تاریخ ارسال : ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

اما و اگرها بر سر چند خودکشی سیاسی در اوین

   هنوز اما و اگرها بر سر خودکشی سینا قنبری انتهاء نیافته بود که خبر دیگری در همان قد و قواره سر خط خبرها گردید؛ این بار مبحث، خودکشی یک استاد دانشگاه امام صادق (ع) و فعال محیط زیست بود.به گزارش شلمچه نیوز به نقل از روز نو :ماجرا به پیش از بازداشت کاووس سیدامامی باز می گردد یعنی وقتی که تازه اعتراضات دی ماه داشت فروکش می کرد؛ در آن برهه خبر خودکشی سینا قنبری تمام فضای سایبری را پر کرد. مدیران یک به یک توضیح هایی پراکنده در این ارتباط دادند اما از آنجایی که چندان قانع کننده نبود نمایندگان مجلس بازدید از زندان اوین را کلید زدند.(اینجا)
  محمدجواد فتحی اظهار کرد: علی الظاهر این شخص با استفاده از نایلون های سطل آشغال و گره زدن آن در یکی از سرویس های بهداشتی ذی ربط به بند ۴ به گفته پزشکی قانونی، خودکشی کرده هست که ما فیلم خودکشی را هم نگاه کردیم. شواهد نشان می دهد که فرد خودکشی کرده اما باید روند قضایی طی گردد تا بتوان دلیل کشتن را مشخص نمود جمع بندی بنده از این بازدید و اینکه بتوانم چیزی را نفیا یا اثباتا قضاوت کنم این هست که توان ندارم نه نفیا یا اثباتا چیزی را تایید یا رد نمایم.(اینجا)
(اینجا)علیرضا رحیمی هم  گفت:  با فرض خودکشی این متهم، در اینکه آیا امکان پیشگیری از خودکشی وجود داشته یا خیر مطمئنا بعد از ارزیابی پرونده و مستندات قابل اظهار نظر حتمی هست. صرفنظر از دیرکرد بلاوجه به دست آمده در بازدید نمایندگان مجلس از زندان اوین مقام های زندان میتوانستند با روشنگری بموقع از ایجاد زیادی شبهات در مورد نحوه مرگ سینا قنبری در افکار عمومی جلوگیری نمایند. (اینجا)
دو مرتبه سرویس بهداشتی و دو مرتبه خودکشی
(اینجا)هنوز اما و اگرها بر سر خودکشی سینا قنبری انتهاء نیافته بود که خبر دیگری در همان قد و قواره سر خط خبرها گردید؛ این بار مبحث، خودکشی یک استاد دانشگاه امام صادق (ع) و فعال محیط زیست بود. نامش کاووس سید امامی بود و وقتی خبر خودکشی اش بعد از دو روز که از مرگ او گذشته بود فضای خبری کشور را پر کرد مسئولین قضایی در مورد ان توضیح دادند که او به اتهام جاسوسی بازداشت شده بود و مرگش به دلیل خودکشی بود که فیلم آن هم موجود هست.(اینجا)
(اینجا)دراین میان تنها مدیران قضایی نبودند که در مورد مرگ سیدامامی درمقام پاسخگویی برخاستند لکن سپاه هم نشستی با نمایندگان داشت تا به چند و چون این ماجرا پرداخت کند.(اینجا)
فیلمی که منحصرا چند نماینده نگاه کردند
(اینجا)با هر نماینده ای گفت وگو می کردیم از فیلم خودکشی گفت وگو می کرد و جزئیاتش را به زبان می آورد همان فیلمی که به گفته امیرآبادی اطلاعات سپاه ناچار شده بود برای روشن شدن قضیه آن را به نمایندگان و خانواده سید امامی نشان دهد اما این فیلم نه برای همه که برای عده ای از نمایندگان به نمایش درآمده بود. علی مطهری که از زمره نمایندگانی بود که این فیلم را دیده بود در مورد جزئیاتش به خبرنگاران بیان کرد در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت هشت دقیقه وی (سید امامی) مشغول اقداماتی هست که نشان می دهد به احتمال زیاد قصد خودکشی دارد.
(اینجا)
به چه سبب به جای وزارت اطلاعات، سپاه وارد گردیده هست؟
اوبا اشاره به نشستی با مدیران قضایی به خبرآنلاین اظهار کرد: در این جلسه علاوه بر این مطرح گردید که سپاه به عنوان ضابط قضایی با حکم دادستان به پرونده ورود کرده در حالی که با توجه به مبحث اتهام علی القاعده باید وزارت اطلاعات در پرونده ورود می کرد.(اینجا)
سهل انگاری زندان اوین
وکیل سیدامامی از این مرگ اینچنین روایت می کند: فیلم دوربین سلول را بهمراه خانواده وی و وکیلان دیگر پرونده نگاه کردیم اما بخاطر اینکه دید خوبی به سرویس بهداشتی این سلول ندارد عمل خودکشی وی معلوم نیست اما در فیلم مشخص هست که وی با پیراهنی بر تن به دستشویی رفته هست.
او می گوید: صبح که مامور زندان برای وی صبحانه می آورد بعد مدتی متوجه می گردد او صبحانه را برداشته هست به همین سبب وارد سلول شده و از دیدن جنازه او در دستشویی شوکه می گردد. وی با بیان اینکه به سبب اینکه مامور زندان چندین ساعت بعد از مرگ کاووس سید امامی وی را دیده که دچار جمود نعشی شده بود اظهار کرد: چون زندانبانان از زمان مرگ او با خبر نبودند در بدو ورود و پیدا کردن او عملیات احیای قلبی را انجام می دهند. (اینجا)
(اینجا)حالا درکنار تمام این روایات یک سؤال مطرح می گردد و آن اینکه به چه سبب اگر دوربین ها این خودکشی را ثبت نموده اند کسی مانع آن نشده هست؟ مساله ای که بعضی کارشناسان حقوقی از آن به عنوان یک سهل انگاری یاد می کنند. هوشنگ پوربابایی در این ارتباط گفته هست: اگر واقعاً خودکشی اتفاق افتاده باشد بالذات میتوان به سبب اهمال، مسامحه و سهل انگاری مأمورین مواظب، سازمان زندان ها را به عنوان مسئول مستقیم تحت تعقیب قرار داد و بالعرض میتوان به علت تخلف از مقررات و عدم نظارت کافی بر امور زندانی های به عنوان مسیولیت مدنی دادستانی را تحت تعقیب قضایی قرار داد». (اینجا)
(اینجا)مجتبی ذوالنوری نیز از نمایندگان اصولگرای مجلس در همین راستا به خبرآنلاین اظهار کرد: ما در حال ارزیابی هستیم که به چه سبب کسانی که آنلاین به دوربین ها دسترسی داشته اند، اقدامی نکرده اند و مانع این خودکشی نشدند؟ باید به این تخلف رسیدگی گردد.(اینجا)
مستندسازی صدا و سیما
(اینجا)درحالی که هنوز ابعاد اتهام،گناه و مرگ سیدامامی در هاله ای از ابهام قرار دارد صدا و سیما مستندی از کاووس سیدامامی  پخش می کند که در آن در مقام قضاوت هم قرار می گیرد و تنها برای او حکم مجازات صادر نمی کند.
(اینجا)

بازبینی در قانون سازمان زندان ها
با اتفاق هایی که در یکی دو ماه موخر در درون زندان هایی مثل زندان اوین اتفاق افتاد بعضی از نمایندگان از بازبینی در قانون زندان ها حرف به میان آوردند و بعضی هم مثل محمدجواد فتحی بر لزوم بازدید مداوم از زندان ها تصریح کردند. فتحی در این ارتباط به خانه ملت گفته هست: بعد از بازدیدی که بهمراه نمایندگان از زندان اوین داشتیم با دوستان بازدیدکننده نشستی تشکیل دادیم و این لزوم احساس گردید که احتیاج هست بازدیدها توسعه یابد و سراغ زندان های دیگری در تهران یا سایر شهرستان ها برویم. البته قاعدتا باید عده ای از ترکیب فعلی ثابت بمانند و در جاهایی هم که لازم هست این ترکیب عوض کند و عده ای از نمایندگان هر استان در بازدید از زندان های استان حضور دارا باشند.
وی دنبال کرد: ما احتیاج داریم مشکلات سازمان زندان ها، نحوه اداره زندان و اداره امور زندانی های را مورد ارزیابی قرار دهیم و باید بازرسی فراگیری در سه کانون زندان، زندانی و زندانبان انجام دهیم تا با عارضه هایی که زندان ها را تهدید می کند مبارزه کنیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88849

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.