصل ۱۴۲ به عده ای از مسئولین اعم از رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور، وزیران، همسر و فرزندان آن‌ها اشاره شده است درصورتی‌که در طرح اعاده اموال نامشروعی که ما عرضه کرده‌ایم آمده است هرگونه ثروتی که از طریق ربا، رشوه، اختلاس، دزدی، قمار، سوءاستفاده و فروش زمین‌های غیرشخصی توسط هر شخصی کسب‌شده است باید به بیت‌المال بازگردانده شود.

  دلیل نیز این است که امکان دارد کسی وزیر نباشد ولی با سوءاستفاده اموالی را کسب کرده است و اگر بر طبق همین اصل ۱۴۲ باشد با این اموال برخورد نخواهد گردید.

تسنیم:بعد از عرضه این طرح اظهارنظرهای مختلفی از سوی نمایندگان مجلس انجام شد، به نظر شما توجیهات نمایندگان مخالف با این طرح تا تا چه اندازه جدی است؟

حاجی دلیگانی:

تسنیم:اگر این طرح در مجلس تصویب نشود و یا در مجلس تصویب ولی شورای نگهبان آن را رد کند و در این گیر و دار یا به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شود و آنجا نیز رد شود به‌نوعی نزد افکار عمومی و یا رسانه‌های بیگانه شکست برای نظام جمهوری اسلامی تلقی خواهد گردید و این شبهه وارد خواهد گردید که نظام هیچ طرح جدی برای مبارزه با اموال غیر شرعی ندارد، نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟

حاجی‌دلیگانی: احساس بنده این است که اگر این طرح در مجلس رأی کافی را بیاورد، به‌هیچ‌وجه شورای نگهبان این طرح را رد نخواهد کرد، اما امکان دارد ایراداتی در مورد جزئیات این طرح گرفته شود که با برطرف این ایرادات در همان شورای نگهبان تصویب خواهد گردید.

تسنیم:در شرایط کنونی نهادهایی داریم که در حوزه اختیارشان بحث مبارزه با فساد اشاره‌ شده است، به نظر شما به چه سبب تاحالا هیچ مبارزه جدی که علت دلگرمی مردم و دلهره بین افرادی که می‌خواهند اموال غیر شرعی کسب نمایند صورت نگرفته است؟

حاجی‌دلیگانی: این دستگاه‌ها اگر بخواهند با فساد مبارزه کنند اقدام به ارزیابی این مبحث و اینکه آیا خلافی اتفاق افتاده یا نه می‌کنند و نوع نگرش اشخاص برای افزایش مال را مورد ارزیابی قرار داده و اگر تخلفی پژوهشگر و گزارش گردید رسیدگی می‌کنند، درصورتی‌که این طرح از سوی دیگر به قضیه نگاه می‌کند و می‌گوید ما کاری به اینکه تخلف انجام شده است یا خیر نداریم و باید هر فرد توضیح دهد اموالی که بعد از تصدی مسیولیت کسب کرده است را از کجا به دست آورده است، به همین مقصود اجرای این طرح باب سوءاستفاده و کسب مال غیر مشروع در آینده را می‌بندد.

تسنیم:در نگاه عمومی جامعه زیادی از مسئولین متهم به فساد مالی می باشند، با این حال اجرای این طرح نیز چهره زیادی دیگر از مسئولانی که فساد مالی داشته‌اند برای مردم معلوم می‌شوند، آیا این قضیه بر اعتماد مردم نسبت به انقلاب و نظام تاثیری دارد؟

حاجی‌دلیگانی: ابتدا باید بگویم من با وجود اینکه زیادی از مسئولین ما فاسد می باشند مخالف هستم چون مسئولین پاکدست ما که تعدادشان فراوان نیز است به سبب اینکه اسمی از آن‌ها گفته نمی‌شود در ذهن مردم شناخته نمی‌شوند؛ اما این را نیز باید بگویم که این نکته که اگر کسی فسادی انجام داد باید برای مردم معلوم شود نیز اقدام پسندیده‌ای است ولی بازهم می‌گویم این تعداد فراوان نیست و نسبت مسئولین پاک دست بسیار ناچیز می باشند ولی این را نیز باید اظهار کرد یک نفر ازاین‌گونه مسئولین نیز فراوان است و باید با آن‌ها برخورد شود.

در مورد اثرگذاری اجرای این طرح بر اعتماد مردم نسبت به انقلاب نیز باید بگویم در جمع چند تن از مسئولین این نکته مطرح گردید که اگر فساد یک قاضی اثبات گردید باید با آن شخص برخورد و مجازات شلاق اجرا شود، از طرفی دیگر یکی از مسئولین اظهار کرد این کار خوب نیست چون علت بسته شدن تعدای از شعبات دادگاه می‌شود. از طرفی دیگر یکی از مسئولین حاضر در این جمع در این خصوص اظهار کرد اگر مردم با مراجعه به دادگستری تابلو بسته شدن دادگاه به خاطر فساد قاضی را رویت کنند اعتمادشان به قضات دیگر و در حالت کلی نظام زیادتر می‌شود.

در این خصوص نیز باید بگویم اجرای این طرح نه‌تنها علت کاهش اعتماد مردم به انقلاب نمی‌شود لکن علت افزایش اعتماد به مردم نیز می‌شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92231

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.