تاریخ ارسال : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۳:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اقدام اخیر سناتورهای آمریکایی نقض صریح بندهای ۲۶ و ۲۹ برجام است

حسین آبنیکی، کارشناس مسائل هسته ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص اقدام اخیر ۹۸ تن از سناتورهای آمریکایی در راستای رای مثبت به تحریم های ضدایرانی گفت: در خصوص این روند کارشناسان ایرانی قبلا متذکر شده بودند که آمریکا مکررا برجام را نقض کرده است اما در مقابل طرف ایرانی سعی کرده بود نقض برجام آمریکایی ها را توجیه کند.

 

وی تصریح کرد: هر چند رئیس جمهور جدید آمریکا علاوه بر اینکه نقض های قبلی برجام را تایید کرد، ادامه فرآیند برجام را این طور اعلام کرد که به دنبال ایجاد تغییراتی در برجام است.و در شرایط فعلی نقض بندهای ۲۶ و ۲۹ برجام صورت گرفته و حتی قطعنامه ۲۲۳۱ پیوست ب بند ۳ و ۵ را نیز نقض می کند و عملا غیرقابل توجیه است.

 

این کارشناس مسائل هسته ای با تاکید بر اینکه در صورتی که مقامات ایرانی بخواهند این فرآیند را ادامه دهند باید منتظر اقدامات جدی تری از غرب باشیم، گفت: متاسفانه در موارد قبلی نقض برجام عملا توجیهاتی صورت گرفت که طرف آمریکایی تشویق شد تا نقض برجام را ادامه دهد.

 

وی با اشاره به اینکه کمیسیون برجام باید اقدامات متقابل را در قبال این تصمیم اخیر آمریکایی انجام دهد گفت: بار قبل که رئیس جمهور کشورمان در خصوص نقش برجام دستوراتی داد بیشتر ناظر بر مطالعه و امکان سنجی بود و اقدامات متقابل در خور و شایسته ای در این خصوص انجام نداد و اجرای برجام هم  ادامه یافت.

 

رییس سابق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: این روند سبب آن شد که غرب و آمریکا مسیر خود را گسترش دهند اما این بار حتما باید شرایطی متناسب با نقض برجام انجام شود و سازوکارهای لازم توسط نهادهای داخلی به ویژه مجلس شورای اسلامی پیش بینی شود و این اقدامات به شکل عملیاتی باشد.

 

این کارشناس مسائل هسته ای در پایان‌خاطر نشان کرد: با نقض برجام های مکرر، عملا دستاورد هیچ برجام بر همگی مشخص شد و باید شاهد اقدامات جدی، عملی و مناسب در قبال تحرکات آمریکا باشیم تا اگر رئیس جمهور این کشور دستور اجرای قانون اخیر را صادر کرد ایران نیز به موازات آن در یک اقدام متقابل شروع به برنامه های طراحی شده کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=53553

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.