تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت : ۲۱:۰۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اقدامات آمریکا تهدید تروریسم را خطرناک‌تر کرد

یک کارشناس مسائل سیاسی در انگلیس گفت: اقدامات غیر مسئولانه رئیس جمهور سابق آمریکا، تهدید تروریسم را به شدت خطرناک تر کرد.

به گزارش شلمچه نیوز، دکتر مارکوس پاپادوپولوس، سردبیر مجله انگلیسی پولیتیکس فرست، در گفت‌وگویی با سرویس بین‌الملل پایگاه خبری‌تحلیلی هابیلیان (خانواده شهدای ترور کشور) با بیان نقش ایالات متحده در به وجود آمدن تروریست‌های داعش، حمایت کشورهای غربی از تروریسم در خاورمیانه را  منجر به تشدید آن در منطقه دانست.

این تحلیلگر ارشد سیاسی انگلیسی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با وضعیت گروه‌های تروریستی تکفیری پس از حمله آمریکا به عراق و افغانستان گفت: اقدامات غیر مسئولانه بوش تهدید تروریسم را به شدت خطرناک تر کرد، به واسطه اشغال غیرقانونی عراق توسط وی داعش بوجود آمد و به همین دلیل بود که نسل جدیدی از افراط‌گرایان به‌وجود آمدند که تاثیرات آن هم اکنون نیز در سرتاسر خاورمیانه، آفریقا و اروپا قابل مشاهده است.

پاپادوپولوس با تأکید بر نقش مخرب آمریکا در رشد پدیده تروریسم گفت: شکی وجود ندارد که تروریسم و افراطی گری پس از اشغال غیرقانونی عراق توسط ایالات متحده تقویت شده است. در حالیکه ممکن است القاعده در سال‌های اخیر تضعیف شده باشد، داعش خلاء ناشی از این تضعیف را پر کرده و تهدیدی علیه مسلمانان و غیر مسلمانان ایجاد کرده که القاعده تنها می توانست رویای آن را ببیند. صرفا جهت یادآوری می پرسم: داعش چگونه به وجود آمد؟ توسط اشغال عراق بوسیله آمریکا.

این روزنامه نگار انگلیسی با اشاره به نقش عربستان سعودی در ایجاد و گسترش تروریسم در سطح بین المللی افزود: عربستان سعودی اولین صادرکننده افراطی گری و تروریسم در جهان است. در تک تک وقایع تروریستی چه در نیویورک، مادرید، بالی، لندن یا دمشق، ردپایی از عربستان سعودی مشاهده می شود. وهابیت، ایدئولوژی رسمی این کشور، در کنار نازیسم و فاشیسم، به عنوان یکی از وحشیانه ترین و عقب افتاده ترین ایدئولوژی‌های کل تاریخ بشر شناخته می شود. به طور خلاصه می توان گفت عربستان سعودی در عرصه بین الملل مانند یک غده سرطانی نفرت انگیز است. با این وجود، این کشور بدون حمایت آمریکا نمی توانست صلح و امنیت جهانی را تا این حد به خطر بیاندازد. واشنگتن و ریاض رابطه دوستانه تنگاتنگی دارند به طوریکه آمریکا به نفت نیاز دارد و عربستان نیز محتاج پول است تا به بقای خود ادامه داده و تروریسم را به جهان صادر کند و قربانیان این ارتباط دوستانه مردم آمریکا، روسیه، صربستان، سوریه، عراق، لیبی و البته مردم تعداد بسیار زیادی از کشورهای دیگر هستند.

دکتر پاپادوپولوس در بخش دیگری از این گفتگو به حضور نیروهای داعش در ترکیه و استفاده آنان از مرزهای این کشور اشاره کرد و گفت: غرب سابقه ای طولانی در کار کردن با گروههای افراطی به منظور دستیابی به اهداف ژئوپولیتیک خود دارد. از افغانستان در دهه ۸۰ میلادی تا بوسنی در دهه ۹۰ و سوریه در حال حاضر. آمریکا، انگلیس، فرانسه، ترکیه، عربستان سعودی و قطر همگی به دنبال سرنگونی بشار اسد و دولت سوریه هستند تا قدرت و نفوذ روسیه، ایران و حزب الله را در خاورمیانه پایان دهند. در نتیجه این هدف مشترک، کشورهای مورد اشاره از داعش حمایت می کنند و به ترکیه اجازه داده اند به یک پایگاه عظیم و اردوگاه آموزشی برای داعش بدل گردد.

وی در رابطه با احتمال حمله داعش و القاعده به عربستان سعودی افزود: تاریخ نشان داده جنایت کاران به خودشان هم رحم نمی کنند. بارزترین نمونه این مسئله استفاده اسامه بن لادن از آموزش هایی است که آمریکا به وی داده بود و در نهایت از آن آموزش ها برای حمله به این کشور در ۱۱ سپتامبر استفاده کرد. عربستان سعودی نه تنها تهدیدی برای کشورهای دیگر به حساب می آید، بلکه برای خودش نیز ایجاد خطر می کند. بسیار محتمل است که ریاض مورد حمله القاعده و داعش قرار بگیرد در حالیکه هر دوی این گروه‌های تروریستی حمایت های گسترده ای از سوی سعودی ها دریافت کرده اند.

سردبیر مجله انگلیسی پولیتیکس فرست در پاسخ به سوالی درباره ارتباط بین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و پیشگیری از حوادث تروریستی در این کشور گفت: این بحث که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خطر حملات تروریستی در این کشور کاهش می یابد تا حدودی درست است. در زمانه ای که تروریسم شدت گرفته، کنترل نکردن مرزهای یک کشور واقعیتی عحیب و خطرناک است. به هر حال، حتی اگر انگلیس قرار باشد اتحادیه اروپا را ترک کند، باز هم خطر تروریسم این کشور را تهدید می کند ( باید به یاد داشته باشیم که ایالات متحده آمریکا نیز در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با وجود این که مرزهای کشورش را به خوبی تحت کنترل خود داشت از خطر تروریسم در امان نبود). در نهایت، خطر تروریستی شدیدی که انگلستان را تهدید می کند حاصل دو عامل است: اولین عامل، سیاست خارجی دولت انگلیس در همکاری با گروه‌های به اصطلاح اسلام گرا به منظور دستیابی به اهداف ژئواستراتژیک خود در سوریه و لیبی است. دومین عامل عبارتست از نقش دولت های مختلف انگلیس در دهه‌های گذشته در دادن مجوز به جامعه مسلمانان افراطی این کشور برای داشتن یک زندگی موازی در انگلیس، بدون حفظ ارزش های این کشور و همچنین ناتوانی دولت های بعدی در مقابله با افراطی گری در برخی مساجد انگلیس که از جمله آنان می توان به جلوگیری نکردن از انتشار دی وی دی ها و منشورات افراطی تولید شده در عربستان سعودی اشاره کرد. در سال های اخیر سیاسی کاری دولت ها مانع از اقدام آنان در برابر افراطی گری شده است که این مسئله غیرقابل قبول است.

وی در انتها در پاسخ به سوالی درباره وضعیت ادامه حمایت آمریکا از گروههای تروریستی مانند گروهک منافقین پس از توافق هسته ای بین ایران و کشورهای ۵+۱ گفت: علی رغم توافق هسته ای، تهدیدآمریکا برای ایران همچنان باقی است. ساختار حکومتی آمریکا – ساختار سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی این کشور – بر سر این که ایران تهدیدی برای حضور آمریکا در خاورمیانه است و متحدین آمریکا در منطقه از جمله عربستان سعودی و اسرائیل را تهدید می کند هم عقیده هستند. بر این اساس و همچنین با توجه به اینکه روسای جمهور آمریکا از ساختار حکومتی این کشور تبعیت می کنند، واشنگتن به تلاش برای سرنگونی حکومت در ایران ادامه خواهد داد. این تلاش می تواند مثلا از طریق گروههای مورد حمایت غرب و یا گروههای مخالف داخل کشور انجام گیرد. تهران همچنان در کانون توجه واشنگتن قرار دارد و جدای از اینکه چه کسی رئیس جمهور بعدی آمریکا باشد، این قضیه تغییری نخواهد کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=14759

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.