تاریخ ارسال : ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افزایش نابهنگام حقوق کارکنان دولت

مجید عینیان در روزنامه اعتماد درج کرد: نمایندگان مجلس دیروز در جهت خواسته دولت تصویب کردند که میزان حقوق کارکنان دولت تا سقف ٢٠ درصد افزایش یابد.

آیا نمایندگان مجلس، دولت و اصولا قبول کنندگان این سطح از افزایش حقوق، مراجع لازم را برای این امر در نظر گرفته‌اند یا تنها تصمیمی برای راضی نگه داشتن کارکنان دولت گرفته شده هست؟ آیا درآمدهای دولت به ویژه درآمد سرانه در سال آینده به اندازه ٢٠ درصد افزایش خواهد یافت که قرار باشد حقوق کارکنان دولت در سال ٩٧ تا سقف ٢٠ درصد افزایش یابد؟

به فرض اینکه پیش‌بینی‌ها بر افزایش درآمد دولت باشد آیا افزایش حقوق کارکنان دولت جزء اولویت‌ها باید قرار گیرد؟ آیا برای هزینه درآمدها کارهای واجب‌تری از افزایش حقوق کارکنان وجود ندارد؟برای بررسی بیشتر این مبحث خوب تر هست نگاهی به روند تغییرات حقوق کارمندان طی ١٠ سال گذشته بیندازیم. در اواسط دهه ٨٠ با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد و افزایش کم‌سابقه درآمدهای نفتی در کشور، دولت وقت تصمیم گرفت تا میزان حقوق کارکنان دولت را تا سطح قابل توجهی افزایش دهد؛ به طوری که نسبت به سایر بخش‌های کشور، بدنه دولت تفاوت حقوقی بالایی پیدا کرد و بخشی از درآمدهای نفتی به این سمت کشانده گردید. این فاصله معنی‌دار حقوق کارکنان دولت با کارگران باعث گردید تا برخی از اجزای جامعه احساس ناعدالتی و برخی دیگر نیز تمایل و کوشش خود را برای ورود به بدنه دولت دو چندان کنند.

نتیجه آن گردید که حدود یک میلیون نفر در دولت‌های نهم و دهم به بدنه دولت اضافه گردیدند و هزینه‌های جاری افزایش یافت. آن افزایش فنروار در دوره رکود نتوانست ادامه پیدا کند و حقوق کارکنان دولت تا حدی ثابت ماند و همپای تورم پیش نرفت.در دولت یازدهم به دلیل رکود تورمی موجود، کاهش درآمدهای دولت و تحریم‌های صورت گرفته علیه اقتصاد ایران، کارکنان دولت با افزایش حقوق رو به رو نشدند و فاصله درآمدی آنها با سایر سطوح جامعه کاهش یافت. دست بسته دولت برای افزایش حقوق کارکنان دولت البته باعث نشد که حقوق آنها در یک سطح تثبیت گردد و دولت کوشش کرد با توجه به سیاست کاهش تورم، تا حدی حقوق کارکنان دولت را افزایش دهد که البته این میزان افزایش به اندازه تورم واقعی نبود. شاید در آن سال‌ها تورم انتظاری از تورم واقعی پایین‌تر بود اما به هر حال حقوق کارکنان به رسم هرساله روندی صعودی حتی با شیب ملایم به خود گرفت.

در شرایط کنونی خوب تر هست نوع افزایش حقوق به این صورت باشد که طبق تورم انتظاری صورت گیرد نه تورم موجود. جای این سؤال باقی هست که آیا دولت و مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که تورم در سال آینده روندی افزایشی به خود خواهد گرفت که حاضر شده‌اند افزایش حقوق را حداکثر تا ٢٠ درصد بپذیرند؟به نظر می‌رسد که دولت تصمیم گرفته تا به جبران سال‌هایی که نتوانسته بود به اندازه تورم حقوق کارکنان دولت را افزایش دهد، پرداخت کند اما آیا در شرایط کنونی می‌توان اظهار کرد که زمان مناسبی برای این اقدام هست. از منظر اقتصادی طبیعتا دولت اولویت‌های مهم‌تری برای هزینه کرد درآمدهای خود دارد و منطقی به نظر نمی‌رسد که افزایش درآمدهای خود را به ارتقا حقوق کارکنان خود اختصاص دهد مگر اینکه مبنای چنین تفکری سیاسی و اجتماعی باشد و نه اقتصادی.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88831

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.