تاریخ ارسال : ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اظهار کرد وگوی مخصوص تسنیم با مردی که بعد از اعدام زنده گردید/زندگی دو مرتبه بعد از فوت؛ دشوارتر از اعدام

خبرگزاری تسنیم/

عصر یک روز پاییزی بود و داشت وسایلش را جمع و جور می‌کرد که شیفت را تحویل بدهد و به خانه برود اما از روی وسواس تصمیم گرفت دوباره همه چیز را ارزیابی کند. کِشوها را یک به یک بیرون می‌کشید و آخرین وضع را ارزیابی می‌کرد. به ردیف آخر دست یافته بود که متوجه گردید یکی از جسدها گرم هست و کاوری که جسد داخل آن بود تکان می‌خورد.

ابتدا فکر کرد که از روی خستگی، توهم می‌زند اما زیادتر که دقت کرد دید جسد فردی که همان روز اعدام و به سردخانه جابه جا شده بود، تکان می‌خورد. شوکه گردید؛ چند ثانیه اول مخش هنگ کرده بود. قبلاً در مورد مُرده‌هایی که زنده شده‌اند، قصه‌ها و داستان‌های بسیاری شنیده بود اما نخستین بار بود که به چشم می‌دید.

همین که مقداری به خودش آمد و ذهنش را جمع و جور کرد، فوری از سردخانه بیرون رفت و اورژانس را خبر کرد و مُرده زنده گردید.

صبح بهمراه یک زندانی دیگر به اتهام قاچاق مواد مخدر پای چوبه دار برده و طناب را دور گردنش انداخته و زیر پایش را تهی کرده بودند تا حکم دادگاه یعنی «اعدام» اجرا گردد. همه چیز خیلی عادی جلو رفته بود و پس از اجرای حکم، جسدش بهمراه جسد اعدامی دیگر، به سردخانه جابه جا شده بود تا برای کفن و دفن به خانواده‌اش تحویل گردد. چند ساعت زیادتر از انتقالش به سردخانه نگذشته بود که خون دو مرتبه در رگ‌هایش به جریان افتاد و سایه‌ای را بالای سرش حس کرد.

اوایل پاییز سال ۹۲ بود که پخش یک سریال جذاب، مخاطب های یکی از شبکه‌های نوپای صداوسیما را جلوی تلویزیون میخ‌کوب کرد؛ کانون کلیدی این سریال، روایت زندگی یک زندانی بود که پس از کشتن دوستش، محکوم به قصاص می‌شود اما پس از اجرای حکم و جابه جایی جسدش به سردخانه، علایم حیاتی‌اش دو مرتبه باز می‌گردد.

 این سریال، قصه افرادی بود که به شکل‌های متفاوت مرگ را تجربه کرده اما به زندگی برگشته بودند؛ یکی پس از مرگ متاثر از کمای دیابتی برگشته بود، یکی خواهر غرق‌شده‌اش را کنار خود می‌دید و دیگری پس از اعدام، از سردخانه زنده بیرون آمد. 

علیرضا ممقانی، زندانی ۳۵ ساله‌ای که سال ۸۹ به اتهام حمل و حفظ حدود یک کیلوگرم شیشه دستگیر گردید و ۳ سال بعد صبح ۲۵ مهر ۹۲ در زندان بجنورد، بهمراه یک محکوم دیگر اعدام گردید و پس از تأیید مرگ توسط پزشک متخصص پزشکی قانونی، اجساد آنان تحویل سردخانه گردید.

شباهت اتفاق رخ داده برای شخصیت کلیدی با رخدادی که کمتر از یک ماه گذشته از آغاز این سریال در حقیقی رخ داده بود و یک زندانی در خراسان شمالی پس از اعدام در سردخانه زنده شده بود، ذهن هر بیننده‌ای را به این سو می‌کشاند که شاید این سریال طبق این واقعه ی حقیقی ساخته شده هست؛ مخصوصاً شباهت نام های بازیگر و زندانی حقیقی؛ علی!

خانواده علیرضا خود را آماده کرده بودند که روز بعد با تحویل جسد، مراسم خاکسپاری را برگزار کنند اما ساعت هایی پیش از مراسم، خبری آنان را که از مرگ علیرضا با خبر بودند شوکه کرد؛ علیرضا زنده هست. در ذهن آنان همه‌جور احتمال و منظقی خطور کرد، از اینکه این خبر شوخی هست، شاید خطایی ارتباط گرفته‌اند، شاید اصلاً علیرضا اعدام نشده بود و به آنان اشتباه اعلام کرده بودند که اعدام شده هست اما همه این احتمالات اشتباه بود،خبر زندگی دو مرتبه علیرضا به سرعت از سردخانه پزشکی قانونی به بیرون درز کرد و موضوع روز رسانه‌ها گردید؛ علیرضا به  هوش آمد و برای ۲ ماه به اغما رفت و پس از بهبودی نسبی دو مرتبه به زندان برگشت. در ذهن آنان همه‌جور احتمال و منظقی خطور کرد، از اینکه این خبر شوخی هست، شاید خطایی ارتباط گرفته‌اند، شاید اصلاً علیرضا اعدام نشده بود و به آنان اشتباه اعلام کرده بودند که اعدام شده هست اما همه این احتمالات اشتباه بود،علیرضا زنده شده بود!

ورود دو مرتبه او به زندان او و خانواده‌اش را با این بیم و نگرانی رو به رو کرد که سرنوشت او چه می‌شود، آزادی یا اعدام دو مرتبه؟در حالی که بعضی معتقد به این بودند که چون حکم صادره سلب حیات هست و او باید دو مرتبه اعدام گردد، اما ریاست قوه‌قضاییه چند روز پس از این اتفاق اظهار کرد: به‌لحاظ عاطفی یکی از راه‌های برخورد با فرد اعدامی که مرگ را به چشم دیده و شدائدی را تحمل کرده هست عفو هست و چنین فردی که دارای وضعیتی خاص هست می‌تواند مورد لطف و عفو نظام اسلامی قرار گیرد و اینجانب به‌لحاظ عاطفی قطعاً این کار را خواهم کرد. ورود دو مرتبه او به زندان او و خانواده‌اش را با این بیم و نگرانی رو به رو کرد که سرنوشت او چه می‌شود، آزادی یا اعدام دو مرتبه؟

کمیسیون عفو و بخشودگی قوه‌قضاییه هم مدتی بعد تشکیل جلسه داد و با تبدیل حکم علیرضا به حبس ابد موافقت کرد تا خیال او و خانواده‌اش راحت گردد.

پس از این بود که دیگر تب پیگیری وضع علیرضا فروکش کرد و خبری از وضع علیرضا نبود؛ تلاش‌ها و درخواست‌های ۴ ساله ما نیز برای گفت‌وگو با علیرضا و خانواده‌اش هم مرتب از سوی مسئولین به علل متعددی من جمله نامناسب بودن وضع جسمی و روحی علیرضا و مخالفت خانواده‌اش با گفت و گو رد می‌شد.

می‌گوید: پس از جابه جایی علیرضا به سردخانه علایم حیاتی او برگشت و احیا انجام شد اما به علت کم بودن اکسیژن دچار عارضه مغزی جدی و حافظه درازمدت دچار اختلال گردید.

پژمان پروین، مدیرکل زندان‌های استان خراسان شمالی ۴ ماه پس از اجرای حکم اعدام هم به علت تولد حضرت رسول حکم اعدامش  تبدیل به حبس ابد گردید.

۴ سال کنونی آذر ۹۶ در اجرای قانون ملحق شدن یک ماده به قانون مقابله با مواد مخدر، مجازات او از حبس ابد به ۲۰ سال حبس و ۸٫ ۵ میلیون تومان جریمه تبدیل گردد.۵ علیرضا در کنار پرونده مواد مخدر، یک پرونده دزدی مقرون به آزار داشته که منتج به ضرب‌ و جرح عمدی هم شده بود به علت آن به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود.

وضع معیشتی خانواده‌ او مناسب نیست و تحت پوشش نهادهای حمایتی می باشند.

خانواده، علیرضا را رها کرده هست؛ مسیولیت توانبخشی برعهده زندان

از اردیبهشت سال کنونی خانواده علیرضا دیگر به ملاقاتش نیامدند و در عمل بدون ملاقات هست. حتی برای پیگیری امور قضایی پرونده‌اش هم منحصرا یکی از برادرانش پیگیر هست و آن هم تنها پیگیر امور قضایی و به ملاقاتش هم نمی‌آید. پروین در مورد وضع جسمانی علیرضا می‌گوید: وضع جسمی نامناسبی دارد.

برای امورات همه روزه نیازمند پشتیبانی هست و این کارها در عمل بر عهده زندان افتاده هست. وضع علیرضا پس از اعدام و احیا، مقداری روی تکلم او اثرگذاری گذاشت.به علت شرایط مخصوص و مساعدت مرجع قضایی، چند سالی در بند باز بود ولی چون حفظ او لازمه هزینه و پرستاری‌ست، خانواده توان مالی و جسمی حفظ وی را نداشتند و وی را به زندان بازگرداندند.

ما موظف به حفظ او هستیم و به شکلی توانبخشی وی را هم برعهده گرفته‌ایم. کنار سایر زندانی های هست و اصلا جداسازی نشده هست. که روز اجرای حکم در زندان حضور داشته هست و مرگ علیرضا را تأیید کرده، در مورد چگونگی مطلع‌شدن از زنده‌شدن دو مرتبه او می‌گوید: ابتدا مسئول سردخانه متوجه گردید و بعد به پزشک اورژانس اطلاع داد و به سرعت عملیات احیا انجام گردید.

دکتر امیر صدقی، پزشک سازمان پزشکی قانونی حدود دو ماه در کما بود. بعد علایم برگشت و هوشیاری را کسب کرد. در اجرای حکم اعدام یکی از مسئولیت هایی که پزشکی قانونی دارد تأیید مرگ مجرم هست.

تأیید مرگ حتمی را منحصرا با نوار مغزی صاف می‌توان اعلام نمود که در محل صحنه اعدام چنین امکانی وجود ندارد اما طبق معمول با چک علایم حیاتی نظیر کنترل نبض، تپش قلب و رویت مردمک‌های چشم که بازشده‌اند، مرگ حتمی و انتهاء اجرای حکم را اعلام می‌کنند. این موضوع مسبوق به پیشینه بوده که فرد زنده شده باشد؛ بعضی اشخاص می باشند که سلول‌های مغزی  آنها بیشتر از ۳۰ دقیقه هم تحمل کم بودن اکسیژن را دارد و قابل برگشت می باشند، اینها جزء نوادر می باشند.

سلول‌های مغزی بعضی اشخاص تحمل بیشتر از ۳۰ دقیقه نبود اکسیژن را هم دارند

همزمان با علیرضا یکی دیگه اعدام گردید و مرگ کرد. در فردی که حلق آویز می‌شود مکانیزم‌های متعددی برای مرگ وجود دارد؛ شوک وقفه‌ای، فشار به عناصر گردن، انسداد مجرای تنفسی و قطع نخاع بسته به وزن فرد، هرکدام می‌توانند باعث مرگ گردد اما شاید در مورد بعضی این مکانیزم‌ها صورت نگیرد و فرد در یک مرگ ظاهری فرو رود؛ ولی بهر صورت سازمان پزشکی قانونی برای اینکه پیشگیری کند، پس از این سانحه تصریح کرد که فرد قطعا باید دست کم یک ساعت بماند تا احتمال این سانحه کم گردد و این موضوع به نحو دستورالعمل درآمد.

آن موقع خودم رفتم بیمارستان و چک کردم، به وی کاغذ و قلم دادم، تا حدی علایم برگشت خوبی داشت.

برگشت علیرضا به زندگی معجزه‌آمیز بود

تسنیم: علیرضا آن‌طور که خودش و اطرافیان خودش می‌گویند تمام حافظه‌اش را از دست داده، آن موقع هم اینطور بود؟

تمام دغدغه ما این بود که اگر قرار هست به حیات برگردد با دست کم ضایعات جسمی برگردد. زیرا کم بودن اکسیژن در او ایجاد شده بود و برای خود ما تا حد بسیاری معجزه‌آمیز بود. خیلی استرس داشتیم که هرگز زندگی نباتی داشته باشد و منحصرا نفس بکشد که الحمدلله آن طور نشد و منحصرا مقداری دچار بی‌حسی سمت چپ بدن بود. ضایعات عصبی طبق معمول رو به بهبود می باشند.

تسنیم: آیا این امکان وجود دارد که ضایعه مغزی متاثر از این سانحه بدتر گردد؟

باید زیرنظر نورولوژیست‌های پزشکی قانونی ارزیابی گردد اما به هر حال طبق معمول رو به بهبود می باشند الا اینکه ضایعه دیگری این علایم را تشدید کند. تسنیم: همبندی‌های علیرضا می‌گویند او مدت‌ها پیش از اجرای حکم اعدام ورزش می‌کرده تا عضلات گردنش را قوی‌تر کند.

از طرف دیگر اینچنین گفته شده که اشخاص سنگین‌وزن زودتر دچار مرگ می‌شوند (در جریان اعدام با طناب دار)؛ این ادعاها تا چه اندازه پذیرفتنی هست؟یکی از روش‌های سلب حیات «دار زدن» هست و شاید در خیلی از روش‌ها نتوان مرگ حتمی را اعلام نمود. از طرف دیگر اینچنین گفته شده که اشخاص سنگین‌وزن زودتر دچار مرگ می‌شوند (در جریان اعدام با طناب دار)؛ این ادعاها تا چه اندازه پذیرفتنی هست؟

اما در این روش چون فشار بیشتری به مجاری عصبی و تنفسی و عضلات وارد می‌شود، امکان دارد به علت شوک وقفه‌ای که ایجاد گردد خیلی سریع‌تر مرگ کند. شاید به علت شوک وقفه‌ای نه دچار شکستگی گردد، نه خفگی و در چند ثانیه به علت شوک مرگ کند. نمی‌توان یک قانون خاص در مورد همه اشخاص اعلام نمود. اینچنین نیست که با ورزش و قوی کردن عضلات گردن بتوان مقاومت را بالا برد. وزن علیرضا هم قطعا بالای ۶۰ کیلو بود و نمی‌توانست آنقدر مقاومت کند. البته علیرضا هم بر طبق چیزی که ثبت شده هست، ۱۸ دقیقه بالای دار بود.

تجربه‌ به من نشان داده که طبق معمول در ۵ دقیقه پس از اجرای حکم، فرد مرگ می‌کند. ما نیز حدود ۱۵ دقیقه برای قطعیت در انتظار می‌مانیم و بعد معاینه می‌کنیم که در معاینه هم علایم مرگ را داشت. پس از ورود به زندان بجنورد بود که فهمیدیم، وضع جسمی علیرضا خیلی بدتر از چیزی بود که فکرش را می‌کردیم، از نظر ظاهری دست چپش از همان ابتدا تقریبا از کار افتاده هست.

به دشواری تکلم می‌کند و قدم‌هایش را کوتاه و پراسترس برمی‌دارد. با بیم و دزدکی به دیگران نگاه می‌کند و اهتمام می‌کند چشمانش را طولانی روی چشم کسی نگه ندارد. جلال، وکیل بند که گویا یکی از انگشت شمار و صمیمی‌ترین دوستان علیرضا در زندان هست، وی را پس از بردن به آرایشگاه و استحمام، به مددکار می‌سپارد و علیرضا به اتاق گفت و گو می‌آید؛ از همان قدم‌های سنگین و کوتاهش مشخص گردید که چه کار دشواری هست گفت‌وگو با او.

سلام و احوال‌پرسی و جواب‌هایی که با خنده می‌داد امیدوارمان کرد اما هرچه زمان می‌گذشت، پاسخ‌های کوتاه علیرضا روی پاشنه دو کلمه می‌چرخید؛ نمی‌دانم، یادم نیست.

علیرضا آنطور که خودش، دوستش، مددکار و مسئولین زندان می‌گویند بخش بسیاری از حافظه‌اش را از دست داده هست و تقریبا چیزی یادش نمی‌آید؛ حتی زندگی پیش از اعدام را.

مسئول زندان می‌گوید پس از اینکه علیرضا از اعدام رهایی یافت، نگرانی پزشکان از این  بود که هرگز علیرضا به علت لطمه‌های مغزی و نرسیدن اکسیژن دچار زندگی نباتی گردد؛ اینچنین نشد اما فراموشی از یک سو و لمس شدن یک دست و مشکلات دیگر جسمی، باعث شده که علیرضا عملاً به یک جسم متحرکی تبدیل گردد که اگر بقیه زندانی های به فکر رتق‌وفتق امورش من جمله پاکیزگی و اصلاح و حتی غذاخوردنش نباشند، کاری از دست خودش بر نمی‌آید.

بنایی.

+ علیرضا پیش از بازداشت چه کار می‌کردی؟

تهران کار می‌کردم. بله، پیشینه مواد مخدر.

+ وقتی دستگیر گردیدی سابقه‌دار بودی؟

آخرین بار هم در زاهدان به علت قاچاق دستگیر گردیدم. گرد.

+چه موادی داشتی؟

یادم نمیاد کار دیگه‌ای هم می‌کردم یا نه.

+فروشنده مواد هم بودی؟

 رفتم دیگه. به علت پول.

+پیش از مواد مخدر چه کار می‌کردی؟

بنایی

+به چه سبب رفتی سراغ مواد مخدر؟

پول بنایی کم بود. +اینجا که ساخت‌وساز خوبه. به چه سبب موادمخدر؟خوب هم باشه دیگه یادم نیست به چه سبب رفتم سراغ مواد.

+داشتم ولی دستگیر گردیدم دیگه. به چه سبب موادمخدر؟

یادم نیست.

+از بازداشت بیم نداشتی؟

دو دختر دوقلو به نام‌های مهسا و مهدیه و یک پسر به نام مهدی.

+پول مواد مخدر خیلی زیادتر بود؟ با پول فروش موادمخدر چه کار می‌کردی؟

آره ولی نمیدونم باهاش چه کار می‌کردم

+معتاد بودی؟

نه، ولی بعضی وقت‌ها تریاک استفاده می‌کردم

+همسرت هم معتاد بود؟

هیچی یادم نمیادنه.

+ چند سالت بود؟

هیچ خواسته‌ای ندارم.

+چند بچه داری؟

منحصرا می‌خوام آزاد بشمبله.

+ از اعدام چیزی به علت داری؟

میرم کاشی‌کاری. هیچی یادم نمیاد

+از قبل اعدام؟

بنایی.

+ الان، ۴ سال پس از اعدام و برگشت به زندگی، چه خواسته شده داری؟

کشاورزینه یادم هست. منحصرا می‌خوام آزاد بشم

+میگن منحصرا عروسیت رو به علت داری؟

هیچی.

+همسرت میاد ملاقات؟

نه

+چه کار می‌کنی تو زندان؟

هیچی

+ بیرون زندان؟

۲۰ ساله. در این سال‌ها ندیدمش. کشاورزی

+ الان کاشی‌کاری بلدی؟ یادت نرفته؟

نمیدونم چه کار می‌کنهبا چند زندانی. بلدم

+اینجا کلاسی آموزشگاهی کارگاهی نمیری؟

ک» رفیقم. نمیدونم جرمش چیه.

+دوست داری بچه‌هایت را نگاه کنی؟

دوست دارم

+پسرت چند سالشه؟

۲۰ نمیدونم. یادم نیست ولی خواب می‌بینم. نمیدونم چه کار می‌کنه

+کسی ملاقاتت میاد؟

هیچ‌کس

+تو زندان با کی رفیق هستی؟

از قبل یادم بود. از بابام یاد گرفتم. ارتباط نگرفتم باهاشون.

+ناهار چی خوردی؟

یادم هست با خانواده‌م آبعلی بودیم.

+اینجا کاراتو کی انجام میده؟

بجنورد دستگیر گردیدم.

+خواب می‌بینی؟

بله

+چه خوابی؟

+خب در نهایت باید یک فکری برای اون پرونده کرد. هرچی لازم دارا باشم میخرم ولی نمیدونم چی.

+کاشی‌کاری رو از کجا یاد گرفتی؟

هرچی خانواده‌م بخوان برایشان می‌خرم. هیچ چیزی یادم نمیاد.

+پدر و مادرت، برادرات ملاقات میان؟

نه

+پدرومادرت زنده هستن؟

از بعدشم چیزی یادم نمیاد. آبعلی. اونجا زندگی می‌کردیم شغل پدرهم بنایی بود. اونجا بنایی می‌کرد. کارگر هستن.

+پرونده سرقتت رو یادت میاد؟

نه

+شاکی داری؟

یکیشون چاه‌کن هست و بقیه رو اصلا یادم نمیادهیچی.

+ همشو خرج کردم.

یه کاری میکنم رضایت بده

+چه کار می‌کنی؟

التماسش می‌کنم

+میگن راننده تاکسی و زنش رو بدجور زدی!

یادم نمیاد

+از اینجا بری بیرون میخوای چه کار کنی؟

کاشی کاری

+با پولش؟

میرم روستای خودمون. خیلی وقته نرفتم. اگه آزاد بشم میرم سراغ کاشی‌کاریهیچی.

+دخترات چند سالشونه؟

نه هیچی.

+روز اجرای حکم اعدامت رو یادت هست؟

با دوستام می‌گیم و می‌خندیم. مشکلی مالی داشتم، مستأجر بودم.

+کودکی کجا بودی؟

۳ تا بچه داشتم. چیزی یادم نمیاد. ولی خیلی سخت بود.

+برادرانت چه کاره هستن؟

چون نمی‌خواستم اعدامم را نگاه کنند. یکیشون چاه‌کن هست و بقیه رو اصلا یادم نمیاد

+چه قدر از مواد درآمد داشتی؟

+شاید اونها دوست داشتند تو را برای آخرین  بار نگاه کنند. خواسته‌ای نداشتم.

+چطوری وارد فروش موادمخدر گردیدی؟

توسط یکی از دوستام به نام «نقطه» وارد فروش موادمخدر گردیدم

+نقطه؟ نام مستعار بود؟

نه نام اصلیش بود

+وقتی تو سردخونه به هوش رسیدی رو یادت هست؟

نه هیچی یادم نمیاد

+از زندان آزاد بشی کجا میری؟

نمی‌خواستم اعدام بشم ولی می‌دونستم که اعدامم می‌کنن. حشیش می‌کشم اگه باشه.

+خانوادت اونجا هستن؟

تو زندان نیستبله.

+مرخصی که میری چه کار می‌کنی؟

دیگه نه. مرگ حق ماست. اگه آزاد بشم میرم سراغ کاشی‌کاری

+خاطره‌ای برای گفتن داری؟

نه دیگه نمیرم؛ دیگه به هیچ عنوان نمیرم سراغ مواد.

+تو زندان چه کار می‌کنی؟ بازی، ورزش؟

منحصرا میخوام بدونم کی آزاد می‌شم. دوست دارم عید بچه‌هایم را نگاه کنم.

+به چه سبب کنار بنایی، رفتی سراغ مواد؟

چون اومدم زندان. ۳ پس از گفت‌وگو با علیرضا و دکتر صدقی، سراغ همسر علیرضا رفتیم تا در مورد سختی‌هایی که در زندگی با علیرضا بویژه پس از اعدام و زنده‌شدن دو مرتبه او متحمل شده گفت‌وگو کنیم اما او علی‌رغم وعده‌ متعددی که برای گفت و گو داد، درنهایت از این کار اجتناب کرد.

+از چوبه دار چیزی به علت داری؟ سخت بود اعدام؟

همسر علیرضا در این دو روز اصلا و ابدا حاضر به گفت و گو نشد؛ تلفنی موافقت می‌کرد ولی در محلی که خودش برای گفت و گو اعلام کرده بود حاضر نمی‌شد؛ یک بار مخالفت مسئولین زندان را دستاویز می‌کرد اما مسئولین زندان می‌گفتند انجام گفت و گو را تماما به اختیار خودش گذاشته‌ایم. دیگربار درخواست طلاق از علیرضا برای معاف شدن پسرش را عنوان نمود که شاید این گفت و گو دردسری برایشان درست کند.

+خانواده‌ت بودن؟

نه

+چرا؟

شاید او هم از زندگی با علیرضا خسته گردیده بود و می‌خواست با درخواست طلاق و معاف کردن پسرش از خدمت سربازی، آرامشی حداقلی به زندگی خود و دخترهای دوقلویش بازگرداند.

+

که چی بشه وقتی قراره اعدام بشم؟

+می‌دونستن میخوای اعدام بشی؟

+آخرین خواسته‌ات چی بود؟

+درخواست مجال دو مرتبه نداشتی؟

+درخواست ها کردی اعدامت نکنن و ببخشن؟

اظهار کردم ببخشید، نبخشیدن

+الان خرسندی که زنده‌ای؟

+فکر می‌کنی خدا خیلی دوستت داشته؟

+سیگار می‌کشی؟

+تو زندان هم می‌کشی؟

تو زندان نیست

+دوست داری بری خونه؟

آره

+الان پچه‌هاتو نگاه کنی می‌شناسی؟

بله

+چقدر سواد داری؟

دوم خستین

+بعدش رفتی سرکار؟

+چند ساله حبسی؟

۱۰ سال

+الان تو چه سالی هستیم؟

نمیدونم

+پس از کجا میدونی ۱۰ ساله زندانی؟

بقیه میگن

+از مرگ می‌ترسی؟

+الان که بچه‌هات بزرگتر شدن و هزینه‌هاشون زیادتر شده اگر بری بنایی و مشکل مالی دارا باشی باز میری سراغ موادمخدر؟

+می‌ترسی یا از مواد بدت میاد؟

بدم میاد

+چون از مرگ می‌ترسی خلاف نمیکنی؟

سوالی داری؟

بچه‌هایت از دستت دلخور هستن؟

همسر علیرضا فراری از گفت و گو!

به هر حال علیرضا آن‌چیزی که می‌خواستیم و می‌خواست را به یاد نمی‌آورد؛ شاید آزادی او بتواند زبان وی را باز کند!

یکی از مددکاران زندان را که اکنون در مجموعه‌ای دیگر مشغول هست پیدا نمودیم و در مورد علیرضا گفت وگو کردیم، حرف‌های او هم مؤید این بود که علیرضا شرایط خوبی ندارد و قدرت کنترل خود را ندارد، با کسی گفت وگو نمی‌کند و چیزی بسیاری در حافظه‌اش باقی نمانده که روایت کند؛ حافظه علیرضا گویی در زبان دیگران هم ذخیره شده هست؛ شب عروسی، ازدواج،‌ دخترهای دوقلو، بنایی، بی‌پولی، زندان و دیگر هیچ!

گفت‌وگو/ ابوتراب فرخی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88239

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.