تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۵:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افزایش نرخ حامل های انرژی منطقی نیست

محمد حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک محمد حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در  با اشاره به افزایش قیمت‌هایی که در لایحه بودجه تحویل شده به مجلس ایجاد شده هست بیان داشت: عددها متمایز هست و قرار دادن دو عدد ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی در کنار یک عدد ۵۰۰ میلیارد تومانی  از دیدگاه کارشناسی نادرست هست.

وی اضافه کرد: در ارتباط با افزایش نرخ حامل‌های انرژی هم حکمی که دولت در تبصره ۱۸ قانون لایحه بودجه فرستاده این هست که از تفاوت نرخ حامل‌های انرژی، بنزین، گازوئیل و سایر فرآورده‌ها، برق و آب و غیره یک عددی حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول را وصول کند و نرخ پایه را هم سال ۹۶ گرفته و می خواهد که در سال ۹۷ این افزایش قیمت‌ها را دارا باشد.

حسینی گفته بود: اما شیوه اینکه ما از افزایش نرخ حامل‌های انرژی به این عدد برسیم آن هم در شرایطی که در کشور رکود داریم، هم نرخ تمام شده فرآورده ها بالا هست و هم صنعت ها تولیدیمان با حجم نامی پایین تر کار می‌کنند و خیلی از کارگاه‌هایمان به سبب مشکلاتی که در حوزه تولید به وجود آمده نیمه تعطیل یا تعطیل می باشند درست نیست.

وی دنبال کرد: از سویی اثر افزایش نرخ بنزین در سفره مردم خیلی فوری دگرگونی ایجاد می‌کند و سبب نوعی افزایش در هزینه‌های مردم می‌شود و به همین سبب به این شکل عمل کردن را به صلاح نمی‌دانیم علی‌رغم اینکه شاید اگر نرخ بنزین یک هزار و ۵۰۰ تومان گردد یا مورد ها دیگر نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر هم باشد اما سببی ندارد یک چنین افزایش ناآگاهانه‌ای را روی این فرآوردها دارا باشیم.

نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی عنوان نمود: حکم اینکه با گران کردن حامل‌ها آن را به سمت اشتغال سوق دهند از دیدگاه بنده منطقی نیست و بحث بنده در مبحث اشتغال این هست که مشکل اشتغال در کشورها تنها پول نیست و پول پاشی علاوه بر تورم می‌تواند مشکلات دیگری بهمراه دارا باشد، پول یکی از عوامل اشتغال هست که ما لازم هست سایر عوامل و زیرساخت‌های لازم را مهیا کنیم اما اینکه بیایم و گره اشتغال را تنها به پول بزنیم و بگوییم اگر پول نباشد نمی‌شود اشتغال ایجاد کرد درست نیست.

وی دنبال کرد: در نتیجه برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی رد کننده هستیم اما برای حذف دهک‌های بالا در پرداخت یارانه و سوق دادن این مراجع به سمت ایجاد اشتغال قبول کننده هستیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79127

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.