تاریخ ارسال : ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

امریکا با من!

وزیر خارجه دولت یازدهم می‌گوید برای اینکه بانک‌های خارجی همکاری خود را با ایران از سر بگیرند، حاضر است از وزارت خزانه‌داری امریکا برای آنها نامه تضمین کتبی یا آنچه او آن را Letter of Comfort(امان نامه) خوانده بگیرد.

به گزارش شلمچه نیوز، محمد جواد ظریف که به امریکای لاتین سفر کرده، صبح پنج‌شنبه در همایش بررسی فرصت‌های اقتصادی مشترک ایران و شیلی سخنرانی کرد و گفت که ایران آمادگی دارد برای رفع برخی نگرانی‌های بانک‌های خارجی در زمینه همکاری با ایران از بخش ویژه نظارت بر تحریم‌ها در خزانه‌داری امریکا، امان نامه (Letter of Comfort) برای آنها بگیرد. ظریف گفت: «اگر فضاسازی‌های رسانه‌ای که توسط گروه‌های مخالف توافق هسته‌ای در امریکا دوستان را نگران کرده ما این آمادگی را داریم که از بخش کنترل دارایی‌های خارجی (OFEC) وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای بانک‌هایی که تمایل به همکاری با ایران دارند، نامه آرامش‌بخش تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند، ضمن اینکه امکان ایجاد کارگزاری بین بانک مرکزی ایران و بانک‌های شیلیایی با حضور مسئول مربوطه در بانک مرکزی ما فراهم است.» کری اواسط ماه مه ۲۰۱۶ در ملاقات با بانکداران اروپایی به آنها گفته بود که از تعامل تجاری با ایران نگرانی نداشته باشند، ولی تا کنون موضعی نگرفته که نشان دهد امریکا حاضر است به یک بانک خارجی «نامه‌ای آرامش‌بخش» بدهد تا بدون نگرانی با ایران تعامل داشته باشد.
۲۵۵۷۷۳_۳۵۷

مقام‌های بانکی که در ملاقات ماه مه ۲۰۱۵ با کری در لندن حضور داشتند، همان موقع به رویترز گفته بودند تضمینی که کری در این ملاقات به آنها ارائه کرده، ابهام دار است و کلیت رویکرد ایالات متحده این است که هیچ «خبری از نامه آرامش‌بخش برای بانک‌ها نیست.» ظریف که برای تسهیل مبادلات بانکی با بانک‌های امریکای لاتین به این منطقه رفته است، در شیلی گفت: « همکارانی از بخش بانکی ایران به همراه داریم. نماینده بانک مرکزی ایران آماده برقراری ارتباطات بانکی است تا بتوانیم در فضای پسابرجام ارتباطات خوبی را برای تسهیل همکاری بخش خصوصی فراهم کنیم.» او در مقام وزیر خارجه ایران، برای اولین بار است که از آمادگی برای نامه آرام بخش امریکا سخن می‌گوید ولی مشخص نیست که این موضع او بر اساس هماهنگی یا تضمین جدیدی از طرف مقام‌های امریکایی ابراز شده است یا نه؟

نزدیک به هفت ماه بعد از اجرای توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵، مقام‌های ایرانی همچنان می‌گویند که دولت امریکا در اجرای برجام کارشکنی می‌کند. عباس عراقچی روز پنج‌شنبه گفت: «علت اصلی رفع نشدن مشکلات و موانع در برجام در بدعهدی و بدحسابی طرف‌های غربی به ویژه امریکا است. روابط بانکی هنوز به طور کامل برقرار نشده است.» معاون وزیر امور خارجه که در همایش «برجام گذشته، حال و آینده» پیش از ظهر دیروز در فرهنگسرای مصلی‌نژاد سخن می‌گفت با اشاره به اینکه یک خواسته برجام رفع همه تحریم‌ها بوده، افزود: « آنها تعهد کرده بودند که همه قوانین تحریمی خود را لغو می‌کنند و در همین راستا قوانین شورای وزیران اروپا، شورای امنیت و شخص رئیس‌جمهور امریکا و مجلس امریکا لغو یا متوقف شد اما همه تحریم‌ها روی کاغذ لغو شد و در عمل تأثیر آن هنوز در بخش زیادی نشان داده نمی‌شود.» عراقچی گفته که روابط «بانکی هنوز به طور کامل برقرار نیست و باید اعتماد شرکت‌های بزرگ و بنگاه‌های خصوصی را به دست آوریم.» وی افزود: « آنها فضایی را ایجاد نمی‌کنند که شرکت‌ها با ما همکاری کنند، خصومت امریکا همان قدری است که قبل از برجام بود و ما امتیازات را در برجام به زور گرفتیم و با رضایت ندادند.» عراقچی ادامه داد: « آنها سعی می‌کنند میوه‌های برجام کمتر به ایران برسد و مزایای برجام محدود شود و در این میان دست‌های شیطنت‌آمیز برخی کشورها مثل امریکا و اسرائیل نمایان است.»

افزایش بی‌سابقه واردات امریکا از ایران
اطلاعات اداره آمار ایالات متحده امریکا که بخشی از وزارت بازرگانی است، نشان می‌دهد واردات امریکا از ایران در فضای بعد از توافق هسته‌ای افزایش یافته ولی امریکایی‌ها همچنان به دنبال اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران هستند. «الیزابت ترودو» سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که واشنگتن به خاطر سوءظن به ایران برای ارسال موشک به شورشیان یمن، بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه تهران را مورد بررسی قرار می‌دهد. وی از دادن توضیحات بیشتری در این رابطه خودداری کرده است. خبرگزاری تاس نیز گزارش داد ترودو اعلام کرده که مقامات ایالات متحده در حال بررسی موضوع اعمال تحریم علیه ایران هستند. ولی این دیپلمات درباره مکانیسم این تحریم‌ها سخنی به میان نیاورده است. این در حالی است که اطلاعات وزارت بازرگانی دولت ایالات متحده نشان می‌دهد واردات امریکا از ایران، تنها در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، در مقایسه با کل سال گذشته، سه برابر افزایش داشته است. از ژانویه (دی) تا ژوئن (تیر) امسال میزان صادرات کالا از ایران به ایالات متحده ۳۶/۹ میلیون دلار ارزش داشته که این رقم سه برابر کل واردات امریکا از ایران در سال ۲۰۱۵ است. در سال ۲۰۱۵ امریکا واردات کالا از ایران به ارزش ۱۰/۸ میلیون دلار داشت. به نوشته صدای امریکا، اطلاعات اداره آمار ایالات متحده امریکا که بخشی از وزارت بازرگانی است، نشان می‌دهد ساختار واردات امریکا از ایران هم در پی برداشتن تحریم‌ها تغییراتی داشته است. سال گذشته تنها مقوله وارداتی از ایران «آثار هنری و عتیقه‌جات» بود. اما امسال تنوع بیشتری دیده می‌شود. از جمله فرش و قالیچه به ارزش ۲۹/۵ میلیون دلار، مواد غذایی به ارزش ۳۳۶ هزار دلار، محصولات کشاورزی به ارزش ۶۶ هزار دلار، محصولات چاپی و موارد مرتبط به ارزش ۶۴ هزار دلار در طبقه بندی اقلام وارداتی از ایران به امریکا ثبت شده‌اند.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=23670

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.