تاریخ ارسال : ۰۶ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

امسال تلفات ناشی از سلاح سرد رشد منفی داشته است

امیر حسین مهدوی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، با اعلام این خبر افزود: در شش ماهه نخست امسال تعداد کشته شدگان ناشی از سلاح سرد ۳۶۷ نفر بوده که این میزان در سال ۹۴ در شش ماهه نخست سال ۴۱۵ نفر بوده است .
وی ادامه داد: این آمار حکایت از رشد منفی ۱۱/۶ درصدی درشش ماهه اول سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ داشته است .
مهدوی به آمار این تلفات در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: تلفات به دنبال جراحات ناشی از سلاح سرد در سال ۹۴ در کل کشور تعداد ۷۶۷ نفر بوده که این آمار نسبت به سال ۹۳ نیم درصد رشد داشته و درسال ۹۳ ، ۷۶۳ نفر قربانی با سلاح سرد بوده اند.
مهدوی همچنین با اشاره به تفکیک جنسیتی آمار فوت شدگان با سلاح سرد در سال ۹۴ و ۹۵ افزود: درسال ۹۴ از تعداد ۷۶۷ نفر ، ۶۴۶ نفر مرد و ۱۲۱ نفر زن بوده که با سلاح سرد کشته شده اند و در شش ماهه نخست همان سال تعداد کشته شدگان در زنها بیشتر بوده است اما در سال ۹۵ از تعداد ۳۶۷ نفر کشته شده در شش ماهه نخست سال، ۳۰۰ نفر مرد و ۶۷ نفر زن که با سلاح سرد کشته شده اند که در سامانه پزشکی قانونی کشور ثبت شده است .
معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشک قانونی کشو با بیان اینکه استان تهران برای دومین سال متوالی رکورد دار استفاده از سلاح سرد در کشور شناسایی شده است به بیشترین آمار کشته شده ها در استان های کشور هم اشاره کرد و ادامه داد: استان تهران همیشه رتبه بالاتری نسبت به کشته شدگان سلاح سرد در کشور داشته است که در شش ماهه نخست سال ۹۵ آمار کشته شدگان با سلاح سرد در پایتخت ۶۸ نفر، خراسان رضوی به عنوان استان دوم ۲۹ نفر و استان اصفهان به عنوان استان سوم ۲۸ نفر از مهمترین استان هایی بودند که در سطح کشور در نزاع از سلاح سرد استفاده و منجر به قتل شده اند.
وی گفت: همچنین در سال ۹۴ نیز استان تهران به عنوان استان اول در خصوص کشته شدگان ناشی از سلاح سرد درکشور ۱۲۴ نفر فوتی را به نام خود ثبت و استان فارس به عنوان استان دوم با ۷۳ نفر فوتی و خراسان رضوی با ۶۶ نفر فوتی به عنوان سومین استان آمار بالای فوت شدگان با سلاح سرد درکشور را به نام خود اختصاص داده بودند.
مهدوی با اشاره به کمترین آمار کشته شدگان با سلاح سرد در برخی استان های کشور افزود: خراسان جنوبی با دو نفر کشته ، کهگیلویه و بویر احمد با ۴ نفر و یزد با ۵ نفر به عنوان استان هایی نام گرفتند که در سال گذشته کمترین آمار کشته شدگان با سلاح سرد را داشته اند .
وی با اشاره به افرادی که از سلاح سرد استفاده می کنند گفت : افرادی که آستانه تحریک آنها پایین است و زود عصبانی می شوند و کنترل تکانه خشم ندارند وقتی وارد منازعات می شوند به دنبال یک دعوای ساده اتفاق غیر قابل جبرانی رخ می دهد و بیشتر قتل های صورت گرفته با سلاح سرد از پیش تعیین شده نیستند و نیز افرادی که در دعوا با سلاح سرد مرتکب قتل می شوند سنین بالایی ندارند و اکثراً جوانان کم سن و سال هستند.
مهدوی گفت: زمانی که جوانان کم سن و سال از سلاح سرد استفاده می کنند خیلی اشراف به این سلاح ندارند و نمی دانند که چه خطراتی می تواند استفاده از این سلاح به دنبال داشته باشد ، لذا با یک ضربه به ناحیه قفسه سینه،گردن و شکم که محل شایع در دعواست می زنند و با یک خونریزی فرد مقابل جان خود را از دست می دهد .
معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشک قانونی کشور ادامه داد: متاسفانه با توجه به رایج شدن مصرف روان گردان مثل شیشه و سایر مواد مخدر عوارض روانی متاثر از سوء مصرف مواد کمک می کند تا فرد بر روی کنترل خشم خود توان نداشته باشد و در صورت حمل یک سلاح سرد با کوچکترین جرقه ای یک نفر کشته می شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35396

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.