تاریخ ارسال : ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۲۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اما و اگرهای احیای دو مرتبه مجموعه فرشچیان اصفهان؛ آرزویی که محال گردید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ، مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان از سال ۹۲ بخش خصوصی را بهره بردار خود دید. مجموعه ای که می توانست به قلب فعالیت های فرهنگی و هنری اصفهان تبدیل گردد هرچند به لطف معیت بخش خصوصی نونوار شد و جامه پر رنگ و نور و جذاب تری به تن کرد ولی در بهره برداری های فرهنگی و خدمات رسانی های هنری پر فراز و نشیب ظاهر شد.

این مجموعه در سال های موخر البته روزهای به یادماندنی و درخشانی را به چشم دیده هست اما مداومت در این خدمت رسانی که شرط کلیدی فعالیت چنین مجموعه هایی هست آنقدر نبوده که مسبب یک جریان فرهنگ ساز و هنر آفرین مداوم در شهر شود.

تبدیل پلاتو فرشچیان اصفهان به باشگاه بدنسازی

اما این روزها اخباری از اهالی تئاتر اصفهان شنیدیم که اندکی عجیب به نظر می رسید؛ آن هم تبدیل یکی از پلاتوهای این مجموعه به سالن بدنسازی بود. تشریح کاربری ورزشی در قلب یک مجموعه فرهنگی و هنری عجیب به نظر می آید.

برای تایید این مبحث با مجموعه فرشچیان ارتباط برقرار کردیم تا از وجود چنین کاربری مطمئن شویم، بعد از ارتباط مسئول ثبت اسم این مبحث را تائید کرد. این اتفاق در حالی می افتد که اهالی تئاتر اصفهان با کم بودن پلاتو رنج می برند و این مساله را مکررا اعلام نموده اند.

افسوس اهالی تئاتر اصفهان از تبدیل سالن پلاتوی فرشچیان به سالن بدن سازی

میثم کیان کارگردان تئاتر اصفهان در این خصوص به تسنیم اظهار کرد: هنگامی که متوجه گردیدم یکی از پلاتوهای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان تبدیل به سالن بدن سازی شده از این اتفاق بد یمن حسرت و افسوس خوردم.

وی اضافه کرد: قبل از این نیز برای تمرین با کم بودن پلاتو مشکلات فراوان داشتیم، مجموعه فرشچیان قصه مرموز و پیچ در پیچی دارد، به گفته مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اصفهان قرار بود این سالن تخصصی سینما و تئاتر باشدو اگر این اتفاق می افتاد ۱۰ پلاتو از آن ایجاد می شد و گروه های متفاوت تئاتر برای تمرین به آنجا مراجعه می کردند.

کارگردان تئاتر اصفهان اظهار کرد: من در نمایش های قبلی به سبب کم بودن فضای تمرین ۳ ماه در یک زیرزمین ۳ در ۳ در یک آموزشگاه تمرین می کردیم و اکنون در این وضعیت بی پلاتویی یکی از پلاتوهای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان را سالن بدنسازی می کنند.

وی گفته بود: گروه های نمایش کم نیستند و اکنون نیز نسل جدید فعالین تئاتر نیز اضافه شده و باز با کم بودن زیادتر پلاتو رو به رو هستیم بهر صورت اتفاق اتفاق غلطی برای مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان افتاده که هنوز نیز تصحیح نشده هست.

شرایط مجتمع فرشچیان مناسب و در شان تئاتر اصفهان نیست

پیمان کریمی کارگردان تئاتر اصفهان نیز در این باره به تسنیم اظهار کرد: برای تمرین با کم بودن پلاتو مشکلات زیادی داشتیم فراوان داشتیم، مجموعه فرشچیان قصه مرموز و پیچ در پیچی دارد، به گفته مدیرکل پیشین فرهنگ و ارشاد اصفهان قرار بود این سالن تخصصی سینما و تئاتر باشدو اگر این اتفاق می افتاد ۱۰ پلاتو از آن ایجاد می شد و گروه های متفاوت تئاتر برای تمرین به آنجا مراجعه می کردند.

وی اضافه کرد: فعلا این مجموعه خصوصی سازی شده و تنها نظارت بر روی آن انجام می شود و هنگامی که متوجه گردیدم یکی از پلاتوهای آن تبدیل به سالن بدنسازی شده از این اتفاق بد یمن حسرت و افسوس می خوردیم.

مرتضی ریحانی کارگردان تئاتر اصفهان اظهار کرد: در حال حاضر مصیبتی که در تئاتر اصفهان داریم، دانشگاه ها و آموزشگاه های هنری که مرتب خروجی آنان هنرجوهای حوزه تئاتر هست که جویای اجرا و کار می باشند، این خروجی ها با امکاناتی که داریم نمی قرائت کرد و در این خصوص باید چاره جدی اندیشیده شود.

وی اضافه کرد: هنوز هم ما با کم بودن سالن رو به رو هستیم و بدتر از آن نبود مکان تمرین، در حقیقت این ۲ از مشکل های بزرگ تئاتر اصفهان می باشند.

افزایش فعالین تئاتر اصفهان در برابر کم بودن فضای تمرین

وی گفته بود: من با کلیت خصوصی شدن مشکلی ندارم اما باید هدف مشخص شود اینکه قرار هست خدمت کنند؟ یا چیز دیگری در کار هست؟ الان در پلاتویی که قرار هست کار فرهنگی و هنری انجام گیرد ورزش می کنند هیچ چیزی جای خودش نیست.

تبدیل پلاتو فرشچیان به سالن بدنسازی را از معاون هنری و فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اصفهان جویا شدیم، وی خبر از بازگرداننده شدن کاربری پلاتو به این مجموعه اطلاع داد.

کارگردان تئاتر اصفهان اظهار کرد: اکنون گروه های تئاتر محل مناسب تمرین ندارند و این در حالی هست که مکان و پلاتویی که در مجموعه فرهنگی و هنری فرشچیان هست به سالن بدنسازی تبدیل شده با این وضعیت آن پلاتوی دیگر هم باری اکتساب درآمدزایی به فروش برسد!

پرویز طاهری معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان به تسنیم اظهار کرد: قرار شد که در زمان قرارداد جدید سالن پلاتوی فرشچیان قطعا حوزه هنری و معاونت فرهنگی هنری ارشاد نیز حضور دارا باشند تا این سالن کاربری فرهنگی هنری داشته باشد.

کاربری پلاتوی فرشچیان اصفهان بازگرداننده می شود

وی اضافه کرد: این اتفاق در زمان معاونت بنده رخ نداده و با نشستی که با اهالی تئاتر اصفهان داشتیم، این مبحث مطرح شد و بنده آن را به عنوان یک مشکل به مدیرکل وقت ارشاد اطلاع دادم.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان گفته بود: حجت الاسلام ارزانی در زمان رئیس ارشاد اصفهان فرمان دادن که این مکان از حالت ورزشگاهی خارج شود و در قرارداد سال آینده به کاربری قبلی خود بازگرداننده شود.

وی با بیان اینکه ما هم با اهالی تئاتر هم رأی هستیم و مخالف این تغییرکاربری هستیم، تصریح نمود: قرار شد که در زمان قرارداد جدید این سالن قطعا حوزه هنری و معاونت فرهنگی هنری ارشاد نیز حضور دارا باشند تا این سالن کاربری فرهنگی هنری داشته باشد.

طاهری افزود: البته همزمان نیز سالن سینما جایگزین سالن پلاتو شد اما این سبب برای تغییرکاربردی آن نبوده و قطعا این سالن به کاربری قبلی خود بازگرداننده می شود.

علی گرامی این روزها مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان در اصفهان را سازمان دهی می کند، در حقیقت مجموعه به موسسه توسعه فرهنگ به مدیریت بهمنی واگذار شده؛ اما در اصفهان علی گرامی معاون اداری مالی آن موسسه هست و مجموعه و اجرای امور در مجموعه فرشچیان اصفهان به عهده وی هست.

وی در جواب به اینکه به چه سبب پلاتو به باشگاه بدنسازی تبدیل شده به تسنیم اظهار کرد: این تغییر کاربری در دوره ما نبوده و ذی ربط به ۲ سال گذشته هست؛ بخش خصوصی فضا را کرایه و هزینه کرده نمی شود آنجا را پس گرفت؛ هنگامی که مجموعه به ما واگذار شد به این شکل بود.

تبدیل پلاتو به باشگاه بدنسازی زمان ما نبود

گرامی تصریح نمود: الان دیگر توان نداریم آنجا را به کاربری قبلش( پلاتو) برگردانیم، آنجا تغییرکرده و بازگشت آن هزینه زیادی دارد؛ ولی اهتمام می کنیم فضای دیگری برای پلاتو انتخاب نماییم.

وی گفته بود: برای احداث پلاتوی بعدی داریم بررسی های آن را انجام می دهیم، در این خصوص با وزارت فرهنگ و ارشاد گفت وگو شده که امکانات آن را بدهند تا پلاتوی خوبی احداث کنیم.

گرامی افزود: البته همان پلاتوی باقی مانده نیز وضعیت خوبی ندارد، اینها هزینه های عمرانی ذی ربط به وزارت ارشاد هست که باید به ما بپردازد تا ما آنجا هزینه نماییم.

حتی بهره بردای از آن نیز با اداره فرهنگ و ارشاد هست؛ یعنی برنامه ریزی اینکه چه گروهی برای تمرین بیایند با ارشاد هست و ما فضا را در اختیار آنان قرار می دهیم.

در کش و قوس این تغییرکاربری از یک سو و از طرف دیگر جواب اینکه در زمان ما نبوده از طرف دیگر سؤال های زیادی ایجاد می کند. گرچه این نکته نیز نباید فراموش شود، هنگامی که یک مجموعه به بخش خصوصی واگذار می شود به صورت حق مجموعه انتظار اکتساب درآمد و تامین هزینه ها را از مجموعه را دارد.

بهر صورت تشریح ورزش برای یک مجموعه فرهنگی هنری و کم کردن پلاتو برای ورزش و درآمدزایی اقدام سؤال برانگیزی بود که باید برای برطرف آن وارد میدان تدبیر و عمل شد. اما سوال کلیدی اینکه، این فضا برای چه مدت توسط مدیریت قبلی کرایه داده شده که نمی شود آن را به کاربری خود بازگرداند؟ این مدت چه نظارتی بر روی این مجموعه شده که ۲ سال هست این پلاتو تغییر کاربری داده هست؟ و به چه سبب با گذشت ۲ سال هیچ کس این ماجرا را جدی پیگیری نکرد؟! سؤال هایی که میتوان امیدوار بود با انتهاء قرارداد و بازگشت این سالن به هویت کابردی اش به زیادی از آنان جواب داده شود.

گزارش از نگین فروغی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84666

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.