تاریخ ارسال : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۲:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اضافه شدن خدمات «ام اس» و «ای بی» به جایگاه ها جامع مریض ها خاص

دکتر جمشید کرمانچی در اظهار کرد وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه راه اندازی جایگاه ها جامع مریض ها خاص که سال های طولانی منتظر اجرایی شدن مانده هست،اظهارکرد: در نهایت پس از ۱۰ سال در این دوره بحث ایجاد جایگاه ها جامع هموفیلی مورد تایید وزیر بهداشت جای گرفت. راه اندازی این جایگاه ها برای ۲۰ مرکز در دانشگاه های سطح کشور مدنظر داشته شده هست. در گذشته قرار بود که جایگاه ها جامع برای مریض ها تالاسمی و هموفیلی راه اندازی گردند اما با کمک وزیر بهداشت فرمان داده گردید که به دو گروه ای بی و ام اس هم بتوانیم در این جایگاه ها خدمت عرضه دهیم.

کرمانچی با بیان اینکه البته زیادی از خدماتی که در این جایگاه ها عرضه می گردد برای این مریض ها مشترک هست، اظهار کرد: بر این اساس اگر هر مرکز جامع یک آزمایشگاه تخصصی داشته باشد توان دارد برای هر چهار گروه این مریضی ها خدمت عرضه کند. خدماتی که در حوزه توانبخشی، فیزیوتراپی، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و… عرضه می گردد نیز توان دارد به هر چهار گروه به صورت مشترک داده گردد در نتیجه چون خدمات مشترک در میان این مریض ها فراوان هست، قرار گردید تا مریض ها پراکنده نشوند و همه آنان در یک مرکز جامع خدمات مورد نیازشان را بگیرند.

وی اضافه کرد:در این صورت تمرکز خدمت رسانی، تامین دوا و پشتیبانی های مالی از مریض ها پژوهشگر می گردد. مریض ها هم می دانند که این مرکز به صورت تخصصی برای مریض ها خاص هست و سردرگم نمی گردند در نتیجه هر مریض خاصی که وارد این جایگاه ها گردد، توان دارد خدمات روتین و پایه را و حتی خدمات تخصصی و تصویربرداری را دریافت کند که امید داریم این برنامه برای سال جاری اجرا گردد.

خدمات دندانپزشکی مریض ها ای بی ساماندهی می گردد

مشاور معاون معالجه در امور مریضی ها در مورد نحوه عرضه خدمات دندانپزشکی به مریض ها خاص به ویژه مریض ها ای بی اظهار کرد: عرضه خدمات دندان پزشکی برای مریض ها تالاسمی و هموفیلی در جایگاه ها جامع مریض ها خاص دیده می گردد اما از آنجایی که اعمال دندان پزشکی برای مریض ها ای بی غالبا باید زیر بیهوشی صورت پذیرد، دانشگاه ها و دانشکده های دندان پزشکی به صورت تخصصی این اقدام را برعهده می گیرند. در این زمینه مراکزی مشخص شده و قرار هست در سال جاری در زمینه عرضه خدمت به مریض ها ای بی فعالیت نمایند.

به عنوان مثال ما در حال حاضر مرکز جامع مریض ها خاص را در مشهد راه اندازی نمودیم. یعنی خودشان مرکزی داشتند و با اعمال مدیریت لازم، خدمات را در آن جمع کردند در نتیجه در این زمینه دو اقدام انجام می دهیم؛ اول اینکه با سیاست گذاری دانشگاه های علوم پزشکی را به اجرای این برنامه اجبار می کنیم و بعد برایشان کارهای تشویقی در نظر می گیریم یعنی می گوییم شما خدمت توان قسمتی را در مرکز مریض ها خاص عرضه کنید و ما به شما امکانات می دهیم چراکه دانشگاه فضا و متخصص دارد و منحصرا نیازمند مدیریت هست تا جایگاه ها جامع را راه اندازی کند. به عنوان مثال مسوول یک دانشگاه می گوید من توان دارم خدمات دندان پزشکی را عرضه کنم، اما به دو یونیت احتیاج دارم و ما این یونیت ها را برایش تامین می کنیم.

وی علاوه بر این اظهار کرد: از بهمن ماه سال ۹۶ دانشکده دندان پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران برای عرضه خدمات دندان پزشکی و گوارشی به مریض ها ای بی آماده شده اند. ما به ۶۰ دانشگاه  نامه زدیم و اعلام نمودیم وضع عرضه خدمات دندان پزشکی برای مریض ها خاص در دانشگاه شان را توصیف دهند و آنان طی جداولی اعلام وضع کردند در نتیجه متوجه گردیدیم که در جایی نیرو ندارند، یکجا امکانات شان تکمیل نیست و… در نتیجه ما روی خدمات دندان پزشکی و توان قسمتی در جایگاه ها خاص خیلی تمرکز کرده ایم.

کرمانچی در انتهاء اظهار کرد: روند کار در جایگاه ها جامع تندرستی به این صورت هست که به مریض فرم پذیرش می دهند و نوبت های وی را مشخص می نمایند تا طی نوبت های مشخص شده به مرکز مراجعه کنند. ما هدف مان از راه اندازی جایگاه ها جامع این هست که مریض پس از ایجاد مشکل سراغ ما نیاید لکن مریض بر طبق بسته خدمت جامع درمانی ما خدماتش را به صورت پیشگیرانه دریافت کند البته ما تاکیدی روی تمرکز فیزیکی هم نداریم اما خدمت باید مشخص و در شهر خود مریض باشد تا مریض به صورت نشان دار به آنجا مراجعه کند.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94409

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.