تاریخ ارسال : ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۱۴:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

انجام بیش از ۱۷ هزار آنژیوگرافی و ۳۵۰۰ آنژیوپلاستی در بیمارستان روحانی بابل

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل ، دکتر سید فرزاد جلالی رییس بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی اظهار داشت از ابتدای سال ۱۳۹۰ تا کنون بیش از ۳۶۰۰  آنژیوپلاستی  و ۱۷۴۰۰ مورد آنژیوگرافی در این مرکز انجام شده است.
دکتر جلالی گفت : آنژیوپلاستی (باز کردن رگ های بسته قلب ) یکی از اعمال تداخلی عروق کرونری می باشد و روشی است که از آن برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود و در افرادی که آنژیوپلاستی عروق کرونر را انجام می دهند، جریان خون در شریانی که پیش از آن بسته یا تنگ بوده، است، به طور چشمگیری افزایش می یابد.
وی بیان داشت : در آنژیوپلاستی وایر (سیم ) مخصوص که قطر آن کمتر از نیم میلیمتر می باشد از محل تنگی عبور کرده و پس از تعیین دقیق محل تنگی ، بالون از روی وایر به محل تنگی رسیده و باز می شود که پس از آماده کردن ضایعه با بالون ، استنت وارد عروق کرونری شده و در محل تنگی تعبیه می گردد .

این متخصص اضافه کرد:  هدف از تعبیه استنت پس از بالون زدن ، به حداقل رساندن میزان تنگی و همچنین پیشگیری از تنگی مجدد در محل ضایعه است که امروزه از انواع سیم ها ، بالون ها و استنت ها جهت درمان استفاده می شود که بر اساس بیمار ، بیماری زمینه ای ، طول و قطر تنگی و بسیاری عوامل دیگر فرق می کند.
وی اشاره کرد: هنگامی که درمان دارویی یا تغییر شیوه زندگی برای بهبود سلامت قلب کافی نباشد و یا در صورت وقوع سکته قلبی، درد قفسه سینه (آنژین صدری)  و یا علائم دیگر، می توان آنژیوپلاستی را به عنوان راه درمانی پیشنهاد کرد.
 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرددر بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی عروق کرونر قلب انجام می دهند، جریان خون در شریانی که پیش از آن بسته یا تنگ بوده است، به طور چشمگیری افزایش می یابد.

متخصص قلب بیمارستان روحانی بابل  برای سالم نگه داشتن قلبتان پس از آنژیوپلاستی اشاره کرد :سیگار را ترک کنید، سطح کلسترول خون خود را پایین بیاورید، وزن را در محدوده طبیعی و سالم نگه دارید،بیماری های دیگر مانند دیابت یا فشار خون بالا را کنترل کنید و به طور منظم ورزش کنید. همچنین کلیه بیماران پس از این عمل حداقل بمدت ۶ الی ۱۸ ماه باید از ترکیب آسپرین و کلوپیدوگرل استفاده کنند.
دکتر جلالی تصریح کرد: از زمان راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی  در بیمارستان آیت‌الله روحانی(ره) بابل از سال ۱۳۹۰ تاکنون بیش از ۱۷ هزار بیمار آنژیوگرافی شدند و حدود ۳۵۰۰ مورد آنژوپلاستی در این بیمارستان انجام شده است.
وی تصریح کرد: با توچه به امکانات موجود در این مرکز بسیاری از مراجعات علاوه بر همشهریان و هم استانی های عزیز از استانهای همجوار گلستان ، سمنان و … می باشد .
دکترجلالی رییس بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی این مرکز در پایان گفت : با توجه به اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های دولتی هزینه های هنگفت اینگونه اعمال به حداقل ممکن رسیده است که دغدغه هزینه های بالا در بیماران از بین رفته است.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=22017

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.