تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اظهارنظر در مورد بحث انتخاب «رئیس جمهور نظامی»

رخداد ۲۴ درج کرد: احد آزادی‌خواه، عضو فراکسیون اصولگرای ولایی مجلس می‌گوید نظامی بودن فرد برای حضور در انتخابات رئیس جمهوری یک مزیت نیست. باید توجه داشت که کشور ما در آستانه جنگ واقع نیست که احتیاج داشته باشد که حتماً یک فرد نظامی در راس کار قرار گیرد.

هنوز یکسال از انتخابات دوازدهمین دوره رئیس جمهوری نگذشته که بعضی چهره‌های شاخص اصولگرایان نظراتی را در مورد معرفی گزینه انتخابات ۱۴۰۰ مطرح می‌کنند. در بین این اشخاص، عده‌ای هم می باشند که اعتقاد دارند کشور نیازمند روی کار آمدن یک چهره نظامی در راس امور اجرایی کشور هست.

مدتی قبل محمدعلی پورمختار، نماینده اصولگرای مجلس از لزوم معرفی یک نامزد نظامی از طرف اصولگرایان برای انتخابات رئیس جمهوری خبر داده بود و در ادامه حسین الله‌کرم و منصور حقیقت‌پور از دیگر اشخاص جبهه اصولگرایان این نظریه را تایید نمودند.

احد آزادی‌خواه، عضو فراکسیون اصولگرای ولایی مجلس و نماینده ملایر  در مورد احتمال معرفی نامزد نظامی از طرف اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: بطور کلی نمی‌توان در مورد این نظریه، مطلق نظر داد چون ما گزینه‌های نظامی در کشور داریم که اگر در انتخابات رئیس جمهوری کاندیدا گردد حتماً با اعتماد مردم رو به رو می‌شوند. به عنوان مثال سردار قاسم سلیمانی این خصوصیت را دارد که اگر در صحنه انتخابات رئیس جمهوری حاضر گردد مردم به وی اقبال نمایش دهند یا به طور مثال آقای قالیباف علیرغم ناکامی در دو انتخابات رئیس جمهوری این حجم را دارد که بتواند نظرات را به خود جلب کند.

وی اضافه کرد: گزینه‌های خوب و سرشناسی در بین اشخاص نظامی می باشند که فارغ از اینکه بتوانند در انتخابات برنده گردند می‌توان از آن‌ها به عنوان یک گزینه شاخص اسم برد اما آنچه برای ما با اهمیت هست جامعیت گزینه اصولگرایان برای انتخابات آینده هست.

آزادی‌خواه دنبال کرد: صرف نظامی بودن یک ملاک مثبت نیست در نهایت جامعیت داشتن گزینه ما دارای تشریح هست و یکی از این شاخص‌ها ابهت هست و ممکن است این شاخصه در وجود یک فرد نظامی متبلور گردد و شاید هم این خصوصیت در یک شخص دیپلمات باشد.

این نماینده مجلس تصریح نمود: از سویی مدیریت، توان اقتصادی و ساده‌زیستی هم جزء شاخصه‌های با ارزش گزینه اصولگرایان در کنار دیگر فاکتورها می باشد. نباید دایره انتخاب اشخاص را تنگ کرد و صرف آمدن یک نظامی حق انتخاب را از خودمان دریافت کنیم. باید گذاشت مقداری شرایط به جلو برود و فضا اندکی انتخاباتی‌تر گردد و بعد متناسب با آن شرایط به گزینه‌هایی که شایسته می باشند فکر کرد.

وی در مورد اینکه آیا اجماع روی یک گزینه نظامی با نتایجی که در گذشته حاصله یک خطر شمرده نمی‎شود، اظهار کرد: در روان‌سازی اگر اصولگرایان بخواهند انحصاراً یک شخص نظامی را برای ورود در صحنه آماده کنند کار دشواری را در پیش دارند چون رای گرفتن از مردم برای یک چهره نظامی کاری سخت هست و تجربه در گذشته این را ثابت نموده هست. دو مرتبه هم تاکید می‌کنم اگر جامعیت مدنظر قرار گیرد کار برای انتخاب گزینه خیلی راحت‌تر می‌شود.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس در مورد مزیت گزینه نظامی از سوی اصولگرایان تصریح نمود: به هر حال نظامی بودن یک مزیت نیست. باید توجه داشت که کشور ما در آستانه و شرایط جنگ واقع نیست که احتیاج داشته باشد که حتماً یک فرد نظامی رئیس‌جمهور گردد. اگر پاکستان پیشینه حضور یک نظامی را در بالاترین مقام کشورش داشت به علت فضا و شرایط امنیتی حاکم بر کشورش بود. ما در حال حاضر در حوزه امنیت در یکی از خوب ترین شرایط قرار داریم و بین کشورهای منطقه از امنیت خوبی برخوردار هستیم و از این‌رو انتخاب یک گزینه نظامی لزوم ندارد.

آزادی‌خواه دنبال کرد: به عقیده من فردی باید به عنوان گزینه معرفی گردد که توان اقتصادی بالایی داشته باشد. امروز کشور در شرایط بد اقتصادی قرار دارد و اگر فرد مدنظر یک مدیر و اقتصاددان باشد می‌تواند کشور را از بحران اقتصادی خارج کند همان گونه که سردار قاسم سلیمانی توانست کشور را از یک بحران امنیتی رهایی دهد.

هنوز بحران‌هایی در کشور هست که احتیاج به حضور سردار قاسم سلیمانی در آنجا می‌رود. اگر شرایط کشور به همین منوال، عادی و در صلح بسر برود خوب تر می‌دانم که یک مدیر قوی، اقتصادی، ساده‌زیست و غیرنظامی از سوی اصولگرایان معرفی گردد.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95867

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.