تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افزایش نامعقول نرخ حامل های انرژی برابر با تورم زیادتر

اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در اظهار کرد وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اظهار این که دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور پیشنهاد داده که قیمت‌های حامل‌های انرژی افزایش بیابد که در یکی از مورد ها آن افزایش نرخ بنزین تا ۱۵۰۰ تومان هست، اظهار کرد: البته قبل از آنکه در  برنامه ششم توسعه  افزایش نرخ حامل‌های انرژی مصوب گردد مجلس در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها دولت را مکلف کرده بود که نرخ حامل‌های انرژی با شیب ملایم افزایش بیابد.

حال لازم هست از این اشخاص پرسیده گردد آیا این افزایش غیرمنتظره نرخ حامل‌های انرژی موجب شوک در جامعه نمی‌شود؟

زیادتر بخوانید:

افزایش نرخ بنزین لازم هست با شیب ملایم باشد

حال لازم هست از این اشخاص پرسیده گردد آیا این افزایش غیرمنتظره نرخ حامل‌های انرژی موجب شوک در جامعه نمی‌شود؟نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس با تاکید بر این که متاسفانه دولت در چند سال موخر نرخ بنزین را افزایش نداده هست که خود جای پرسش دارد، اضافه کرد: مگر قانون دولت را مکلف نکرده هست که دست کم لازم هست سالیانه ۱۰ درصد به نرخ حامل‌های انرژی اضافه گردد، مگر مخارج پالایشگاه‌ها و اجاره حمل‌و نقل افزایش نیافته، مگر هزینه‌های جایگاه‌داری افزایش نیافته هست، لازم هست از دولت سوال کرد چرا در چند سال موخر مبادرت به افزایش نرخ حامل های انرژی نکرده و  این اقدام با چه هدفی انجام شده هست که امروز  در لایحه بودجه پیشنهادافزایش ۵۰  درصدی برای افزایش نرخ بنزین را به مجلس عرضه می‌کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اهتمام کرد: اگر در ۵ سال گذشته دولت  سالیانه ۱۰ درصد به نرخ حامل‌های انرژی می‌افزود، امروز دیگر نیازی نبود که پیشنهاد افزایش ۵۰درصدی نرخ بنزین را به مجلس عرضه کند و دلواپس این نباشیم که با گرانی حامل‌های انرژی بویژه بنزین شوک یکباره به جامعه وارد گردد.

قره‌خانی با تاکید براینکه اگر نرخ حامل های انرژی  بصورت غیرمعقول  افزایش پیدا نماید قطعاٌ موجب ایجاد تورم در نظام اقتصادی کشور می‌شود، اظهار کرد: البته استدلال دولت برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی سرمایه‌گذاری در بخش اشتغال هست که با ایجاد شوک‌های غیرمنتظره نمی‌توان این کار را انجام داد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: پیشنهاد بنده این هست که طی سه سال آینده حامل‌های انرژی با شیب ملایم افزایش پیدا نماید تا به جامعه شوک نیز وارد نشود. البته لازم هست سازوکاری ایجاد گردد که درآمدهای حاصل از افزایش قیمت‌ها به سمت بیراهه نرود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81226

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.