تاریخ ارسال : ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اصلاح‌طلبان: مهر فقدان راهبرد بر پیشانی روحانی است

پنج ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی پیوند تاکتیکی اصلاحات- اعتدال شکل شکننده‌تری به خود گرفته تا حدی که می‌توان انتظار دولیسته شدن آنها را در انتخابات دور از انتظار ندانست.

اصلاح‌طلبان: مهر فقدان راهبرد بر پیشانی روحانی استبه گزارش شلمچه نیوز، پنج ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی پیوند تاکتیکی اصلاحات- اعتدال شکل شکننده‌تری به خود گرفته تا حدی که می‌توان انتظار دولیسته شدن آنها را در انتخابات دور از انتظار ندانست.
شخصیت‌های منسوب به طیف تجدیدنظرطلب که در ماه‌های گذشته گاه و بی‌گاه و به بهانه‌های مختلف از رویکرد و سیاست‌های شخص روحانی و دولت انتقاد می‌کردند، امروز وی را به پنهان کاری و مخفی کاری متهم می‌کنند و انتظارات جناحی را به عنوان بخشی از مطالبات جامعه به رئیس‌جمهور معرفی کرده و از لزوم برآورده شدن آنها سخن به میان می‌آورند.
ابراهیم اصغرزاده آخرین فردی است که با اظهارات خود پرده‌ای دیگر از تناقضات مدعیان اصلاح‌طلبی با دولت یازدهم و شخص رئیس‌جمهور را به نمایش گذاشته و رویارویی انتخاباتی اصلاحات- اعتدال را محتمل‌تر از هر زمان دیگری مطرح کرد. وی روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه شرق شدیدتر از مصاحبه‌های قبلی خود به تخریب دولت می‌پردازد و می‌گوید: «اگر روحانی تکلیف دولتش را با بنگاه‌های زیرزمینی و بخش نظارت‌گریز اقتصاد روشن نکند، مطمئن باشد سهم شیر آنها در دوران بعد توافق بیشتر از بقیه ملت خواهد شد.»
وی در ادامه به شدت از تفسیر روحانی از شعار اعتدال گلایه می‌کند: «به‌نظر می‌رسد دولتمردان تصور می‌کنند اعتدال حاصل جمع جبری دو چیز زشت و زیبا یا چیزی بین خوب و بد است، یک مقدار اصلاح‌طلبی را با یک مقدار اصولگرایی قاطی می‌کنیم، می‌شود اعتدال! ۵٠ درصد صلح، ۵٠ درصد جنگ. درحالی‌که اعتدال شیوه‌ای برای اصلاحات قطعی است و لاغیر. اگر می‌خواهیم کشور توسعه پیدا کند روش اعتدالی در این میان پرهیز از ندانم‌کاری، افراط و هدردادن منابع ملی است. اعتدال یک حرکت آونگی و سینوسی خنثی نیست بلکه اراده آهنین و نگاهی جدی به افق می‌خواهد. محتاج ممارست است.»
این فعال اصلاح‌طلب همچنین با جملاتی کنایه وار دلیل روی کارآمدن روحانی را جناح متبوع خود عنوان می‌کند و اینگونه به تخریب دولت می‌پردازد: « دولت روحانی باید از مخفی‌کاری و تصمیم‌گیری پشت درهای بسته بپرهیزد و با انتشار اطلاعات و تسهیل دسترسی شهروندان به آن، فرصت برابر و عادلانه را برای همگان ایجاد کند. خاستگاه روحانی اگر اصولگرایی میانه‌رو است ولی پایگاه اجتماعی‌اش طبقه متوسط و گروه‌های اصلاح‌طلب شهری هستند. پایگاه اجتماعی دولت باید احساس کند که در این دولت اگر جامعه مدنی تقویت نمی‌شود، لااقل موجبات تضعیف آن هم فراهم نمی‌شود.»
اصغرزاده طی ماه‌های گذشته بارها کارکرد و سیاست‌های دولت را به باد تخریب و تخطئه گرفته و از شخص روحانی انتقاد کرده است به عنوان نمونه وی به عنوان یک اصلاح‌طلب درماه‌های گذشته طوری وانمود کرده که انگار دولت و شخص رئیس‌جمهور بدون حمایت‌های این جریان نمی‌تواند در آوردگاه‌های انتخاباتی پیش رو کاری از پیش ببرد، وی در بخشی از گفت‌وگوی تابستان امسال با روزنامه آفتاب یزد عنوان می‌کند: «دولت ناچار است زمینه‌ساز بازگشت اصلاح‌طلبان به عرصه قدرت باشد. امیدواری من به تلاش دولت جهت برگزاری انتخابات خوب و سالم زیاد است!»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین آذر ماه سال گذشته در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد پرده‌ای دیگر از نمایش سیاسی طیف متبوع خود برای جدا‌سازی رسمی اصلاحات – روحانی را به اجرا در‌آورد. وی در این گفت‌وگو با ادبیاتی تند و تأمل‌برانگیز، دولت را به نداشتن راهبرد متهم می‌کند و بیان می‌دارد: «راهبرد دولت اعتدالی طبعاً متفاوت از راهبرد اصلاح‌طلبان است. دولت روحانی از منظر نداشتن راهبرد شاید بیشتر در معرض آسیب قرار داشته باشد. اگر فقدان راهبرد روشن، دولت دوم اصلاحات را به زمین سخت و سنگلاخی زد، در دولت روحانی هنوز چند ماه نگذشته آنچنان به اعتبار دولت ضربه زد که اثر مهرش تا پایان بر پیشانی دولت باقی خواهد ماند. چرا؟ اینکه دولت بدون هیچ استراتژی منسجمی در ماه‌های منتهی به اردیبهشت امسال به صورت متوالی تقاضا کرد که مردم به او اعتماد کنند و صرفاً کسانی جهت دریافت یارانه بروند ثبت‌نام کنند که نیازمند واقعی باشند، ولی در کمال ناباوری مشاهده شد ۷۳‌میلیون نفر رسماً بی‌اعتنا به تقاضای رئیس‌جمهور منتخب‌شان، به هر دلیلی خود را مستحق دریافت یارانه دانستند و رفتند و پای ورقه‌ای را امضا زدند که عملاً شکاف فزاینده دولت- ملت را تأیید می‌کرد. خب اگر این فقدان راهبرد نیست، پس چیست؟»
وی همچنین با تأکید بر اینکه پشتیبانی اصلاح‌طلبان از حسن روحانی مشروط است، تصریح می‌کند: «معلوم است آنها در نقش یک بازنده، بازی برد – باخت یا باخت- باخت را ادامه نمی‌دهند ولی تا زمانی که قصد و نیت روحانی تحقق شعارهای انتخاباتی باشد ولو آنکه عملاً راه به جایی نبرد، دلیلی بر عدم حمایت نخواهند داشت.»
روزنامه‌های زنجیره‌ای این طیف هم هیچ‌گاه از رهبران و شخصیت‌های خود جهت تخریب دولت جا نمانده‌اند، شهریورماه امسال بود که روزنامه آفتاب یزد – که در گذشته روحانی را به خاطر عملکرد و مواضعش مورد تخریب قرار داده بود – بار دیگر اعضای کابینه دولت یازدهم را مورد هجمه قرار داد.
آفتاب یزد در گزارشی با عنوان «درباره اظهارات نعمت‌زاده» به وزیر صنعت و معدن حمله کرد و نوشت: «محمدرضا نعمت‌زاده یکی از ثروتمندان کابینه است، در دهها شرکت عضو هیئت مدیره است، آنقدر وضع مالی وزارتخانه‌اش خوب است که روزنامه اختصاصی خود صمت را رایگان و آن ‌هم با پست توزیع می‌کند. این وزیر کمپین خودجوش مردم برای ارزان کردن خودروهای ایرانی را خیانت می‌داند، چرا؟!»
این روزنامه در ادامه نعمت‌زاده را به کم‌کاری و عدم مسئولیت‌پذیری متهم کرده و می‌نویسد‌: «… نعمت‌زاده حق دارد تمام عمر جزو مقامات ارشد باشد و آنطور که شایعه‌ها می‌گویند میلیاردی سرمایه دارد ولی مردم به عنوان مشتری حق ندارند برای مقداری صرفه‌جویی طرف تقاضا را کاهش دهند تا خودرویی که چند برابر قیمت تمام‌شده‌اش به دست مردم می‌رسد و عده زیادی را به ثروت‌های باد آورده می‌رساند، چرا؟ چون وزیر تنها خودش و هم‌طبقه‌های پولدار خود را تحویل می‌گیرد، چون به وزارت آسان عادت کرده است.» این روزنامه در کنار دفاع چشم بسته و سرسختانه خود از دولت در مطالب دیگری که در شماره‌های گذشته به چاپ رسانده بود هم به شکلی غیرمحسوس تلاش کرده بود بخش دیگری از عملکرد روحانی و کابینه یازدهم را زیر سؤال ببرد؛ موضوعی که نشان می‌دهد پیوند تجدیدنظرطلبان با روحانی تنها بر اساس نیازهای سیاسی و حزبی این جماعت تعریف شده و علقه و مبنا و اساسی را نمی‌توان برای آن پیدا کرد.

دولت با مردم صادق نیست !
این روزنامه چندی پیش هم در صفحه ۵ خود در گزارشی با روتیتر «اظهارات متناقض در مورد مسائل جوانان» تیتر جهت‌دار «وزارت جوانان منکر ازدواج سفید شد!» را برجسته کرد که در بخش‌هایی از آن به رویکرد دولتمردان در این باب به شدت واکنش نشان داده بود. آفتاب یزد همچنین در صفحه ۱۳ خود به گونه دیگری دولت روحانی را هدف تخریب قرار داده و صریح و بی‌پرده‌تر از گذشته به تقابل با این دولت پرداخته است، آن هم در شرایطی که دیگر حلقه‌های این زنجیره هر چند روز در میان به تخطئه روحانی و همکارانش می‌پردازند، البته نه به این شدت و تندی.
این ادبیات بی‌سابقه علیه روحانی و دولتش در حالی از سوی یکی از رسانه‌های طیف تجدیدنظرطلب استفاده می‌شود که برخی از شخصیت‌های وابسته به این جریان همچنان تأکید دارند اختلافات میان اصلاحات- اعتدال نباید برجسته شود چراکه تجدیدنظرطلبان برای موفقیت در انتخابات مجلس دهم و آوردگاه‌های انتخاباتی پیش رو نیاز مبرم و فراوانی به امکانات و تسهیلات دولتمردان دارند و از سوی دیگر ایجاد شکاف میان هواخواهان لیبرالیسم با دولت یعنی شکست آنها و پیروزی جریان رقیب یعنی اصولگرایان.

رهامی: ما شهر به شهر گشتیم و آرا را به حساب جاری شما حواله کردیم، مگر ما مرض داشتیم که هزینه دادیم
با بازخوانی برخی مواضع چهره‌های مطرح منسوب به جماعت مدعی اصلاح‌طلبی می‌توان پی برد که سیاست واحد رهبران و مطبوعات تحت مدیریت اتاق فکر تجدیدنظرطلبان این است تا در رویکردهای کلی «تقابل با دولت» را برجسته نساخته و به ظاهر از سیر حرکت دولت – به خصوص آنجایی که همخوانی با اهداف حزبی آنها داشته- حمایت کرده و در شرایطی مساعد انتقادات توأم با توهین و تخریب روحانی را ابراز کنند.
محسن رهامی رئیس کمیته انتخابات اصلاح‌طلبان چندی پیش گفته بود: «اگر این کشتی سوراخ شود، تمام ایرانیان غرق خواهند شد، یک شخص با رأی احزاب، اشخاص و انجمن‌ها بالا می‌آید و رئیس‌جمهور می‌شود، اینکه آن آقا بگوید من به هیچ حزبی وابسته نیستم، نشان از بی(…) اوست، از کجا آوردید؟ ما ده به ده و شهر به شهر گشتیم و آرا را به حساب جاری شما حواله کردیم، مگر ما مرض داشتیم که هزینه دادیم، اگر کمک نمی‌کردیم جلیلی به روی کار می‌آمد.»

توهین به رئیس‌جمهور
اظهارات رهامی ناخودآگاه ذهن‌ها را متوجه یادداشتی می‌کند که هفته‌نامه صدا چندی پیش چاپ کرد و در آن شخص روحانی را فردی دروغگو خطاب ‌و تقابل دولت- تجدیدنظرطلبان را وارد مرحله تازه‌ای کرده بود. هفته‌نامه «صدا» ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران در یکی از شماره‌های خود به بهانه بازتاب نظرات برخی از کاربران در صفحه فیس‌بوک این نشریه درباره سخنان حجت‌الاسلام روحانی با کریستین امانپور، وی را «دروغگو» خطاب ‌و زمینه را برای «موج توهین»‌های تازه به وی در ماه‌های آینده مهیا می‌کند. هر چند گردآوری مواضع شخصیت‌ها و رسانه‌های جماعت تجدیدنظرطلب علیه روحانی و دولت یازدهم نتیجه واضح و روشنی را مقابل ما قرار داده و بسیاری از مجهولات احتمالی چشم‌انداز آینده تجدیدنظرطلب- روحانی را روشن می‌سازد اما باید سیاست کلان این طیف در رابطه با دولت را در عبارت معروف اصغرزاده مبنی بر «دولت یازدهم رحم اجاره‌ای اصلاح‌طلبان است» جست‌وجو کرد. برهمین اساس باید گفت هرچند بسیاری از معیارها و مبانی مدعیان اصلاح‌طلبی با روحانی فرسنگ‌‌ها فاصله دارد اما آنها تلاش می‌کنند ‌به شکلی محتاطانه نهایت بهره‌برداری را از دولت و پایگاه رأی و قدرت سیاسی- اجتماعی آن در انتخابات پیش رو بکنند و در صورت توفیق نسبی در انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم باید این انتظار را داشت که منسوبان به این جریان آرام آرام صف خود را از روحانی جدا و نامزد اختصاصی خود برای انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری را رونمایی کنند.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=2383

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.