تاریخ ارسال : ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

انرژی های نو حجمی بی نظیر ولی مغفول در سیستان و بلوچستان

 

البته قسمتی از این محرومیت ها تاریخی هست ولی قسمت قابل دقتی نیز با برنامه ریزی دقیق و اصولی قابل بر سمت شدن هست که یکی از این ظرفیت های خدادادی که در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد ظرفیت بکارگیری از انرژی های نو یا پاک هست.

علاوه بر این وزش بادهای اکثر از ۱۲۰ روزه و تابش عمود خورشید در منطقه سیستان، این استان را به یک گنجینه بی نظیر طبیعی مبدل کرده هست.

وی دنبال کرد: ظرفیت عظیمی از انرژی های تجدید پذیر در شمال و جنوب استان سیستان و بلوچستان نهفته هست که به طور نمونه انرژی تابشی خورشید و انرژی باد در دسترس ترین و سهل الوصول ترین مراجع تجدید پذیر در منطقه سیستان هست.

با دقت به مرز وسیع ای که این منطقه با کشور افغانستان دارد و احتیاج جدی افغانستان به مراجع انرژی، با تولید برق به دست آمده و صادرات آن از این مزارع بادی می توان باعث رونق اشتغال و کارآفرینی در منطقه سیستان شدوی اهتمام کرد: علاوه بر این با دقت به مرز وسیع ای که این منطقه با کشور افغانستان دارد و احتیاج جدی افغانستان به مراجع انرژی، با تولید برق به دست آمده و صادرات آن از این مزارع بادی می توان باعث رونق اشتغال و کارآفرینی در منطقه سیستان گردید.

شهرکی اظهار کرد: البته انرژی خورشیدی در منطقه بلوچستان و وجود مرز طولانی با کشور پاکستان نیز همین شرایط را برای جنوب استان ایجاد کرده هست.

وی اظهار کرد: علاوه بر این ایجاد کارگاه ها و کارخانه های تولید امکانات و قطعات نیروگاه های بادی به صورت صنعت ها جنبی در این منطقه توان دارد به اشتغالزایی جوانان این منطقه مساعدت شایانی کند.

آ آن چیزی که مشخص هست این هست که استان سیستان وبلوچستان اگر چه از نعمت هایی چون نفت و گاز بی بهره هست ولی نعمت های خدادادی همچون باد و تابش خورشید این استان را به مجموعه انرژی های نو مبدل کرده ولی متاسفانه تا الان از این ظرفیت ها به مطلوبی بکارگیری نشده هست، از همین رو به سراغ شماری از مدیران استان رفتیم تا دلیل را جویا شویم.

منطقه سیستان خوب ترین گزینه برای ایجاد نیروگاه بادی در کشور است

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای سیستان وبلوچستان در صحبت با خبرنگار مهر، مدیر عامل شرکت برق منطقه ای سیستان وبلوچستان در صحبت با خبرنگار مهر، اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان مجموعه ای با ارزش از انرژی های تجدید پذیر هست و برای ترقیی وضع نیروی برق می توان از تمام استعداد های این استان بهره برد.

محب علی قزاق جاهد با اشاره به اینکه ۳ نیروگاه بادی درمنطقه «میل نادر» شهرستان نیمروز ایجاد می گردد، اضافه کرد: منطقه «میل نادر» سیستان با ۱۰۰۰ تا۱۵۰۰ کیلومتر مربع سطح صاف و ناهمواری کم خوب ترین گزینه برای ایجاد نیروگاه بادی در کشور هست.

وی دنبال کرد: بکارگیری از این ظرفیت توان دارد در فصل بهار و تابستان که استفاده برق به اوج خود می رسد با مساعدت گرفتن از وزش باد های ۱۲۰ روزه موسمی منطقه سیستان گره گشای تأمین برق استفادهی در استان پهناور سیستان و بلوچستان باشد.

برای تولید واشتغال هیچ روانه جز ایجاد کارخانه و کارگاه تولیدی در منطقه نیست

فرماندار زابل با اظهار اینکه برای تولید واشتغال هیچ روانه جز ایجاد کارخانه وکارگاه تولیدی وهیچ روانه جز سرمایه گذاری وجذب سرمایه گذار نیست، در اظهار کرد و گو با خبرنگار مهر،

وی با اشاره اینکه منطقه سیستان در مورد انرژی باد وخورشید از ظرفیت های بالقوه ای بهره مند هست، اظهار کرد: با هدف بکارگیری از ظرفیت انرژی های نو منزل هایی در روستاها برای نصب پنل خورشیدی درحال مهیا سازی هست.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در صحبت با خبرنگار مهر، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در صحبت با خبرنگار مهر، اظهارداشت: تمام نواحی استان سیستان وبلوچستان برای بکارگیری از انرژی خورشیدی و منطقه فلات سیستان برای بکارگیری از انرژی بادی از ظرفیت و توانمندی قابل دقتی در سطح کشور بهره مند هست.

وی این پروژه را به جنبه ظرفیت واندازه با ارزش برشمرد و اظهار کرد: چنین نیروگاه هایی با این ظرفیت در هیچ جای کشور اعمالی نشده هست و برای نخستین بار در منطقه سیستان کلید خورده هست.

الان ۳ منطقه ویژه انرژی های نو و تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در «گراغه»، «میل نادر» و «رامشار» در استان مشخص شده که مهیا سرمایه گذاری استمعاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان وبلوچستان اهتمام کرد: الان ۳ منطقه ویژه انرژی های نو و تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در «گراغه»، «میل نادر» و «رامشار» در استان مشخص شده که مهیا سرمایه گذاری هست.

نماینده مردم منطقه سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در صحبت با خبرنگار مهر، نماینده مردم منطقه سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در صحبت با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با دقت به ظرفیت عظیم سیستان در زمینه انرژی بادی سراغ گرفتن های زیاد جهت ایجاد نیروگاه بادی در منطقه از مسیر مجلس شورای اسلامی و وزارت نیرو انجام شده هست.

حبیب الله دهمرده اضافه کرد: منطقه سیستان از ظرفیت های منحصر به کسی بهره مند هست ولی تا الان از این پتانسیل ها به مطلوبی بهره برداری نشده از انجایی که اگر این مجال ها مورد بکارگیری قرار می گرفت منطقه سیستان از رشد و پیشرفت زیاد مطلوبی بهره مند می گردید.

وی دنبال کرد: بادهای ۱۲۰ روزه تنها قسمتی از وزش باد در منطقه سیستان شمرده می گردد و این انرژی همواره و در طول سال در این منطقه وجود دارد که با بهره برداری از آن در صنعت برق می توان علاوه بر تهیه احتیاج منطقه زمینه صادرات آن را نیز به کشورهای همسایه ایجاد کرد.

وی اظهار کرد: بعد از سراغ گرفتن های زیاد در مورد ایجاد ردیف ایجاد نیروگاه بادی در منطقه «میل نادر» شهرستان نیمروز در قانون بودجه سال ۹۶ ایجاد ۳ مزرعه بزرگ انرژی پاک بادی به ظرفیت ۱۵۰ مگاوات از طریق شرکتی از سیاره جنوبی در منطقه عمومی تمایل نادر انجام می گردد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کوشش ها برای بهره برداری زیادتر از انرژی های زیاد با ارزش بادی و خورشیدی منطقه ادامه دارد که در صورت ایجاد شرایط مطلوب می توان تغییراتی چشمگیر در سیستان ایجاد کند.

برای بهره برداری از ظرفیت انرژی های نو ضروری هست از توان نخبگان و جوانان بکارگیری شود

رئیس دانشگاه زابل در اظهار کرد و گو با خبرنگار مهر

در مجموع آن چیزی که شفاف هست این هست که استان سیستان و بلوچستان به هیچ عنوان از جنبه مراجع برخورداری محرومیت نیست لکن محرومیت کلیدی این استان در زمینه اداره هست که حتما با برنامه ریزی دقیق و اصولی و علاوه بر این بکارگیری از ظرفیت نخبگان و جوانان استان توان دارد پیشرفت چشمگیری برخوردار باشد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74548

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.