تاریخ ارسال : ۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

انتخابات استانی؛ خوب ـ بد ـ زشت

جراحی بر پیکر مجلس شورای اسلامی این روزها بحث برخی محافل شده و به واقع سمبل دموکراسی در ایران به اتاق عمل بزرگ خانه ملت رفته است و دست پزشکان منتقد و موافق و صد البته متخصص را می‌طلبد.

images

شلمچه نیوز- مهدی خوانساری؛ انتخابات ایالتی یا طرح استانی شدن انتخابات همان تیغ جراحی سیاسی بر پیکر مجلس است که براین اساس، نماینده یک حوزه انتخابیه توسط کل مردم استان انتخاب می‌شود. به بیان دیگر، نامزدهای یک حوزه انتخابیه همچون گذشته برای آن حوزه ثبت نام می‌کنند اما به جای مردم آن حوزه انتخابیه، مردم سراسر استان، فرد منتخب را گزینش می‌کنند و هر کدام از نامزدهای آن حوزه انتخابیه که بالاترین رأی را کسب نماید، به عنوان نماینده آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می‌یابد.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس مقرر کردند که این طرح برای بررسی و رفع اشکالات به کمیسیون شوراها ارجاع شود و در نهایت به صورت دو شوری در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

 

حال به زوایای دیگر این مسئله با توجه به مقوله‌های خوب ـ بد ـ زشت این مسئله و البته با بهره‌گیری از دیدگاه کارشناسی شده خود نمایندگان که با این مسئله مستقیما در ارتباطند می‌پردازیم:

*خوب

موافقان طرح مذکور معتقدند اجرای این طرح باعث تشکیل اتاق‌های فکر و تقویت احزاب می‌شود. همچنین این نوع انتخابات باعث می‌شود نمایندگان وعده‌های محلی ندهند و انتخابات بر اساس تعصبات قومی و عشیره‌ای نباشد و نمایندگان وقتشان صرف مسائل جزئی حوزه‌های انتخابی خود که وظیفه دیگر ارگان‌هاست نشوند و به مسائل کلان بپردازند و بر اساس وظیفه قانونی یک نماینده مجلس، به قانون‌گذاری و نظارت بر آن بپردازند و همچنین این طرح باعث جلوگیری از خرید و فروش رأی خواهد شد.

*بد

مخالفان این طرح معتقدند که با اجرای این طرح، پل ارتباطی بین مردم و نظام (منظور نمایندگان مجلس است) قطع می‌شود و با اجرای این طرح با توجه به این که در کشور ما “حزب” به معنای واقعی وجود ندارد مردم نمایندگان خود را نخواهند شناخت و از طرفی هزینه تبلیغات برای نامزدها بسیار بالا خواهد رفت که نتیجتاً باعث روی آوردن نامزدها به سرمایه‌داران و ثروتمندان خواهد شد و به تبع آن فساد و پول‌های کثیف در انتخابات وارد خواهد شد. که حتی در این‌باره نمایندگان مخالف معتقدند، در این رویه مردم شهرهای کوچک به حاشیه خواهند رفت و تمرکز انتخابات به سمت شهرهای بزرگ و پرجمعیت خواهد رفت و در نتیجه حق مردم شهرهای کوچک و روستاها پایمال و از مشارکت مردم در انتخابات نیز کاسته خواهد شد.

*زشت

اما زشت این مسئله را با توجه به تجارب گذشته در بخش‌هایی از برخی استان‌ها می‌توان یافت که با طغیان گروهی از مردم شروع شد. یادمه دقیقا ۳ سال پیش بود مردمی که نماینده‌هاشون تو انتخابات مجلس رای نیاورده بودن به تاسی از جنبش سبز و با تفکر توهم‌افزای تقلب با چوب و چماق بر سر هم می‌زدند و حرف حسابشان این بود که چرا نماینده منتخب از قوم آنها رای نیاورده و صدای قیل و قالشان بلندتر از چماق‌هایشان بود به طوری که خیابان کمی از میدان نبرد نداشت و پاسگاه پلیس و بانک و پارک و بوستان و گلستان هم سر کسی نمی‌شد.

 

به هر حال باید در نظر داشت که هر طرح و قانونی محاسن و معایبی دارد و مهم این است که بدانیم محاسن بر معایب می‌چربند یا معایب بر محاسن اما زشت بودن آن مسلما دست خود ماست و قابل پیشگیری خواهد بود.

 

اما خوب‌تر ماجرا این است که همه با تلاش و همفکری بهترین و کاراترین روش را به منظور رشد و تعالی کشور برگزینند تا کشور در این برهه حساس دچار مشکلات اینچنینی نشود و هر ماده و تبصره‌ای در کشور بهانه‌ای برای تمسخر یا اظهار نظر افراد بیگانه نشود.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=5799

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.