تاریخ ارسال : ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

امکان واگذاری زمین در منطقه های آزاد وجود ندارد

دبیرخانه ‌شورای‌ عالی منطقه های آزاد به گزارش شلمچه نیوز به نقل از موخر روزنامه شرق عکس العمل نمایش داد.

با عنایت به چاپ مطلبی تحت عنوان «آقازاده‌ها این بار در پی منطقه های آزاد جدید» جوابیه شورای‌عالی منطقه های آزاد و ویژه اقتصادی جهت انتشار وفق قانون مطبوعات ارسال می‏گردد.

آنچه نویسنده از آن به عنوان سپر اشتغال اسم برده، نیاز ضروری کشور و دلیل اصلی و عمده بیشتر فعالیت‌ها و مقصود برنامه‌های کلان هست که منطقه های آزاد نیز مثل تمام بخش‌های فعال اقتصادی این با اهمیت را برای خود هدف‌گذاری کرده‌‌اند و برخلاف آمار بی‌منطق ارائه‌شده در متن امروز مفتخرند که در بیش از هزار واحد تولیدی در منطقه های آزاد ٢٨٠ هزار نفر به شکل مستقیم مشغول به کارند که این عدد با تجمیع با منطقه های ویژه اقتصادی به بیش از ۴۵٠ هزار نفر خواهد رسید.

در بحث مقایسه غیرعلمی ایران و چین نگارنده بدون درنظرگرفتن موقعیت جغرافیایی مواردی را مطرح کرده و مقایسه غیردقیقی را عرضه کرده هست که یادآور می‌شود هفت منطقه آزاد در مرزها و نقاط استراتژیک کشورمان فعالیت دارند.

منطقه های آزاد توانسته هست برای آینده کشور چراغ راهی در توسعه پیرامونی و تأثیر بر روی اقتصاد کلان به وجود آورد از این جهت وجود منطقه های آزاد یک لزوم هست. گرچه در پیاده‌سازی اغراض کلان، فعالیت‌هایی صورت گرفته اما باید کارهای اساسی دیگری نیز صورت پذیرد و در مجموع راه زیادی پیش‌رو قرار دارد بنابراین موقعیت ویژه و استراتژیک کشور با داشتن ١۵ همسایه در پژوهش ها کارشناسی تعیین نقاطی برای راه‌اندازی منطقه های آزاد جدید مورد توجه قرار گرفته هست.

در حال حاضر منطقه های آزاد کشور در بحث واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران تابع قوانین و مقرراتی هست که طبق صلاحیت، توانمندی و پیشینه سرمایه‌گذاران برای ایجاد صنایع و تولیدی‌ها و سرمایه‌گذاری با بازدهی بالا واگذار می‌شود و واگذاری دیگری بجز محدوده‌های مشخص‌شده در شهرک‌های صنعتی و از پیش تعریف‌شده وجود ندارد.

ضمن اینکه باید تأکید کنیم طبق توافق میان دولت و مجلس در بحث منطقه های آزاد جدید، امکان واگذاری قطعی زمین به اشخاص برای جلوگیری از بالارفتن قیمت‌ها وجود ندارد. منطقه های آزاد؛ امروز در پی ایجاد محیطی امن برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هست.

درخصوص ادعای دریافت عارضه ها توسط منطقه آزاد انزلی؛

در این راستا باید عنوان کرد که سازمان‌های منطقه های آزاد در اجرای ماده ۱۰ قانون چگونگی اداره منطقه های آزاد و در چارچوب ضابطه های و مقررات بودجه‌ای مصوب هیئت محترم وزیران مبادرت به اخذ عارضه ها می‌نمایند.

شایان ذکر هست مستند به ماده ۱۱ قانون صدرالاشاره صادر کردن هرگونه مجوز در محدوده منطقه های آزاد با سازمان هر منطقه می‌باشد.

در ادامه به اطلاع می‌رساند که در برنامه‌های اجرائی منطقه های آزاد توسعه جوامع محلی از اصلی‌ترین اغراض پیش‌بینی‌شده بوده که در تمامی این منطقه های در دست اقدام هست و درخصوص بهبود محیط و عمران روستایی سازمان منطقه آزاد انزلی در طی دست کم چهار سال کارهای مناسب و متعددی با اعتباری بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال انجام داده که این کارهای در راستای توسعه روستاها و افزایش درآمد‌های ساکنان روستاهای منطقه بوده که می‌توان از آن جمله به جمع‌آوری آشغال و تنظیفات، عرضه خدمات آتش‏نشانی و اورژانس در سطح روستاهای منطقه عرضه خدمات حمایتی و فقرزدایی از طریق توزیع سبد حمایتی برای ساکنان بی‌بضاعت، عرضه خدمات کمک‌آموزشی در سطح روستاهای منطقه از طریق بازسازی مدرسه ها و تجهیز آنان، ایجاد مدرسه ها هوشمند با جذب و همکاری سرمایه‌گذار سازمان و شرکت اروپایی، عرضه خدمات فرهنگی و کمک به بازسازی مساجد و اماکن مذهبی، تعلیم قالی‌بافی و تعلیم پرورش طیور به طور ارگانیک و همچنین تعلیم صنایع دستی و حصیربافی و توسعه و ترویج کشت فرآورده ها ارگانیک اشاره کرد.

در ادامه ادعای نویسنده درخصوص نسبت فامیلی جناب آقای مسرور رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با دکتر نوبخت دروغ بوده و ایشان هیچ‌گونه نسبت نسبی و سببی و خویشاوندی با جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم رئیس‌جمهور و سخنگوی گیلانی دولت ندارد. در گزارش عملکرد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منطقه های آزاد به‌عنوان پیشران‌های صادرات کشور برگزیده گردیدند به ‌نحوی که در سال ۱۳۹۵ صادرات منطقه های آزاد بیش از ۲۷ درصد رشد یافته و به ۸۱۴ میلیون دلار بالغ گردید.

این رشد چشمگیر، در سال ۱۳۹۶ نیز تکرار گردید و رکورد یک‌میلیاردو ۴۰ میلیون دلاری صادرات از مبدأ منطقه های آزاد تجلی‌گر کارهای حمایتی تاثیرگذار منطقه های از صادرات‌کنندگان هست.

لازم به ذکر هست این کارکرد مجزا از آمار ترانزیت خارجی، صادرات کالای داخلی از طریق منطقه های آزاد و صادرات به سرزمین اصلی هست که در مجموع این حوزه‌ها نیز عملکردی بیش از هفت میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ به ثبت رسیده هست.

طرح لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد و ١٢ منطقه ویژه اقتصادی جدید در حالی قرار هست در اردیبهشت‌ماه سال جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی گردد که نزدیک به چهار سال میان نمایندگان دولت، دبیرخانه شورای‌ عالی منطقه های آزاد و ویژه اقتصادی و نمایندگان خانه ملت در کمیسیون‌های ذی ربط و نشست ها مکرر مورد بررسی‌های کارشناسی در محدوده‌های پیشنهادی، مساحت هر یک از آنان و جانمایی آنان انجام شده هست که به نظر می‌رسد این مقدار زمان طی‌شده کافی باشد.

آنچه باید مدنظر داشته گردد، مساحت منطقه های آزاد ما حدود شش‌هزارو ۵٠٠ کیلومتر مربع هست که حدود ٢٠٠ کیلومتر مرز دارد و جمعیت آن کمتر از یک میلیون هست. برای مقایسه باید تمامی عاملان سیاسی و منطقه‌ای را در نظر داشت. با همه‏ این محدودیت‌ها در منطقه های آزاد و منطقه های ویژه اقتصادی حدود ۴۵٠ هزار شغل مستند به فرم تأمین اجتماعی ایجاد شده هست که خود نشانگر موفقیت‌های نسبی هست.

ذکر این نکته ضروری هست که در تمامی این نشست‌ها مورد ها درخواستی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دولت در لایحه ایجاد منطقه های آزاد جدید بررسی شده تا برخی مشکلاتی که در گذشته وجود داشته تکرار نشود.

نگاهی به منطقه های آزاد جدید نیز نشان می‌دهد که تمامی آنان در هم‌جواری ایران با همسایگان قرار داشته و رویکرد آنان بر این اساس تعریف شده هست که ورود کالای مسافری به این منطقه های ممنوع هست و سرمایه‌گذاری‌ها بر محوریت توسعه صادرات انجام می‌شود.

مجموع کارهای انجام‌شده در منطقه های آزاد کشور در دولت یازدهم و اولین سال دولت دوازدهم نشان می‌دهد که منطقه های آزاد در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارند.

منطقه های آزاد فعلی امروزه از مرحله ضروری تأمین زیرساخت‌ها در بخش‌های متفاوت عبور کرده‌‌اند و در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد جایگاه ها پولی- مالی بین‌المللی، بورس بین‌الملل و پیاده‌سازی فرایندهای نوین در جهت افزایش صادرات می باشند. ساخت فرودگاه در ١٨ ماه در منطقه آزاد ماکو به‌عنوان دروازه تجارت با اروپا و نیز ساخت یک پایانه صادراتی و تعریض تمامی مسیرهای دسترسی به ماکو و مرز بازرگان، تکمیل و بهره برداری از اسکله‌های بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی برای توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه، بهره‌برداری از مرحله اول بندر چابهار برای توسعه تجارت میان ایران، هند و افغانستان، ساخت فرودگاه در جزیره هندورابی و ساخت اسکله ٣۵هزارتنی در بندرگاه کیش، تبدیل منطقه‏ آزاد اروند به قطب صنایع فولادی با بهره‌برداری از کارخانه فولاد کاوه و احداث مجتمع فولادی جهان‌آرا و ساخت پایانه صادراتی در مرز شلمچه و همچنین سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در حوزه انرژی در جزیره قشم از پالایش نفت و گاز و نیروگاه تولید هم‌زمان آب و برق گرفته تا ساخت نیروگاه خورشیدی و وجود یکی از بزرگ‌ترین جایگاه ها گلخانه‌ای کشور در مساحت ۵٠هکتاری و صادرات ١٠٠درصد فرآورده ها تولیدی در منطقه آزاد ارس و بسیاری پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌شده دیگر در این منطقه های، نشان می‌دهد که امروز منطقه های آزاد کشور به ماهیت اصلی خود دست یافته‌اند و در مسیر صحیح گام برمی‌دارند.

درنا کسرایی، مدیر روابط‌عمومی و دبیرخانه شورای عالی منطقه های آزاد و ویژه اقتصادی

جواب:

۱. http://Dolat.ir/detail/٢٩٨۴٣٠

آنچه شورای عالی منطقه های آزاد «آمار بی‌منطق ارائه‌شده در متن» خوانده هست، آمار پایگاه اطلاع‌رسانی دولت هست که مرجع آن خود شورای عالی منطقه های آزاد مذکور و از طریق آدرس زیر امکان دسترسی به آن وجود دارد.

۲. ir/detail/٢٩٨۴٣٠اگر این آمار بی‌منطق هست، خوب تر بود که شورای عالی منطقه های آزاد این جوابیه را خطاب به خود یا دولت و نه روزنامه «شرق» می‌نوشت… در‌خصوص اقرار آن شورای محترم در مورد اخذ عارضه ها در منطقه های روستایی از سوی منطقه آزاد انزلی به استناد قانون مصوب سال ۱۳۷۲، باید به عرض برسانیم که به استناد ماده ۷۸ قانون تشکیلات و وظیفه ها شوراهای اسلامی مصوب ۱۳۷۵ با اصلاحات بعدی و ماده ۳ قانون تعاریف، محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک صنعتی و قانون تشکیل دهیاری‌های خودکفا مصوب ۱۳۷۷، مسیولیت اداره روستا، صادر کردن پروانه ساختمانی و کنترل و نظارت بر ساخت‌وساز و.

۳. بر عهده دهیاری‌هاست و علاوه بر این طبق ماده ۱۰۵ قانون تشکیلات شوراهای اسلامی، کلیه قوانین در تضاد با این قانون کنسل شده‌اند؛ در نتیجه ماده ۱۱ قانون چگونگی اداره منطقه های آزاد در محدوده مصوب روستاها منقضی شده و استعداد اجرا ندارد.

۴. یادمان نرود تاحالا ۱۸ شکایت در مورد کارکرد منطقه آزاد انزلی در دیوان عدالت اداری مفتوح شده هست.

۵. هزینه ۱۳میلیاردتومانی در چهار سال برای روستاهای انزلی به فرض صحت، در مقابل درآمد بیشتر از ‌هزار‌میلیاردتومانی منطقه آزاد انزلی تنها در سال ۹۵، به‌روشنی نشان می‌دهد که قسمت روستاییان این ناحیه از مواهب منطقه آزاد چه میزان بوده و خوب تر هست قضاوت دراین‌باره را به خوانندگان واگذار نماییم.

۶.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95041

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.