تاریخ ارسال : ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۲۲:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افتتاح پروژه دولت مهر و عدالت توسط روحانی

به اهتمام دولت های نهم و دهم، عملیات ساخت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در خشکی و دریا، حفاری و ساخت پالایشگاه، با ۹۱ درصد پیشرفت تحویل دولت یازدهم شده و امروز توسط حسن روحانی افتتاح شد.

به گزارش شلمچه نیوز، ساخت دو فاز مزبور از پارس جنوبی در خرداد ماه سال ۱۳۸۵ آغاز شد که پیشرفت کار تا مرداد ماه سال ۱۳۹۲ به ۹۱ درصد رسید و کارهای باقیمانده نیز طی بیست ماه گذشته به انجام رسیده است.

فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی امروز دوشنبه بیست و یکم دی ماه در یک مراسم رسمی و با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات مسئول کشور افتتاح شد.

کارشناسان اظهار عقیده کرده اند که سرعت پیشرفت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در دو سال گذشته به یک پنجم سرعت پیشرفت کار در دولت قبل کاهش یافته بود.

حجم سرمایه‌گذاری در این فازها ۶ میلیارد دلار بوده است که ۳ میلیارد دلار آن در خشکی، ۲ میلیارد دلار در بخش فراساحل و یک میلیارد دلار در بخش حفاری سرمایه‌گذاری شده است.

روحانی

بخش عمده سرمایه گذاری صورت گرفته برای راه اندازی فازهای ۱۵ و ۱۶ از پارس جنوبی ، در دولت قبل انجام شده است.

گفته می شود ، در دولت جدید فقط دویست میلیون دلار برای اتمام این دو پروژه اختصاص یافته است.

پیشرفت عملیات احداث دو فاز ۱۵ و ۱۶ در پایان دولت قبل در بخش سکوهای دریایی ۸۶/۴۴ درصد ، دربخش خط لوله دریا ۹۷/۱۱ درصد ، در بخش پالایشگاهی ۹۲/۲۹ درصد در بخش حفاری ۸۸/۶۹ درصد پیشرفت داشت که در کل آن پیشرفت کار برابر با ۹۱/۱۰درصد بود.

متوسط روزانه حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون دلار عایدی تولیدات این دو فاز است که در طول یک سال ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی با احتساب میعانات، ال پی جی، گاز طبیعی و اتان نصیب کشور می‌کندبا استفاده کامل از ظرفیت های ایجاد شده در‌ فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، روزانه‌ ۵۶ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ۷۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و ۴۰۰ تن‌ گوگرد تولید خواهد شد و سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع ” ال پی جی“ شامل پروپان و بوتان و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ به دست می آید.

 

مهرمردم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9140

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.