تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

امور جاری دولت ۹۰ درصد بودجه کشور را می بلعد/ مشکل اشتغال با سخن حل نمی توان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، دولت در برنامه ششم توسعه برای برطرف این معضل موظف به  ایجاد یک میلیون شغل است. دولت برای اجرایی کردن این با اهمیت خواستار افزایش نرخ حاملهای انرژی گردید که مجلس با آن موافقت نکرد. در این ارتباط با موسی الرضا ثروتی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اظهار کرد و گو کردیم:

در این ارتباط با موسی الرضا ثروتی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اظهار کرد و گو کردیم:وی با بیان اینکه برطرف معضل بیکاری به روشهای مختلفی قابل حل کردن است اظهار کرد: یکی از آنان استفاده از مراجع صندوق توسعه ملی است که قانون آن تصویب شده است  و باید برای بخش غیر دولتی یعنی تعاونی ها و بخش خصوصی منابعی اختصاص پیدا نماید تا متناسب با آن به ایجاد شغل بپردازند.

*‌ عدم احتیاج به گران کردن بنزین با صرفه جویی دولت در هزینه های جاری خود

ثروتی  با ابراز تأسف از اینکه چند سالی است دولت به صندوق توسعه ملی دست اندازی می کند  گفت: این کار موجب شده است که این منابع  گرچه برای اشتغال است دولت برای هزینه های جاری استفاده کند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این رویه دولت اظهار کرد: این شیوه مدیریت صندوق توسعه ملی بدترین نوع مدیریت آن است.

ثروتی با بیان اینکه دولت لازم نیست برای ایجاد اشتغال نرخ بنزین را افزایش دهد اظهار کرد: برای اشتغال کافی است که دولت به مراجع صندوق توسعه ملی دست اندازی نکند.

وی با بیان اینکه سال کنونی دولت پیشنهاد داده بود که ۲۶ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداشت نماید که قسمتی از آن برای هزینه های جاری دولت است اظهار کرد: دولت اگر دست به صندوق توسعه ملی نزند اشتغال خود به خود ایجاد می گردد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانونی در زمان مجلس نهم تصویب گردید که مراجع صندوق توسعه ملی اختصاص به ایجاد اشتغال پیدا نماید اظهار کرد: دولت به جای اینکه بر طبق قانون ۴۲ درصد از درآمدش را به صندوق توسعه ملی اختصاص بدهد ۳۲ درصد از درآمدش را اختصاص به صندوق توسعه ملی داد و از این ۳۲ درصد نیز درخواست ۲۶ هزار میلیارد تومان داشته که این کار شایسته ای نیست.

* ۹۰ درصد بودجه کشور صرف امور جاری دولت

وی با انتقاد از شیوه تخصیص بودجه اظهار کرد: حالا ۹۰ درصد بودجه کشور صرف امور جاری می گردد.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه هزینه جاری دولت یازدهم و دوازدهم در این ۵ سال و نیم ۲ برابر پیشین شده است اظهار کرد: اگر نرخ تورم را محاسبه کنیم در این پنج سال سالی ده درصد نیز بر آن اضافه می گردید باید حالا ۵۰ درصد افزایش پیدا می کرد در حالتی که  حالا ۲ و نیم برابر هزینه های نهاد ریاست جمهوری بالا رفته است. این نشاندهنده این است که یک دیدگاه های اشرافیت گرا و رفاه طلبی در بین دولتمردان وجود دارد.

* خارج شدن از رکود با اجرای قانون هدفمندی امکان پذیر بود

وی با اشاره به عامل دیگری که در قانون در نظر گرفته شده بود و می توانست کشور را از شرایط رکودی خارج کند اما دولت به آن عمل نکرد اظهار کرد: در قانون هدفمندی یارانه ها  30 درصد درآمد حاصل از آن باید برای تولید اختصاص داده می‌شد که دولت هیچ وقت این پول را اختصاص نداد. اگر دولت قانون هدفمندی یارانه ها را بدرستی انجام می داد حالا مشکل اشتغال این قدر بحرانی  نبود.

* عدم اجرای قانون برطرف موانع تولید با گذشت چهار سال از آن

ثروتی با بیان اینکه قانون دیگری که برای ایجاد اشتغال مصوب گردید قانون برطرف موانع تولید است  گفت‌: در این قانون قرار بود که۲۵ درصد بنگاه های اقتصادی ذی ربط به بانکها،‌ بازنشستگی ها و مواردی از این دست برون سپاری گردد و به مردم ارائه گردد اما حالا ۴ سال است که  از تصویب این قانون  گذشته است و دولت هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

وی با بیان اینکه یکی از راههای ایجاد اشتغال جلوگیری از واردات است اظهار کرد: اما در این زمینه هم دولت نمره قبولی دریافت نمی کند چون که دولت کنترل نمی کند و کارهای دولتمردان در این زمینه موجب اعتراض بعضی از اعضای کابینه نیز شده است.

* گلایه اعضای کابینه دولت یازدهم و دوازدهم با کارهای دولت در راستای واردات

  این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه کارهای دولت در راستای کنترل واردات موجب گلایه وزارت صنعت شده است اظهار کرد: این جای سوال دارد مگر وزیر صنعت بخشی از هیئت دولت نیست که این انتقاد را مطرح   می‌کند و جالبتر اینکه در دولت یازدهم نیز آقای موهبت زاده با بیان اینکه گسترش منطقه های آزاد نباید مهملی برای واردات کالا گردد منتقد افزایش بی رویه منطقه های آزاد بود اما جای تعجب دارد شخص ریاست جمهور هر کجا می رود قول ایجاد منطقه های آزاد می دهد.

* دولت صرف تشکیل منطقه آزادرا مفید می داند

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه کارکرد دولت نشان می دهد که آنان ایجاد منطقه آزاد را فی نفسه امری مطلوب بررسی می کنند اظهار کرد: اما واقعیت ماجرا اینچنین نیست و ایجاد منطقه آزاد در حالتی مثبت است که موجب افزایش صادرات گردد ولی حالا در کمال تأسف منطقه های آزاد مهملی برای واردات شده است که موجب اعتراض خود وزرای کابینه شده است.

* عدم ایجاد شغل با سخن

وی با بیان اینکه با سخن زدن شغل ایجاد نمی توان و با عمل کردن شغل ایجاد می گردد اظهار کرد: دولت باید توجه جدی به قانون داشته باشد؛ حد اقل از شخص ریاست جمهور که ۵ دوره نماینده مجلس بوده است و با قانون خارجی نبوده است انتظار می رود که در این ارتباط قانون را اجرا کند.

موسی الرضا ثروتی با بیان اینکه اجرای قانون از همه چیز با اهمیت تر است اظهار کرد: قانون مداری در کمال تأسف از  سوی دولت جدی گرفته نمی توان و اگر دولت قانون را جدی می گرفت تا حدی مساله اشتغال حل می گردید و سبب این ادعا نیز مواردی بود که اشاره گردید.

وی با انتقاد از اینکه دولت به جای عملگرایی همچنان در فضای شعار زدگی زمان انتخابات باقی مانده است و گویی به جای کار کردن خود را مهیای انتخابات بعدی می کند اظهار کرد: نمونه این اقدام در اظهارات معاون اول ریاست جمهور هویداست زیرا  در حالی که در  زمان انتخابات وی  طرح ایجاد یک میلیون شغل را که  بعضی از کاندید های مقابل مطرح می کردند را رد می کرد و اظهار می کرد آنهایی که شعار ایجاد یک میلیون شغل سالیانه می دهند یا نمی دانند یک میلیون چقدر است یا از چگونگی ایجاد شغل ناآگاه هستند، حالا دولت  ادعای ایجاد یک میلیون و سیصد هزار شغل را دارد.

* آمار بیمه شدگان آسان ترین راه بررسی ادعای دولت در راستای ایجاد اشتغال

این کارشناس اقتصادی  با بیان اینکه آسان ترین راه برای بررسی این ادعای دولت بررسی آمار بیمه شدگان است؛ اگر بر جمعیت آنان افزوده گردید نشاندهنده این است که آمار اشتغال نیز بالا رفته است اظهار کرد: میزان اشتغال ایجاد شده در کشور از تفریق کسانی که از بیمه خارج شده اند بر کسانی که بیمه شده اند به دست می آید.

ثروتی با بیان اینکه آمار دولت برای ایجاد شغل حالا براین اساس است که چه مقدار بودجه عمرانی در کشور اختصاص پیدا نموده است اظهار کرد: اینچنین محاسبه نادرست است چون که لزوما همه بودجه ای که برای پروژه های عمرانی اختصاص داده می گردد خرج پروژه های عمرانی نمی توان و بعضی از آن صرف تعدیل پروژه یعنی آسیب و زیانهای پروژه بوده است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88645

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.