تاریخ ارسال : ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

امروز، داربی آقای شهردار در خیابان بهشت

روزنامه شهروند درج کرد: امروز شورای پنجم شهر تهران استعفای محمد علی نجفی، شهردار شانزدهم تهران را بررسی می‌کند.

انتهاء دوران ۷ ماهه شهرداری «محمدعلی نجفی» در طبقه هفتم ساختمان خیابان بهشت یا ادامه کار او با اصرار و اجبار شورا؛ امروز بیست‌و‌یک عضو فهرست امید که با ۲۱ رأی، نجفی را به منصب شهرداری تهران رساندند دراین‌باره تصمیم خواهند گرفتند. آنچه اعضای شورا در رسانه‌ها مطرح می‌کنند، اصرار بر ماندن هست اما در سمت‌ دیگر هم نجفی بر استعفایش پافشاری می‌کند و هفته گذشته دو مرتبه با نامه کناره گیری به جلسه هم‌اندیشی شورا رفت. شهردار ۶۶ساله تهران روز گذشته اما در جمع خبرنگاران از ضرورت رفتن خود و حرف‌های ناگفته‌اش برای قانع کردن اعضای شورا حرف زد.

نمی‌خواهم شهرداری دچار رکود گردد

شانزدهمین شهردار پایتخت بعد از برتری انقلاب ایران، روز گذشته و درحاشیه مراسم بهره‌برداری از ٢٠ پروژه منطقه ٨ کوشش کرد که از کارنامه خود در این ۷ ماه دفاع نماید و بگوید که رفتنش خللی در کار مدیریت شهری ایجاد نمی‌کند. نجفی در جمع خبرنگاران و با بیان این‌که علت کلیدی استعفای من مجال برای معالجه هست اظهار کرد: «در سه چهارماهی که باید برای معالجه بروم کار شهرداری نمی‌تواند معلق بماند درحالی‌که شهرداری به جایگاهی دست یافته که آماده حرکت سریع‌تر و حتی پرش را دارد و نمی‌خواهم به سبب مریضی، شهرداری دچار رکود گردد.» » او در جواب به این سوال که به چه سبب مرخصی نمی‌گیرد؟ هم اظهار کرد: «نمی‌پسندم کسی که مسئول و مدیر هست بنا بر عللی بالای سرکار نباشد و آنطور که باید و شاید کار پیش نرود؛ به همین علت این سیستمی که مرخصی بگیرم و به معالجه پرداخت کنم خیلی مورد قبول نیست و در شهرداری هم این سامانه عمل نمی‌کند.» مبحث دیگر عکس العمل نجفی به حق تصمیم‌گیری اعضای شورا بود که اگر اعضا به استعفای شما جواب منفی دهند چه می‌شود؟

» مبحث دیگر عکس العمل نجفی به حق تصمیم‌گیری اعضای شورا بود که اگر اعضا به استعفای شما جواب منفی دهند چه می‌شود؟شهردار تهران دراین‌باره اظهار کرد: «اجازه دهید گزینه‌های متفاوت را بررسی کنیم و هنوز اعضای شورای شهر حرف‌های من را نشنیده‌اند. نیروهای خوبی در شهرداری هستند که می‌توان مسیولیت را به آنان سپرد. دوی امدادی در شهرداری انجام شده که قسمتی را من انجام دادم و اکنون می‌توان ادامه مسیر را به دیگران سپرد تا طی کنند و از آن‌جایی که اشخاص شایسته حاضر هستند فکر نمی‌کنم ضرورتی بر ماندنم باشد و دوست ندارم سه ماهی مرخصی باشم و نام من در شهرداری بر جای بماند.» » تکلیف آینده شهرداری بعد از خارج شدن نجفی هم سوژه ای هست که در ۲۵ روز گذشته مکررا طرح شده و بعضی کارشناسان از احتمال تحولات بنیادی حرف زدند، اما نجفی چنین اعتقادی ندارد: «شورا که عوض نشده و علی‌القاعده شهرداری کار خود را ادامه خواهد داد و فکر نکنید تغییراتی که با آمدن من ایجاد شده، از بین می‌رود؛ چون که تحولات انجام شده، زیرساخت‌ها مهیاست و تیم جدید وجود دارد و فضا برای ادامه کار فراهم هست.»

‌6 هزار‌میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری تهران تسویه گردید

»نجفی در روزی که شاید آخرین روز کاری او در کسوت شهردار باشد از اقدامات انجام‌شده در دوران مدیریت خود حرف زد و به‌نوعی این جلسه افتتاحیه را به جلسه دفاع از کارکرد خود مبدل کرد. او با اشاره به تسویه حدود ۶‌هزار ‌میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری به بانک‌ها و پیمانکاران در ‌سال گذشته، اظهار کرد: «در همین منطقه هشت، هیچ بدهی‌ای باقی نمانده و تمام بدهی ۵۹‌میلیارد تومانی منطقه پرداخت شده هست؛ به همین علت در حدی که میسر بود و خداوند توفیق داد، توانستیم کارنامه قابل عرضه‌ای را ارایه دهیم؛ البته که بررسی با شورای شهر و مردم هست و بررسی پایانی با خداوند می باشد.» » نجفی چشم‌انداز فعالیت‌های شهرداری در سال ۹۷ را مثبت عنوان نمود و اظهار کرد: «برای سال کنونی با سازگاری و معیت شورای شهر، بودجه حقیقی تنظیم گردید؛ علاوه بر این در مجلس شورای اسلامی و در بودجه کل کشور نیز شش ماده خاص ذی ربط به شهرداری‌ها گنجانده گردید که عمده آنان ذی ربط به شهرداری تهران هست به همین علت شهرداری با استفاده از این مورد ها می‌تواند قسمتی از مشکلات را رفع کند.» » او که بعد از دوران پرشائبه و ۱۳ساله «محمدباقر قالیباف» کلیددار شهرداری تهران گردید از مشکلات آغاز کار هم حرف زد: «در ‌سال ۹۶ علی رغم این‌که وضعیت شهرداری از نظر مدیریتی و مراجع مالی خوب نبود، خیلی به پیگیری بعضی پروژه‌ها امیدوار نبودیم اما امروز که کارنامه شهرداری را نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که خدمات قابل عرضه‌ای علی رغم همه محدودیت‌ها ارایه شده هست. در‌ سال گذشته پیش‌بینی شده بود که ۸۵‌درصد مراجع درآمدی شهرداری تا پایان‌ سال را پژوهشگر کنیم، درحالی‌که طبق آخرین گزارش ارایه شده در انتهاء اسفند ماه‌سال گذشته، ۹۵‌درصد درآمدهای پیش‌بینی شده شهرداری پژوهشگر گردید و همین مبحث نیز موجب گردید قسمتی از بدهی‌هایی که سه تا پنج‌سال از عمرشان می‌گذشت را پرداخت کردیم.»

شورا با کناره گیری مخالفت می‌کند

»از صبح روز ۲۳ اسفند سال قبل که استعفای شهردار تهران حتمی و خبری گردید، مکررا اعضای شورای شهر از مخالفت خود با این کناره گیری حرف زدند هرچند که عده ای از آنان چندان بر مخالفت خود پافشاری نمی‌کردند و تصمیم‌گیری را به شنیدن علل نجفی واگذار می‌کردند. در آخرین ساعات مانده تا بررسی این کناره گیری در جلسه علنی شورا، همچنان این خیز مخالفت‌ها شنیده می‌شود تاجایی که این اعضا از مطرح‌شدن گزینه‌های جایگزین هم حرف می‌گویند. « «حسن‌ خلیل‌آبادی»، ریاست کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا هم در گفت‌و‌گو با «شهروند» از مخالفت خود با این کناره گیری حرف می‌گوید و معتقد هست که شورا آن را تأیید نخواهد کرد. او در توضیح این مبحث می‌گوید: «دوستان با استعفای آقای نجفی قبول کننده نیستند. پیش‌بینی من، مخالفت اعضا و ادامه کار آقای نجفی هست.» » بعضی از کارشناسان شهری اعتقاد دارند با توجه به اصرار نجفی و احتمال کم‌انگیزه‌ شدن او، خوب تر هست تکلیف این مبحث به سرعت مشخص گردد و گروهی هم با اشاره به مریضی شهردار، موافقت با این کناره گیری را یک مشی اخلاقی می‌دانند اما خلیل‌آبادی نظر متفاوتی دارد: «وظیفه شهردار با شورا متمایز هست؛ ما یک موظف هستیم و وی هم یک وظیفه دیگر دارد. ما باید به‌گونه‌ای برخورد نماییم که مردم و شهر دچار عارضه نشوند و متناسب با منفعت های شهروندان تصمیم‌گیری کنیم. در نهایت این هم یک نظر هست که تکلیف مدیریت شهر سریع‌تر مشخص گردد ولی باید در انتظار نظر جمعی و مشورتی باشیم.» » آن‌طور که خلیل‌آبادی می‌گوید، امروز و قبل از جلسه علنی شورا که ساعت ۹ صبح آغاز خواهد گردید، نماینده های مردم تهران در پارلمان شهری، یک جلسه هم‌اندیشی دیگر هم خواهند داشت و در مورد این مبحث به جمع‌بندی و بحث‌‌و‌بررسی خواهند پرداخت. خلیل‌آبادی در جواب به این سوال که در صورت مخالفت شورا با کناره گیری، تکلیف معالجه مریضی شهردار چه خواهد گردید هم می‌گوید: «بیماری وی حقیقت دارد اما خیلی‌ها مریض هستند و در کنار معالجه مریضی به مسیولیت خود ادامه می‌دهند.» » آنچه اصرار اعضای شورا بر ماندن نجفی را حتمی نشان می‌دهد، اهتمام این اشخاص بر مطرح‌نشدن بحث جایگزین یا سرپرست هست؛ سوژه ای که خلیل‌آبادی هم بر آن اهتمام دارد: «در مدت مطرح شدن کناره گیری، اصلا هیچ‌ بحثی در مورد جایگزین، نشده هست و این بحث اصلا مطرح نیست.» » این مبحث را عضو هیأت‌رئیسه شورا هم تأیید می‌کند. « «زهرا نژادبهرام» دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «درباره واقعه ی کناره گیری، جلسه علنی همه چیز را مشخص خواهد کرد اما در مورد جایگزین تاحالا هیچ بحثی نشده هست چون اعضا اصرار به ماندن نجفی دارند.»

مریضی سبب کلیدی هست یا فرعی؟

»وجود دو کناره گیری در کارنامه کاری نجفی، اعضای کنونی شورا را در روزهای انتخاب شهردار شانزدهم با این سوال روبه‌رو کرد که آیا نجفی برای ماندن در شهرداری مصمم هست که جواب نجفی آنان را قانع کرد. نجفی مکررا گفته‌ بود که نیت رسیدن به پاستور از راه بهشت را ندارد و می‌خواهد با خدمت‌گزاری در شهرداری به دوران کاری خود خاتمه دهد و این راه را هم با داعیه آغاز کرد اما این مسیر چندان پایدار نماند. او که در دوران ۷ ماهه مدیریتش بر شهر تهران، چندین گزارش‌ از تخلف های دوران قالیباف منتشر نمود و در آخرین روزهای منتهی به استعفایش هم، به سبب حرکات موزون چند کودک در جشن روز زن، فشارهای رسانه‌ای بسیاری را به خود دید اکنون سبب کلیدی کناره گیری را «بیماری تازه» خود می‌داند هرچند که به فشارهای دیگری هم به‌عنوان فرع مبحث اشاره می‌کند. در این بین اما زیادی از اصلاح‌طلبان و حامی های نجفی، چنین اعتقادی ندارند و مریضی را سبب فرعی می‌دانند. « «غلام‌رضا حیدری» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یکی از این اشخاص هست که می‌گوید: «طبق شنیده‌ها نجفی شهردار تهران تحت فشار قرار گرفته و مریضی وی فرع مبحث هست.» » نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به نشست مشترک نمایندگان تهران با اعضای شورای شهر پایتخت در قالب مجمع ۵١ نفره امید در آخرین روزهای‌ سال گذشته، به ایسنا می‌گوید: «بعضی می‌گفتند آقای نجفی روی مفاسد اقتصادی خیلی قاطع ایستاده و حتی یکسری پرونده‌ها را آماده کرده و آنان را به قوه قضائیه ارجاع داده هست. سریعا بعد از این جشن برای آقای نجفی احضاریه رفت و از بعضی تریبون‌ها موضع‌گیری‌های تندی بر علیه وی اتخاذ گردید.» » او با این مقدمه، در جمع‌بندی این مورد ها می‌گوید: «اینها زمینه‌ای هست که می‌گویند آقای نجفی تحت فشار قرار گرفته و بحث مریضی وی فرع قضیه هست. بر همین اساس نظر شخصی من این هست که شورای شهر تهران به سادگی استعفای وی را قبول نکند و از وی پشتیبانی نماید. به‌خصوص ریاست شورا آقای محسن‌هاشمی که ارتباط خوبی هم با رهبری دارد از موقعیت ریاست شورای شهر و علاوه بر این اعتباری که از زنده یاد پدرشان دارد در این زمینه استفاده نماید.»

با «سرطان پروستات» امکان ادامه مسیولیت وجود دارد؟

»خلاصه خبر ها شهری پایتخت، از مخالفت شورا با استعفای شهردار حکایت دارد، اما اگر سبب کلیدی، مریضی جدید نجفی هست سبب اصرار شورا برماندن او چیست؟ گرچه روز مطرح‌شدن بحث کناره گیری، «محسن‌هاشمی»، ریاست شورای شهر در یک نشست خبری، نام‌بردن از مریضی جدید نجفی را غیراخلاقی دانست و تصمیم‌گیری در مورد رسانه‌ای شدن نام این مریضی را حق شهردار دانست اما در روزهای بعد، بحث «سرطان پروستات» مطرح گردید و گروهی با اشاره به این‌که بعضی مسئولین کشور هم مبتلا به چنین مریضی هستند و همزمان با معالجه به کار خود ادامه می‌دهند، خواستار ادامه فعالیت نجفی گردیدند. « «حسن ابوالقاسمی»، فوق تخصص خون و آنکولوژی در مورد این مریضی و این‌که تا تا چه اندازه امکان ادامه مسیولیت همزمان با معالجه وجود دارد، به «شهروند» می‌گوید: «سرطان پروستات در اشخاص خیلی مسن می‌تواند چندسالی وجود داشته باشد و گرفتاری ایجاد نکند ولی جوان‌ها احتیاج به معالجه جدی‌تر دارند.» » آن‌طور که قبل از این از زبان شهردار و اعضای شورا بیان شده، از تازگی مریضی نجفی حکایت دارد و به همین سبب اعضای شورا اصرار دارند که شهردار در کنار معالجه به کار خود هم دنبال کند یا این‌که چند ماهی به مرخصی برود. در مورد امکان چنین سوژه ای، این پزشک متخصص می‌گوید: «بستگی به پیشرفت مریضی دارد. ولی در زیادی از مورد ها که مریضی مدرن نیست اشخاص می‌توانند به سادگی به زندگی و کار خود بپردازند. در مورد آقای نجفی هم باید پزشک متخصص او تصمیم‌گیری کند یا نظر دهد.»

»با این توضیحات و درحالی‌که بازار کمپین‌های مجازی در پشتیبانی از ماندن نجفی یا «مخالفت با شهردار اجباری» داغ هست و بیانیه‌های مختلفی در این زمینه درحال جمع‌آوری امضا و افزایش تعداد اعضای خود هستند، امروز شورای ۲۱نفره تهران، تصمیم پایانی خود را خواهند گرفت و در صورت موافقت یا مخالفت آنان با کناره گیری، دوران پرتنش مدیریت پایتخت وارد فاز تازه‌ای خواهد گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95071

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.