تاریخ ارسال : ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۲۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اعتماد به مجریان جوان، حلقه مفقوده صدا و سیمای مازندران

 تجربه نشان داده که واگذاری بسیاری از امور به جوانان می تواند ضمن رویکرد آینده نگری ، اعتماد به نفس را به جوانان تزریق نماید که این مهم در موضوع برنامه های صدای و سیمای مازندران نیز صدق می کند. در حالی که حضرت امام خمینی (ره) در فرمایشات گهربارشان از رسانه ملی به عنوان یک دانشگاه انسان ساز یاد کرده اند اما متأسفانه سیاست های غلط مسئولین ما در این حوزه باعث کاهش چشمگیر مخاطبین از برنامه های رسانه ملی و سوق بسیاری از خانواده های به کانال های ماهواره ای شده ، به طوری که امروزه طبق امار بالای ۷۰ درصد مردم از کانال های ماهواره ای استفاده می کنند و این موضوع خطر تهاجم فرهنگی را در کشورمان افزایش داده است.

به گزارش شلمچه نیوز از مازندران، نظر به این مقدمه ضعف رسانه ملی در استان مازندران بسیار مشهود است ؛ حضور مجریان تکراری در برنامه های کلیشه ای با محتویات یکنواخت که تنها تفاوت آنها را می توان در نامشان جستجو کرد باعث گردیده تا خانواده های مازندرانی رغبت بسیار اندکی برای استفاده از برنامه های این رسانه در استان داشته باشند.

در حالی که روند پیشرفت جامعه به صورتی پیش می رود که در عصر ارتباطات ، برنامه های مختلف رسانه ملی در کشورمان با اقصی نقاط جهان قابل قیاس است ، براحتی می توان تفاوت آشکار کیفی برنامه های صدا و سیمای مازندران را با دیگر برنامه های رسانه ملی مورد مقایسه قرار داد.

تجربه نشان داده که واگذاری بسیاری از امور به جوانان می تواند ضمن رویکرد آینده نگری ، اعتماد به نفس را به جوانان تزریق نماید که این مهم در موضوع برنامه های صدای و سیمای مازندران نیز صدق می کند.

در حالی که بسیاری از مجریان جوان مازندرانی که حتی در مراحل گزینشی این سازمان در استان نیز مهر تأئید دریافت کرده اند صرفاً به دلیل برخی از روابط خاص در خارج از گود نشسته و متأسفانه چهره تکراری مجریان صدا و سیما ، مردم مازندران را در پای جعبه ی جادویی به ستوه آورده است چرا که اگر نگاهی به این برنامه ها بیاندازیم هیچگونه محتوای قابل اتکایی برای خانواده ها وجود ندارد و مصاحبه های تکراری / سخنان تکراری و کلیشه ای کل برنامه های تولیدی این رسانه را در مازندران تشکیل می دهد.

این تحلیل در حالی مطرح است که استان مازندران از مجریان توانمند و جوانی همچون مجتبی ابراهیم زاده سود می برد که به دلیل بی توجهی مسئولین صدا و سیما، بسیاری از استان های دیگر از توانمندی های وی در برنامه های خود بهره و زمینه را برای جذب بیشتر مخاطب هایشان فراهم کرده اند .

وی که از سال ۱۳۸۵ کار خود را به صورت آکادمیک در تهران آغاز و سبک جدید تلفیقی رسمی و شومنی را ابداع کرده است توانسته در برنامه های اجرایی اش مخاطبین بسیاری را به سمت خود بکشاند ؛ آغاز به کار رسمی وی از شهرستان بابل بوده و توانسته با طی کردن مراحل پیشرفت مجری بزرگترین جشنواره های ملی همچون بهارنارنج / یادواره های شهدا و حتی انجمن تشکل های دانشجویی باشد .

ابراهیم زاده ، این مجری جوان و آینده دار مازندرانی از تجربه مجری گری در نشست جامعه پزشکان کشور با مجمع تشخیص مصلحت نظام سود می برد که این امر نشانگر اعتماد به نفس بالای وی در زمینه مجری گری است .

روند رو به رشد این مجری جوان استان باعث گردید تا نگاههای استان های بزرگ کشورمان همچون شیراز / اصفهان و … به وی معطوف باشد و اینک نیز خبرها حاکی از ان است که وی سه سال متوالی مجری جشنواره بزرگ شهر ایده آل در کیش بوده و توانسته برنامه های این جشنواره را با حضور شهرداران کل کشور و مدیران شهری به خوبی اجرا نماید .

بیان توانمندی های این مجری ارزشی مازندران در حالی  به رشته تحریر در آمده که متأسفانه به دلیل برخی از نگاه های جزیره ای از وجود وی در برنامه های استانی استفاده نمی شود و مسئولین ما از مجریان درجه چندم دیگر استان ها برای برنامه های خود استفاده می کنند که حاصل آن از دست رفتن بسیاری از مخاطبین بوده است .

براستی در حالی که در استان ما مجریان جوان و توانمندی همچون مجتبی ابراهیم زاده حضور دارند ، انگیزه مسئولین رسانه ملی مازندران  در استفاده از مجریان تکراری در همه برنامه ها چه می تواند باشد؟

آیا مسئولین صدا و سیما برای آینده این رسانه در استان برنامه ریزی کرده اند ؟ آیا بحث پشتوانه سازی در زمینه مجری گری در این رسانه اجرا و تببین می شود؟

نظر به این که سطح برنامه سازی رسانه ملی در مازندران با افول بسیاری همراه است انتظار و منطق حکم می کند که دست اندرکاران صدا و سیمای استان نسبت به حُسن اعتماد به مجریان توانمندی و جوانی همچون مجتبی ابراهیم زاده و دیگر مجریان این دیار جدیت بیشتری به خرج دهند.

باید توجه داشت که نسل جوان امروز ما نیاز به ادبیات جدید در برنامه های رسانه ای دارد و استفاده از مجریان جوان که با آخرین اطلاعات روز جامعه و ادبیات جوان پسند مزین هستند می تواند به خاستگاه اجتماعی بسیاری از جوانان و خانواده ها جامه عمل پوشانده و روح جدیدی در کالبد این رسانه بدمد.

صدای مازندران این دیدگاه را تنها بر اساس مصالح جامعه کلی گویی کرده و هیچگاه زحمات دست اندرکاران صدا و سیمای مازندران را زیرسوأل نمی برد اما اعتقاد بر این است که برای تقویت برنامه های این رسانه نیاز به پوست اندازی در بسیاری از ارکان من جمله مجریان این رسانه در استان احساس می شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=34680

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.