تاریخ ارسال : ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۰۹:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

انگیزه‌های همکاری اسرائیل با مخالفان سوری

 به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق به نقل از روزنامه اینترنتی رأی الیوم، با وجود گذشت ۶ سال از آغاز بحران سوریه، رژیم اسرائیل همچنان روایت دروغین خود را ترویج کرده و مدعی است که در امور داخلی این کشور عربی مداخله نمی‌کند. عجیب‌تر اینکه پژوهش جدید مرکز پگین – سادات از تصمیم‌سازان تل‌آویو می‌خواهد که استراتژی خود را تغییر داده و رسماً از حمایت از گروه‌های معارض خبر دهند.

اما واقعیت‌های عرصه میدانی دروغ بودن گفتمان رسمی اسرائیل را ثابت می کند. آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم اسرائیل در این رابطه به شدت خواستار براندازی بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه شده و تأکید می‌کند که راه حل سیاسی این کشور تنها از طریق تقسیم آن به رژیم‌های فرقه‌ای و نژادی و مذهبی امکان پذیر است.

علاوه بر آنچه که گفته شد مناسبات اسرائیل با مخالفان مسلح در سوریه از چند سال پیش تاکنون علنی شده است، درست مانند مناسبات این رژیم با عربستان سعودی که متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی فعال در سوریه است.

پیگیری اوضاع رسمی و غیررسمی اسرائیل نشان می‌دهد که این رژیم عبری بعد از گذشت ۶ سال از ناآرامی‌های سوریه همچنان از حمایت مخالفان سوریه و مشتقات آن در جبهه النصره وابسته به سازمان القاعده دست برنمی‌دارد. انواع مختلف حمایت‌ها مانند گذشته به صورت مستقیم و ضمنی است. در فوریه سال ۲۰۱۲ موشه یعلون وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی رسماً از ایجاد بیمارستانی میدانی برای مداوای مجروحان سوری خبر داد. بعد از این اعلام رسمی ، رسانه‌های صهیونیستی گزارش‌هایی را در رابطه با درمان مجروحان در بیمارستان‌های اسرائیل در سرزمین‌های شمالی فلسطین اشغالی منتشر کردند. این گزارش‌ها تأکید کرد که بیمارستان الجلیل غربی در نهاریا نیز بخشی را به معالجه مجروحان سوری اختصاص داده است.

علاوه بر اینها رژیم اسرائیل در محافل بین‌المللی به حمایت سیاسی از گروه های مخالف ضد دولت سوریه پرداخته و آن چیزی که جنایت های نظام می نامید را محکوم کرده و نشست‌هایی را با نمایندگان مخالف دولت برگزار می‌کرد. در این میان می‌توان حمایت هوایی رژیم صهیونیستی از تروریست‌ها در هدف قرار دادن مستمر مواضع ارتش سوریه و متحدانش در اراضی این کشور را نادیده گرفت. همچنین گزارش‌های رسانه‌ای به صورت گسترده از حمایت‌های لجستیک و استراتژیک اسرائیل برای تروریست‌ها از طریق مشارکت در آماده‌سازی گروه‌های مسلح به ویژه در ترکیه خبر می‌دهد و تل آویو نیز هرگز این مطالب را تکذیب نکرده است.

“موطی کهانا” تاجر آمریکایی – یهودی اخیراً فاش کرد که رژیم اسرائیل کمک‌های بهداشتی را در شرق حلب به تروریست‌ها عراق می‌کرده است. وی با تأکید بر فراری دادن تمامی یهودیان از این شهر ابراز داشت که وی  به شکل مستمر اقدام به رساندن آذوقه ، مواد غذایی و دارو به مخالفان می کرد و این موضوع با تایید و اطلاع مقامات رسمی اسرائیل همراه بود.

در مقابل ملاحظه می‌شود که سرکردگان مخالفان سوریه اقدام به چاپلوسی در برابر اسرائیل کرده و همواره خواستار حمایت این رژیم بوده و از پیش تعهد می دهند که سفارت اسرائیل در دمشق را بعد از تسلط بر دمشق در این شهر به راه خواهند انداخت. این موضوع را می توان در یادداشت تبریک به مناسبت “عید استقلال اسرائیل” ملاحظه کرد که از سوی جنبش الاحرار مخالف دولت سوریه صادر شده بود.

کمال اللبوانی یکی دیگر از سران معارض سوریه نیز بارها به صورت علنی به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد. وی به مقامات تل‌آویو پیشنهاد کرده بود که جولان را به صورت کامل تحویل بگیرند و در مقابل بشار اسد را براندازی کنند. گروه‌های مخالف دولت سوریه همچنین در سال ۲۰۱۵ پیروزی مجدد نتانیاهو در رسیدن به پست نخست وزیری را به وی تبریک گفتند.

همچنین فهد المصری هماهنگ‌کننده جبهه نجات ملی سوریه از مخالفان دولت ویدئویی ضبط شده را برای اسرائیلی‌ها فرستاده و در آن تأکید کرد که سوریه جدید نیروی متخاصم با اسرائیل نخواهد بود. از سویی ‌دیگر خالد الخلف از مخالفان دولت سوریه نیز نامه تشکرآمیز برای اسرائیلی‌ها به علت هدف قرار دادن فرودگاه المزه در دمشق نوشته و خواستار تحقق پیروزی‌های بیشتر برای مخالفان دولت شد. در همین راستا دانشگاه‌های صهیونیستی نیز تریبون‌هایی را به سرکردگان مخالفان سوریه دادند تا نحوه مقاومت آنها در برابر دولت بشار اسد را برای افکار عمومی اسرائیل تشریح کنند. تازه‌ترین این اقدامات آکادمی ترومن بود که وابسته به دانشگاه عبری در قدس است.

در مقابله با وجود افول قدرت ارتش سوریه در نتیجه این جنگ ، اما ژنرال شمولیک اولنسکی فرمانده نیروهای زرهی ارتش اسرائیل در فوریه سال ۲۰۱۴ می‌گوید که نیروهای زرهی سوریه با وجود مشغول بودن به درگیری‌های داخلی همچنان  بازیگر اساسی در عرصه نظامی خاورمیانه را تشکیل می‌دهند. وی می‌افزاید که این نیروها از تجربه و شایستگی گسترده‌ای برخوردار هستند.

در شرایط کنونی معضل اسرائیلی‌ها به صورت ملموس‌ در نحوه تعامل با حزب ‌الله لبنان به وجود آمده است که جنگ‌ با این رژیم را از سال ۱۹۷۳ تاکنون متوقف نکرده است. تل‌آویو در حال حاضر اذعان دارد که ناوگان نظامی حزب‌الله خطرات استراتژیک برای این رژیم دارد و هر موقعیتی در عمق سرزمین‌های اشغالی از جمله تأسیسات هسته‌ای دیمونا در معرض تهدیدات موشک‌های مقاومت لبنان است.

از آنجا که دولت‌های حاشیه خلیج فارس نیز حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی به شمار آورده‌اند ، این اقدام به رژیم صهیونیستی مشروعیت عربی برای هدف قرار دادن حزب‌الله و لبنان داده است. این در حالی است که تأیید غربی از این حمله نیز تضمین شده است. اما چیزی که در این زمینه باید یادآور شد اظهاراتی است که عاموس یادلین رئیس سابق بخش اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی مطرح کرده و چند روز پیش گفت که دوره تعیین نتایج جنگ به نفع اسرائیل به صورت سریع و تحقق پیروزی بدون شکست‌های قابل توجه بعد از جنگ ژوئن سال ۱۹۶۷ به پایان رسیده است.

در حال حاضر این سؤال مطرح می‌شود که آیا محاسبات اسرائیل بر روی براندازی بشار اسد و تجزیه سوریه معطوف شده تا تل‌آویو را به ماجراجویی نظامی جدید ضد حزب‌الله لبنان تشویق کند؟ در این صورت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا یکی از اولین حامیان این اقدام تجاوزطلبانه اسرائیل خواهد بود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=39721

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.