تاریخ ارسال : ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اعتراض جمعی از اصحاب رسانه مازندران به برگزاری همایش روز خبرنگار

 جمعی از اهالی رسانه مازندران با ارسال نامه اعتراض خود را نسبت به برگزاری همایش روز خبرنگاران در این استان را اعلام نمودند.

به گزارش شلمچه نیوز، متن این نامه را می خوانید:
درهفته اخیر شاهد دو همایش تجلیل از خبرنگاران ، روزنامه نگاران و اهالی رسانه استان مازندران ،  در شهرستان های آمل و چالوس بودیم که  با حضور مدیران کشوری ،استانی و شهرستانی برگزار گردید !
ضمن اینکه بعنوان فعالین سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و هنری استان مازندران ، از تمامی دست اندرکاران این دو همایش تشکر و به نوبه خود برای چندمین بار ، مجدد ، روز خبرنگار و هفته خبر و رسانه را به همه جامعه مطبوعاتی و رسانه ی ای تبریک عرض می نماییم، مسئله ای مهم ، ذهن مارا مخدوش و درگیر پرسش های فراوانی نموده است که امیدواریم از طرف یکی از مسئولان برگزار کننده ، پاسخی ارائه ، تا ضمن تنویر افکار عمومی شهروندی مازندران ، ابهامات موجود رفع گردد!!
پس از درج خبر این همایش های تجلیل از خبرنگاران مازندرانی و چالوسی  که خیلی شُسته و رُفته بر روی خروجی برخی رسانه ها و کانال های تلگرامی و شبکه های اجتماعی قرار گرفت و انتشار تصاویری از آن ، عدم حضور آقای «محمدصفرلفوتی» تنها روزنامه نگار آزاد مستقر در استان مازندران و شهرستان چالوس ،  با دودهه سابقه فعالیت رسانه ای در سطح کشوری و محلی  ، توجهمان را به خود جلب نمود !
در همایش اخیر که روز پنجشنبه ۲۱ مردادماه جاری توسط فرمانداری و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی ارگان ها و نهاد های دولتی شهرستان چالوس، با حضور مدیرکل محترم مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد ارسلامی، نائب رئیس محترم فراکسیون مطبوعات،رسانه ملی و پایگاه های خبری مجلس شورای اسلامی ، رئیس محترم خانه مطبوعات استان مازندران و تعدادی از مسئولان شهرستانی برگزار شد، اکثر خبرنگاران محلی حضور داشتند؛ ولی عدم دعوت از این روزنامه نگارآزاد که سالهاست با زحمات بی منت خود ، در کنار دیگر خبرنگاران شاغل در مطبوعات و رسانه ها، نقش بسزایی در جهت رساندن صدای شهروندان شریف  داشته است ، تعجب همگان را برانگیخت!
دلایل متعددی را می توان برای دعوت نکردن از تنها روزنامه نگار آزاد مستقر در استان مازندران ، برشمرد که از ذکر آنها به دلیل طولانی شدن مطلب خودداری می کنیم ، اما جای چندین سوال کلیدی از استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و به تبع  آن رئیس جمهور محترم باقی است: البته نخست باید دید که چه شخص  یا اشخاص و یا شاید هم سازمان و نهادی اعلام نمود که از ایشان  نباید دعوت شود؟! آیا مدیران خانه مطبوعات مازندران و اعضای هیئت مدیره آن ، مسئولیت دعوت و برگزاری را برعهده داشته اند و گزینشی عمل کردند ؟! و یا اگر با هماهنگی مسئولین کشوری حاضر در همایش و  یا مدیران استانی، اقدام به برگزاری چنین همایش هایی شده ، حداقل نبایست  یگانه روزنامه نگار آزاد و برجسته دودهه روزنامه نگاری استان مازندران،  هم ، دعوت رسمی می شد ؟!
آیا اداره  کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و اداره شهرستان چالوس ؛ خبرنگاران ، روزنامه نگاران و اهالی رسانه را به خودی و غیر خودی تقسیم نموده اند؟! آیا استانداری مازندران و فرمانداری چالوس و اداره ارشاد و دیگر ارگان های متولی و دست اندرکار برگزاری این همایش ها، برنامه حذف روزنامه نگاران منتقد را کلید  زده اند؟! آیا اصولا سیاست حذفی و تفکر خودی و غیر خودی  و عدم دعوت از روزنامه نگار آزاد، با سابقه و  منتقد استان ، قرار است از این به بعد هم ادامه داشته باشد؟؟!!
آیا شعار واقعی دولت تدبیر و امید مبنی بر اعتدال و پذیرش نقد این بود که روزنامه نگاران آزاد و یا  منتقد را در چنین برنامه های مهمی حذف کنند؟
 آیا حذف روزنامه نگاران آزاد، کلید راهگشا و راه حل اصلی مشکلات است؟  و یا با اینگونه حذف کردن ها ،  فضای نقد در جامعه بسته می شود و  جسارت و جرات روزنامه نگاران آزاد را برای نقدهای موشکافانه تر بیشتر و فضای خبری  را ملتهب تر و البته نقادانه تر می کند؟!
آیا صرف اینکه یک روزنامه نگار، سایت و رسانه منتقد است، دشمن شما است و باید با موضع دفاعی و گارد بسته با آنها برخورد کنید و یا اینکه آغوش خود را به روی انتقادات آنها باز بگذارید تا صدای مردم به گوش شما برسد؟
گرچه به نظرمی رسد فشارهای سیاسی دوران پسا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای حذف تنها  روزنامه نگار آزاد مستقر در استان مازندران وجود دارد ، اما باید گفت که در طی ۲۰ سال فعالیت رسانه ای این روزنامه نگار آزاد، همگان شاهد هستیم که اساس کاری وی  بر نقد منصفانه – نه سیاه نمایی و تخریب است و در جریان انتشار اخباری  نظیر استخدامی های بلاتکلیف بعضی ادارات ، آتش سوزی جنگل،آزاد سازی سواحل ، انتقاد از وضعیت اسفناک محیط زیست و تخریب منابع طبیعی و رودخانه ها و دریای مازندران ، انتقاد از وضعیت مسکن ، بیکاری ، اعتیاد، فقر و فحشا؟،تکدی گری ، انتقاد از عملکرد فرمانداری ها وشهرداری ها و  وضعیت نابسمان پروژه های شهری، انتقاد از وضعیت فرهنگی و  عدم پاسخگویی مسئولین و چندین و چند مقوله دیگر در سطح رسانه های ملی و گاه فراملی که همگی این گزارش ها مصداق واقعی امر به معروف و نهی از منکر و درد واقعی مردم است ،علی رغم بی مهری مسئولان به وی،  آنها را منعکس و حاضر است انگ سیاه نمایی، تخریب، شانتاژ و هر واژه نامأنوسی را به خود تقبل کند ، اما گره ای از کار مردم باز شود؛متاسفانه  بر اساس آنالیز خروجی بسیاری از سایت ها و خبرگزاری های محلی ، ظاهراً مدیران و دولتی های استان مازندران دوست دارند اخبارهایی را بر روی سایت ها و در جرائد مکتوب ببینند و بخوانند  که منعکس کننده تمجید از عملکرد آنها، و به قول فضای رسانه “خبر سفید و منفعل” باشد و از اینکه یک روزنامه نگار آزاد به منشور جهانی مطبوعات و رسالت عظیم و مقدم قلم ، پایبند است و  به جای تعریف، که هر کسی می تواند آن را انجام دهد ، از آنها ، دلسوزانه انتقاد می کند ، بعضاً به خشم می آیند و فضای نقد دربین مدیران استانی و شهرستانی به خوبی جا نیافتاده و این تفکردر بین آنهاحاکم است هرکسی انتقادی دارد دشمن آنانست و سعی میکنند با اهرم های امنیتی و یا تهدید و برخورد و استفاده ازرانت قدرت ، اهالی واقعی رسانه را سرکوب نمایند و دلیل آنان نسبت به حذف تنها روزنامه نگار آزاد مستقردراستان مازندران در برنامه تجلیل از خبرنگاران شده است!
متاسفانه دیدگاه حذف روزنامه نگاران آزاد ، منتقد ، مستقل و واقع بین ؛ در برهه ای که مردم تشنه واقعیت ها هستند، حربه ای جدید برای خاموش کردن موتوراطلاع رسانی شفاف و واقع بینانه گردیده ، گرچه این ، آفت جدیدی در حوزه اطلاع رسانی نیست ، اما استارت  این رویه در استان مازندران ، میتواند درآینده ، بازخوردها و تبعات وخیمی داشته باشد.
در صورت وجود پاسخ و ارائه توضیحات از سوی استانداری ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، فرمانداری ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  شهرستان ، خانه مطبوعات استان ، انجمن صنفی خبرنگاران غرب مازندران  و یا هر شخص و نهاد دیگری که باعث رخ دادن چنین اتفاق تأمل برانگیزی شده ، آن را به فال نیک می گیریم چون بعید است که چنین تنگ نظری هایی مستقیما از سوی مجموعه استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفته باشد و بدون شک افرادی کینه توز و حسد ورز که مشخص است منافع شخصی خود را بر منافع عمومی و توسعه منطقه و همدلی و همزبانی ترجیح می دهند،  در پشت پرده برنامه  حذف و نامهربانی و کم مهری انجام گرفته ، حضور دارند!!! امیدواریم مسئولین به جای اینکه توپ اشتباهات  را درزمین یکدیگربیاندازند،سهم  خودتقصیرها را گردن گرفته ، ضمن عذرخواهی و دلجوئی ، ازاین پس سعی نمایند بعنوان مدیر و ناظر اصلی نسبت به سهل انگاری های اینچنینی تذکرداده و یا از ابزار مدیریتی خود برای رفع مشکل بهره مندشوند.در غیر این صورت و عدم پاسخگوئی ، جواب تمامی این سوالات و البته چندین سوال دیگر که به دلیل برخی مسایل طرح آنها امکان پذیر نیست را بر عهده افکار عمومی و مردم فکور و فهیم  استان مازندران واگذار می کنیم ، چرا که قضاوت کننده اصلی عملکرد رسانه ها ، خبرنگاران و روزنامه نگاران و  همچنین مسئولین ، فقط مردم هستند.
والسلام علی اتبع الهدی
جمعی از فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری استان مازندران

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=22595

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.