تاریخ ارسال : ۰۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افزایش فوتی ناشی از گاز گرفتگی شش ماه سالجاری در مازندران

 

مدیر کل پزشکی قانونی مازندران گفت :در شش ماه سالجاری تعداد هفت (۷) نفر همگی در فروردین ماه ، از هموطنان بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست دادند. از این تعداد ۶نفر مرد و یک نفر زن هستندکهاین در حالی است که سال قبل موردی از گاز گرفتگی  گزارش نشده است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی مازندران ، دکتر علی عباسی اظهار داشت: مرگ ناشی از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن عمدتا در نیمه دوم سال به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی افزایش می یابد، بنابراین می توان  با رعایت نکات ایمنی و اطمینان از سلامت این وسایل، زمینه کاهش هر چه بیشتر مرگ ناشی از مسمومیت با این گاز  را فراهم کرد.

وی در خصوص اماکن شایع تجمع گاز مونوکسید کربن گفت: حمام، کابین وسایط نقلیه سنگین و مکان های سرپوشیده و فاقد تهویه مناسب شایع ترین اماکن گازگرفتگی هستند.

گفتنی است در سال ۹۴ تعداد ۱۲ نفر هشت مرد و ما بقی زن بر اثر مسمومیت ناشی از گاز منواکسید کرین فوت شدند.

لازم به ذکر است گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن  است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.
از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس،کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ی‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.

در برخورد با موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چه باید کرد؟

  1. در صورت مواجهه با مصدومان، سریعاً آن ها را از محیط خارج کنید.
  2. پس از خارج ساختن مصدوم از محیط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

-۳علائم حیاتی مصدومان را کنترل کنید و از باز بودن راه های هوایی مصدوم اطمینان حاصل نمایید.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=28032

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.