تاریخ ارسال : ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

انتخابات به مثابه رفراندوم اقتصادی با اقلیت ۳۵درصدی!


ادعای رفراندوم بر سر سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی و اقبال اکثر مردم به این سیاست‌ها که در گزارش موسسه آمریکایی “مودی” آمده، با نگاهی به گرایش سیاسی نسبت منتخبان در کل کشور، بی‌اساس می‌باشد.

به گزارش شلمچه نیوز، بر اساس ارزیابی مؤسسه رتبه‌بندی مالی و اعتباری “مودی” (Moodys) نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران که روز هفتم اسفند ماه برگزار شد، بر روی اعتبار اقتصاد ایران تاثیر مثبت خواهد داشت؛ این ارزیابی مؤسسه رتبه‌بندی آمریکایی است که روز پنجشنبه منتشر شد.

 

بنا بر ارزیابی این مؤسسه، نتایج انتخابات روز جمعه بر اعتبار ایران تاثیری مثبت خواهد داشت، چرا که به دولت حسن روحانی امکان بیشتری می‌دهد تا اصلاحات اقتصادی خود را به منظور جذب سرمایه گذاری‌ خارجی به پیش ببرد.

 

به گفته کارشناسان مودی، هرچند سیاست‌های کلی ایران، به ویژه در عرصه سیاست خارجی، در اختیار رهبر جمهوری اسلامی است، اما رئیس جمهوری می‌تواند سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی را در داخل با حمایت مجلس شکل دهد.

 

مجلس ایران اختیار تنظیم لوایح، تصویب پیمان‌های بین المللی و همچنین تصویب وام‌های دریافتی کشور را دارد و از این رو ناظران بین المللی عمدتا انتخابات اخیر ایران را به منزله رفراندمی بر سر اولویت‌های اقتصادی حسن روحانی می‌دانند.

 

 

این در حالی است که رهبر انقلاب در پیامی که به مناسبت تقدیر از حضور حماسی مردم ایران در انتخابات هفتم اسفندماه برگزار شد، پیشرفت منهای عزت و استقلال را پذیرفته ندانستند.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این پیام فرمودند: «روزگار بسیار حساس کنونی، حساسیت و هوشیاری و عزم راسخ همگان بویژه شما مسئولان را می‌طلبد. پیشرفت کشور هدف اساسی است. پیشرفت صوری و منهای استقلال و عزّت ملی، پذیرفته نیست. پیشرفت، بمعنی حل شدن در هاضمه‌ی استکبار جهانی نیست. و حفظ عزّت و هویت ملی جز با پیشرفت همه‌جانبه و درونزا دست‌یافتنی نیست. مجلس آینده درباره‌ی این سرفصلهای مهم، وظائف سنگینی برعهده خواهد داشت و امید است که نصاب پاسخگوئی در برابر خدا و مردم را همگان در آن مشاهده کنند.»

 

در این گزارش از مجلس آینده در حالی به عنوان حامیان دولت یازدهم یاد می شود که لیست اعتدال و اصلاحات (حامیان اصلی دولت حسن روحانی) تنها ۳۵درصد از کرسی های مجلس در سراسر کشور را به خود اختصاص داده است. از این رو در گزارش موسسه مودی، ادعای رفراندوم بر سر سیاست های اقتصادی دولت روحانی و اقبال اکثریت مردم کشور به این سیاست ها، قابل تامل و بازنگری می باشد.

 

 

سند/ مودی

مشرق

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=12525

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.