تاریخ ارسال : ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افشای جدید موگرینی از اهداف انتخاباتی روحانی از برجام!

کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که دولت روحانی دیباچه برجام را بر اساس «دعوای سیاسی » با رقبای خود در داخل نوشته و به این ترتیب، روایت‌های داخلی درباره اهداف انتخاباتی روحانی از برجام را تأیید کرد. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اظهارات فدریکا موگرینی را انکار کرده و گفته که این اظهارات درباره برجام «تا حدی هم لفاظی است.»

به گزارش شلمچه نیوز،  فدریکا موگرینی سه‌شنبه شب دریک نطق حدوداً ۱۱ دقیقه‌ای در پارلمان اروپا از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و روایتی از برجام ارائه کرد که مؤید دیدگاه کسانی است که می‌گویند دولت روحانی برجام را با اهداف انتخاباتی دنبال می‌کرد. موگرینی گفته که در دیباچه (Preamble) برجام« نیم‌جمله ای(Half of the sentence) با این مضمون وجود دارد که «برجام می‌تواند زمینه و مسیر همکاری را برای انواع مختلف تعاملات بگشاید و پایه‌ای برای تعاملات بیشتر و تعاملات سازنده بیشتر با منطقه باشد.» مسئول سیاست خارجی اروپا برای اولین بار فاش کرده که این طرف ایرانی بوده که خواستار گنجانده شدن این جمله در برجام بوده است: «شاید این را که می‌گویم محرمانه باشد … این جمله به درخواست ایران اضافه شد». موگرینی گفته که مقام‌های دولت وقت ایران که به گفته او «الان هم هستند» می‌خواستند با اضافه کردن این جمله، از آن برای اهداف سیاسی داخلی استفاده کنند: «مقام‌های وقت ایران که همان مقام‌های کنونی هستند، مایل بودند از توافق (برجام) استفاده و از مردم خودشان و افکار عمومی خودشان مجوزی برای تعامل با جهان بگیرند.»
به گفته موگرینی، تمایل دولت ایران برای گنجاندن جمله‌ای که او از آن سخن می‌گوید، بخشی از یک «جدال سیاسی» دولت مخالفان در داخل بوده است، موضوعی که منتقدان دولت نیز بارها آن را «اهداف انتخاباتی برجام» تعبیر کرده‌اند. موگرینی در این سخنرانی خود در پارلمان اروپا گریزی هم به تاریخچه ۱۴ ساله مذاکرات هسته‌ای ایران زده و گفته که علی‌رغم تأکید دولت کنونی امریکا برای تعمیم برجام به سایر چالش‌ها، دولت وقت بوش در آغاز مذاکرات هسته‌ای اصرار داشت که این مذاکرات صرفاً هسته‌ای باشد: « این تصمیم دولت وقت امریکا بود که مذاکرات صرفاً هسته‌ای باشد. » در حالی که به گفته او، همان موقع اصرار دولت وقت ایران این بود که مذاکرات فراگیر انجام شود.
موگرینی گفته است: «تضعیف برجام یا ابراز تردید در آن راهی برای تقویت تندروها در صحنه سیاسی ایران است. آیا این برای ما مناسب است؟ مطمئناً برای ما مناسب نیست. »موگرینی تأکید کرد: «اگر برجامی در کار نبود، چه اتفاقی می‌افتاد؟ تصور کنید فردا، برجام در کار نباشد. آیا وضع حقوق بشر در ایران بهتر خواهد شد؟ احتمالاً نه. بر عکس، تندروها قوی‌تر خواهند شد. رفتار منطقه‌ای ایران بهتر می‌شود؟ مطمئناً نه. آیا برنامه هسته‌ای ایران، همچنان تحت نظارت خواهد بود؟ نه. آیا آژانس ابزارهای لازم برای حضور در این کشور را خواهد داشت؟ خیر. مطمئن خواهیم بود که برنامه هسته‌ای‌ای که ایران توسعه می‌دهد صلح‌آمیز خواهد بود؟ یقیناً نه و غنی‌سازی دوباره از سر گرفته می‌شود، از همین فردا. »مسئول سیاست خارجی اروپا گفت با توجه به اینکه جامعه بین‌المللی ممکن است در سال‌های آینده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای سایر کشورها نیاز خواهد داشت زیر سوال بردن اعتبار آن «عاقلانه نیست. » موگرینی گفت: «وقتی که آژانس بعد از ارزیابی‌های کاملاً فنی ۹ بار تأیید می‌کند که ایران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند بوده، این یعنی اینکه توافق، کارآمد است. »مسئول سیاست خارجی اتحادیه، در ادامه سخنان خود بار دیگر به تکرار ادعاها درباره ایران پرداخت و گفت بیان کارآمد بودن توافق هسته‌ای به معنی اعتماد به ایران نیست. وی تصریح کرد: «آیا این به معنی داشتن نگرش مثبت درباره ایران یا به معنی خوش‌بینی درباره فضای موجود است؟ دقیقاً چون مسئله به کشوری مانند ایران مربوط می‌شود لازم است شما با این کشور توافق هسته‌ای داشته باشید. چون نمی‌خواهیم کشوری مانند ایران به سلاح‌های هسته‌ای در منطقه دست پیدا کند. » موگرینی گفت: «اگر با سوئیس طرف بودیم، مسئله فرق می‌کرد. بنابراین، موضوع به ساده‌انگاری مربوط نیست، نبودن اعتماد است که این توافق را ضروری می‌کند.»
واکنش عراقچی
رئیس ستاد اجرای برجام و معاون وزیر امور خارجه درباره سخنان موگرینی در خصوص برجام گفت: «متن برجام کاملاً مشخص است و تلقی‌های دیگر از یک جمله روشن آن پذیرفتنی نیست.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، سیدعباس عراقچی افزود: در برجام جمله‌ای وجود دارد و آن اینکه اجرای کامل آن می‌تواند در تأمین صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی مشارکت کند. رئیس ستاد اجرای برجام اظهار داشت: اولاً اجرای کامل هنوز رخ نداده و بعد از ۱۰ سال است. وقتی که همه تحریم‌ها به‌صورت کامل لغو شد و دو طرف در طول ۱۰ سال توانستند به همه تعهدات خود پایبند بوده و نشان بدهند برجام یک تجربه موفق مذاکراتی بوده، آن موقع می‌توان ادعا کرد که برجام در صلح جهانی مشارکتی را انجام داده است. عراقچی تأکید کرد: متن برجام کاملاً مشخص است و هیچ ارتباطی به مسائل منطقه‌ای و جهانی ندارد و اینکه از یک جمله‌ای که معنی و مفهومش کاملاً مشخص است کسی بخواهد تلقی‌های دیگری بکند حتماً پذیرفتنی نیست.
صراحت بیشتر مقابل امریکا
هیئت ایرانی شرکت‌کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین بعدازظهر روز  چهارشنبه  با هیئت امریکایی دیدار و گفت وگو کرد. سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه نیز درباره محتوای نشست دیروز کمیسیون مشترک برجام در وین، اظهار کرد: تمامی اعضای ۱+۵ خیلی صریح و شفاف به امریکا اعتراض و تأکید کردند که امریکا باید تعهدات خودش را سر وقت و دقیق انجام دهد. وی ادامه داد: در جمع‌بندی پایانی «هلگا اشمیت» ضمن استقبال از پایبندی ایران به برجام از همه طرف‌ها خواسته است که تعهدات خود را به‌صورت کامل، با حسن نیت و در فضای سازنده انجام دهند. عراقچی بیان داشت: فکر می‌کنم این بار کمیسیون مشترک خیلی صریح‌تر از گذشته با موضوع تخلفات امریکا برخورد کرد. وی تصریح کرد: امکانی برای مذاکره مجدد، باز کردن یا ربط دادن هیج موضوع دیگری به برجام وجود ندارد. رئیس هیئت ایرانی در دهمین نشست کمیسیون مشترک برجام خاطرنشان کرد: روند‌های داخلی امریکا برای ما مهم نیست. مهم این است که به تعهدات خودشان عمل کنند.
منبع: روزنامه جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78828

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.