تاریخ ارسال : ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اعلام رکود اقتصادی در کرمانشاه و رشد ۵ درصدی در یاسوج!

در حالی که رئیس جمهور در سفر یک ماه پیش خود به کرمانشاه از مشکل رکود و بیکاری در کشور سخن گفته بود روحانی دیروز و در جمع مردم یاسوج از رشد ۴/۴ درصدی در سه ماهه نخست سال جاری خبرداد ، رشد اقتصادی نزدیک به ۵ درصد در حالی مطرح می شود که در چند ماه گذشته رسانه ها از تعطیلی بسیاری از کارخانجات و نیز بیکاری کارگران خبر داده بودند .

به گزارش شلمچه نیوز، روحانی ۲۷ تیر ماه سال جاری در سفر به کرمانشاه و در جمع مردم این استان با بیان اینکه ملت ایران از کاستی‌هایی نیز رنج می‌برد، گفت : امروز مردم ایران با مشکلاتی در زمینه آب، محیط زیست، بیکاری، رکود، نامناسب بودن محیط کسب و کار، مشکل حمل و نقل در کنار مشکلات منطقه‌ای و جهانی، مواجه هستند.
با وجود اذعان رئیس جمهور به رکود ، بیکاری و نا‌مناسب بودن محیط کسب و کار در کرمانشاه روحانی کمتر از یک ماه بعد دیروز در جمع مردم یاسوج گفت : خوشحالم در جمع شما مردم یاسوج اعلام کنم که براساس آمار سازمان آمار کشور که دیشب اعلام شد، رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول امسال ۴/۴ بوده است.
روحانی در ادامه رشد اقتصادی کشور را از ۴/۴ به ۵ درصد رسانده و گفت : امروز اگر توانستیم روزهای سختی که دشمنان برای ما فراهم کردند و قیمت نفت را به یک سوم و یک‌چهارم رساندند، به رشد ۵ درصدی برسیم، به معنای اعتماد مردم به دولت‌شان و ایجاد همدلی و هم‌زبانی میان ملت و دولت است.
گفتنی است  پیش از این مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کل سال ۹۴ را با احتساب نفت یک‌درصد و بدون آن ۰/۹ درصد محاسبه و اعلام کرده بود : نرخ رشد بخش صنعت منفی ۲/۲درصد شده است .
با وجود رشد ۹/۰ درصدی اقتصادی بدون احتساب نفت در سال ۹۴ رئیس جمهور از رشد ۴/۴ اقتصادی در سه ماهه اول سال ۹۵ خبر می دهد و این افزایش نزدیک به ۵ برابری رشد اقتصادی اولین نتیجه ای که باید داشته باشد تحول در وضع زندگی مردم است ، مردم تا یک ماه پیش به گفته رئیس جمهور با مشکل رکود و بیکاری مواجه بودند و هر چند با رشد اقتصادی لزوما میزان رکود و بیکاری دفعتا کاهش نمی‌یابد ولی وضع زندگی مردم بدتر از قبل نمی‌شود .
اعلام رشد اقتصادی ۵ درصدی از سوی رئیس جمهور و مرکز آمار ایران در حالی است که در چند ماهه ابتدایی سال ۹۵ هر روز اخباری از تعطیلی کارخانه های تولیدی و صنعتی کشور در رسانه ها و مطبوعات منتشر می شود.
با کاهش تورم و در عین حال رکود اقتصادی وضعیت برای واحد‌های تولیدی و به خصوص واحد‌هایی که در شهرک‌های صنعتی مشغول به‌کارند هر روز بد و بدتر می شود. بر اساس اخبار رسیده ، برخی از واحد های تولیدی با کمتر از نیمی از ظرفیت خود مشغول به کار هستند و بسیاری از آنها هم به صورت تعطیل کامل یا نیمه تعطیل درآمده اند .
با توجه به این واقعیت می توان پرسید چگونه با آمار اعلام شده مبنی بر رشد اقتصادی ۵ درصدی در سه ماهه اول سال جاری هر روز شاهد تعطیلی برخی کارخانه ها و نیز بیکاری تعداد زیادی از کارگران هستیم‌؟
گفتنی است روز شنبه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در حاشیه امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاب در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه آیا در ۲ ماهه اول امسال آمار رشد اقتصادی استخراج شده است یا خیر، گفته بود : در مورد رشد اقتصادی در ۲ ماهه اول امسال نمی‌توانم موردی را بیان کنم، اما مطمئن هستم که امسال به رشد اقتصادی ۵ درصد خواهیم رسید.
وعده جهانگیری مبنی بر رسیدن به رشد اقتصادی ۵ درصدی تا پایان سال یک روز بعد جامه عمل پوشید و اعلام شد که در همان سه ماهه اول سال به این رشد رسیده ایم ولی چنان چه روحانی رئیس جمهور گفته بود « ملاک تورم جیب مردم است » می توان پرسید آیا رشد اقتصادی نزدیک ۵ درصد در کشور نمودی داشته است و شواهد آن را می‌توان مشاهده کرد ؟!
چرا رشد اقتصادی تاثیری در زندگی مردم ندارد‌؟!
یکی از روزنامه های اجاره‌ای در گزارشی در این زمینه نوشت:  برخلاف برخی تصورات، رشد اقتصادی چهار درصدی مطرح شده در اقتصاد ایران برای فصل بهار صحیح است، ولی با توجه به اینکه این رشد در بخش‌هایی مانند نفت، کشاورزی و … بوده تاثیر مستقیمی بر زندگی مردم ندارد.
این روزنامه زنجیره ای ادامه داده است : اگر تا پایان سال ۱۳۹۵ به رشد پنج درصد برسیم با توجه به رکود حاکم در بازار ایران یک موفقیت است، ولی این رشد بیشتر در بخش کشاورزی و بنگاه‌های کوچک از طریق تامین مالی و اصلاح گردش نقدینگی آنها و بخش نفت خواهد بود.
ادعای این روزنامه مبنی بر این که رشد ۵ درصدی بیشتر در بخش کشاورزی و بنگاه های کوچک خواهد بود در حالی است که بر اساس آمار اعلام شده « نرخ رشد بهار ۹۵ در گروه کشاورزی ۴ درصد و در گروه صنعت ۸/۸ درصد» می باشد .
رشد ۸/۸ درصدی بخش صنعت در بهار ۹۵ چنان‌که گفته شد با تعطیلی کارخانه ها و همچنین بیکاری کارگران این بخش تناقض آشکاری دارد که امید می‌رود دولت به این سوال مردم پاسخ دهد‌.
نتیجه آمد و رفت هیئت های اقتصادی
به ایران چه بود‌؟!
روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود در یاسوج اعلام کرد : امروز در سراسر دنیا در عرض کمتر از یک سال ۳۵۰ هیئت اقتصادی به سرزمین ما آمده است و ۱۶۰ هیأت سیاسی میهمان ایران بوده است.
سوالی که رئیس جمهور بدان اشاره ای نکرده و پاسخی نیز به آن نداد این است که نتیجه آمد و رفت ۳۵۰ هیئت اقتصادی به ایران در طول یک سال چه بوده و کدامین مشکل را از پیش پای ملت برداشته است؟!
در میانه آمد و رفت هیئت های تجاری خارجی به کشور آلن ایر سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا گفته بود «این رفت و آمدهای هیئت های اروپایی به ایران بیشتر یک نمایش بوده و نباید فراموش کرد که تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی‌ اتمی اجرای اقدام‌های مربوطه هسته‌ای توسط ایران را تأیید نکند ، کاهش و نهایتا لغو تحریم‌های به اصطلاح هسته‌ای صورت نخواهد گرفت و تحریم‌های موجود (و اجرای آن) سرجای خود باقی خواهد ماند!»
این اظهارات آلن ایر در عمل هم ثابت شد و با توجه به رفت و آمدهای گسترده بسیاری از هیئت های غربی تا‌کنون سرمایه گذاری جدی از سوی آنها در کشور ملاحظه نشده است.
به گزارش دانا طبق آمار منتشر شده ، پس از مذاکرات ژنو ، حدود ۳۰۰ هیئت تجاری در بازه زمانی یک الی یک و نیم ساله وارد کشور شدند؛ هرچند پس از خوابیدن تب و تاب این سفرها، مسئولین دولتی در مصاحبه هایشان اعتراف کردند که علی‌رغم ترافیک بالای سفر هیئت‌های تجاری ، هیچ معاهده و معامله ای بین طرف خارجی و ایرانی صورت نگرفته است. بر اساس این گزارش « این سفرها در حالی صورت می‌گیرد که عملاً تغییرات محسوس و چشمگیری در زمینه بهبود شرایط اقتصادی مردم و رونق اقتصاد کشور رخ نداده و رکود در بازار تغییری نداشته است.»
خوش بینی به برجام بدبینی به آمریکا
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در یاسوج گفت « خوشبینی به برجام به معنای خوشبینی به ابرقدرت‌ها نیست و ما به برجام خوشبین و به آمریکا بدبین هستیم.»
این که رئیس جمهور پس از مدت ها از بدبینی به دشمنی چون آمریکا سخن گفته است جای امیدواری و تحسین دارد ، سخنی که چند سال پیش باید گفته می‌شد امروز روحانی بر زبان آورد. این اذعان هر چند دیر هنگام ولی مغتنم است . با این وجود سوالی که می توان پرسید آن است که مجری برجام و رفع تحریم ها کیست؟ جز آمریکا و متحدین آن؟!
وقتی که به آمریکا بدبین هستید چگونه می‌توانید به توافقی که مجری آن قابل اعتماد نیست تکیه کنید و به آن توافق یعنی برجام خوش بین باشید؟!

 

کیهان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=22760

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.