تاریخ ارسال : ۰۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

افغان ها روی چشم ایرانی ها جای دارند؛ ولی اوراق هویت ندارند!

سرویس فرهنگ و هنر مشرق – – فیلم شَنل از «حسین کندری» در مورد مهاجران افغان در ایران هست. فیلمی که از حیث ورود به موضوع کوچ افغان ها به ایران، در خیل آثار در حال اکران بی دغدغه و بی مساله، اثر متمایزی هست و از دریچه تماما سینمایی، مساله کوچ خانم ها افغان را دنبال می کند. آ

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4 فیلم «شنل» ورود سینمایی به موضوع افغان ها دارد، زیرا از زاویه ای مادرانه به این موضوع می پردازد. فیلمساز از افتادن به دام  عرضه واقع گرایانه مساله کلیدی فیلم، اجتناب کرده و موضوع مطروحه در متن اثرش  را تماما حسی عرضه می کند.

فیلم شنل تفاوتی که نسبت به فیلم های ساخته شده با مضمون کوچ افغان هادارد این هست که زاویه پرداخت به مساله مهاجران افغانی، سانتی مال و عاشقانه نیست و از سوی دیگر به ورطه روشنفکری با شمایل اغراق آمیز نمی افتد. همچنین، نوعی پرسشگری اجتماعی در متن فیلم وجود دارد.

در شرایط فعلی فیلمسازان بسیاری در سینمای تک ساحتی ایران، مدعای پرسشگری و طرح مساله اجتماعی دارند، ولی از میان خیابان فرشته و دفاتر سینمایی ساکن در زعفرانیه و فرمانیه، حتی نمی گردد مسائل اجتماعی و معضلات درون متن جامعه را کاوش کرد، چه رسد به آنالیز اجتماعی. فیلم شنل با همه معایب جدی و نقطه ضعف هایی که دارد، فیلم اجتماعی شایستهی هست، یعنی فیلمساز زاویه دید اجتماعی مطلوب نسبت به جامعه اش دارد و به ورطه اغراق و شبه مستندنمایی، ژست سیاسی نمی افتد.

.. 

فیلم ساختن در مورد افغان ها، با دقت به موضوع کوچ یا به دام سیاه نمایی اغراق آمیز می افتد یا به دام رمانتیک بازی به سبک وسیاق فیلم حیران و باران. « در واقعیت مزیت مخصوص فیلم شنل این هست که با بستن منافذ روایی اغراق آمیز ، رویکرد سانتی مانتال فیلم را کم، و بیننده در ابتدا فارغ از هویت و ملیت، شخصیت کلیدی فیلم را فهم می کند.

مادرانگی، مشکلی که بصورت هویتمندی در فیلم عرضه می گردد و بدون تاکید سانتی مانتال در میزانسن احساسات بیننده را برمی انگیزد. هنگامی از واژه سینمای اجتماعی در مورد فیلمی مانند شنل بکارگیری می کنیم، هر نوع اغراق واقع گرایانه، در شکل رایج سینمایی به فیلم آسیب می زند. در واقعیت روندی که با فیلم «ابد و یک روز » در سینمای ایران براه افتاد، نوعی خاصی از سینمای اجتماعی تازه تشکیل شد منهای سانتی مانتالیسم. به همین سبب «ابد و یک روز» با وجود  پیام اجتماعی شایستهی در متن خودش مستتر داشت ولی فیلمی بود که بیننده را به شدت اذیت می کرد و جذاب اینجاست زننده ترین عکس محتمل از افغان ها در آن فیلم به ارائه گذاشته گردید.

اصولا فیلم های اجتماعی خاصی که روتوش سانتی پولی ندارند متهم به سیاه نمایی می گردند. ولی صرفا اعتراض بزرگ فیلم بازی باران کوثری در نقش مادر افغان هست.

  در واقعیت او بزرگ ترین آسیب را به فیلم شنل می زند. فیلم را برای اینکه فردی نبیند در واپیسن روز جشنواره ارائه می دهند و از موضوع ارزشمند و ملتهب فیلم به سادگی گذر می کنند. بعضی فیلم های ارزشمند در سینمای ایران برای ندیدن ساخته می گردند. سینمای ایران نیز تصمیم گرفته فیلم هایی که با صداقت ساخته می گردند را نادیده بگیرد. انگار قرار هست هر فیلمی که در مورد برادران و خوهران افغان ساخته گردد را مدیران اعمالی نادیده دریافت کنند. ولی نکته جذاب اینجاست ریاست جمهوری کشورمان در ملاقات با عبدالله عبدالله، ریاست اعمالی دولت اتخاد ملی افغانستان در حاشیه سیزدهمین جلسه مشارکت کشورهای اسلامی در شهر استانبول ترکیه، عنوان کرد که دولت ایران کوشش می کند مهاجرین غیرقانونی افغان مقیم ایران را ثبت اسم کند. گفتنی هست که چند ماه قبل از این هیئت های کارشناسی افغانستان و ایران در کابل ارزیابی طرح ثبت اسم افغان های بدون مدرک اقامت در ایران را شروع کرده بودند.

فیلم شنل نیز در هنگامی اکران شده که دیده نشود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76645

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.