تاریخ ارسال : ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افزایش میزان افسردگی، سوغات شوم ریزگردها برای خوزستانی ها

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، علیرضا سرکاکی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حاشیه سمینار مغز و شناخت با بیان اینکه ریزگردها آثار مخرب و دلواپس ‌کننده‌ای بر آدم دارند گفته بود: این پدیده شوم علت افزایش افسردگی و اضطراب در بین مردم خوزستان شده هست.

وی با اشاره به اینکه دوران ۸ ‌سال جنگ تحمیلی استرس بسیاری را به مردم خوزستان تحمیل کرده هست، تصریح نمود: در این دوران امکان یادگیری برای محصلین و دانشجوهای وجود نداشت و جنگ اثرگذاری منفی بر مردم گذاشت.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در ادامه اضافه کرد: گرمای شدید و طاقت ‌فرسای خوزستان و استرس‌های متاثر از آن بر کارکرد مغز، قلب، عروق و کلیه اثرگذاری منفی دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته به علت ریزگردها و حتمی برق مدرسه ها خوزستان به صورت میانگین ۲ روز تعطیل بود بیان داشت: این مسائل هم تاثیر منفی بر یادگیری محصلین گذاشت.

علیرضا سرکاکی اظهار کرد: طوفان‌های ریزگرد در استان دست کم ۲ بار در ماه به وقوع می پیوندند و اثرها نامطلوبی بر مغز، عملکردهای آن و سامانه قلب و عروق آدم می‌گذارد که در تحقیقات محققان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اثرگذاری منفی و مخرب ریزگردها بر قلب و عروق آدم کاملاً اثبات شده هست.

وی اقرار داشت: در کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی که هفته قبل در چابهار برگزار گردید؛ سمپوزیوم اثرگذاری ریزگردها بر سیستم‌های بیولوژیک بدن توسط ما ایجاد گردید و تیم تحقیقاتی ما، اثرگذاری ریزگردها را بر یادگیری، حافظه، افسردگی و اضطراب و فعالیت‌های حرکتی مطالعه کردیم.

سرکاکی در ادامه اظهار کرد: ریزگردها به سادگی سد خونی و مغزی را خراب کردن و از این طریق وارد مغز می‌شوند و در آنجا التهاب و استرس اکسیداتیو ایجاد و یادگیری و شناخت را به صورت کامل مختل می‌کنند و به گونه ای بی ‌سابقه موجب افسردگی و اضطراب در خوزستان شده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88862

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.