تاریخ ارسال : ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

"اصل ۴۹ قانون اساسی" راهکار بنیادی برای اعاده اموال غیر شرعی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی طی یادداشتی تصویب شیوه نامه اجرایی اصل ۴۹ قانون بنیادی را راهکاری بنیادی برای اعاده اموال غیر شرعی دانست.

متن این یادداشت به توصیف زیر هست:

ذهنیت کلیدی پایه گذاران انقلاب اسلامی مقابله با هرگونه تبعیض و بی عدالتی و زراندوزی در جامعه و پشتیبانی از #مستضعفین بوده هست. براین اساس اعاده اموال غیر شرعی که از طرق متفاوت مثل اختلاس، سوءاستفاده از مقاطعه کاری و معاملات دولتی و فروش اراضی موات و یا سائر طرقِ ناشروع مثل ربا، غصب و رشوه تحصیل شده، از ارزش مخصوصی بهره مند هست؛ این معنا در قالب اصل ۴۹ قانون بنیادی تثبیت گشته هست. بنابراین برای صیانت از جایگاه مسئولان و ممانعت از فروافتادن در وادی ثروت اندوزی و فساد مالی اصل ۱۴۲ قانون بنیادی را قرار داده اند.

اندیشه غالب در اوایل انقلاب، ذهنیت خبرگان قانون بنیادی را به مسئولان طراز اول آنهم تنها در قوه مجریه متمرکز کرده هست. در اصل ۱۴۲ قانون بنیادی آمده هست؛ «دارائی رهبر، ریاست جمهور، معاونین ریاست جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنها قبل و بعد از خدمت، توسط ریاست قوه قضائیه رسیدگی می گردد که برخلاف حق افزایش نیافته باشد.»

در دوره های متفاوت مجلس من جمله در دوره هفتم یا هشتم، سایر مسئولان جامعه هم به اصل ۱۴۲ ملحق گردید. این طرح با مخالفت شورای نگهبان مواجه می گردید؛ درک شورای نگهبان از اصل ذکر شده، حصر و انحصاری بودن اشخاص مشمولِ اصل ۱۴۲ بود و اعتقاد داشت که نمی توان سایرین را به آن افزود.

البته این طرح بعد از رد شورای نگهبان با تصویب دو مرتبه و اصرار مجلس به مجمع تشخیص ارجاع گردید که تاحالا خروجی نداشته هست. حالا عده ای از نمایندگان عدالت‌طلب مجلس برنامه ای را تهیه کرده اند که طبق اصل ۴۹ قانون بنیادی دربردارنده همه مسئولان کشور در سه قوه و سایر نهادها هم بشود.

نمایندگان محترم با ارزیابی سوابق طرح های همانند و اخذ نظر اعضای شورای محترم نگهبان میتوانند طرح را طوری تنظیم نمایند که مغایرت احتمالی با بعضی از اصول قانون بنیادی نداشه باشد. این طرح میتواند در زمینه اصل ۴۹ قانون بنیادی و تحت عنوان شیوه نامه اجرایی اصل ۴۹ تصویب گردد. تعیین دادگاه مخصوص یا هیات مخصوص تشکیل شده از قضات عالیرتبه و با حکم مستقیم، راهکار کلیدی اجرایی شدن اصل ذکر شده هست.

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی معاون قانون بنیادی دولت دهم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92412

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.