تاریخ ارسال : ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اعضای هیئت داوران جشنواره فجر ۳۶ معرفی گردیدند

اعضای هیئت داوران جشنواره فجر 36 معرفی شدندبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ارتباطات عمومی جشنواره فیلم فجر؛ با حکم «ابراهیم داروغه‌زاده» دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، «بهرام بدخشانی» (مدیر فیلمبرداری)، «کمال تبریزی» (کارگردان)، دکتر «حسن خجسته» (استاد دانشگاه)، «خسرو دهقان» (منتقد)، «رسول صدرعاملی» (کارگردان)، «فرشته طائرپور» (تهیه‌کننده) و «محمدرضا فروتن» (بازیگر) آثار بخش مسابقه سینمای ایران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر را داوری خواهند کرد.

**بهرام بدخشانی مدیرفیلمبرداری ۵۹ ساله متولد تهران، فارغ‌التحصیل مدرسه عالی تلویزیون و سینما است. او آثار شاخص سینمای ایران من جمله «هیوا»، «مرد بارانی»، «دایره»، «من ترانه ۱۵ سال دارم»، «بمانی»، «دوئل»، «تقاطع»، «راه آبی ابریشم»، «وارونگی» و «نگار» را در کارنامه خود دارد و علاوه بر مکررا نامزدی در جشنواره فجر و جشن سینما، در دوره یازدهم جشنواره برای فیلم «سایه‌های هجوم» پیروز دیپلم افتخار گردید و در سه دوره سیمرغ بلورین گرفت: در دوره هفدهم برای فیلم «هیوا»، در دوره بیست و دوم برای فیلم «دوئل» و در دوره بیست‌ونهم برای فیلم «راه آبی ابریشم» در بخش بین‌الملل. او از اعضای کلیدی هیئت مدیره انجمن فیلمبرداران سینمای ایران بوده و تجربه داوری در جشنواره‌های متفاوت را در کارنامه دارد.

**کمال تبریزی کارگردان ۵۸ ساله متولد تهران، دانش‌آموخته رشته سینما و تلویزیون از دانشگاه هنر است. تبریزی فعالیت سینمایی را از سال ۵۸ با سینمای آزاد شروع کرد و سه سال مسئول بخش تعلیم مرکز اسلامی تعلیم فیلم‌سازی بود. او ابتدا در چند فیلم مثل «توهم» و «آوای غیب» مدیر فیلمبرداری بود و به عنوان مجری طرح و مشاور ابراهیم حاتمی‌کیا در نخستین فیلمش «هویت» حاضر بود. تبریزی نخستین بار با «عبور» در سال ۱۳۶۷ کارگردانی در عرصه سینمای دفاع مقدس را تجربه نمود. مهم‌ترین فیلم او در این ژانر، کمدیِ جنگیِ موفقِ «لیلی با من است» است و «در مسلخ عشق»، «کودک قهرمان»، «مهر مادری»، «شیدا»، «فرش باد»، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «از رئیس‌جمهور پاداش نگیرید»، «دونده زمین»، «خیابان‌های آرام»، «طعم شیرین خیال»، «امکان مینا» و «خودسر» از دیگر آثار سینمایی اوست. تبریزی چند فیلم پرفروش مثل «لیلی با من است»، «مارمولک»، «همیشه پای یک زن در میان است» و «طبقه حساس» را در کارنامه دارد و من جمله سینماگران موفق در ادوار جشنواره فیلم فجر است. او در کنار فعالیت مستمر فیلمسازی در سینما، چندین سریال با اهمیت تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی را نیز ساخته است. تبریزی عضویت در هیئت داوران چندین جشنواره سینمایی را در کارنامه دارد.

**حسن خجسته استاد دانشگاه و کارشناس ۶۵ ساله متولد مشهد، دارای دکترای مدیریت استرات‍ژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی است. وی لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مردم شناسی از دانشگاه تهران دارد. حسن خجسته از سال ۱۳۷۰ به جمع رادیو ملحق شد. او معاون صدای جمهوری اسلامی ایران به مدت ۱۶ سال بوده و در سال ۸۶ به عنوان نایب رییس اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا- اقیانوسیه (ABU) برگزیده گردید. او ده‌ها کتاب و مقاله در راستای رادیو ترجمه و تالیف کرده‌ و مدیریت شبکه استانی رادیو تهران و رادیو پیام،‌ ریاست سمینار بین المللی دین و رسانه در سال ۲۰۰۶،‌ ریاست ۹ دوره جشنواره بین‌المللی رادیو را در کارنامه دارد. او همچنین‌ عضو هیئت امنای بنیاد سینمایی فارابی بوده و حالا عضو هیئت امنای مدرسه ملی سینمای ایران است. خجسته سال کنونی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره سی و ششم نیز بوده است.

**خسرو دهقان منتقد، کارشناس و استاد دانشگاه ۷۰ ساله متولد شیراز، دانش‌آموخته‌ رشته حسابداری صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد است. او از اواخر دهه ۴۰ فعالیت نوشتاری در حوزه سینما را شروع نمود و در مورد نگارش، ترجمه، نقد و تعلیم سینما از پیشینه بسیاری بهره مند است. دهقان به عنوان فیلمنامه‌نویس و یا مشاور کارگردان نیز فعالیت سینمایی داشته‌ است. نگارش فیلمنامه «رنو تهران ۲۹»(سیامک شایقی)، مشارکت در بازنویسی فیلمنامه «پاییزان» (رسول صدرعاملی) و فعالیت به عنوان مشاور کارگردان در فیلم‌های خاکستر سبز، شرم، صبح روز بعد و سریال «درپناه تو» را در کارنامه دارد. من جمله فعالیت‌های دهقان می‌توان به عضویت در شورای مرکزی محور فیلمنامه‌نویسان و هیئت موسس انجمن منتقدان خانه سینما و ریاست این انجمن، نویسنده نشریات تخصصی سینما، تعلیم در جایگاه ها فرهنگی‌ ـ هنری و دانشگاهی مثل باغ فردوس، حوزه هنری، دانشکده سوره و دانشکده صداوسیما اشاره نمود. دهقان که داوری در جشنواره‌های متفاوت را در کارنامه دارد و سال کنونی به عنوان دبیر پاداش کتاب سال سینما نیز فعالیت داشته، از اعضای فعلی شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران است.

**رسول صدرعاملی کارگردان و تهیه‌کننده ۶۳ ساله متولد اصفهان و دانش‌آموخته‌ کارشناسی جامعه‌شناسی است. در کارنامه کاری این سینماگر، کارگردانی، تهیه‌کنندگی، فیلمنامه‌نویسی، روزنامه‌نگاری و علاوه بر این داوری چندین جشنواره داخلی و بیگانه به چشم می‌خورد. صدرعاملی ساخت ۱۴ فیلم بلند سینمایی را در کارنامه دارد و با ساخت آثار پرمخاطبی چون «گل‌های داودی» و «من ترانه ۱۵ سال دارم» از سینماگران جریان‌ساز سه دهه سینمای بعد از انقلاب به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده به شمار می‌رود و جوایز متعددی را از جشنواره فیلم فجر و دیگر جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی اکتساب کرده است. گل‌های داودی، پاییزان، قربانی، سمفونی تهران، دختری با کفش‌های کتانی، من، ترانه ۱۵سال دارم، شب گذشته باباتو نگاه کردم آیدا، شب ، هر شب تنهایی، زندگی با چشم های بسته، منتظر معجزه و سال دوم دانشکده من از آثار سینمایی این کارگردان است. صدرعاملی علاوه بر این در راستای سینمای مستند «فتح بستان» را در ابتدای دوران دفاع مقدس ساخته است و مستند فوت «پدرام تجریشی» نیز من جمله اقدامات اوست که فیلم سینمایی «می‌خواهم زنده‌ بمانم» طبق آن ساخته گردید. صدرعاملی علاوه بر این تهیه‌کننده مستند «پیاده‌روهای واراژدین» و مستندهای متعددی در راستای جنگ و آسیب‌های اجتماعی بوده است. او در دوره‌های ۲۱، ۲۴، ۲۷ و ۳۱ داور جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه سینمای ایران بوده و در بخش‌ بین‌المللی جشنواره فجر نیز پیشینه داوری دارد.

**فرشته طائرپور تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس ۶۵ ساله متولد تهران و دانش آموخته ادبیات انگلیسی است. او در پی فعالیت ادبی در حوزه کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۶۶ در راستای سینمای کودک به کار پرداخت. مشارکت با محور پرورش فکری کودکان و نوجوانان و گروه کودک و نوجوان سیما و مدیریت خانه ادبیات و هنر کودکان و نوجوانان من جمله فعالیت‌های اوست. او بیشتر از ده فیلم سینمایی و حدود بیست هزار دقیقه آثار ویدیویی در خانه ادبیات و هنر کودکان و نوجوانان تهیه کرده و از نخستین سینماگران ایرانی است که در پنجاه سال گذشته توانسته به عضویت هیئت رئیسه سازمان بین‌المللی فیلمسازان کودک منسوب به یونسکو درآید ضمن آن که در اواخر دهه هفتاد به عنوان ریاست هیئت مدیره خانه سینما انتخاب گردید. وی تهیه کننده فیلم‌هایی چون گلناز، پاتال و رؤیاهای کوچک، مدرسه پیرمردها، نان و شعر، پسر مریم، زن دوم، آینه‌های مواجه و … این تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس، پیش‌تر داوری جشنواره‌های متفاوت سینمایی را برعهده داشته؛ در دوره شانزدهم جشنواره فیلم فجر عضو هیئت داوران بخش مسابقه سینمای ایران و در دوره سی و سوم، داور بخش نگاه نو بوده است.

**محمدرضا فروتن بازیگر ۴۹ متولد تهران، فوق لیسانس روانشناسی بالینی دارد و دکترای روانشناسی تندرستی است. او علاوه بر اکتساب جوایز متفاوت جشن سینما و جشنواره‌های سینمایی، در ادوار متفاوت جشنواره فیلم فجر در دو دهه اخیر، نامزد دریافت پاداش بوده و در هفدهمین و بیست وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین خوب ترین بازیگر نقش اول را برای فیلم‌های «قرمز» و «به آهستگی» (در بخش بین‌الملل) از آن خود نموده است. « «شب یلدا»، «اتوبوس شب» و «عیار ۱۴» از دیگر فیلم‌های با اهمیت این بازیگر است که تجربه داوری در جشنواره‌های سینمایی را نیز در کارنامه دارد.

گفتنی است؛ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد گردید.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84723

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.